TOP 10 kierunków na ekstremalne wakacje

Rwące rzeki, dzikie i skaliste ścieżki, kilkunastometrowe fale. Są miejsca na świecie, gdzie amatorzy mocnych wrażeń poczują przypływ energii. Zobacz najbardziej ekstremalne kierunki polecane przez National Geographic.
Mommoth Mountain, Kalifornia / CC / Wikimedia / Geographer Mommoth Mountain, Kalifornia / CC / Wikimedia / Geographer Mommoth Mountain, Kalifornia / CC / Wikimedia / Geographer

Mammoth Moutain, Kalifornia

Mammoth Mountain, Kalifornia

Mammoth Mountain to szczyt wulkaniczny w Kalifornii o wysokości prawie 3 400 m n.p.m. Choć południowo-zachodnie wybrzeże USA najłatwiej kojarzymy z plażami Pacyfiku, Kalifornia ma wiele znakomitych miejsc dla narciarzy i snowboardzistów. Wymarzonym są stoki Mommoth Mountain w paśmie Sierra Nevada. Roczna suma opadów śniegu jest tu najwyższa w okolicy.

W latach pięćdziesiątych na wysokości ponad 2,500 m n. p.m. powstał tu ogromny kompleks narciarski - Mommoth Mountain Ski Resort. Obecnie, na powierzchni ok. 3,500 akrów, obsługuje on prawie 30 wyciągów. Turystów przyciągają w to miejsce niezwykle atrakcyjne warunki do uprawiania sportów zimowych. W 2010 roku w ośrodku odnotowano rekordowe w skali świata opady śniegu. W okolicy Mommoth Mountain mogą być one nawet o połowę większe niż w innych częściach kraju.

Rzeka Bruneau / Shutterstock Rzeka Bruneau / Shutterstock Rzeka Bruneau / Shutterstock

Rzeki Jarbidge i Bruneau w Idaho

Rzeki Jarbidge i Bruneau w Idaho

System rzek Jarbidge-Bruneau to wyzwanie dla amatorów kajakarstwa. 80-kilometrowa trasa bierze początek w górach Nevady, skąd dociera do Idaho. Około 30 km od granicy rzeki Jarbidge i Bruneau łączą się, tworząc niebezpieczny szlak wodny. Ze względu na wąskie i kamieniste koryta jest on dostępny tylko dla kajakarzy. Przebycie go wymaga dużej odwagi, ponieważ wszędzie czyhają pułapki w formie kłód tamujących swobodny ruch wody i zmiennych przepływów. Także warunki pogodowe bywają bardzo uciążliwe, a spływ w niektórych miejscach jest na tyle trudny, że transport kajaka lądem jest nieunikniony. Mimo tego na przełomie czerwca i lipca w rejon Nevady i Idaho ściągają miłośnicy rwących rzek.

Alpy Dynarskie w Bośni i Herzegowinie / Shutterstock Alpy Dynarskie w Bośni i Herzegowinie / Shutterstock Alpy Dynarskie w Bośni i Herzegowinie / Shutterstock

Bośnia i Hercegowina

Bośnia i Hercegowina

Większość terytorium Bośni i Hercegowiny zajmują Alpy Dynarskie. Górzyste ukształtowanie terenu czyni kraj niezwykle atrakcyjnym dla wspinaczy, backpackerów i amatorów górskiego kolarstwa. W górach leży stolica Bośni i Herzegowiny, Sarajewo. Niektóre wioski są wyjątkowo trudno dostępne, a najwyżej położona, zamieszkiwana przez tradycyjnych Bośniaków, nosi nazwę Lukomir (ok. 1500 m n.p.m.). Wiele miasteczek i osad wiążą ścieżki, które dawniej przemierzały karawany. Miłośnicy ekstremalnego kolarstwa na pewno świetnie odnajdą się wśród gór masywu Prenj, bałkańskich Himalajów. Na początek jednak warto udać się na rowerową wyprawę uliczkami Sarajewa.

Rafa Ningaloo, Australia / Shutterstock Rafa Ningaloo, Australia / Shutterstock Rafa Ningaloo, Australia / Shutterstock

Rafa Ningaloo, Australia

Rafa Ningaloo, Australia

Ningaloo, podwodny raj u brzegów Australii, to jedna z największych raf na świecie i największa rafa barierowa w kraju. Słynie przede wszystkim z obecności rekinów wielorybich, które mają tu swoje łowiska. Od kwietnia do czerwca żerują w rejonach rafy. Bogactwo fauny i flory Ningaloo jest ogromne, a "liczyć" można je w setkach gatunków ryb, korali oraz innych stworzeń. Mieszkańcami rafy są m.in. delfiny, wieloryby, diugonie i żółwie morskie. Podwodny park tworzą ogrody roślin i gąbek. W 2011 roku park Ningaloo znalazł się wśród obiektów światowego dziedzictwa UNESCO.

Meksyk / Shutterstock Meksyk / Shutterstock Meksyk / Shutterstock

Todos Santos, Meksyk

Todos Santos, Meksyk

Todos Santos, wyspa przy północnym krańcu Półwyspu Kalifornijskiego, ma idealne warunki do uprawiania ekstremalnego windsurfingu. Wysokość fal jest tu większa zwykle o metr w porównaniu z okolicznymi rejonami. Surfing na wodach Todos Santos jest wyjątkowo niebezpieczny. W niektórych miejscach fale osiągają rekordowe rozmiary kilkunastu metrów. Siła z jaką napierają może być zabójcza, ale słynna okolica zwana "Killers" wciąż cieszy się zainteresowaniem amatorów tego ekstremalnego sportu. Dodatkowym zagrożeniem są tu podwodne skały i prądy morskie. Todos Santos to punkt na mapie Meksyku wart zainteresowania tylko doświadczonych surferów!

Muztagh Ata, Chiny / Shutterstock Muztagh Ata, Chiny / Shutterstock Muztagh Ata, Chiny / Shutterstock

Muztagh Ata, Chiny

Muztagh Ata, Chiny

Szczyt Muztagh Ata w Chinach z wysokością 7,500 m n.p.m. znajduje się na końcu listy 50 najwyższych gór świata. Jest jednak coś, co wśród takich szczytów jak Mount Everest czy K2 czyni go numerem jeden i zapewnia mu sławę - łatwość, z jaką można go zdobyć. Muztagh Ata to prawdopodobnie najłatwiejszy w osiągnięciu siedmiotysięcznik, choć w historii szczytu wielu podróżników zawróciło z drogi z powodu ekstremalnych warunków pogodowych.

Mutzah Ata leży w rejonie Pamiru dokładnie tam, gdzie znajdują się najwyższe pasma górskie świata - Himalaje, Hindukusz, Karakorum i Tien Szan. Pantery śnieżne, świstaki, koziorożce, owce i wiele innych gatunków zwierząt wraz z licznymi odmianami roślin, czynią region niezwykle atrakcyjnym przyrodniczo. W specjalnych jurtach zamieszkują go również grupy tradycyjnych nomadów.

Belize / Shutterstock Belize / Shutterstock Belize / Shutterstock

Belize

Belize

To niewielkie państwo na Półwyspie Jukatan w Ameryce Środkowej. Mieściły się tu starożytne miasta Majów, którzy na terenie całej Ameryki Łacińskiej stworzyli zaawansowaną cywilizację. W trakcie licznych wykopalisk archeologicznych na terenie kraju odkryto fragmenty murów, krypty, całe budowle i wiele wspaniałych przedmiotów. Część obiektów udostępnia się turystom, którzy mają okazję zapoznać się tu z tą niezwykłą kulturą antyczną.

Choć imponujące ruiny wypełniają dziś pustki po starożytnej cywilizacji, współczesne Belize zamieszkuje zaledwie kila procent potomków Majów. Co ciekawe, prócz języka angielskiego stale posługują się oni tradycyjnym językiem swoich przodków.

Zatoka Narragansett / Shutterstock Zatoka Narragansett / Shutterstock Zatoka Narragansett / Shutterstock

Zatoka Narragansett, Rhode Island

Zatoka Narragansett, Rhode Island

Zatoka Narragansett to największy akwen w stanie Rhode Island na wschodnim wybrzeżu USA. Rejon ten jest świetnie zorganizowany pod względem bazy noclegowej i zaplecza restauracyjnego. Oferuje wiele dobrze zagospodarowanych dróg zatokowych i rzecznych. To idealne miejsce, aby pokochać kajaki! Z myślą o kajakarzach właśnie w 2007 roku wytyczono tu szlaki wodne, których liczba stale rośnie. Rhode Island ma wymarzone warunki do uprawiania różnych form aktywności - żeglarstwa, wędkarstwa, pływania itp.

Nowa Funlandia / Shutterstock Nowa Funlandia / Shutterstock Nowa Funlandia / Shutterstock

Nowa Funlandia, Kanada

Nowa Funlandia, Kanada

Cyple, fiordy i góry lodowe wystające z wód to prawdziwy skarb Nowej Funlandii. W 2011 roku wytyczono tu specjalny szlak dla miłośników hikingu - East Coast Trail. Liczy on prawie 550 km i zapewnia wiele atrakcji przyrodniczych, historycznych, a także kulturowych. Malownicze ścieżki ciągnące się kilometrami wzdłuż wybrzeża klifowego docierają do opuszczonych osiedli ludzkich, latarni morskich lub miejsc, skąd można podziwiać kolonie ptaków, stada wielorybów i wielu innych zwierząt zamieszkujących nowofundlandzkie wybrzeża. Sieć szlaków jest dobrze zorganizowana. Do wielu miejsc można dostać się dzięki mostom, o których budowę postarało się tutejsze towarzystwo East Coast Trail. Do końca 2011 roku zapewniło ono ok. 200 km. nowych ścieżek.

Rzeka Susquehanna w Harrisburg, Pensylwania / Shutterstock Rzeka Susquehanna w Harrisburg, Pensylwania / Shutterstock Rzeka Susquehanna w Harrisburg, Pensylwania / Shutterstock

Rzeka Susquehanna, Pensylwania

Rzeka Susquehanna, Pensylwania

Długość koryta rzeki Susquehanna w Pensylwanii liczy ponad 300 km. Jej połowę zajmuje szlak wodny - jeden z nowszych i lepiej zagospodarowanych w kraju. Początek bierze w Sunbury i dociera do Harrisburg, stolicy stanu. Susquehanna wije się malowniczymi terenami przez lasy klonowe, dębowe i drzew owocowych. Z myślą o kajakarzach, których liczba jest tu imponująca, towarzystwo Sasquenna River Trail zainicjowało budowę ponad dwudziestu prowizorycznych obozowisk usytuowanych na dwudziestu rzecznych wysepkach. Inną zaletą szlaku są liczne atrakcje przyrodnicze. Wiedzie on przez najdziksze zakątki Pensylwanii.

Więcej o: