Ukraina TOP 10. Największe atrakcje Ukrainy

Ukraina to kraj na każdą kieszeń i każdy gust. Na amatorów pieszych wędrówek czekają dzikie Karpaty. Tuż niedaleko leży wspaniały Lwów. Wiele eleganckich kurortów mają do zaoferowania magiczne miasta Riwiery Krymskiej. Nad Morzem Azowskim można znaleźć wiele kameralnych plaż, a na północy - w Kijowie i Czernihowie - podziwiać perły architektury sakralnej. Zobacz najpiękniejsze miejsca Ukrainy.
Panorama Kijowa / Shutterstock Panorama Kijowa / Shutterstock Panorama Kijowa / Shutterstock

Ukraina. Kijów

Ukraina. Kijów

To stolica i największe miasto Ukrainy. Kijów usytuowany jest na północy kraju tuż nad wodami malowniczej rzeki Dniepr. W XVI wieku miasto leżało w granicach Korony Polskiej, a korzenie ma tu wielu wybitnych Polaków m.in. poeta Feliks Konarski i reżyser Maria Kaniewska.

Charakterystycznym elementem krajobrazu miasta są złote kopuły licznych cerkwi i soborów. Dwie budowle, Sobór Mądrości Bożej i Ławra Pieczerska, znajdują się na liście zabytków UNESCO. Wśród świątyń prawosławnych można znaleźć tu także synagogę lub dom modlitewny Karaimów. Z ciekawych muzeów warto zobaczyć dom pisarza - Michaiła Bułhakowa przy Andrijewskim Spusku, jednej z najpiękniejszych ulic Kijowa.

Co wiesz o Ukrainie? [QUIZ]

Czernihów - klasztor Troicko-Illiński / Shutterstock Czernihów - klasztor Troicko-Illiński / Shutterstock Czernihów - klasztor Troicko-Illiński / Shutterstock

Ukraina. Czernihów

Ukraina. Czernihów

Wizytę w Kijowie warto połączyć ze zwiedzaniem Czernihowa (150 km na północ). To jedno z najstarszych miast Rusi Kijowskiej. Leży nad rzeką Desną niedaleko granic z Białorusią i Rosją. Czernihów ma wiele zielonych parków, a do tego lista ciekawych zabytków architektonicznych jest długa. Dominują tu świątynie i katedry. Do najbardziej znanych należą klasztory: Jelecki-Uspeński oraz Troicko-Illiński. Ten ostatni słynie z podziemnych pieczar, tzw. Jaskiń Antoniego, w których pierwotnie mieścił się klasztor. Obecnie to jeden z najważniejszych zabytków podziemnej architektury sakralnej.

Co wiesz o Ukrainie? [QUIZ]

Panorama Lwowa / Shutterstock Panorama Lwowa / Shutterstock Panorama Lwowa / Shutterstock

Ukraina. Lwów

Ukraina. Lwów

Lwów leży w zachodniej części kraju nad rzeką Pełtwią. Liczy prawie 800 tysięcy mieszkańców. Główną atrakcją Lwowa jest zabytkowa starówka ze wzgórzem zamkowym. W roku 1998 miejsce to wpisano na listę obiektów UNESCO. Lwów to miasto wielokulturowe. Spacerując jego ulicami można spotkać wspaniałe katedry i świątynie różnych wyznań m.in. Ormian i Żydów. Lwów to również ważne centrum zarówno przemysłowe jak i kulturowe kraju. Jest to prężnie działający ośrodek polonijny na Ukrainie, a rocznie odwiedza go tysiące rodaków.

Co wiesz o Ukrainie? [QUIZ]

Karpaty Ukraińskie w rejonie Czarnohory / Shutterstock Karpaty Ukraińskie w rejonie Czarnohory / Shutterstock Karpaty Ukraińskie w rejonie Czarnohory / Shutterstock

Ukraina. Pasmo Czarnohory

Ukraina. Pasmo Czarnohory

Dzikie i rozległe połoniny karpackie przyciągają na zachód Ukrainy zapalonych piechurów oraz miłośników niezapomnianych górskich widoków. Zainteresowaniem traperów cieszy się zwłaszcza pasmo Czarnohory ze szczytem Howerla, najwyższe w tej części Karpat, pełne źródeł mineralnych i jezior. W rejonie Czarnohory znajduje się pierwotny las bukowy wpisany na listę UNESCO w 2007 roku. Pasmo leży w granicach regionu etnograficznego - Huculszczyzny zamieszkiwanej przez pasterzy-Hucułów. W okolicy znajduje się sporo małych wsi i miast tworzących administracyjnie obwód iwanofrankowski. Do bardziej znanych należą Jaremcze, Worochta i Wierchowina.

Co wiesz o Ukrainie? [QUIZ]

Kamieniec Podolski, Ukraina. Największą atrakcją stolicy Podola, czyli Kamieńca Podolskiego jest zabytkowa twierdza z XIV wieku. Twierdzę zbudowano na skalnym cyplu między brzegami rzeki. Tworzy nieregularny czworobok otoczony potężnymi murami. Jedynym połączeniem twierdzy z miastem jest most z końca XVII w. Budowla góruje nad rzeką Smotrycz i strzeże wejścia do miejskiej starówki. Kamieniec Podolski, Ukraina. Największą atrakcją stolicy Podola, czyli Kamieńca Podolskiego jest zabytkowa twierdza z XIV wieku. Twierdzę zbudowano na skalnym cyplu między brzegami rzeki. Tworzy nieregularny czworobok otoczony potężnymi murami. Jedynym połączeniem twierdzy z miastem jest most z końca XVII w. Budowla góruje nad rzeką Smotrycz i strzeże wejścia do miejskiej starówki. Kamieniec Podolski - twierdza / shutterstock

Ukraina. Twierdza w Kamieńcu Podolskim

Ukraina. Twierdza w Kamieńcu Podolskim

Największą atrakcją stolicy Podola, czyli Kamieńca Podolskiego, jest zabytkowa twierdza z XIV wieku. Monumentalny zespół zamkowy z dużą liczbą baszt to prawdziwa perła wśród ukraińskich warowni. Budowla góruje nad rzeką Smotrycz i strzeże wejścia do miejskiej starówki. W średniowieczu broniła tych terenów przed naporem tureckim. Dziś najefektywniej prezentuje się Stary Zamek otoczony licznymi wieżami.

Kamieniec Podolski liczy prawie 100 tys. mieszkańców. Oprócz historycznej twierdzy ma urokliwe Stare Miasto. Wśród wielu atrakcji dominują zwłaszcza świątynie katolickie i prawosławne, baszty i bramy miejskie.

Co wiesz o Ukrainie? [QUIZ]

Chersonez Taurydzki / Shutterstock Chersonez Taurydzki / Shutterstock Chersonez Taurydzki / Shutterstock

Ukraina. Krym: Chersonez Taurydzki

Ukraina. Chersonez Taurydzki

To antyczna kolonia Miletu. Dziś nosi nazwę Półwyspu Krymskiego. Nieduży, ale bardzo nietypowy fragment ruin na południu Krymu zwany Chersonezem Taurydzkim zalicza się do siedmiu cudów Ukrainy. Białe kolumny i fragment amfiteatru natychmiast przenoszą myślami do starożytnej Grecji. Chersonez obecnie pełni funkcję rezerwatu archeologicznego, a badania prowadzą w nim także polscy badacze. W jego granicach znajduje się też wiele pozostałości świątyń bizantyjskich. W okolicy antycznego miasta jest sporo ładnych plaż, co czyni miejsce szczególnie atrakcyjnym.

Co wiesz o Ukrainie? [QUIZ]

Krym - od wschodu do zachodu [GALERIA ZDJĘĆ]

Pałac Woronowca w Ałupce / Shutterstock Pałac Woronowca w Ałupce / Shutterstock Pałac Woronowca w Ałupce / Shutterstock

Ukraina. Krym: Ałupka i Jałta

Ukraina. Ałupka i Jałta

Ałupka to niewielka miejscowość leżąca ok. 15 km od Jałty w kierunku zachodnim. Jej główną atrakcją jest XIX-wieczny zespół pałacowo-parkowy, tzw. pałac Woronowca, w stylu eklektycznym. To jedno z najpiękniejszych miejsc na Ukrainie chętnie odwiedzane przez turystów. Budowla powstała na terasie górskiej, a jej fasada skierowana jest w stronę morza. Obecnie w środku znajduje się muzeum. Planując wycieczkę korytarzami pałacu, warto znaleźć chwilę i pospacerować alejkami pobliskiego parku. Na jego terenie znajdują się m.in. malownicze kaskady i oczka wodne.

Wielką atrakcją w okolicy, chętnie przedstawianą niczym ikona wśród zabytków Krymu, jest Zamek "Jaskółcze Gniazdo" usytuowany na skalnym klifie w miejscowości Haspra. W baśniowym pałacyku wybudowanym na początku ubiegłego wieku mieści się dziś kawiarnia.

08 - 09.2003 UKRAINA - KRYM - SYMBOL KRYMU - JASKOLCZE GNIAZDO - LASTOCZKINO GNIEZDO - PRZYLADEK AJ TODOR    FOT. TOMASZ WALKOW / AGENCJA GAZETA  SLOWA KLUCZOWE:  MORZE TURYSTYKA ARCHITEKTURA KRAJOBRAZY

Jaskółcze Gniazdo, Tomasz Walków / Agencja Gazeta

Licząca prawie 80 tys. mieszkańców Jałta to jeden z głównych kurortów Riwiery Krymskiej. Warto ją odwiedzić przede wszystkim z uwagi na jej doniosłe znaczenie historyczne. To tutaj odbyła się słynna konferencja jałtańska ustalająca ład powojennej Europy. Samo miasto nie jest zbyt urokliwe, za to pobliskie plaże cieszą się sporym zainteresowaniem wczasowiczów. Jałta otoczona jest górami i morzem co sprawia, że ma przyjazny mikroklimat idealny na wczasy w okresie wakacyjnym.

Co wiesz o Ukrainie? [QUIZ]

Koktebel, rejon Teodezji / Shutterstock Koktebel, rejon Teodezji / Shutterstock Koktebel, rejon Teodezji / Shutterstock

Ukraina. Krym: Koktebel (Teodezja)

Ukraina. Krym: Koktebel (Teodezja)

Miasto winem płynące. Tak można krótko opisać Koktebel - krymską stolicę wina i brandy. Ten niewielki kurort leży u podnóża wulkanu Karadah na południu Krymu, między Sudakiem i Teodezją. Malownicze plaże usytuowane w otoczeniu masywu wulkanicznego przyciągają w to miejsce nie tylko turystów, zwłaszcza miłośników nudyzmu. Także pisarze i artyści upodobali sobie Koktebel usytuowany wśród pasm winorośli i skał. Mimo że Koktebel nie ma wielu zabytków, to jedno z najchętniej odwiedzanych (i najdroższych!) miejsc na Krymie. Popularną formą rozrywki są tu piesze wycieczki w rejon Karadahu.

Co wiesz o Ukrainie? [QUIZ]

Krym - od wschodu do zachodu [GALERIA ZDJĘĆ]

Morze Azowskie / Shutterstock Morze Azowskie / Shutterstock Morze Azowskie / Shutterstock

Ukraina. Morze Azowskie

Ukraina. Morze Azowskie

Wybrzeże Morza Azowskiego na południowo wschodnim krańcu Ukrainy chętnie odwiedzają wczasowicze, ale zainteresowanie nim jest mniejsze niż kurortami Krymu. To znakomita opcja dla miłośników mniej obleganych plaż. Także ceny w tym rejonie nie dorównują krymskim. Wadą są za to dość mocno zanieczyszczone wody, ale w wielu nadmorskich miejscowościach można znaleźć czyste i zadbane plaże. Głównymi ośrodkami miejskimi i portowymi są tu Berdiańsk i sporo większy Taganrog. Północne wybrzeże Morza Azowskiego to dobra alternatywa dla popularnego Kercz na południu akwenu i wschodnim krańcu Krymu. Ostatni z wymienionych ośrodków słynie z ruin antycznego miasta, Pantikapajonu. Dawniej mieściła się tu kolonia grecka. Podróżując wokół morza warto udać się na Mierzeję Arabacką na jego zachodniej ścianie z jeziorami i pozostałościami dawnych fortów.

Co wiesz o Ukrainie? [QUIZ]

Krym - Dekalog podróżnika

Odessa / Shutterstock Odessa / Shutterstock Odessa / Shutterstock

Ukraina. Odessa

Ukraina. Odessa

To jedno z głównych centrów południowej Ukrainy. Liczy milion mieszkańców, a jego malownicze położenie tuż nad wodami Morza Czarnego masowo przyciąga turystów i rokrocznie zwiększa tę liczbę o kolejne kilka tysięcy. Odessa to największy port morski w kraju w dodatku świetnie skomunikowany z dużymi miastami Europy - znajduje się tu międzynarodowe lotnisko.

Liczba zabytków Odessy jest imponująca. Także ich jakość jest bardzo różnorodna - od cerkwi i kościołów przez budynki pałaców, filharmonii, opery aż po latarnię morską, katakumby czy słynne Schody Potiomkinowskie. Plaże w regionie są szerokie i zadbane, a im dalej na południe tym ładniejsze i czystsze.

Co wiesz o Ukrainie? [QUIZ]

Więcej o: