Euro 2012 w Polsce
Piłka na boisku, kibice na stadionach, flagi na samochodach, emocje w zenicie - machina Euro 2012 ruszyła, w wraz z nią - tysiące ludzi towarzyszyć i fetować swoje drużyny. Według szacunków na czas mistrzostw tylko z zagranicy do Polski zjedzie milion kibiców; kolejne "krajowe" tłumy będą się przemieszczać między miastami, w których rozgrywane są mecze - Gdańskiem, Poznaniem, Warszawą i Wrocławiem. Każde z nich - oprócz stadionu oczywiście - przygotowało dla nich Strefę Kibica, punkty informacyjne i dodatkowe autobusy; na ulicę wyjdą wolontariusze, rozdzwonią się telefony w infoliniach, w ruch pójdą przewodniki informujące, co można zabrać na stadion, jak podróżować pociągami czy jak pić z Polakami (tak, tak - taki poradnik dla zagranicznych kibiców też się pojawił). My podpowiadamy, dokąd się wybrać przed meczem albo czekając na pociąg do domu po nim.
Euro 2012 Warszawa. W Warszawie trzeba zobaczyć:
* Stare Miasto, które w rzeczywistości wcale nie jest stare: choć początki serca i historycznego centrum stolicy sięgają XIII wieku, 90 procent jego budynków powstało dopiero po wojnie. Zniszczona Starówka została odbudowana pieczołowicie cegła po cegle i z wielką precyzją na podstawie dawnych planów i XVIII-wiecznych obrazów Bernarda Bellotta (Canaletta). W jej obrębie znajdują się jedne z najbardziej rozpoznawalnych budowli stolicy: Zamek Królewski z otoczonymi ogrodami Arkadami Kubickiego oraz Kolumna Zygmunta (Zygmunta III Wazy) - króla, który przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy. Z kolei na Rynku Starego Miasta można zobaczyć Syrenkę.
* Pałac Kultury i Nauki wzniesiony jako "dar narodów radzieckich dla narodu polskiego" z inicjatywy Józefa Stalina. To najwyższy budynek w Polsce - ma 44 piętra, a na 30. - na wysokości 114 metrów - znajduje się taras widokowy, okratowany po serii samobójczych skoków. Na szczycie pałacu w sylwestrową noc przełomu tysiącleci odsłonięto gigantyczny zegar - drugi co do wielkości w Europie i drugi co do wysokości na świecie. Do końca listopada w PKiN trwa wystawa "Piłkarski Pałac 2012", na której można zobaczyć m.in. proporce i koszulki mistrzów futbolu.
* Łazienki Królewskie - jeden z najpiękniejszych zespołów pałacowo-ogrodowych naszego kontynentu, zachwycająco zielenią i architekturą, z charakterystycznym Pałacem na Wodzie (rezydencją ostatniego króla polski - Stanisława Augusta Poniatowskiego), Starą Pomarańczarnią, stawami, w których pływają kaczki i iście królewskimi pawiami.
* Wilanów - otoczony imponującym ogrodem pałac zbudowany dla króla Jana III Sobieskiego.
* Muzeum Powstania Warszawskiego w budynku dawnej elektrowni tramwajowej z ekspozycją prezentującą walkę i codzienne życie powstańców oraz Murem pamięci, na którym wyryto nazwiska 10 tys. poległych. W czasie Euro po Warszawie będzie jeździł zabytkowy tramwaj zachęcający do odwiedzenia muzeum, a w Internecie i komunikacji miejskiej będą wyświetlane spoty promocyjne w 15 językach.
* Centrum Nauki Kopernik - jedna z najbardziej nowoczesnych multimedialnych placówek edukacyjnych na świecie pozwalająca m.in. przenieść się na koniec galaktyki, cofnąć do początków życia na ziemi albo zajrzeć we wnętrze wulkanu - eksponaty są multimedialne i można ich dotknąć.
* gmach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego z Galerią Plakatu Polskiego mogącą się pochwalić ich 7 tysiącami, a przede wszystkim - ogromnym i pięknym ogrodem na dachu, z którego można podziwiać Wisłę i panoramę miasta.
* Pragę - położoną na prawym brzegu Wisły (tym samym, gdzie Stadion Narodowy) "prawdziwą" część Warszawy ocalałą z pożogi wojennej. Dziś to fascynująca dzielnica pełna galerii, artystów, knajpek, pubów i klubów wpisanych w specyficzny klimat. 15 czerwca na Pradze Północ odbędzie się Noc Pragi z koncertami i imprezami klubowymi. Latem pomiędzy oboma brzegami stolicy można podróżować także promem.
Przewodnik dla kibica: można pobrać (PDF) ze strony http://uefaeuro2012.um.warszawa.pl, będzie on także rozdawany w wersji papierowej w czasie mistrzostw. Informacje o Warszawie znajdziesz także na stronach: www.um.warszawa.pl, www.warsawtour.pl, www.facebook.com/warszawa, o komunikacji w mieście - www.ztm.waw.pl.
W Strefie Kibica na placu Defilad wokół Pałacu Kultury i Nauki będzie się bawić nawet 100 tys. widzów, koncerty dadzą m.in. Anna Wyszkoni i Sidney Polak, a na ekranie Letniego Kina Orange będzie można zobaczyć "Vicky Christinę Barcelonę" czy "O północy w Paryżu".
Zawodnicy Rosji mieszkają w hotelu Le Meridien Bristol, Grecji - w Jachrance, Chorwacji - w Warce, nasi - w hotelu Hyatt, trenują zaś na stadionie Polonii. Stadion i Muzeum Legii Warszawa można zwiedzać tylko w wycieczkach grupowych - informacje: www.legia.com.
Euro 2012 Wrocław. We Wrocławiu trzeba zobaczyć:
* Ostrów Tumski - kolebkę miasta, magiczne miejsce, w którym ma się znajdować jeden z energetycznych czakramów ziemi i gdzie czas płynie jak przed tysiącem lat, gdy na wyspie powstał zamek książęcy i kościół podniesiony do rangi katedry - wielokrotnie przebudowywane jest dzisiaj najważniejszą budowlą Ostrowa. Poza nią koniecznie trzeba odwiedzić dwupoziomowy kościół św. Krzyża i św. Bartłomieja (a właściwie dwa kościoły jeden na drugim) oraz Muzeum Archidiecezjalne, w zbiorach którego znajduje się m.in. słynna "Księga Henrykowska" z pierwszym zapisanym po polsku zdaniem.
* Rynek - drugi co do wielkości w Polsce i jeden z największych w Europie, otoczony pięknymi starymi kamienicami z Sukiennicami i Ratuszem po środku.
* Panoramę Racławicką - legendarne malowidło: jest największe (115 na 15 metrów) w Polsce i przedstawia bitwę z czasów kościuszkowskich, w której powstańcy pokonali Moskali. Obraz powstał we Lwowie, a do Wrocławia trafił po wojnie.
* Halę Stulecia - modernistyczne i gigantyczne dzieło Maksa Berga, jedną z pierwszych żelbetowych konstrukcji świata, wzniesioną z okazji Wystawy Stulecia upamiętniającej 100 lat od Bitwy Narodów pod Lipskiem.
* Park Szczytnicki z Ogrodem japońskim - XVIII-wieczny park romantyczny, oazę spokoju z gajami rododendronowymi, ogrodami różanymi i arboretum,
* wyspy i wody - we Wrocławiu, który leży nad Odrą i jej czterema dopływami, znajduje się 12 wysp, a brzegi rzek i kanałów łączy ponad 100 mostów, mostków i kładek. To najcieplejsze z miast wojewódzkich w Polsce, a w czerwcu dni są tu wyjątkowo długie - słońce znajduje się na horyzoncie od ok. godz. 4.40 do 21.
Przewodnik dla kibica można pobrać ze strony www.wroclaw.pl/uefa_euro_2012.dhtml, informacje o Wrocławiu znajdziesz także na: www.um.wroc.pl, www.wroclaw-info.pl, komunikacja miejska - http://komunikacja.iwroclaw.pl, informacje o Stadionie Miejskim - www.2012.wroc.pl.
Strefa Kibica znajduje się w centrum miasta (Rynek, Plac Solny, ul. Świdnicka) i może pomieścić 30 tys. widzów, na scenie między transmisjami meczów wystąpią m.in. Kasia Kowalska, Maryla Rodowicz, Ewa Bem, Kombi i Duran Duran. Obok strefy - w hotelu Monopol - zamieszkała drużyna Czechów.
Euro 2012 Poznań. W Poznaniu trzeba zobaczyć:
* Ostrów Tumski - zielony, otoczony rozlewiskami Warty i Cybiny, w którym przed wiekami "zaczęła się Polska". Tutejszy gród, który stał się zaczątkiem miasta, pochodzi prawdopodobnie z VIII wieku, gdy na Ostrowie pojawili się Polanie. To tu prawdopodobnie odbył się chrzest Polski. Dziś jego najważniejszą budowlą jest Katedra św. Piotra i Pawła z kaplicą Królewską (Złotą), w której spoczywają pierwsi władcy Polski - Mieszko I i Bolesław Chrobry.
* Stary Rynek - otoczony malowniczymi kamienicami, z Ratuszem, fontannami, Wagą Miejską, pręgierzem oraz pomnikiem Bamberki upamiętniającym XVIII-wiecznych osadników z okolic Bambergu, którzy zasiedlili okoliczne wsie wyludnione przez zarazy i wojny. Są tu też sukiennice, kramy i jatki - co prawda na co dzień handlują na nich sprzedawcy pamiątek, ale w czerwcu odbywa się tu targ jak za starych dobrych czasów bywało - Jarmark Świętojański.
* Starego Marycha - rzeźbę przedstawiającą typowego dawnego poznaniaka mówiącego miejscową gwarą. Marych z rowerem stoi przy placu Wiosny Ludów.
* Maltę - sztuczne jezioro powstałe po spiętrzeniu Cybiny i jego zieloną okolicę, ulubione tereny wypoczynkowe Poznaniaków. Na jeziorze znajduje się nowoczesny tor regatowy, przy jego brzegu można przejechać się kolejką, by zobaczyć tutejsze ZOO.
* Stary Browar - powstałe w ponad stuletnim Browarze Huggera centrum handlowe i artystyczne, gdzie prosto z zakupów można wyskoczyć na wystawę.
Przewodnik kibica można znaleźć na stronie www.poznan.pl/mim/uefaeuro2012, informacje o Poznaniu - także na www.poznan.pl/mim/turystyka. Tu www.poznan.pl/mim/turystyka/audioprzewodniki-po-poznaniu,p,661,23336.html znajdują się bezpłatne audio przewodniki (w formacie mp3), a tu: www.poznan.pl/mim/trakt opis i plan Traktu Królewsko-Cesarskiego, czyli głównej trasy turystycznej, komunikacja miejska - www.ztm.poznan.pl. Strefa kibica znajduje się na pl. Wolności i pomieści do 35 tys. widzów, na scenie zagrają m.in. Elektryczne Gitary, Raz Dwa Trzy czy wokalista Genesis Ray Wilson.
Euro 2012 Gdańsk. W Gdańsku trzeba zobaczyć:
* Długi Targ i ul. Długą - najpiękniejszy, królewski, trakt Gdańska biegnący od Zielonej Bramy do Złotej. Najstarsze znajdujące się przy nim domy powstały w średniowieczu, mieszkali w nich patrycjusze i bogaci kupcy. Przy Długim Targu stoją jedne z najbardziej rozpoznawalnych budowli miasta: Ratusz Głównego Miasta (zbudowany w XIV-XV wieku i odbudowany po wojnie) oraz Dwór Artusa - miejsce życia towarzyskiego i handlowego hanzetyckiego Gdańska. Przed nim znajduje się symbol miasta, czyli fontanna Neptuna - boga morskich odmętów dzierżącego w dłoni trójząb. Koniecznie trzeba też zobaczyć wyglądającą z sąsiadującej z Dworem kamienicy "panienkę z okienka" - ruchomą figurę przedstawiającą młodą gdańszczankę, oraz Dom Uphagena - odtworzoną wraz z wystrojem kamienicę mieszczańską.
* Żuraw - położony nad Motławą największy dźwig portowy średniowiecznej Europy.
* Bazylikę Mariacką - największą w Europie ceglaną gotycką świątynię budowaną przez 159 lat (1343-1502). Prowadzi do niej siedem bram, sklepienia - rozpięte 30 metrów nad posadzką - podtrzymuje 27 filarów, a nawa ma 105 metrów długości. Wnętrze świątyni może pomieścić 25 tys. wiernych (gdy kończono budowę, Gdańsk liczył sobie 30 tys. mieszkańców) i szczyci się takimi skarbami jak kamienna Pieta, kopia "Sądu Ostatecznego" Memlinga czy rekonstrukcja słynnego zegara astronomicznego Duringera. Na szczyt 80-metrowej wieży, doskonałego punktu widokowego, prowadzi 400 schodów!
*Ulicę Mariacką - jedną z piękniejszych ulic Gdańska pełną starych kamienic z wąskimi i bogato zdobionymi fasadami.
* Ratusz Staromiejski zbudowany w stylu renesansu niderlandzkiego z cennym portalem, bogato rzeźbionymi schodami oraz alegorycznymi malowidłami Adolfa Boya.
*Katedrę Oliwską, wznoszoną od XIII do XV wieku, która jest najdłuższym kościołem w Polsce (107 metrów). Słynie przede wszystkim z rokokowych organów złożonych z prawie 8 tys. drewnianych piszczałek oraz figur muzykujących aniołów i świętych poruszających się w czasie gry.
*Plaże, plaże, plaże - z racji Euro sezon kąpielowy ruszył wcześniej niż zwykle, w dni meczowe i pomeczowe strzeżone plaże są czynne aż do godz. 22.30.
Przewodnik kibica można znaleźć na stronie www.uefaeuro2012.gdansk.pl, więcej informacji o Gdańsku - www.gdansk.pl. Ze strony www.gdansk.pl/multimedia,91,6349.html można pobrać bezpłatne publikacje o mieście (np. Gdańsk dla aktywnych), a na stronie www.gdansk4u.pl znaleźć informacje o turystyce, kalendarium imprez oraz przewodniki na urządzenia mobilne. Komunikacja miejska - www.ztm.gda.pl, wirtualna wycieczka po stadionie - www.pgearena.gdansk.pl.
Strefa Kibica na pl. Zebrań Ludowych może pomieścić 30 tys. osób. W dni niemeczowe zagrają m.in. Pitbull, Noel Gallagher, The Vaccines i Ziemianie.
Tekst pochodzi z "Gazety Wyborczej"