Jechać, czy nie jechać? Wakacje w kryzysie [RAPORT]

Gdzie spędzić wakacje, kiedy nasze ulubione kraje urlopowe pogrążone są w kryzysie? Które miejsca omijać, a do których można się wybrać, nie zważając na sytuację polityczną i ewentualne strajki. Na te pytania odpowiedział tygodnik "Newsweek", który opublikował raport na temat kierunków urlopowych 2012 roku. Grecja, Egipt, Tunezja, Hiszpania, Włochy, Turcja - to musisz wiedzieć!
Mykonos, Grecja Mykonos, Grecja Mykonos/Fot. Shutterstock

Grecja

Na początek eksperci z branży turystycznej przeanalizowali pogrążoną w kryzysie Grecję. Turyści, którzy jeszcze w ubiegłym roku chętnie wybierali Grecję na urlop, obawiają się zamieszania związanego z ewentualnym wyjściem kraju ze strefy euro. Spadek liczby turystów (nawet do 40 proc. w stosunku do roku poprzedniego) widoczny jest szczególnie na kontynencie, np. na trasach popularnych objazdówek - podaje "Newsweek". Czy rzeczywiście jest się czego obawiać podczas wizyty w Grecji? Na strajki i protesty można się natknąć w Atenach. Lepiej wybrać wyspy greckie, tym bardziej, że można liczyć w tym sezonie na obniżone ceny niektórych wycieczek, atrakcyjne oferty hoteli czy też tańsze bilety lotnicze. Niestety na miejscu ceny pozostaną bez zmian.

Hurghada Hurghada Hurgada, Egipt/Fot. Shutterstock

Egipt

A co z ukochanym kierunkiem urlopowym Polaków, czyli Egiptem? Masowe protesty o charakterze politycznym, społecznym i gospodarczym odstraszyły w ubiegłym sezonie wakacyjnym dużą część turystów. W tym roku zainteresowanie wycieczkami do Egiptu jest podobno ogromne - stwierdził w rozmowie z "Newsweekiem" pracownik biura podróży. Wakacje nad Morzem Czerwonym są bezpieczne. Lepiej nie poruszać się jednak po Synaju oraz południowym Egipcie. Nie trzeba się też martwić o to, że jeśli wybory wygrają islamiści, władze wprowadzą prawo szariatu, oznaczające dla turystów zakaz picia alkoholu, noszenia bikini, oglądani piramid czy mieszkania w jednym pokoju bez zaświadczenia o małżeństwie. Turystyka jest w Egipcie jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki, a turyści muszą się czuć w Egipcie komfortowo. O jednym należy przede wszystkim pamiętać, by nie wdawać się z miejscowymi w dyskusje o polityce.

Hiszpania wycieczki, Lloret de Mar Hiszpania wycieczki, Lloret de Mar Hiszpania Lloret de Mar/Fot. Shutterstock

Hiszpania

Hiszpańska gospodarka ma się słabo, ale Hiszpanie liczą na turystów. Szczególnie tych, którzy w obawie przez kryzysem w Grecji, wybiorą właśnie Hiszpanię. Hiszpania ma być hitem, szczególnie wśród mieszkańców Wysp Brytyjskich, bo kurs euro do funta jest najkorzystniejszy od 2008 roku - czytamy w tygodniku. Ceny hoteli nie zmieniły się w stosunku do zeszłego roku. Tańsze mogą być jednak np. wycieczki na miejscu. Za tradycyjny zestaw obiadowy złożony z przystawki, głównego dania, deseru, wody i wina, zapłacimy w Hiszpanii 10-15 euro. Jeśli Hiszpanie posłuchają władz i spędzą wakacje w kraju (co ma pomóc Hiszpanii wyjść z recesji), na plażach można się spodziewać tłumów.

amalfi, plaża, positano, włochy amalfi, plaża, positano, włochy Positano/Fot. Shutterstock

Włochy

We Włoszech jest taniej niż zwykle - czytamy w "Newsweeku". W ostatnich latach turyści wybierali na urlop tańszą Grecję, Hiszpanię czy kraje arabskie, dlatego turystyka Włoch przeżywa kryzys. Włosi, podobnie jak Hiszpanie, liczą na tych turystów, którzy przestraszą się złej sytuacji w Grecji. W niektórych hotelach można trafić na ciekawe promocje, np. nocleg plus darmowy posiłek. Taniej można też zjeść. Dobrą propozycją są np. bary apertivo, gdzie już za 6-10 euro można zjeść dowolną ilość przekąsek z bufetu, a do tego wypić drinka. W większych włoskich miastach trzeba uważać na strajki.

Miejsce 14. Oludeniz, Turcja. Miejscowość Oludeniz położona jest w malowniczej zatoczce, a z trzech stron otoczona jest górami. Plaża w Oludeniz to zdecydowanie najpiękniejsza plaża Turcji. Jest długa, szeroka, zakończona słynną Błękitną Laguną częściowo otoczoną górami. Okolice Oludeniz należą do najlepszych na świecie rejonów do uprawiania paralotniarstwa. Miejsce 14. Oludeniz, Turcja. Miejscowość Oludeniz położona jest w malowniczej zatoczce, a z trzech stron otoczona jest górami. Plaża w Oludeniz to zdecydowanie najpiękniejsza plaża Turcji. Jest długa, szeroka, zakończona słynną Błękitną Laguną częściowo otoczoną górami. Okolice Oludeniz należą do najlepszych na świecie rejonów do uprawiania paralotniarstwa. Najpiękniejsze plaże świata, Oludeniz, Turcja/Fot. Shutterstock

Turcja

Turcja to zeszłoroczny hit urlopowy Polaków, którzy przestraszeni sytuacją w Egipcie i Grecji, spędzali urlop właśnie w Turcji. W tym roku, kiedy do czołówki urlopowych kierunków wrócił Egipt, popyt na Turcję jest już znacznie niższy. Jak podaje tygodnik, ceny pobytu w Turcji powinny być atrakcyjne. I warto z tego korzystać, bo okazja może się już nie powtórzyć. Turyści coraz bardziej doceniają Turcję, a na dodatek omija ją kryzys. Jak przewiduje w "Newsweeku" ekspert rynku turystycznego, Turcja będzie coraz droższa. Ponadto Turcja, na tle wydarzeń w krajach arabskich czy Grecji, to spokojny i bezpieczny kierunek turystyczny. Hotele nad Morzem Śródziemnym i miejsca często odwiedzane przez turystów są chronione przez policję, a po kraju można też bez strachu podróżować indywidualnie. Tygodnik zwraca jednak uwagę na niebezpieczeństwa związane z podróżą autostopem i na cenę benzyny, która wynosi około 8 złotych za litr.

Zobacz także:

Top 10 miejsc na wakacje w kryzysie

Najtańsze kierunki na 2012 rok

Tunezja Tunezja Tunezja Sousse/Fot. Shutterstock

Tunezja

Tunezja, podobnie jak Egipt, nadrabia straty po zeszłorocznej rewolucji. Cieszy się większym zainteresowaniem niż rok temu. Wakacje w Tunezji są tańsze, co ma zachęcić turystów do odwiedzania kraju. Jak podaje "Newsweek", tygodniową wycieczkę all inclusive do Tunezji można kupić już za 900 zł! Stan wyjątkowy w Tunezji nie został odwołany, ale nie obowiązuje już godzina policyjna. W tunezyjskich kurortach można się czuć bezpiecznie. Ministerstwo Spraw Zagranicznych radzi, żeby zrezygnować z samodzielnych wypraw do dużych miast albo na Saharę.

Zobacz także:

Top 10 miejsc na wakacje w kryzysie

Najtańsze kierunki na 2012 rok

Źródło: "Newsweek"

Więcej o: