Wyspy greckie. Północne i wschodnie Wyspy Egejskie

Pod nazwą północne i wschodnie Wyspy Egejskie kryje się prawie 100 wysp i wysepek greckich, rozsianych zygzakiem od wybrzeży Tracji i Macedonii na północy aż po Dodekanez na południu, bliżej wybrzeży tureckiej Azji Mniejszej niż Grecji. Tylko dwadzieścia północno-wschodnich Wysp Egejskich jest zamieszkiwanych. Lesbos, Chios czy Samos są znane, ale wciąż jeszcze spokojne. Oto najciekawsze Wyspy Egejskie.
Samotraka Samotraka Samotraka/Fot. Shutterstock

Wyspy greckie. Samotraka

Wyspy greckie. Samotraka

Słynna, nadzwyczaj piękna i interesująca, choć mało uczęszczana wyspa, kojarzy się wszystkim z posągiem bezrękiej Nike, stojącym w Luwrze. Dlatego sądzi się, że jest to miejsce wielkich wykopalisk archeologicznych. Niezupełnie. Samotraka ma oczywiście imponujące ruiny w Paleópoli, jednak jej prawdziwym atutem jest dzika przyroda. mieści bowiem zarówno najwyższy szczyt wysp Morza Egejskiego, Fengari (1611 m n.p.m.), jak i czarne granitowe klify, zielone lasy, wąwozy i białe skały. Jej osobliwością są potoki spływające z dużych wysokości, które tworzą szumiące kaskady i szmaragdowe baseny. Samotraka obfituje w kryształowe wody i źródła termalne. A także w liczne przepiękne plaże, o których mało kto słyszał. To, że należy do miejsc omijanych przez wielką turystykę można przypisać chyba tylko położeniu - na Samotrakę jest daleko z każdego kawałka lądu - i słabo rozwiniętej sieci dróg.

Na Samotrace nie ma zbyt wielu plaż, ale za to wszystkie są dobre. Najpiękniejsza na wyspie (i najsłynniejsza) - Pachiá Ámmos, na południowym wybrzeżu, to prawie kilometrowy szeroki pas piasku omywanego przez przejrzyste morze. Do plaży oddalonej o około 20 km na południe od Kamariótissy jedzie się przez wieś Lákoma. (Kręta droga za wsią biegnie obok starego kościółka Panagía Krimniotíssa, zbudowanego na szczycie skały, z której roztaczają się zachwycające widoki na morze). Nieco dalej, za cyplem, rozciąga się druga atrakcyjna piaszczysta plaża Vátos (zaanektowana przez naturystów), której malownicze otoczenie tworzą wysokie skały i groty. Warto udać się dalej na wschód wzdłuż wybrzeża, by zobaczyć kolejny piękny wodospad Samotraki, Krémasta Nerá, spadający ze szczytu Saos po nagich skałach wprost do morza.

Pascal

Mitilini, Lesbos, grecja Mitilini, Lesbos, grecja Mitilini, Lesbos, Grecja/Fot. Shutterstock

Wyspy greckie. Lesbos

Wyspy greckie. Lesbos

Największa w archipelagu, trzecia co do wielkości wyspa grecka, leży bardzo blisko wybrzeży Turcji, mniej więcej na wysokości antycznej Troi.

Wyspa jest górzysta, chociaż grzbiety wypiętrzające się na jej terytorium nie przekraczają 1000 m n.p.m. wysokości. O jej wulkanicznym pochodzeniu przypominają liczne źródła termalne. Zielona od sosen i drzewek oliwnych, bywa nazywana "Szmaragdową Wyspą" (lasy sosnowe i dębowe zajmują 20% powierzchni, a gaje oliwne, liczące 11 mln drzewek - 40%). W zachodniej części znajduje się drugi co do wielkości na świecie skamieniały las sekwoi.

Lesbos należy do najatrakcyjniejszych turystycznie wysp archipelagu. Jest tu kilka zabytkowych miejscowości, wykopaliska archeologiczne, średniowieczne zamki, monastyry, malownicze zatoki, szerokie piaszczyste plaże oraz rozmaite ciekawostki przyrodnicze (skamieniały las, przeloty dzikiego ptactwa na wiosnę, piesze szlaki w niewysokich górach, źródła termalne).

Chios, wyspy greckie Chios, wyspy greckie Chios, wyspy greckie/Fot. Shutterstock

Wyspy greckie. Chios

Wyspy greckie. Chios

Peryferyjne położenie w połączeniu z zamożnością sprawiły, że górzysta Chios nie została zdominowana przez masową turystykę. Chios leży zaledwie 8 km od wybrzeży Azji Mniejszej. W północnej części jest górzysta i surowa, w południowej zaledwie pofałdowana, porośnięta gęsto przez plantacje drzewek mastyksowych (zwanych też pistacją kleistą). Ich pachnąca żywica, mastyks, stanowiła przez wieki główne źródło dochodów jej mieszkańców. W średniowieczu mastyks był równie cenny jak złoto, a Turcy za kradzież pachnącej żywicy karali śmiercią. W naszych czasach został powtórnie odkryty przez medycynę alternatywną, jako substancja wywierająca dobroczynny wpływ na organizm. Na Chios kwitnie przemysł kosmetyczny i drogeryjny, bazujący na mastyksie.

Chios bywa nazywana męczeńską wyspą, gdyż przeszła do historii jako miejsce rzezi 30 tys. Greków, dokonanej przez Turków w 1822 r. W IV w. został tu zamęczony przez Rzymian św. Izydor, patron wyspy.

Stolicą jest miasto Chios, położone dokładnie w połowie wschodniego wybrzeża. Największy ośrodek turystyczny, Karfas, oddalony jest o kilka kilometrów na południe. Największe atrakcje krajoznawcze wyspy to dolina Kambos pełna genueńskich rezydencji i gajów cytrusowych, miasteczko Pirgi (słynące z biało--szarych geometrycznych wzorków zwanych ksysta, którymi pokryte są tamtejsze budynki), XI-wieczny monastyr Nea Moni z bezcennymi mozaikami, wymarła kamienna wioska Anavatos oraz Mesta i Vessa - wioski mastyksowe o średniowiecznym układzie i orientalnym klimacie.

Kokkari, Samos, Wyspy greckie Kokkari, Samos, Wyspy greckie Kokkari, Samos, wyspy greckie/Shutterstock

Wyspy greckie. Samos

Wyspy greckie. Samos

Wyspa, na której urodzili się bogini Hera i matematyk Pitagoras, należy do najpiękniejszych na Morzu Egejskim. Wysokie góry w interiorze pokrywa bujna zieleń, w dolinach na wiosnę zakwitają łąki orchidei, w rozległych winnicach rodzą się aromatyczne białe wina i słodkie rodzynki. Samos leży najbliżej wybrzeży Azji Mniejszej spośród wszystkich greckich wysp; po drugiej stronie morza na wschodnim brzegu cieśniny Mikale o szerokości niespełna 2 km (którą z powodzeniem można przepłynąć wpław) leży znany turecki kurort.

Grecja, kuchnia grecka Grecja, kuchnia grecka Fot. Shutterstock

Wyspy greckie. Północne i wschodnie Wyspy Egejskie - informacje praktyczne

Komunikacja

Na Samotrakę można dostać się promem odpływającym codziennie z Aleksandroúpolis (latem uruchamiane są połączenia promowe z Kawalą, Lemnos i Lesbos). W sezonie wodoloty kursują pomiędzy Samotraką a Aleksandroúpolis. Statki wycieczkowe odpływają w sezonie do plaż na południowym wybrzeżu, a także w rejsy naokoło wyspy. Lesbos ma regularne połączenia lotnicze z Atenami, Salonikami, Chíos i Lemnos. W sezonie z portu w Sígri odpływają promy do Pireusu przez Chíos, do Kawali i do Salonik przez Lemnos. Z Mitilíni do Pireusu przez Chíos kilka razy w tygodniu pływają także superszybkie jednostki Aeolis Express. Raz w tygodniu promy odpływają do Aleksandroupolis. Kilka razy w tygodniu tureckie promy kursują do Ayvalik. Z lotniska na Chíos wylatują samoloty do Aten, na Lesbos oraz do Salonik. Latem promy kursują regularnie do Pireusu i na Lesbos, a także do Salonik przez Lemnos, na Sámos i na Rodos przez Kós. Z portu Chíos (V?X) wypływają promy do Çeşme w Turcji. Sámos ma regularne połączenia lotnicze z Atenami i mniej regularne z Salonikami. Promy odpływają z Vathí i z Pithagório. Najczęściej kursują do Pireusu i na Ikaríę, Foúrni i Chíos, nieco rzadziej na Náksos i Páros, Íos i Santoríni oraz na Pátmos, a także na Lesbos, Lemnos i do Aleksandroúpolis, na Kós i Rodos oraz na Léros i Kálimnos. Katamaran Aeolis Express kursuje z Vathí do Pireusu, a także z Vathí na Foúrni i Ikaríę. Promy międzynarodowe (IV?X) kursują do Kuşadasi w Turcji z Vathí i z Pithagório.

Noclegi

Kima (Samotraka, Kamariótissa). Hotel ok. 300 m od portu. Niewielkie, skromne i schludne pokoje; miła obsługa.

Orpheas (Samotraka, Loutrá). Miły zaciszny hotelik, przy drodze na górę Fengári, schowany wśród zieleni i kolorowych kwiatów.

Nassos Guest House (Lesbos, Mólivos, Arionos; www.nassosguesthouse.com). Jasne, przestronne pokoje z widokiem na miasteczko i morze w starym potureckim domu. Do dyspozycji gości kuchnia na każdej kondygnacji.

Sea Horse (Lesbos, Mólivos; www.seahorse-hotel.com). Zabytkowy kamienny budynek nad samym morzem tuż przy malowniczym porcie oferuje jasne pokoje z balkonami, z widokiem na przystań tuż nad kafejką, w której można napić się dobrej kawy. Śniadanie w cenie.
Fedra Pension (Chíos, M. Rivanou 13). Kilka ładnych pokoi w zabytkowej rezydencji. Połączenie tradycji z nowoczesnością. W nocy dość gwarno.

Perleas Mansion (Chíos, Vitiadou; www.perleas.gr). Pięknie odrestaurowana kamienna rezydencja arystokratyczna w sercu Kámbos. Stylowe pokoje, wszędzie pełno antyków, obrazów i kwiatów. Wokół ogród pełen cytrusów i ekologiczne ogrodnictwo. Na śniadanie miejscowe produkty (m.in. pyszne domowe dżemy).

Avli (Sámos, Vathí, Areos 2). Stylowy pensjonat we wnętrzach dawnego klasztoru katolickiego.

Traditional Greek House (Sámos, Manolates). Romantyczne miejsce w centrum wioski (niedaleko tawerny Giorgidas) z dużymi, gustownie urządzonymi pokojami.

Gastronomia

W Kamariótissie na Samotrace warto odwiedzić działającą od 30 lat tawernę I Klimitaria (na wschodnim krańcu nabrzeża), w której podają świeżutkie ryby i świetne potrawy z koźliny, a także gianiotiko (coś w rodzaju zapiekanki z wieprzowiny, ziemniaków i warzyw) oraz smaczne potrawy gotowane. W Chórze na uwagę zasługuje tawerna 1900 przy placyku (z widokiem na oświetlone ruiny zamku) ? miejsce z atmosferą specjalizujące się w daniach gotowanych, zakąskach i mięsach z rusztu.

W Mitilíni na Lesbos na uwagę zasługuje m.in. Lemoni kai Prasino Piperi (róg Kountourioti i Christougennon 1994) ? stylowa restauracja z widokiem na port, w której można doznać prawdziwej kulinarnej rozkoszy dzięki serwowanym tam francuskim i greckim potrawom (uzupełnionym o domowe desery i długą listę win). W Mólivos jest sporo tawern, w których można dobrze (i niedrogo) zjeść. I Eftaloú (4 km na wschód od miasteczka, nieopodal plaży i term), położona w pięknej scenerii tawerna słynie ze świetnych świeżych i smakowitych potraw (miejscowi mówią, że tutejsze ciasto pita z cukinią i szpinakiem nie ma sobie równych na wyspie). W stolicy Chíos działa wiele lokali gastronomicznych, począwszy od budek z gyrosami, skończywszy na eleganckich winiarniach. Inomagirio tou Iakovou (na zamku) to stylowa tawerna specjalizująca się w rybach i smakowitych zakąskach. W miejscowości Mestá na uwagę zasługuje tawerna Meseonas (przy głównym placu), ze względu na wyśmienitą miejscową kuchnię ? posiłki przygotowywane są według tradycyjnych przepisów, a ich składniki, takie jak ser, olej czy wino pochodzą z wioski i okolic.
W Vathí na Sámos na uwagę zasługują m.in. tawerna rybna To Ostrako (Sofoúli 141) oferująca duży wybór zakąsek z ryb i owoców morza (i innych) oraz potrawy rybne, W Pithagório znakomita tawerna Remataki (tuż przy wejściu na plażę miejską) oferuje znaczny wybór starannie przyrządzonych potraw, zwłaszcza rozmaite mezedes i karczochy na kilka sposobów.

Rozrywki

Największym wydarzeniem kulturalnym na Samotrace jest Samothraki World Music Festival (www.samothrakifestival.com), który odbywa się przez 3 dni pod koniec lipca na terenie kempingu municypalnego w Loutrze. Największe party taneczne w Grecji jest kosmopolitycznym świętem muzyki ethno, reggae, jazzu bluesa.
W Vathí na Sámos na przełomie lipca i sierpnia odbywa się Festiwal Wina. Występy, koncerty i degustacje znakomitych win z Sámos odbywają się wieczorami (po 21.00) na placu Sofouli.

Więcej o: