TOP 10. Niezwykłe miejsca na piknik [POLECA NATIONAL GEOGRAPHIC]

Wiosną i latem ogrody i parki zapełniają się spacerowiczami. W tym czasie rusza przecież sezon piknikowy! Znakomitym miejscem na chwilę oddechu są dzikie plaże albo tarasy na szczytach gór. Oto niezwykłe miejsca na piknik polecane przez National Geographic.
Huayna Picchu, Peru / Shutterstock Huayna Picchu, Peru / Shutterstock Huayna Picchu, Peru / Shutterstock

Huayna Picchu, Peru

Huayna Picchu, Peru

To szczyt w okolicy inkaskiego Machu Picchu w Peru. Znajduje się ok. 2600 m n.p.m. Mimo że góra wydaje się niedostępna, można się na nią wspiąć. Wejście na szczyt z Machu Picchu zajmuje ponad godzinę i wymaga dobrej kondycji. Warto rzucić jej wyzwanie! Z tarasów na szczycie Huayana Picchu rozciąga się wspaniały widok na pogrążone we mgle Andy, płynącą u podnóża rzekę Urubamba i legendarne miasto Inków znajdujące się ponad 300 metrów niżej. Przy stromej ścieżce zamontowano specjalne udogodnienia dla turystów, którzy wizytę w Machu Picchu chętnie łączą ze wspinaczką na pobliski szczyt.

Zatoka Milforda, Nowa Zelandia. Zatoka Milord Sound położona jest w jednym z najtrudniej dostępnych miejsc w Nowej Zelandii. Millford Sound ma długość 16 km, a jej charakterystycznym punktem jest szczyt Mitre Peak uważany za najwyższy klif fiordowy na świecie. Najszybciej można go obejrzeć, wybierając się w 2-godzinny rejs statkiem, który dopływa aż do Morza Tasmana, gdzie zawraca. Po drodze niewątpliwą atrakcją są malownicze wodospady oraz foki wylegujące się na skałach. Zatoka Milforda, Nowa Zelandia. Zatoka Milord Sound położona jest w jednym z najtrudniej dostępnych miejsc w Nowej Zelandii. Millford Sound ma długość 16 km, a jej charakterystycznym punktem jest szczyt Mitre Peak uważany za najwyższy klif fiordowy na świecie. Najszybciej można go obejrzeć, wybierając się w 2-godzinny rejs statkiem, który dopływa aż do Morza Tasmana, gdzie zawraca. Po drodze niewątpliwą atrakcją są malownicze wodospady oraz foki wylegujące się na skałach. Zatoka Milforda, Nowa Zelandia / Shutterstock

Zatoka Milforda, Nowa Zelandia

Zatoka Milforda, Nowa Zelandia

Najsłynniejszy fiord Nowej Zelandii, Zatoka Milforda, leży na Wyspie Południowej. Jest częścią Parku Narodowego Fiordland, który znajduje się na liście obiektów światowego dziedzictwa UNESCO. Długi na 19 km fiord słynie z wysokich klifów sięgających nawet 1600 m n.p.m. Nad okolicą góruje szczyt Mitre (prawie 1700 m n.p.m.). Teren wypełniają wody słodkie i słone. Unikatowy krajobraz Zatoki Milforda tworzą także imponujące wodospady i kaskady spływające z wiszących dolin oraz bujne lasy bukowe. To jedno z tych miejsc na ziemi, gdzie liczba dni deszczowych jest bardzo duża (ponad 180 w ciągu roku). Z tego względu pomysł na piknik może być ryzykowny, ale wrażenia będą niezapomniane!

Zatoka Milforda, Nowa Zelandia / Shutterstock Zatoka Milforda, Nowa Zelandia / Shutterstock Zatoka Milforda, Nowa Zelandia / Shutterstock

Ogrody przy Pałacu Borghese, Rzym

Ogrody przy Pałacu Borghese, Rzym

Ogrody przy XVII-wiecznym Pałacu Borghese stanowią drugi co do wielkości park w Rzymie. Liczą aż 80 hektarów, tyle co Łazienki Królewskie. To idealne miejsce na piknik we dwoje, ponieważ tworzą je romantyczne zaułki, fontanny, oczka wodne i aleje kwiatowe. Ogrody zaprojektowano w stylu angielskim, ale włoskiego charakteru dodają im elementy architektury - rzeźby i stylizacje rzymskich kolumn. Na terenie całego zespołu willowo-parkowego znajdują się muzea i galerie, w których można podziwiać obrazy malarzy światowej sławy np. van Gogha czy Moneta.

Ogrody botaniczne, Singapur / Shutterstock Ogrody botaniczne, Singapur / Shutterstock Ogrody botaniczne, Singapur / Shutterstock

Ogrody botaniczne, Singapur

Ogrody botaniczne, Singapur

Ogrody botaniczne w Singapurze, mające ponad stuletnią tradycję, wyrastają znienacka w centrum nowoczesnego miasta. Widok tropikalnego lasu, za którym hałaśliwie i szybko toczy się życie jest niesamowity! Oprócz tysięcy odmian roślin tropikalnych na terenie kompleksu znajdują się oczka wodne i altanki, które łączą ścieżki spacerowe. Najpiękniejszy jest Ogród Orchidei, kwiatów których uprawę zapoczątkowano tu w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Dziś miejsce to tworzy prawdziwy kwiatowy raj skomponowany z tysięcy narodowych odmian storczyków.

Przylądek Point Reyes, Kalifornia / Shutterstock Przylądek Point Reyes, Kalifornia / Shutterstock Przylądek Point Reyes, Kalifornia / Shutterstock

Park Narodowy Point Reyes, California

Park Narodowy Point Reyes, California

Park Narodowy Point Reyes obejmuje dzikie wybrzeże kalifornijskiego przylądka o tej samej nazwie. Słynie ono głównie z ogromnego bogactwa fauny i flory. Można podziwiać tu ponad 1500 różnych gatunków roślin i zwierząt. Rejon zamieszkuje m.in. odmiana jelenia typowa dla Kalifornii, a w marcu i czerwcu migrują tędy walenie (dokładnie pływacze szare). Wzdłuż linii wybrzeża ciągną się piaszczyste plaże, do których schodzą skaliste wzniesienia. W okolicy znajduje się kilka małych miast z Point Reyes Station na czele, które mogą posłużyć za bazę wypadową na przylądek.

Ogród Kirstenbosch, kapsztad / Shutterstock Ogród Kirstenbosch, kapsztad / Shutterstock Ogród Kirstenbosch, kapsztad / Shutterstock

Ogród Kirstenbosch, RPA

Ogród Kirstenbosch, RPA

Zespół ogrodów botanicznych Kirstenbosch w Kapsztadzie tworzy ponad 6000 gatunków roślin. Rozległy kompleks usytuowany jest na zboczach Góry Stołowej zaliczanej do przyrodniczych cudów świata. Rozpościera się z niej imponujący widok na miasto. Kirstenbosch uważa się za najpiękniejszy park tego typu w RPA. Tworzą go odmiany typowe dla tej części Afryki np. protea królewska. Cechą charakterystyczną ogrodów jest również bogactwo fauny, zwłaszcza ptaków, które podziwiać można spacerując alejkami. Część tras wiedzie obok urokliwych oczek wodnych. Z Kirstenbosch warto udać się dalej na wycieczkę górskimi szlakami.

Ogrody Tuileries, Paryż / Shutterstock Ogrody Tuileries, Paryż / Shutterstock Ogrody Tuileries, Paryż / Shutterstock

Ogrody Tuileries, Paryż

Ogrody Tuileries, Paryż

Miejskie ogrody Tuileries znajdują się w samym sercu Paryża - w okolicy Luwru.  Należą do ulubionych miejsc zarówno turystów, jak i mieszkańców. Tuileries tworzą starannie utrzymane drzewa, równo przycięte trawniki i kompozycje kwiatów. Przestrzeń wypełniają XVII-wieczne rzeźby usytuowane przy bulwarze spacerowym. Po drodze mija się oczka wodne, z których tryskają fontanny. Na terenie ogrodów organizowane są liczne wystawy, festiwale i koncerty. Miejsce to upodobali sobie zwłaszcza artyści uliczni.

Wulkan Haleakala / Shutterstock Wulkan Haleakala / Shutterstock Wulkan Haleakala / Shutterstock

Haleakala, Hawaje

Haleakala, Hawaje

To wulkan zlokalizowany na hawajskiej wyspie Maui. Rozległy teren wokół krateru znajduje się w granicach parku narodowego. Jego fragment stanowi także tropikalna dolina Kipahulu. Stożek wulkaniczny jest najchętniej odwiedzany przez turystów o zachodzie słońca. Wycieczki na Haleakalę o tej porze to już prawdziwa tradycja parku.

Wielkość wulkanu jest imponująca! Swoimi rozmiarami przecina on kilka stref klimatycznych. Temperatury zmieniają się tu znacznie i mogą osiągać bardzo niską wartość. Mimo specyficznych warunków pogodowych wycieczki do krateru Haleakala cieszą się dużym zainteresowaniem turystów, którzy mają okazję podziwiać prawdziwie księżycowy krajobraz.

Arany, Irlandia / Shutterstock Arany, Irlandia / Shutterstock Arany, Irlandia / Shutterstock

Wyspy Aran, Irlandia

Wyspy Aran, Irlandia

Sławę Aranom, skalistym wyspom w zachodniej Irlandii, przyniosło pielęgnowanie celtyckich tradycji przez ich mieszkańców. To jedyne miejsce w kraju, gdzie języka irlandzkiego używa się na co dzień i gdzie folklor przetrwał w najmniej zmienionej formie. Choć wyspiarze nadal parają się rybołówstwem, sporych dochodów dostarcza im turystyka. Arany są atrakcyjne także pod względem geograficznym. Znajdują się tutaj m.in. wysokie wybrzeża klifowe. Wyspy są słabo zaludnione i godzinami można spacerować po nich bez żadnego towarzystwa.

Wystawa Magdaleny Abakanowicz w Ogrodzie Rzeźb, Waszyngton / Shutterstock Wystawa Magdaleny Abakanowicz w Ogrodzie Rzeźb, Waszyngton / Shutterstock Wystawa Magdaleny Abakanowicz w Ogrodzie Rzeźb, Waszyngton / Shutterstock

Ogród Rzeźb, Waszyngton

Ogród Rzeźb, Waszyngton

Pomysłem na niezwykłą wycieczkę jest Ogród Rzeźb w Waszyngtonie przy Narodowej Galerii Sztuki. W parku znajduje się 17 figur należących do galerii, która wystawiła je tu w latach dziewięćdziesiątych. Swoją wystawę w Ogrodzie Rzeźb miała polska rzeźbiarka, Magdalena Abakanowicz. Głównym miejscem spotkań jest wielka fontanna oraz pobliska kawiarnia. Chętnie odpoczywają tu zwłaszcza młodzi Amerykanie, którzy przy ładnej pogodzie rozkładają koce na trawnikach w cieniu monumentalnych rzeźb.

Więcej o: