10 pomysłów na długi weekend w Polsce

W poszukiwaniu pomysłów na długi weekend przemierzyliśmy całą Polskę. Wszystkie propozycje przetestowaliśmy: od pobytów stacjonarnych połączonych ze zwiedzaniem ciekawych miejsc, poprzez wycieczki typu low budget z plecakiem i namiotem, aż po zorganizowane wojaże, które dostarczą zastrzyku adrenaliny. Sprawdźcie koniecznie, bo nasze pomysły można zrealizować nawet w ostatniej chwili.
Rowerem nad morzem Rowerem nad morzem Rowerem nad morzem/Fot. Shutterstock

Rowerem od Helu po Szczecin

Zamiast leniuchować i opychać się potrawami z grilla na działce, lepiej podpompować opony w rowerze, uzupełnić sakwy, wsunąć kask na głowę i w drogę? nad morze. Bardzo ciekawa trasa wiedzie wzdłuż polskiego wybrzeża. Podzielona jest na dwa etapy. Pierwszy to trasa nad samym brzegiem morza. Zaczynamy w miejscowości Hel i zjeżdżamy w dół półwyspu przez Jastarnię do Władysławowa. Dalej kierujemy się na zachód: Karwieńskie Błota, Białogóra, Jezioro Sarbsko, Łeba, Rąbka, Jezioro Łebsko, Jezioro Dołgie, Rowy, Poddąbie, Orzechowo, Ustka, Jezioro Wicko, Jarosławiec, Wicie, Jezioro Kopań, Darłowo, Jezioro Bukowo, Łazy, Jezioro Jamno, Mielno, Sarbinowo, Ustronie Morskie, Kołobrzeg, Grzybowo, Jezioro Resko, Mrzeżyno, Pogorzelica, Rewal, Łukęcin, Dziwnów, Międzywodzie, Międzyzdroje, Świnoujście.

Drugi etap to trasa głównie lasami i ścieżkami rowerowymi, podczas której odwiedzimy też miejscowości po niemieckiej stronie. Trasa wygląda następująco: Świnoujście, Zirchow, Stolpe, Usedom, Anklam, Bargischow, Kamp, Grambin, Eggesin, Torgelow, Pasewalk, Linken, Mierzyn, Szczecin.

Noclegi na kempingach w domkach letniskowych oraz w prywatnych kwaterach. Całkowity koszt czterodniowej wyprawy to 500 zł.

Biebrzański Park Narodowy Biebrzański Park Narodowy Biebrzański Park Narodowy/BE&W/Białorucki Bernard

Tratwą po Biebrzy

Spływ tratwą po Biebrzy to propozycja dla turystów ceniących ciszę i odpoczynek na łonie natury. Trzeba zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne rzeczy, bo cały czas spędza się na dryfującej tratwie. Ale bez obaw, tratwa jest świetnie przystosowana do kilkudniowego spływu, bardziej przypomina przytulny domek niż Kon-Tiki. Ma dwie sypialnie, kuchenkę z wodną lodówką, a nawet toaletę. Jeśli liczycie na ciepły posiłek, nie zapomnijcie o zabraniu grilla. Ale, ale, to wyprawa nie dla słabeuszy. Trzeba mieć krzepę, bo tratwa płynie odpychana od dna trzymetrowym drewnianym drągiem.

Okolica jest zachwycająca. Biebrza to unikatowa rzeka, przepiękna krajobrazowo. Jej spokojny, meandrujący nurt pozwoli podziwiać różnorodny świat flory i fauny. Wrażenia ze spływu są niezapomniane.

Biebrza jest doskonałym miejscem zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących spływowiczów. Wynajmujący tratwy dopasowują trasy do możliwości klientów. Najbardziej popularne są spływy czterodniowe. Sześć odcinków o długości od kilku do kilkunastu kilometrów, ma zróżnicowany charakter. Na wyprawy rozpoznawcze proponujemy spływy krótkie - kilkugodzinne. Amatorzy dłuższych wypraw mogą przepłynąć dwa lub trzy odcinki. Jeśli zabraknie wody pitnej lub prowiantu, można zatrzymać się na zakupy w pobliskich miejscowościach.

Koszt czterodniowego spływu to 600 zł.

kitesufring kitesufring Kitesufring/Fot. Shutterstock

Nauka kitesurfingu nad Bałtykiem

Wzbić się nad wodę na desce podczepionej do latawca to niesamowite przeżycie. W Polsce jest coraz więcej miejsc, gdzie można pobierać nauki kitesurfingu. Wykorzystajmy najbliższy weekend właśnie na naukę albo na doskonalenie umiejętności.

By uprawiać kitesurfing, nie trzeba być atletą ani mistrzem sprawności fizycznej, ponieważ zapanowanie nad deską i latawcem nie jest trudne. Doświadczony instruktor dobierze odpowiedni dla nas sprzęt i zapozna nas z tajnikami kitesurfingowej wiedzy: jak używać sprzętu i jak wykorzystać siłę wiatru.

Najpopularniejszą bazą kitesurferów jest Hel. Jednak głosy są podzielone. Niektórzy stanowczo polecają Chałupy, zwłaszcza że wraz z rozpoczęciem sezonu letniego pojawiło się tam mnóstwo ciekawych kursów kite'a.

Dwudniowy kurs, na którym można nauczyć się podstaw tego ekscytującego sportu, kosztuje około 500 zł. Zanim wybierzecie miejsce, gdzie będziecie się szkolić sprawdźcie, czy szkoła należy do International Kiteboarding Organization (IKO). Po takim kursie możecie kontynuować naukę na całym świecie.

Kazimierz Dolny Kazimierz Dolny Kazimierz Dolny/Fot. Shutterstock

Kazimierz Dolny od każdej strony

Kazimierz Dolny to niezwykłe miejsce, wręcz idealne na krótki weekendowy wypad. Kazimierz znany jest ze swojej niezwykłej atmosfery oraz renesansowych i barokowych budynków i spichlerzy zbudowanych z jasnego kamienia. W słoneczne dni na kazimierskim rynku można się poczuć jak w małym włoskim miasteczku. Mnóstwo tu przytulnych restauracji, gdzie można posmakować kuchni na światowym poziomie. Atrakcje Kazimierza to m.in. ruiny zamku, kościół farny, kamienice Przybyłów, Celejowska i Biała, synagoga, spichlerze nad Wisłą, kościół Zwiastowania i św. Anny, klasztor reformatów oraz cmentarze. Warto też zaplanować wycieczkę po Kazimierskim Parku Krajobrazowym, np. rowerową wycieczkę po niezwykłych leśnych wąwozach. Można też przepłynąć stateczkiem na drugą stronę Wisły, by zwiedzić bastejowy zamek w Janowcu, który został wzniesiony w latach 1508-1526 staraniem Mikołaja Firleja, hetmana wielkiego koronnego. Przez ponad 150 lat pozostawał on we władaniu Firlejów - jednego z najpotężniejszych i najbardziej wpływowych rodów ówczesnej Polski.

Lebiedziew, cmentarz tatarski Lebiedziew, cmentarz tatarski Lebiedziew, cmentarz tatarski/Fot. Iwona Burdzanowska / Agencja Wyborcza.pl

Na Podlasie śladami Tatarów

Niegdyś hordy Tatarów budziły postrach i siały zniszczenie na ogromnych połaciach Azji i Europy. Dzieje Polski to jednak nie tylko historia konfliktów z Tatarami, ale też wzajemnego przenikania się naszych kultur. Warto wybrać się na Podlasie, gdzie do dziś liczna jest mniejszość tatarska, obejrzeć kilka czynnych meczetów i z ust Tatarów wysłuchać ich historii.

Osadnictwo tatarskie na południowym Podlasiu sięga końca XVII w. Król Jan III Sobieski nadał im wsie w tzw. ekonomii brzeskiej. Zamieszkali m.in. w Studziance, Lebiedziewie i Małaszewiczach. Przez kilka wieków żyli obok ludności polskiej, zachowując swoją tradycję i religię - islam. Choć w pełni zasymilowali się z miejscową ludnością, zachowali religię i nazywają się polskimi Tatarami.

Podróż warto rozpocząć od Zastawka koło Lebiedziewa. To właśnie tutaj znajduje się stary, kilkusetletni mizar (cmentarz), jeden z nielicznych tego typu zabytków w naszym kraju. Jest nieczynny od końca I wojny światowej. Zachowało się tu kilkadziesiąt nagrobków, wiele z nich ze wschodnimi ornamentami. Podobny zabytek zachował się także w Studziance. Tutaj także najstarsze nagrobki mają ponad 300 lat i na nich również można odnaleźć wersety z Koranu.

Ważne szlaki:

- Szlak Tatarski Mały - to trasa o długości 19 km, która obejmuje miejscowości: Kruszyniany, Józefowo, Królowe Stojło i Waliły Stacja.

- Szlak Tatarski Duży - ma długość 54 km. Przebiega przez Sokółkę, Bohoniki, Malawicze Górne, Krynki, Kruszyniany, Supraśl i Białystok.

Golubiu-Dobrzyniu Golubiu-Dobrzyniu Zamek w Golubiu-Dobrzyniu/fot. Shutterstock

Średniowieczne Kujawy

Kujawy są związane z początkiem państwa polskiego, więc warto zrobić sobie wycieczkę śladami historycznych zabytków. Można zacząć od południowej części województwa i obejrzeć romańskie kolumny w kościele św. Trójcy w Strzelnie czy świątynię św. Małgorzaty w Kościelcu Kujawskim. Obie miejscowości leżą na niezwykle ciekawym "szlaku piastowskim".

Ziemia Chełmińska związana jest z powstaniem państwa krzyżackiego. Tu także znajdziemy średniowieczne zabytki, przede wszystkim zamki i gotyckie kościoły. Najokazalsze warownie znajdują się w Radzyniu Chełmińskim i Golubiu-Dobrzyniu. Średniowieczne świątynie znajdują się w Chełmnie, Grudziądzu, Brodnicy, Chełmży oraz Toruniu (jego średniowieczny zespół miejski wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO).

Obowiązkowo należy udać się do Kruszwicy - historycznej stolicy regionu. Pełniła ona ważną rolę jako ośrodek gospodarczy i obronny. Z miastem związana jest znana legenda o królu Popielu i Mysiej Wieży będącej pozostałością dawnego zamku Kazimierza Wielkiego.

Kujawy to także region bardzo ciekawy pod względem etnograficznym. Tutaj nadal nie zanikły ludowe obrzędy, gwara i sztuka.

Widok z tarasu widokowego na Łysej Górze, łysa Góra, Świętokrzyski Park Narodowy Widok z tarasu widokowego na Łysej Górze, łysa Góra, Świętokrzyski Park Narodowy Widok z tarasu widokowego na Łysej Górze/BE&W/ Włodarczyk Jan

W góry, ale niewysokie

Góry Świętokrzyskie to obok Sudetów najstarsze pasmo górskie w Polsce. Region ma niezwykłe walory przyrodnicze, a także wiele ciekawych miejscowości. Na początek warto odwiedzić krasową Jaskinię Raj. Widok ogromnych stalagmitów oraz stalaktytów zwisających u sklepienia jaskini zapadnie nam w pamięć na długo. Kolejny przystanek to dobrze zachowane ruiny zamku w Chęcinach. Został on wzniesiony pod koniec XIII w. Za czasów Władysława Łokietka odbywały się tu zjazdy rycerstwa oraz zapadały ważne decyzje państwowe.

Warto zajrzeć także do skansenu w Tokarni, gdzie przechowywane są najcenniejsze zabytki budownictwa wiejskiego oraz małomiasteczkowego Ziemi Kieleckiej. W Zagnańsku czeka na nas dąb Bartek - najbardziej znane drzewo w Polsce. Najnowsze badania donoszą, że liczy co najmniej 645 lat. Bardzo ciekawe są także ruiny zamku Krzyżtopór w miejscowości Ujazd. Został wybudowany w latach 1631-1644 dla Krzysztofa Ossolińskiego. Warto również zaplanować wycieczkę po Świętokrzyskim Parku Narodowym. Dwa największe szczyty na terenie rezerwatu to Łysica (612 m n.p.m.) oraz Łysa Góra (595 m n.p.m.) ze słynnym klasztorem na szczycie. Dla zwiedzających udostępniono ponad 30 km pieszych szlaków, na których można podziwiać unikalną puszczę jodłową z niezwykłymi gołoborzami.

polska, sport, nurkowanie, morze, wrak, bałtyk polska, sport, nurkowanie, morze, wrak, bałtyk Fot. Shutterstock

Nurkowanie w Bałtyku

Wskoczyć do wody w akwelungu to przeżycie jedyne w swoim rodzaju. Można się poczuć jak w stanie nieważkości. Dla fanów zwiedzania podwodnych wraków wiele baz nurkowych ma w ofercie ciekawe kilkudniowe nurkowania. Aby móc wziąć udział w wyprawie, trzeba mieć ukończony podstawowy kurs nurkowy (Open Water Diver, OWD). A jeśli chcemy połączyć przyjemne z pożytecznym i rozwinąć swoje umiejętności, podczas wyprawy można odbyć kurs PADI AOWD (Advanced Open Water Diver) i nurkowania wrakowego.

Wyprawa zaczyna się w Gdyni i zaplanowana jest na pięć dni. Każdego dnia w programie są dwa nurkowania na wrakach: dwa zatopione kutry rybackie (głębokość 16 i 18 m), niszczyciel Wicher - (6-12 m), ścigacz Groźny (18 m), kuter Bryza (21 m), trałowiec Delfin (21 m) oraz torpedownia  (10 m). Nurkowania odbywają się z łodzi, na każdej obecni są instruktor nurkowania i ratownik. Cena 990 zł.

Roztocze Roztocze Roztocze/Fot. Shutterstock

Roztoczańskie wodospady

Amatorom pieszych wędrówek polecamy wycieczkę na Roztocze. Krajobraz jest tu wyjątkowo zróżnicowany: ogromne kompleksy leśne Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej, licznie rozsiane wydmy, jary i wąwozy o stromych zboczach, a w dolinach rzek i zagłębieniach terenu - torfowiska i bagna porośnięte trawą i olszyną. Ze względu na duże różnice wysokości rzeki Roztocza mają górski charakter. Płyną wartko wąskimi i głębokimi dolinami. Urozmaicają je przepiękne progi skalne tworzące wodospady nazywane szumami. W okolicy Suśca utworzono wiele rezerwatów przyrody. Najsłynniejszy to Szumy nad Tanwią z licznymi kaskadami na skalistych progach. Inny ciekawy rezerwat, a zarazem jedno z najpiękniejszych miejsc na Roztoczu, to Czartowe Pole z szumami na rzece Sopot i ruinami starej papierni. Wiele szlaków turystycznych biegnie właśnie wzdłuż rzek i pozwala podziwiać niezwykłe roztoczańskie wodospady.

Wspinaczka Wspinaczka Wspinaczka, Jura Krakowsko-Częstochowska/Fot. Shutterstock

Na skałki do Rzędkowic

Dla kochających wspinaczkę Rzędkowice w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej to miejsce wymarzone. Kompleks wapiennych Skałek Rzędkowickich znajduje się nieco na południe od trasy Kroczyce - Żarki w północnej części Jury. Rejon oferuje około 300 dobrze asekurowanych dróg skalnych. Większość z nich nie przekracza stopnia trudności 6.2. Drogi są zazwyczaj wyposażone w stałe punkty asekuracyjne (specjalne uchwyty wmontowane w skałę) lub możliwe jest samodzielne założenie asekuracji w skalnych oczkach. Drogi wspinaczkowe mają od 10 do 20 m długości, wyjątkiem są drogi na Lechworze (do 25 m) i na Okienniku Rzędkowickim (do 30 m). Ten ostatni to dobra droga dla początkujących i mniej zaawansowanych wspinaczy. W Rzędkowicach działają dwie klimatyczne knajpki i sklep ze sprzętem, gdzie można uzupełnić braki w ekwipunku. Nie ma problemu z noclegiem. Jest dużo pól biwakowych, a dla bardziej wymagających prywatne kwatery. Do większości skał można dotrzeć od tyłu leśną ścieżką. Warto zaopatrzyć się w przewodnik z dokładnym opisem wszystkich 21 skałek.

Więcej o: