Euro 2012 - nie tylko piłką kibic żyje

W Warszawie trzeba wejść na dach, we Wrocławiu na wyspę, w Poznaniu - na jezioro, a w Gdańsku - na plażę. Jeśli nie masz pomysłu co robić w oczekiwaniu na mecz - koniecznie przeczytaj ten tekst.

Euro 2012 w Polsce

Euro 2012 w Polsce

Piłka na boisku, kibice na stadionach, flagi na samochodach, emocje w zenicie - machina Euro 2012 ruszyła, w wraz z nią - tysiące ludzi towarzyszyć i fetować swoje drużyny. Według szacunków na czas mistrzostw tylko z zagranicy do Polski zjedzie milion kibiców; kolejne "krajowe" tłumy będą się przemieszczać między miastami, w których rozgrywane są mecze - Gdańskiem, Poznaniem, Warszawą i Wrocławiem. Każde z nich - oprócz stadionu oczywiście - przygotowało dla nich Strefę Kibica, punkty informacyjne i dodatkowe autobusy; na ulicę wyjdą wolontariusze, rozdzwonią się telefony w infoliniach, w ruch pójdą przewodniki informujące, co można zabrać na stadion, jak podróżować pociągami czy jak pić z Polakami (tak, tak - taki poradnik dla zagranicznych kibiców też się pojawił). My podpowiadamy, dokąd się wybrać przed meczem albo czekając na pociąg do domu po nim.

Warszawa, Stare Miasto Warszawa, Stare Miasto Warszawa, Stare Miasto/Fot. Shutterstock

Euro 2012 Warszawa. W Warszawie trzeba zobaczyć:

Euro 2012 Warszawa. W Warszawie trzeba zobaczyć:

* Stare Miasto, które w rzeczywistości wcale nie jest stare: choć początki serca i historycznego centrum stolicy sięgają XIII wieku, 90 procent jego budynków powstało dopiero po wojnie. Zniszczona Starówka została odbudowana pieczołowicie cegła po cegle i z wielką precyzją na podstawie dawnych planów i  XVIII-wiecznych obrazów Bernarda Bellotta (Canaletta). W jej obrębie znajdują się jedne z najbardziej rozpoznawalnych budowli stolicy: Zamek Królewski z otoczonymi ogrodami Arkadami Kubickiego oraz Kolumna Zygmunta (Zygmunta III Wazy) - króla, który przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy. Z kolei na Rynku Starego Miasta można zobaczyć Syrenkę.

* Pałac Kultury i Nauki wzniesiony jako "dar narodów radzieckich dla narodu polskiego" z inicjatywy Józefa Stalina. To najwyższy budynek w Polsce - ma 44 piętra, a na 30. - na wysokości 114 metrów - znajduje się taras widokowy, okratowany po serii samobójczych skoków. Na szczycie pałacu w sylwestrową noc przełomu tysiącleci odsłonięto gigantyczny zegar - drugi co do wielkości w Europie i drugi co do wysokości na świecie. Do końca listopada w PKiN trwa wystawa "Piłkarski Pałac 2012", na której można zobaczyć m.in. proporce i koszulki mistrzów futbolu.

* Łazienki Królewskie - jeden z najpiękniejszych zespołów pałacowo-ogrodowych naszego kontynentu, zachwycająco zielenią i architekturą, z charakterystycznym Pałacem na Wodzie (rezydencją ostatniego króla polski - Stanisława Augusta Poniatowskiego),  Starą Pomarańczarnią, stawami, w których pływają kaczki i iście królewskimi pawiami.

* Wilanów - otoczony imponującym ogrodem pałac zbudowany dla króla Jana III Sobieskiego.

* Muzeum Powstania Warszawskiego w budynku dawnej elektrowni tramwajowej z ekspozycją prezentującą walkę i codzienne życie powstańców oraz Murem pamięci, na którym wyryto nazwiska 10 tys. poległych. W czasie Euro po Warszawie będzie jeździł zabytkowy tramwaj zachęcający do odwiedzenia muzeum,  a w Internecie i komunikacji miejskiej będą wyświetlane spoty promocyjne w 15 językach.

* Centrum Nauki Kopernik - jedna z najbardziej nowoczesnych multimedialnych placówek edukacyjnych na świecie pozwalająca m.in. przenieść się na koniec galaktyki, cofnąć do początków życia na ziemi albo zajrzeć we wnętrze wulkanu - eksponaty są multimedialne i można ich dotknąć.

* gmach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego z Galerią Plakatu Polskiego mogącą się pochwalić ich 7 tysiącami, a przede wszystkim - ogromnym i pięknym ogrodem na dachu, z którego można podziwiać Wisłę i panoramę miasta.

* Pragę - położoną na prawym brzegu Wisły (tym samym, gdzie Stadion Narodowy) "prawdziwą" część Warszawy ocalałą z pożogi wojennej.  Dziś to fascynująca dzielnica pełna galerii, artystów, knajpek, pubów i klubów wpisanych w specyficzny klimat. 15 czerwca na Pradze Północ odbędzie się Noc Pragi z koncertami i imprezami klubowymi. Latem pomiędzy oboma brzegami stolicy można podróżować także promem.

Przewodnik dla kibica: można pobrać (PDF) ze strony http://uefaeuro2012.um.warszawa.pl, będzie on także rozdawany w wersji papierowej w czasie mistrzostw. Informacje o Warszawie znajdziesz także na stronach: www.um.warszawa.pl, www.warsawtour.pl, www.facebook.com/warszawa, o komunikacji w mieście - www.ztm.waw.pl.

W Strefie Kibica na placu Defilad wokół Pałacu Kultury i Nauki będzie się bawić nawet 100 tys. widzów, koncerty dadzą m.in. Anna Wyszkoni i Sidney Polak, a na ekranie Letniego Kina Orange będzie można zobaczyć "Vicky Christinę Barcelonę" czy "O północy w Paryżu".

Zawodnicy Rosji mieszkają w hotelu Le Meridien Bristol, Grecji - w Jachrance, Chorwacji -  w Warce, nasi - w hotelu Hyatt, trenują zaś na stadionie Polonii. Stadion i Muzeum Legii Warszawa można zwiedzać tylko w wycieczkach grupowych - informacje: www.legia.com.

Wrocław. Ogród Japoński Wrocław. Ogród Japoński Wrocław. Ogród Japoński/shutterstock

Euro 2012 Wrocław. We Wrocławiu trzeba zobaczyć:

Euro 2012 Wrocław. We Wrocławiu trzeba zobaczyć:

* Ostrów Tumski - kolebkę miasta, magiczne miejsce, w którym ma się znajdować jeden z energetycznych czakramów ziemi i  gdzie czas płynie jak przed tysiącem lat, gdy na wyspie powstał zamek książęcy i kościół podniesiony do rangi katedry - wielokrotnie przebudowywane jest dzisiaj najważniejszą budowlą Ostrowa. Poza nią koniecznie trzeba odwiedzić dwupoziomowy kościół św. Krzyża i św. Bartłomieja (a właściwie dwa kościoły jeden na drugim) oraz Muzeum Archidiecezjalne, w zbiorach którego znajduje się m.in. słynna "Księga Henrykowska" z pierwszym zapisanym po polsku zdaniem.

Rynek - drugi co do wielkości w Polsce i jeden z największych w Europie, otoczony pięknymi  starymi kamienicami z Sukiennicami i Ratuszem po środku.

* Panoramę Racławicką - legendarne malowidło: jest największe (115 na 15 metrów) w Polsce i przedstawia bitwę z czasów kościuszkowskich, w której powstańcy pokonali Moskali. Obraz powstał we Lwowie, a do Wrocławia trafił po wojnie.

* Halę Stulecia - modernistyczne i gigantyczne dzieło Maksa Berga, jedną z pierwszych żelbetowych konstrukcji świata, wzniesioną z okazji Wystawy Stulecia upamiętniającej 100 lat od Bitwy Narodów pod Lipskiem.

* Park Szczytnicki z Ogrodem japońskim - XVIII-wieczny park romantyczny, oazę spokoju z gajami rododendronowymi, ogrodami różanymi i arboretum,

* wyspy i wody - we Wrocławiu, który leży nad Odrą i jej czterema dopływami, znajduje się 12 wysp, a brzegi rzek i kanałów łączy ponad 100 mostów, mostków i kładek. To najcieplejsze z miast wojewódzkich w Polsce, a w czerwcu dni są tu wyjątkowo długie - słońce znajduje się na horyzoncie od ok. godz. 4.40 do 21.

Przewodnik dla kibica można pobrać ze strony www.wroclaw.pl/uefa_euro_2012.dhtml, informacje o Wrocławiu znajdziesz także na: www.um.wroc.pl, www.wroclaw-info.pl, komunikacja miejska -  http://komunikacja.iwroclaw.pl, informacje o Stadionie Miejskim - www.2012.wroc.pl.

Strefa Kibica znajduje się w centrum miasta (Rynek, Plac Solny, ul. Świdnicka) i może pomieścić 30 tys. widzów, na scenie między transmisjami meczów wystąpią m.in. Kasia Kowalska, Maryla Rodowicz, Ewa Bem, Kombi i Duran Duran. Obok strefy - w hotelu Monopol - zamieszkała drużyna Czechów.

Euro 2012 Poznań. W Poznaniu trzeba zobaczyć:

Euro 2012 Poznań. W Poznaniu trzeba zobaczyć:

* Ostrów Tumski - zielony, otoczony rozlewiskami Warty i Cybiny, w którym przed wiekami "zaczęła się Polska". Tutejszy gród, który stał się zaczątkiem miasta, pochodzi prawdopodobnie z VIII wieku, gdy na Ostrowie pojawili się Polanie. To tu prawdopodobnie odbył się chrzest Polski. Dziś  jego najważniejszą budowlą jest Katedra św. Piotra i Pawła z kaplicą Królewską (Złotą), w której spoczywają pierwsi władcy Polski - Mieszko I i Bolesław Chrobry.

* Stary Rynek - otoczony malowniczymi kamienicami, z Ratuszem, fontannami, Wagą Miejską, pręgierzem oraz pomnikiem Bamberki upamiętniającym XVIII-wiecznych osadników z okolic Bambergu, którzy zasiedlili okoliczne wsie wyludnione przez zarazy i wojny. Są tu też sukiennice, kramy i jatki - co prawda na co dzień handlują na nich sprzedawcy pamiątek, ale w czerwcu odbywa się tu targ jak za starych dobrych czasów bywało - Jarmark Świętojański.

* Starego Marycha - rzeźbę przedstawiającą typowego dawnego poznaniaka mówiącego miejscową gwarą. Marych z rowerem stoi przy placu Wiosny Ludów.

* Maltę - sztuczne jezioro powstałe po spiętrzeniu Cybiny i jego zieloną okolicę, ulubione tereny wypoczynkowe Poznaniaków. Na jeziorze znajduje się nowoczesny tor regatowy, przy jego brzegu można przejechać się kolejką, by zobaczyć tutejsze ZOO.

* Stary Browar - powstałe w ponad stuletnim Browarze Huggera centrum handlowe i artystyczne, gdzie prosto z zakupów można wyskoczyć na wystawę.

Przewodnik kibica można znaleźć na stronie www.poznan.pl/mim/uefaeuro2012, informacje o Poznaniu - także na www.poznan.pl/mim/turystyka. Tu www.poznan.pl/mim/turystyka/audioprzewodniki-po-poznaniu,p,661,23336.html znajdują się bezpłatne audio przewodniki (w formacie mp3), a tu: www.poznan.pl/mim/trakt opis i plan Traktu Królewsko-Cesarskiego, czyli głównej trasy turystycznej, komunikacja miejska - www.ztm.poznan.pl.  Strefa kibica znajduje się na pl. Wolności i pomieści do 35 tys. widzów, na scenie zagrają m.in. Elektryczne Gitary, Raz Dwa Trzy czy wokalista Genesis Ray Wilson.

Gdańsk. Za pielęgnowanie etosu Solidarności, odważny projekt budowy Europejskiego Centrum Solidarności, miasto solidarne, bycie liderem wykorzystania środków z UE, inwestycji transportowych i infrastrukturalnych, sieci rowerowych, gospodarki mieszkaniowej. Gdańsk. Za pielęgnowanie etosu Solidarności, odważny projekt budowy Europejskiego Centrum Solidarności, miasto solidarne, bycie liderem wykorzystania środków z UE, inwestycji transportowych i infrastrukturalnych, sieci rowerowych, gospodarki mieszkaniowej. Gdańsk/Fot. Shutterstock

Euro 2012 Gdańsk. W Gdańsku trzeba zobaczyć:

Euro 2012 Gdańsk. W Gdańsku trzeba zobaczyć:

* Długi Targ i ul. Długą - najpiękniejszy, królewski, trakt Gdańska biegnący od Zielonej Bramy do Złotej. Najstarsze znajdujące się przy nim domy powstały w średniowieczu, mieszkali w nich patrycjusze i bogaci kupcy. Przy Długim Targu stoją jedne z najbardziej rozpoznawalnych budowli miasta: Ratusz Głównego Miasta (zbudowany w XIV-XV wieku i odbudowany po wojnie) oraz Dwór Artusa - miejsce życia towarzyskiego i handlowego hanzetyckiego Gdańska. Przed nim znajduje się symbol miasta, czyli fontanna Neptuna - boga morskich odmętów dzierżącego w dłoni trójząb. Koniecznie trzeba też zobaczyć wyglądającą z sąsiadującej z Dworem kamienicy "panienkę z okienka" - ruchomą figurę przedstawiającą młodą gdańszczankę, oraz  Dom Uphagena - odtworzoną wraz z wystrojem kamienicę mieszczańską.

* Żuraw - położony nad Motławą największy dźwig portowy średniowiecznej Europy.

* Bazylikę Mariacką - największą w Europie ceglaną gotycką świątynię budowaną przez 159 lat (1343-1502). Prowadzi do niej siedem bram, sklepienia - rozpięte 30 metrów nad posadzką - podtrzymuje 27 filarów, a nawa ma 105 metrów długości. Wnętrze świątyni może pomieścić 25 tys. wiernych (gdy kończono budowę, Gdańsk liczył sobie 30 tys. mieszkańców) i szczyci się takimi skarbami jak kamienna Pieta, kopia "Sądu Ostatecznego" Memlinga czy rekonstrukcja słynnego zegara astronomicznego Duringera. Na szczyt 80-metrowej wieży, doskonałego punktu widokowego, prowadzi 400 schodów!

*Ulicę Mariacką - jedną z piękniejszych ulic Gdańska pełną starych kamienic z wąskimi i bogato zdobionymi fasadami.

* Ratusz Staromiejski zbudowany w stylu renesansu niderlandzkiego z cennym portalem, bogato rzeźbionymi schodami oraz alegorycznymi malowidłami Adolfa Boya.

*Katedrę Oliwską, wznoszoną od XIII do XV wieku, która jest najdłuższym kościołem w Polsce (107 metrów). Słynie przede wszystkim z rokokowych organów złożonych z prawie 8 tys. drewnianych piszczałek oraz figur muzykujących aniołów i świętych poruszających się w czasie gry.

*Plaże, plaże, plaże - z racji Euro sezon kąpielowy ruszył wcześniej niż zwykle, w dni meczowe i pomeczowe strzeżone plaże są czynne aż do godz. 22.30.

Przewodnik kibica można znaleźć na stronie www.uefaeuro2012.gdansk.pl, więcej informacji o Gdańsku - www.gdansk.pl. Ze strony www.gdansk.pl/multimedia,91,6349.html można pobrać bezpłatne publikacje o mieście (np. Gdańsk dla aktywnych), a na stronie www.gdansk4u.pl znaleźć informacje o turystyce, kalendarium imprez oraz przewodniki na urządzenia mobilne. Komunikacja miejska -  www.ztm.gda.pl, wirtualna wycieczka po stadionie - www.pgearena.gdansk.pl.

Strefa Kibica na pl. Zebrań Ludowych może pomieścić 30 tys. osób. W dni niemeczowe zagrają m.in. Pitbull, Noel Gallagher, The Vaccines i Ziemianie.

Tekst pochodzi z "Gazety Wyborczej"

Więcej o: