Korsyka plaże - najpiękniejsze na wyspie

Górzysta Korsyka ma wiele wspaniałych plaż, dzikich zatok i przystani. Poznaj miejsca na wyspie, do których naprawdę warto się udać na odpoczynek, nurkowanie, żagle lub pływanie.
Palombaggia , Korsyka plaże / Shutterstock Palombaggia , Korsyka plaże / Shutterstock Palombaggia , Korsyka plaże / Shutterstock

Korsyka plaże - Palombaggia

Korsyka plaże - Palombaggia

Oddalona od Porto-Vecchio o ok. 3 km na południowy wschód plaża dla niektórych jest symbolem raju. Tak naprawdę to ciąg trzech plaż: Folacci, Acciaro i Palombaggia. Dochodzi się do niej przez las piniowy, który sam w sobie stanowi skończone piękno. W przeciwieństwie do większości plaż, ta oferuje zaplecze gastronomiczne, leżaki i wypożyczalnię sprzętu wodnego (narty wodne, skutery, kajaki) - oczywiście za to wszystko trzeba słono zapłacić. W ostatnich latach w sezonie trudno znaleźć wolne miejsca, ale poza nim mamy dużą szansę na posiadanie tego miejsca wyłącznie dla siebie.

Pinarellu, Korsyka plaże / Flickr / Commongarden Pinarellu, Korsyka plaże / Flickr / Commongarden Pinarellu, Korsyka plaże / Flickr / Commongarden

Korsyka plaże - Pinarellu

Korsyka plaże - Pinarellu

Drobny piasek, zawsze ciepła woda i bujna zieleń dająca wytchnienie po słonecznej kąpieli to uroki malowniczej plaży w mało znanej zatoce Golf de Pinarellu. Nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwa stara genueńska wieża. Doskonałe miejsce na wypoczynek dla całych rodzin.

Cala Rossa, Korsyka plaże, Korsyka wakacje / Shutterstock Cala Rossa, Korsyka plaże, Korsyka wakacje / Shutterstock Shutterstock

Korsyka plaże - Cala Rossa i San Ciprianu

Korsyka plaże - Cala Rossa i San Ciprianu

Kolejne plaże rozciągają się w północnej części zatoki Golfe de Porto-Vecchio/Golfo di Sogno. Między przylądkami Punta di Benedettu i Punta San Ciprianu, jest usytuowana plaża Cala Rossa. Z kolei pomiędzy Punta San Ciprianu a Etang d'Aroso wielka plaża San Ciprianu. W 2010 r. ma szanse stać się prawdziwym wakacyjnym przebojem. Ze względu na zniszczenie wywołane jesiennymi sztormami i wiatrami, w czasie których mocno ucierpiała Palombaggia, to właśnie te plaże mają szanse na zdobycie w czasie wakacji ogromnej popularności. Do obu łatwo dojechać.

W zatoce zlokalizowane są wypożyczalnie sprzętu wodnego. Można też liczyć na świeże ryby lub kraby od miejscowych rybaków.

Santa Giulia, Korsyka plaże / Shutterstock Santa Giulia, Korsyka plaże / Shutterstock Santa Giulia, Korsyka plaże / Shutterstock

Santa Giulia - Korsyka plaże

Santa Giulia - Korsyka plaże

Na południe od Palombaggii rozciąga się jedna z najpiękniejszych korsykańskich plaży - z drobnym piaskiem i krystalicznie czystą wodą. Wokół ponad 2-kilometrowej Santa Giulii rozlokowały się małe hotele i restauracje. Jest też niewielkie molo. Bezpośrednio na plaży możemy wynająć kajak, skuter wodny, a nawet deskę do surfowania. Dotrzemy tutaj drogą 198 z Bonifacio do Porto-Vecchio. Zjazd jest dobrze oznakowany.

Ajaccio, Korsyka plaża / Shutterstock Ajaccio, Korsyka plaża / Shutterstock Ajaccio, Korsyka plaża / Shutterstock

Korsyka plaże - okolice Ajaccio

Korsyka plaże - okolice Ajaccio

Plaże na zachód od Ajaccio:

Marinella - uwieczniona w piosence Tina Rossiego Marinella jest piękną, szeroką plażą o drobnym piasku, przyciągającą prawdziwe tłumy. Płytkie wody idealnie nadają się dla rodzin z małymi dziećmi. Na miejscu można pożyczyć leżaki i sprzęt wodny, a także skorzystać z zaplecza gastronomicznego.

Ariadna - w połowie drogi do Krwawych Wysp. Na tej piaszczystej i urokliwej plaży można wynająć sprzęt plażowy.

Barbicaja - piaszczysto-kamienista plaża.

Terra Sacree - blisko Krwawych Wysp. Piękna.

Trottel - piaszczysta plaża z zapleczem gastronomicznym.

Plaże na południe od Ajaccio:

Tahiti - przy drodze prowadzącej na lotnisko. Sprzyja uprawianiu sportów wodnych, przede wszystkim żeglarstwa (dzięki dominującym tutaj wiatrom).

Ricanto - długa, piaszczysta plaża z widokiem na zatokę Ajaccio. Od drogi oddziela ją pasmo makii.

Capo di Feno - ta plaża dzieli się na dużą i małą, mniej znaną i zaciszną. W tym obszarze występują duże fale, trzeba więc zwracać uwagę na bezpieczeństwo.

Agosta (w Porticcio) - wzdłuż niej biegnie droga z Ajaccio. Piaszczysta, spokojna plaża oferuje wspaniały widok na zatokę.

Mare e Sole - cieszy się dużym powodzeniem. Osłonięta przed wiatrem oferuje wiele możliwości spędzenia czasu - kąpiele, spacery po długiej plaży lub pobliskim lesie sosnowym.

Marina Viva - ogromna piaszczysta plaża z widokiem na Krwawe Wyspy. W pobliżu niej działają restauracje, kino, biuro informacji turystycznej.

Plage de Stagnoli, Korsyka plaże / Shutterstock Plage de Stagnoli, Korsyka plaże / Shutterstock Plage de Stagnoli, Korsyka plaże / Shutterstock

Korsyka plaże - okolice Cargese

Korsyka plaże - okolice Cargese

Plaże na północ od miasta:

Plage de Pero - zaledwie kilometr za miastem w zatoce objętej z jednej strony przylądkiem Cargese, a z drugiej Omigna. Na końcu każdego z nich patrzą ku morzu genueńskie wieże, przypominając, że dawniej bezpieczeństwo tych wód było bardzo zagrożone. Przy plaży działają punkty wynajmu sprzętu wodnego.

Plage de Chiuni - oddalona od centrum miasta o 6 km, rozciąga się w zatoce Chiuni, głęboko wcinającej się w ląd. Tu także genueńska wieża broniła dostępu do lądu. Duża piaszczysta połać osłonięta jest zaroślami makii. Bezpośrednio przy niej stoją domki wioski wakacyjnej.

Do leżącej w sąsiedztwie zatoki Golfe de Topiti w 1942 r. okręt podwodny Wolnej Francji "Casabianca" wielokrotnie dostarczał zaopatrzenie i przerzucał kurierów.

Na moście w Chiuni możemy zobaczyć tablicę poświęconą tym wydarzeniom.

Plaże na południe od miasta:

Plage de Menasina - w zatoczce osłoniętej przylądkami Cargèse i Molendino.

Od centrum dzieli ją 2,5 km.

Plage de Stagnoli - ta otwarta na morze plaża nadaje się do uprawiania żeglarstwa i windsurfingu. Jedzie się do niej ok. 7,5 km.

Bonifacio, Korsyka plaże / Shutterstock Bonifacio, Korsyka plaże / Shutterstock Bonifacio, Korsyka plaże / Shutterstock

Korsyka plaże - okolice Bonifacio

Piantarella - ok. 5 km drogą D58, na pierwszym skrzyżowaniu skręcamy w prawo, kierując się na Sperone. Ładnie położona plaża z widokiem na wysepki Pianę i Ratino. Szeroka i łagodnie opadająca do wody doskonale się nadaje dla rodzin z małymi dziećmi. Idealna dla uprawiających windsurfing.

Golfe de Santa-Manza - ok. 6 km na wschód drogą D58. Zatoka Santa Manza nadal utrzymała swój dziki charakter. Znaleźć tu można szerokie, piaszczyste plaże odpowiednie do uprawiania windsurfingu, a także kamienisto-żwirkowe. Najważniejsze z nich to Maora i Santa-Manza.

Calalonga - ok. 9 km na wschód drogą D98, po 3 km skręcamy w prawo w D258. Szereg małych piaszczystych zatoczek osłoniętych od wiatru.

Baie de Rondinara - 18 km na północny wschód drogą N198, po 14 km skręcamy w prawo, w D158 na Suartone. W zatoce Rondinara jest jedna z najsłynniejszych korsykańskich plaż. Drobny, srebrzący się piasek, turkusowa woda i niezwykły kształt zatoczki przypominający muszlę zachwycają ogromne rzesze turystów. W sezonie bywa tutaj tłoczno. W naturalnej marinie kotwiczą jachty ze wszystkich portów Europy, a ich kolorowe żagle nadają zatoczce wesoły wygląd.

Cala di Paragnano - 4 km na zachód drogą N196, przed skrzyżowaniem z D60 skręcamy w lewo. Uroczą piaszczystą plażę otaczają czerwone skały.

Tonnara - 10 km drogą N196, kierując się na Sartène, na drugim skrzyżowaniu skręcamy w lewo, w D358. Spokojna piaszczysta plaża z widokiem na wysepki o tej samej nazwie jest rajem dla miłośników sportów wodnych.

Pianotti - cicha i spokojna plaża w sąsiedztwie Figari, ok. 20 min od Bonifacio. Do samej plaży nie dojedziemy samochodem. Ceną za spokój jest ok. 2,5-kilometrowy spacer z miejscowości St-Jean. Duży parking jest zlokalizowany na obrzeżach miejscowości.

Więcej o: