Dziewicza Ameryka [ZDJĘCIA I WIDEO]

Olśniewające, tajemnicze, śmiercionośne. Oblicza Ameryk, Północnej, Południowej i Środkowej, których nie da się zapomnieć i zaskakujące fakty na ich temat.
Dziewicza Ameryka. Emisja na National Geographic Channel  10 czerwca godz. 14.00 / fot. ngc.gazeta.pl Dziewicza Ameryka. Emisja na National Geographic Channel 10 czerwca godz. 14.00 / fot. ngc.gazeta.pl Dziewicza Ameryka. Emisja na National Geographic Channel 10 czerwca godz. 14.00 / fot. ngc.gazeta.pl

Dziewicza Ameryka

Z dala od betonowych dżungli, ponad rozległymi centrami handlowymi i tylko kilka minut drogi od gwarnych centrów miast istnieje zupełnie inny świat - kwitnący, wojujący i ocalały. Krajobrazy i przyroda Ameryk są dzikie i zachwycające. Strzeliste góry, gorące pustynie, gęste lasy i falujące wybrzeża. Niedźwiedź grizzly powalający w parku Yellowstone bezbronne młode łosie. Muflony kanadyjskie przygotowujące się do walki. Ogromna kałamarnica Humboldta pożerająca członka swojej rodziny. Młode pumy polujące w pojedynkę po raz pierwszy w życiu.

Zespół National Geographic spędził prawie dwa lata w terenie, przemierzając tysiące kilometrów z Alaski do Patagonii, by namierzyć niezwykłe okazy przyrody kontynentu. Kamerzyści i producenci spuszczali się na linach z peruwiańskich klifów na terytorium lwów morskich, ześlizgiwali z błotnych ścieżek i błądzili w ciemnościach w gęstych zaroślach lasu mglistego w Ekwadorze, zmagali się z niskimi temperaturami (-30°C) i skrajnymi upałami oraz stuprocentową wilgotnością,  manewrowali uciekając przed anomaliami pogodowymi i huraganami, łapali oddech na wysokościach, gubili śpiwory porywane przez wiatr pędzący w Chile z prędkością 130km/h. Tropiła ich nawet... puma.

Rezultat to wspaniały materiał filmowy pokazujący zwierzęta i ich zachowania, których do tej pory nie udało się sfilmować. Widzowie NGC zobaczą m.in. żyjącego w górach nietoperza, o którego istnieniu do tej pory nie zdawano sobie sprawy i który ma najdłuższy język w stosunku do reszty ciała ze wszystkich ssaków na świecie, tysiące pełnych wdzięku płaszczek u wybrzeży Meksyku, pingwiny zakładające rodziny na najsuchszej pustyni na świecie i polowanie jaguara na krokodyla u brzegu Amazonki.

Czteroodcinkowa miniseria "Dziewicza Ameryka" zrealizowana w technice HD będzie miała premierę w niedzielę 10 czerwca o godz. 14.00 na National Geographic Channel.

NIESAMOWITE WIDEO! Zobacz jak bezogonenk ryjkowaty wypija słodki nektar z wnętrza kwiatu. Gdyby człowiek miał podobny język, jego długość wynosiłaby 3 metry!

Dziewicza Ameryka - zobacz niezwykłe zdjęcia

Dziewicza Ameryka, niedziela 10 czerwca, godz. 14.00

Dziewicza Ameryka. Emisja na National Geographic Channel 10 czerwca godz. 14.00 / fot. ngc.gazeta.pl Dziewicza Ameryka. Emisja na National Geographic Channel 10 czerwca godz. 14.00 / fot. ngc.gazeta.pl Dziewicza Ameryka. Emisja na National Geographic Channel 10 czerwca godz. 14.00 / fot. ngc.gazeta.pl

Dziewicza Ameryka. Fakty: góry

Góry:

Każda forma terenu, która wyrasta powyżej 300 m ponad otaczający ją obszar jest już nazywana górą. W obu Amerykach znajdują się tysiące pojedynczych szczytów i całych pasm górskich, ciągnących się od najbardziej wysuniętego na północ szczytu Jukon, po najdalej wysunięte na południe zbocza Andów w Chile. Zwierzęta żyjące w amerykańskich górach muszą mieć swoje strategie przetrwania - na ekstremalnych wysokościach, gdzie powietrze jest rzadkie, brakuje pożywienia, a pogoda zmienia się jak w kalejdoskopie, przetrwanie wymaga nie lada umiejętności.

Fakty:

- Każdej jesieni wysoko w Górach Skalistych w Kanadzie samce muflona walczą łeb w łeb (dosłownie) o to, który z nich będzie ojcem kolejnego miotu młodych. Walki mogą trwać godzinami i toczone są z taką siłą, że człowiek w tym starciu nie miałby najmniejszych szans. Czaszki muflonów mają dwie warstwy kości, które chronią mózg.

- Niedźwiedzie grizzly, które ważą 360 kg i mierzą 2,5 m wysokości są na samym początku łańcucha pokarmowego Alaski. Ale gdy humbak toczy na brzegu walkę o przetrwanie, tuż obok niedźwiedzie walczą między sobą o znaleźne. Grizzly zwykle żyją samotnie, ale zapach padliny przywołuje w jedno miejsce kilka niedźwiedzi żyjących zazwyczaj z dala od siebie.

- Ekipa filmowa NGC miała 20 dni na to, by zrobić zdjęcia niedźwiedziom grizzly polującym w Parku Yellowstone. Pracę zaczynali więc o 5 rano, a kończyli po 21.

- W Nikaragui filmowanie kolonii papug zakładających gniazda na ścianie aktywnego wulkanu Nindirí wymagało pracy w maskach gazowych. Patrzenie w masce przez obiektyw kamery było prawie niemożliwe, więc operator musiał co chwilę na jakiś czas ją zdejmować. Tylko w ten sposób mógł zobaczyć, co filmuje.

- Wysoko w lesie mglistym w Andach w Ekwadorze, mierzący 6,35 cm nietoperz bezogonek ryjkowaty używa swojego długiego na 8,9 cm języka by zapylać pewien rodzaj kwiatu. Nietoperz ten ma najdłuższy język w stosunku do reszty ciała spośród wszystkich ssaków na świecie. Bezogonek jest jedynym stworzeniem, które zapyla ten andyjski kwiat, który kwitnie jedynie przez sześć dni. Bez bezogonków ryjkowatych kwiat przestałby istnieć.

- Wilk na polowaniu w kanadyjskich Górach Skalistych przemierza setki kilometrów w poszukiwaniu jedzenia. Może biec z prędkością 65 km/h - szybciej niż najlepszy sprinter świata, Usain Bolt.

- Pumy są najliczniejszym górskim drapieżcą na Zachodniej Półkuli - występują na terenach od Alaski po Cieśninę Magellana na południu Chile. Ale pumy są też bardzo płochliwe i trudno je sfilmować. Ekipie NGC udało się uchwycić rzadkie momenty z życia pumy w Patagonii w masywie Torres del Paine.

- Na płaskowyżu Altiplanos w Andach, na wysokości 4,600 m powietrze jest tak rzadkie, że można oglądać konstelacje gwiazd z niezwykłą dokładnością i ostrością.

"Dziewicza Ameryka: Góry", niedziela, 10 czerwca godz. 14.00 na National Geographic Channel

Dziewicza Ameryka - zobacz niezwykłe zdjęcia

Dziewicza Ameryka, niedziela 10 czerwca, godz. 14.00

Dziewicza Ameryka. Emisja na National Geographic Channel 10 czerwca godz. 14.00 / fot. ngc.gazeta.pl Dziewicza Ameryka. Emisja na National Geographic Channel 10 czerwca godz. 14.00 / fot. ngc.gazeta.pl Dziewicza Ameryka. Emisja na National Geographic Channel 10 czerwca godz. 14.00 / fot. ngc.gazeta.pl

Dziewicza Ameryka. Fakty: wybrzeża

Wybrzeża:

Linia brzegowa Ameryk rozciąga się na długości 160,000 km, niemal od bieguna do bieguna, przecinając prawie każdą szerokość geograficzną na planecie. Powstałe w wyniku zderzenia kontynentów i wielkiego ognia wybrzeża są bardzo różnorodne. Głębokie morza, zamarznięte oceany i tropikalne raje sprawiają, że życie w tamtym rejonie jest niezwykłe.

Fakty:

- Pingwiny białobrewe żyjące na Falklandach są niezdarne na lądzie, ale w wodzie dzięki opływowym ciałom i silnym wiosło kształtnym płetwom potrafią się rozpędzić do 36 km/h. Żaden inny ptak nie osiąga w wodzie takiej prędkości.

- Kałamarnice Humboldta w Morzu Korteza mogą osiągnąć 1,85 m długości, ważyć 45 kg i żyć w głębinach sięgających 700 m. Te wielkie kałamarnice znane są także z tego, że pożerają rannych członków swoich rodzin.

- Płaszczki Mobula osiągają rozpiętość skrzydeł od 1 do 3 m (tyle co pierwsza edycja Mini Coopera). Wyskakują z wody by uciec drapieżnikom, pozbyć się pasożytów i porozumiewać się z pozostałymi płaszczkami. Dźwięk, jaki powstaje gdy wpadają do wody i zderzają się z taflą, może być słyszany z odległości kilku kilometrów.

- Największa kolonia delfinów długoszczękich zamieszkuje tereny u wybrzeży brazylijskich wysp Fernando de Noroha. Filmując delfiny ekipa NGC zmagała się z wyjątkowo burzliwą pogodą i zwiększonym ruchem statków wycieczkowych, które zmusiły delfiny do opuszczenia ich naturalnych siedlisk. Ekipa NGC podążyła za nimi.

- Samice niedźwiedzia polarnego zwykle wydają na świat bliźniaki, które zostają z matką przez ponad dwa lata, do czasu aż będą mogły same polować i przetrwać. Ale by polować, niedźwiedzie muszą poczekać, aż zamarznie morze.

- Niedźwiedzie grizzly zwykle żyją samotnie. Jednak zapach leżącego na plaży martwego humbaka przyciąga kilka osobników. Nie są przyzwyczajone do tego, by się dzielić, rozpoczyna się krwawa walka.

"Dziewicza Ameryka: Wybrzeża:, niedziela, 24 czerwca godz. 14.00 na National Geographic Channel

Dziewicza Ameryka - zobacz niezwykłe zdjęcia

Dziewicza Ameryka, niedziela 10 czerwca, godz. 14.00

Dziewicza Ameryka. Emisja na National Geographic Channel 10 czerwca godz. 14.00 / fot. ngc.gazeta.pl Dziewicza Ameryka. Emisja na National Geographic Channel 10 czerwca godz. 14.00 / fot. ngc.gazeta.pl Dziewicza Ameryka. Emisja na National Geographic Channel 10 czerwca godz. 14.00 / fot. ngc.gazeta.pl

Dziewicza Ameryka. Fakty: pustynie

Pustynie:

Pustynie Ameryk to w wielu przypadkach najgorętsze, najzimniejsze i najsuchsze miejsca na Ziemi. Mogą być paląco upalne, jak Dolina Śmierci na Pustyni Sonora w Kalifornii, gdzie temperatury sięgają 49 C lub ekstremalnie suche, jak Atakama w Chile, gdzie prawie wcale nie ma opadów deszczu, a temperatury spadają poniżej zera. Każdy obszar, na którym nie spada więcej niż 25 cm wody rocznie jest uważany za pustynię - na najsuchszych z nich opady są znacznie mniejsze - wynoszą około 1 cm rocznie i pochodzą z mgły, nie z deszczu. Wydawałoby się, że życie w tych miejscach nie może powstać i się rozwinąć. Jednak stworzenia, które znają ten teren i jego sekrety, mogą przetrwać z niewielką ilością wody, a nawet zupełnie z niej rezygnując.

Fakty:

- Wielka Kotlina - największa pustynia w Stanach Zjednoczonych i Ameryce Północnej - jest uważana za "zimną pustynię" w związku z jej położeniem.

- Dzikie konie występujące w Wielkiej Kotlinie zwykle żyją w stadach liczących od 3 do 20 osobników. Ogier (dorosły samiec) przewodzi grupie, która składa się z klaczy i źrebiąt. Samiec alfa wygnał 2 młode źrebaki, by zachować swoją pozycję i dostęp do klaczy.

- Bizony żyjące na Wielkich Równinach przemierzają kilometry w poszukiwaniu wody. Stadu przewodzą dominujące samice.

- Jaszczurki królewskie Phrynosoma mogą przeżyć na Pustyni Sonora dzięki kamuflażowi. W razie niebezpieczeństwa udają martwe, a jeśli to konieczne, wytryskują krwiopodobnym płynem z oczu, by powstrzymać drapieżnika.

- Jad północnoamerykańskiej wielkiej stonogi pustynnej jest bardziej toksyczny od jadu skorpiona i zawiera cytolizynę - truciznę, która sprawia, że ściany czerwonych krwinek ulegają rozpadowi.

- Ponad 20 milionów meksykańskich nietoperzy z rodziny molosów wyłania się z jaskiń. To więcej niż liczba mieszkańców Nowego Jorku. Nietoperze mogą przemierzyć ponad 320 km i zjeść ponad 180,000 kg insektów jednej nocy.

- Motyl tiger moth używa ultradźwięków w samoobronie, rozpraszając nietoperze.

- Ekipa NGC musiała spieszyć się ze zdjęciami na Pustyni Sonora, na której pojawiły się deszcze monsunowe. W trakcie pierwszej dużej burzy, płazy bezogonowe scaphiopodidae wyszły z 10-miesięcznego ukrycia pod ziemią tylko na jedną noc, by się rozmnożyć.

- Na Pustyni Sonora myszoskoczek to prawdziwy wilk w przebraniu myszki. Ten nienasycony zabójcy atakuje jadowite stworzenia, dwa razy większe od siebie.

- Na najwyżej położonej pustyni świata, Altiplano w Chile, flamingi andyjskie - najrzadsze flamingi świata - przybywają każdej wiosny na rozległy płaskowyż żerować na algach i skorupiakach, a także łączyć się w pary.

"Dziewicza Ameryka: Pustynie", niedziela, 17 czerwca godz. 14.00 na National Geographic Channel

Dziewicza Ameryka - zobacz niezwykłe zdjęcia

Dziewicza Ameryka, niedziela 10 czerwca, godz. 14.00

Dziewicza Ameryka. Emisja na National Geographic Channel 10 czerwca godz. 14.00 / fot. ngc.gazeta.pl Dziewicza Ameryka. Emisja na National Geographic Channel 10 czerwca godz. 14.00 / fot. ngc.gazeta.pl Dziewicza Ameryka. Emisja na National Geographic Channel 10 czerwca godz. 14.00 / fot. ngc.gazeta.pl

Dziewicza Ameryka. Fakty: lasy

Lasy

Podróż przez amerykańskie lasy zapewnia niezapomniane doznania - powodzie, przymrozki i pożary. Te wielkie płuca Ameryki - czy to majestatyczne lasy tropikalne Amazonii, czy lasy północne w Kanadzie - zawierają największą na świecie różnorodność ekosystemów. Jednak dla zwierząt zamieszkujących amerykańskie lasy oznacza to ciągłe rywalizowanie i ciągłą walkę. Mają pazury, zęby i rozum, by przetrwać.

Fakty:

- Dorzecze Amazonki, największy las tropikalny na świecie, jest prawie tego samego rozmiaru, co powierzchnia 48 stanów USA.

- Między czerwcem i sierpniem Amazonka wylewa, zatapiając las prawie po same czubki drzew. W tym sezonie ogromna liczba ryb wabi morskie ssaki, m.in. olbrzymie wydry i różowe delfiny rzeczne.

- Jaguar jest największym kotem w Ameryce, trudno go jednak spotkać. Ma bardzo mocne szczęki i to one służą jego śmiertelnej technice - przebijaniu się przez czaszkę ofiary do mózgu.

- Delfin rzeczny, zwany też "boto", jest największym słodkowodnym delfinem na świecie. Samce są różowe i starają się o względy samic przenosząc różne przedmioty w wodzie, np. gałązki, którymi kręcą. Żadne inne ssaki (poza ludźmi i szympansami) nie popisują się w ten sposób, by zdobyć samicę.

- Ekipa NGC spędziła siedem dni tropiąc puszczyka mszarnego, zmagając się z ciągłymi opadami śniegu i niskimi temperaturami w Minessocie. Puszczyk lata niemal bezszelestnie, poluje w ciemnościach, słyszy mysz polną nawet pod pokrywą śniegu. Puszczyk nurkuje w śniegu tak szybko, że operatorzy musieli użyć kamer filmujących z prędkością 1,500 klatek na sekundę w wysokiej rozdzielczości.

- Lis rudy z północnych lasów Ameryki ma niesamowity słuch. Słyszy małe nornice skrywające się pod pokrywą śniegu. Bardzo cierpliwie kalkuluje i ustala pozycję nornicy, skrada się i daje nura w śnieg. Nie trafia. Jego umiejętności są niczym w porównaniu do sprytu puszczyka mszarnego. Puszczyk słyszy nornicę nawet pół metra pod pokrywą śniegu, sam będąc 27 m nad ziemią. I robi to, w odróżnieniu od lisa, w zupełnej ciszy.

- Jedno z najrzadszych i najbardziej nieuchwytnych zwierząt na świecie, niedźwiedź kermode (nazywany też "niedźwiedziem duche"?) żyje w Kanadzie. Ni to albinos, ni niedźwiedź polarny. Kermode to niedźwiedź czarny? o białej sierści, która jest efektem genetycznej mutacji.

- Dla wilka szukanie pożywienia w lasach iglastych Yellowstone jest codzienną walką. Samiec łosia jest onieśmielającym przeciwnikiem. Sfora ma przewagę liczebną, ale nie wyklucza to zranienia któregoś z wilków. Młodsze i szybsze wilki nadają tempo i dopadają łosia, starsze pomagają go powalić.

- Pożary lasów północnych zimą są niczym Armagedon. Ogień rozprzestrzenia się z prędkością 11 km/h. To istne piekło na ziemi. Temperatura sięga 1100 C, paląc drzewa w przeciągu sekund. Ogień jest jednak także katalizatorem dla nowego życia.

"Dziewicza Ameryka: Lasy", niedziela, 1 lipca godz. 14.00 na National Geographic Channel

Dziewicza Ameryka - zobacz niezwykłe zdjęcia

Dziewicza Ameryka, niedziela 10 czerwca, godz. 14.00

Więcej o: