Miejsca mocy w Polsce

Od tysiącleci obdarowują nas pozytywną energią. Poprawiają samopoczucie i zdrowie, pobudzają kreatywność, pomagają nawiązać kontakt z wyższym wymiarem rzeczywistości. Przedstawiamy najbardziej intrygujące miejsca mocy w naszym kraju.

Miejsca mocy w Polsce

Miejsca mocy w Polsce

Ziemia jest źródłem dobroczynnej energii. Wiedzieli o tym nasi prehistoryczni przodkowie. Nie znali praw fizyki ani urządzeń technicznych, a mimo to dzięki dobrze rozwiniętej intuicji oraz wnikliwej obserwacji przyrody potrafili bezbłędnie zlokalizować miejsca o szczególnej koncentracji stymulujących sił przyrody. Otaczali je kultem i nauczyli się czerpać z nich pozytywną energię, która uzdrawia, uwalnia ukryte moce umysłu, pomaga nawiązać kontakt z wyższym wymiarem rzeczywistości. To właśnie w miejscach mocy odprawiano pradawne obrzędy i budowano świątynie, a potem pierwsze chrześcijańskie kościoły.Znane od tysiącleci punkty energetyczne Ziemi odnajdziemy w każdym zakątku świata - od Ameryki przez Europę po Azję. Geomanci, czyli ludzie zajmujący się badaniem i wykorzystaniem pozytywnych oddziaływań przyrody, twierdzą, że w Polsce również nie brak miejsc, w których energia Ziemi łączy się z energią kosmosu.

Tekst pochodzi z magazynu Szósty Zmysł

Wawel Wawel Wawel/Szósty Zmysł

Miejsca mocy w Polsce: Wawel

Miejsca mocy w Polsce: Wawel

Wapienne wzniesienie w zakolu Wisły, zwane Wzgórzem Wawelskim, jest najsilniejszym miejscem mocy w Polsce. Tam, gdzie wznoszą się rezydencja królewska i katedra koncentrują się niezwykle silne energie pochodzące z kosmosu i Ziemi. Tradycja indyjska nazywa te węzły energetyczne czakramami. Według teozofów Ziemia ma siedem czakramów, a jeden z nich, i to o wielkiej sile radiacji, znajduje się właśnie na Wawelu. W szerokim zasięgu energii czakramów życie ludzkie rozwija się optymalnie, powstają największe cywilizacje, czego najlepszym przykładem jest cywilizacja egipska wyrosła w cieniu Wielkiej Piramidy w Gizie (z niej wychodzą najsilniejsze strumienie energetyczne).Przed wiekami Wawel był miejscem kultu Celtów oraz centralnym ośrodkiem państwa Wiślan. Pierwszą budowlą romańską na wzgórzu wzniesioną według europejskich technik jest tzw. katedra chrobrowska, czyli kościół św. Gereona (1020-1040). Tam właśnie, w zamkniętej dla zwiedzających świątyni, znajduje się najsilniejszy punkt czakramu wawelskiego. Do ukrytego w jej wnętrzu "transformatora energii" prowadzą duże, okute metalem drzwi, znajdujące się na lewo od wejścia na wewnętrzny dziedziniec Wawelu. Stojąc przy nich, siadając na progu lub nieco dalej przy zejściu ze schodów senatorskich albo też przytulając się do ściany kościoła, niektórzy odczuwają niezwykłą energię. Ezoterycy twierdzą, że wystarczy się na nią otworzyć. Panuje przekonanie, że dopóki Wawel był siedzibą królów, kraj opływał w dostatki. Kres świetności Wawelu, a niektórzy badacze twierdzą, że także potęgi Polski, przyniósł Zygmunt III Waza, przenosząc stolicę do Warszawy. Na Wawelu nadal jednak bije serce Polski, a Kraków - może właśnie dzięki dobroczynnej energii czakramu - jest centrum życia kulturalnego i naukowego kraju.

Wawel

Jasna Góra Jasna Góra Jasna Góra/Szósty Zmysł

Miejsca mocy w Polsce: Jasna Góra

Miejsca mocy w Polsce: Jasna Góra

Na Wawelu krzyżuje się aż siedem linii geomantycznych (łączą punkty energetyczne Ziemi). Jedna z nich, o szczególnie dużej mocy, biegnie na północny zachód przez Częstochowę, Rzym do Jerozolimy. Linia ta wyznacza drogę do kolejnego ważnego miejsca mocy, sanktuarium NMP na Jasnej Górze. Każdego roku tysiące pielgrzymów z różnych zakątków Polski przybywają tu, by po- modlić się przed cudownym obrazem Czarnej Madonny. Jak głosi legenda, obraz został namalowany przez św. Łukasza ewangelistę na desce stołu, przy którym spożywała posiłki święta rodzina. Na początku XIV w. wizerunek zbezcześcili złodzieje. Ukradli kosztowności zdobiące obraz, a twarz Maryi pocięli szablami. Po tych wydarzeniach poddany restauracji obraz został otoczony jeszcze większą czcią. Od połowy XVII w. zaczęto go ubierać w tzw. sukienki zdobione złotem i klejnotami, doczekał się też koronacji papieskimi diademami.Wielu ludzi modlących się żarliwie przed wizerunkiem Czarnej Madonny doznało łaski uzdrowienia, o czym świadczą liczne wota oraz protezy i kule zawieszone w kaplicy Matki Bożej. Jeszcze większą sławę sanktuarium zyskało w 1655 r. po słynnej obronie przed Szwedami. Rok później król Jan Kazimierz ogłosił Matkę Bożą Częstochowską Królową Polski. W tym samym wieku narodziła się tradycja grupowych pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. Na szczyt wapiennego wzgórza, gdzie wznosi się klasztor Paulinów (kaplica Matki Boskiej jest częścią tych zabudowań), prowadzi półtorakilometrowa aleja Najświętszej Marii Panny pokrywająca się z linią geomantyczną wiodącą z Wawelu na Jasną Górę właśnie.  "Wzdłuż alei jest emitowany mocny strumień energetyczny - twierdzi radiesteta Leszek Matela - dzięki temu pielgrzymi w miarę zbliżania się do sanktuarium są poddawani coraz silniejszym, pozytywnym oddziaływaniom". Liczne badania radiestezyjne wskazują, że na Jasnej Górze powiększa się otoczka energetyczna człowieka, czyli tzw. aura, oraz wzrasta biowitalność.

Jasna Góra

Polska atrakcje. Góry Świętokrzyskie, Łysa Góra. Góry Świętokrzyskie Ciągną się na Wyżynie Kieleckiej. Charakterystyczną formą terenu w tym regionie są gołoborza. Najwyższa góra w masywie i jednocześnie najniższy polski szczyt w Koronie Gór Polskich to Łysica o wysokości 612 m n.p.m. Na Łysej Górze w Górach Świętokrzyskich znajduje się klasztor, w którym przechowuje się relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Polska atrakcje. Góry Świętokrzyskie, Łysa Góra. Góry Świętokrzyskie Ciągną się na Wyżynie Kieleckiej. Charakterystyczną formą terenu w tym regionie są gołoborza. Najwyższa góra w masywie i jednocześnie najniższy polski szczyt w Koronie Gór Polskich to Łysica o wysokości 612 m n.p.m. Na Łysej Górze w Górach Świętokrzyskich znajduje się klasztor, w którym przechowuje się relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Łysa Góra/Szósty Zmysł

Miejsca mocy w Polsce: Łysa Góra

Miejsca mocy w Polsce: Łysa Góra

Zanim Jasna Góra stała się głównym ośrodkiem pątniczym w Polsce, nasi praojcowie pielgrzymowali do klasztoru oo. Benedyktynów na szczycie Łysej Góry. Zarówno prości ludzie, jak i królowie (Władysław Jagiełło był tu siedem razy) oddawali cześć relikwiom Świętego Krzyża (pięciu drewienkom z krzyża, na którym umarł Chrystus). Legenda głosi, że relikwie  trafiły na górę za sprawą św. Emeryka. Podczas polowania w borach łysogórskich węgierski królewicz (siostrzeniec Bolesława Chrobrego), goniąc ogromnego jelenia, odłączył się od grupy. Kiedy dopadł zwierzę i wycelował weń strzałę, ofiara zmieniła się w złotego jelenia z krzyżem między rogami. Zjawa zniknęła. Królewicz długo błąkał się po lesie w poszukiwaniu towarzyszy. Wyczerpanemu i zgłodniałemu myśliwemu przyszedł z pomocą anioł, który przyrzekł, że zaprowadzi go w bezpieczne miejsce, jeśli obieca, że zostawi na górze to, co ma najcenniejszego. Emeryk uznając anioła i jelenia za posłańców Boga, zgodził się na ten warunek. Znalazłszy schronienie w chacie mnichów, ofiarował im cenne relikwie. Bolesław Chrobry wybudował kościół, w którym umieścił podarunek siostrzeńca, i klasztor, do którego sprowadził benedyktynów z Monte Cassino. I tak oto szczyt, będący w neolicie miejscem kultu solarnego, stał się miejscem kultu chrześcijańskiego. O tym, że od czasów najdawniejszych Łysej Górze przypisywano ważną funkcję sakralną, świadczą pozostałości wału kultowego, jaki w czasach Słowian oplatał szczyt na długości 2 kilometrów. Na wale od wschodniej strony archeologowie odkryli ślady palenisk. Prawdopodobnie kiedyś płonęły tu rytualne ogniska na cześć słowiańskiego bóstwa Swarożyca. Przed wiekami w łysy, niezalesiony wierzchołek często uderzały pioruny. Dawni Słowianie uważali, że za ich sprawą szczyt promieniuje mocą, która emanuje na całą okolicę. Te przypuszczenia zostały potwierdzone przez liczne badania radiestezyjne - na szczycie Łyśca promieniowanie przekracza poziom 50 tys. jednostek Bovisa.

Miejsca mocy w Polsce: Ślęża Miejsca mocy w Polsce: Ślęża Miejsca mocy w Polsce: Ślęża/Szósty Zmysł

Miejsca mocy w Polsce: Ślęża

Miejsca mocy w Polsce: Ślęża

To najbardziej tajemnicza ze wszystkich świętych gór w Polsce. Najwyższy szczyt Przedgórza Sudeckiego jest owiany licznymi legendami. Jedna z nich głosi, że niegdyś znajdowało się tu wejście do podziemnego świata, które zasypały anioły, uniemożliwiając wyjście demonom. Krążą też opowieści o istnieniu w masywie tajemnych sztolni przechowujących hitlerowskie skarby. Niektórzy twierdzą, że góra jest punktem nawigacyjnym przybyszów z kosmosu. Inni przypuszczają, że tu właśnie znajduje się Święty Graal. Niezależnie od tego, ile prawdy kryją legendy, jedno jest pewne - Ślęża była miejscem kultu naszych słowiańskich przodków, którzy oddawali tu cześć bóstwu solarnemu. Od epoki brązu aż do wczesnego średniowiecza miejsce to otaczał kamienny krąg, po którym dziś nie ma żadnego śladu. Zachowały się natomiast pozostałości kamiennych wałów wzniesionych przez Celtów. Zdaniem Leszka Mateli, autora książki "Polska magiczna", budowle te wzmacniały i rozprowadzały energię kosmiczną świętej góry. Z czasów celtyckich pochodzą też znaki solarne w kształcie pochylonego krzyża przypominającego literę "X" oraz rzeźby kultowe z szarego granitu przedstawiające m.in. niedźwiedzia i postać ludzką z rybą. W drodze na szczyt góry, zwanej słowiańskim Olimpem, warto naenergetyzować organizm przy świętym źródle, w którym prawdopodobnie prehistoryczni pielgrzymi obmywali ciało przed przekroczeniem kamiennego kręgu.

Ślęża

Polska atrakcje. Góra Grabarka. Grabarka to nieduża wieś na Podlasiu. Sławę miejscowości przyniosła góra o tej samej nazwie znajdująca się w pobliżu. Góra Grabarka to miejsce szczególne dla wyznawców prawosławia. Znajdują się tutaj cerkwie i żeński monastyr św. św. Marty i Marii. Fotografie Grabarki najczęściej przedstawiają cerkiew na wzgórzu otoczoną krzyżami, które z intencjami przynoszą w to miejsce wierni. Polska atrakcje. Góra Grabarka. Grabarka to nieduża wieś na Podlasiu. Sławę miejscowości przyniosła góra o tej samej nazwie znajdująca się w pobliżu. Góra Grabarka to miejsce szczególne dla wyznawców prawosławia. Znajdują się tutaj cerkwie i żeński monastyr św. św. Marty i Marii. Fotografie Grabarki najczęściej przedstawiają cerkiew na wzgórzu otoczoną krzyżami, które z intencjami przynoszą w to miejsce wierni. Góra Grabarka/Szósty Zmysł

Miejsca mocy w Polsce: Góra Grabarka

Miejsca mocy w Polsce: Góra Grabarka

Pielgrzymi przybywający 18 sierpnia  (w Dniu Przemienienia Pańskiego, szczególnie uroczyście obchodzonym przez mieszkańców prawosławia) na Świętą Górę Grabarkę, jedno z najsilniejszych miejsc mocy w Polsce, praktykują rytuał ablucji. Obmywają chore miejsca w strumyku wijącym się u podnóża góry. Służące do tego celu chusteczki pozostawiają na gałęziach po- bliskich drzew. Następnie piją wodę ze studni i udają się na górę, trzykrotnie okrążając na kolanach cerkiew Przemienienia Pańskiego. Wierni przynoszą setki krzyży - zarówno pokutnych, jak i dziękczynnych, które po modlitwie pozostawiają na szczycie. Zwyczaj ten pochodzi z początku XVIII w., kiedy to na wschodzie Podlasia wybuchła epidemia cholery dziesiątkująca okoliczną ludność. Pewien mężczyzna miał proroczy sen, aby szukać schronienia na Świętej Górze Grabarce. Pragnący ocalenia ludzie zaczęli masowo przybywać na górę i robili dokładnie to, co współcześni pielgrzymi - przemywali ciało w strumieniu, pili wodę źródlaną i wchodzili na szczyt, by prosić Boga o łaskę. I stał się cud. Zaraza ustąpiła. A wierni, którzy na Grabarce odzyskali zdrowie, stawiali krzyże wotywne. Kolejną studnię ze świętą wodą odnajdziemy w pobliskim Krynoczku. Wzniesiono ją przy cerkwi śśw. Braci Machabeuszów.

Miejsca mocy w Polsce: Odry Miejsca mocy w Polsce: Odry Miejsca mocy w Polsce: Odry/Szósty Zmysł

Miejsca mocy w Polsce: Odry

Miejsca mocy w Polsce: Odry

W pobliżu tej pomorskiej wsi (a także w Węsiorach, Leśnie, Grzybnicy) znajdują się cmentarzyska Gotów, skandynawskiego plemienia, które w I-III w. n.e. zamieszkiwało tereny u ujścia Wisły. Odry to najsilniejsze zaraz po Wawelu miejsce mocy w Polsce. Na wschodnim brzegu rzeki Wdy znajduje się 9 kamiennych kręgów, z których najmniejszy ma średnicę 15 m, a największy 33 m. Funkcja, jaką pełniły te konstrukcje, do dziś pozostaje tajemnicą nurtującą wielu badaczy. Przypuszcza się, że zanim zaczęto grzebać w nich zmarłych, były miejscem zgromadzeń plemiennych, obrzędów religijnych, rytuałów uzdrowień. Istnieje też hipoteza, że spełniały rolę obserwatorium astronomicznego. Zaobserwowano, że układ kamieni stanowi odzwierciedlenie gwiazd z konstelacji Byka (sąsiednie w Węsiorach odpowiadają gwiazdozbiorowi Plejad). Kręgi prostopadłe do rzeki wyznaczają kierunek wschodu słońca w dniu letniego przesilenia, inne zaś są ukierunkowane na przesilenie zimowe. Kręgi skupiają energię Ziemi i kosmosu, tworzą widzialny i niewidzialny krąg fal magnetycznych i elektromagnetycznych. Dzięki tej szczególnej koncentracji wnętrze kręgów promieniuje pozytywną energią. Aby zaznać jej dobroczynnego oddziaływania, najpierw na brzegu leja ziemnego należy oczyścić się z negatywnych energii, stresów, napięć. Potem możemy śmiało wchodzić do kolejnych kręgów w zależności od potrzeb. W pierwszym kręgu (wojowników) są emitowane częstotliwości korzystne dla układu oddechowego, w trzecim (Narad) dla serca. Pobyt w szóstym poprawia pracę mózgu. Najsilniejsze promieniowanie odnotowano w kręgu piątym, największym, przekracza ono 120 tys. jednostek Bovisa. Dlatego właśnie przebywając w tym kręgu, należy w myślach powtarzać afirmację: "Pobieram jedynie taką dawkę energii, która jest mi aktualnie potrzebna i bezpieczna dla mojego organizmu" - radzą radiesteci.

Miejsca mocy w Polsce: Odry

Miejsca mocy w Polsce: Rapa Miejsca mocy w Polsce: Rapa Miejsca mocy w Polsce: Rapa/Szósty Zmysł

Miejsca mocy w Polsce: Rapa

Miejsca mocy w Polsce: Rapa

W tej mazurskiej miejscowości 200 lat temu hrabia Friedrich Heinrich von Fahrenheid na podmokłym leśnym terenie wzniósł okazały rodzinny grób w kształcie piramidy. Wewnątrz tej niezwykłej budowli znajduje się siedem trumien z doskonale zmumifikowanymi zwłokami. Jak się okazuje, miejsce pochówku (oddalone o 5 km od pałcu hrabiego w Bejnunach) zostało wybrane nieprzypadkowo. Grobowiec wzniesiono na skrzyżowaniu trzech linii promieniowania geomantycznego łączącego różne miejsca mocy. Jedna z nich prowadzi w kierunku Gizy. Czy hrabia von Fahrenheid, wolnomularz zainteresowany ezoteryką, znał egipskie tajemne pisma i wiedział, że grobowiec w kształcie piramidy sprzyja mumifikacji i zapewnia nieśmiertelność? Odpowiedź na to pytanie spoczywa wraz z doczesnymi szczątkami hrabiego w grobowcu godnym faraonów. Jedno jest pewne - von Fahrenheid odkrył geniusz tego miejsca, a przez odpowiedni kształt budowli zintensyfikował energię Ziemi.

Woda, która leczy Woda, która leczy Woda, która leczy/Szósty Zmysł

Miejsca mocy w Polsce: ciekawostki

Skala biowitalności

Intensywność promieniowania organizmów żywych, miejsc i przedmiotów jest mierzona w jednostkach Bovisa. Odnoszą się one do promieniowania ciała zdrowego człowieka, które wynosi 6500 jednostek. Wszystkie pozytywne dla człowieka promieniowania przekraczają tę granicę, negatywne mają niższe wartości. W miejscach mocy, gdzie koncentrują się energie przyrody, intensywność promieniowania jest większa niż 18 tys. jednostek. W czakramach Ziemi sięga ona ponad poziom 50 tys. jednostek.

Woda, która leczy

W Polsce znajduje się kilkanaście źródełek o cennych walorach bioenergetycznych. Niezwykłą mocą odznaczają się źródełka w Hodyszewie na Podlasiu, Nowinach Horynieckich na Roztoczu, a także w Ludźmierzu na Podhalu. To ostatnie podobno wytrysnęło po tym, jak pewien kupiec zabłąkany na rozciągających się tu niegdyś bagnach zwrócił się o pomoc do Maryi. Matka Boża wskazała, w którą stronę ma iść. A kiedy kupiec chciał ucałować jej stopy, postać znikła i pojawiło się źródełko. Uzdrawiającą moc ma też źródło w Gietrzwałdzie (na zdjęciu obok), które wytrysnęło w 1877 r., kiedy to Maryja ukazała się dwóm dziewczynkom. Ujęcie jednej z najlepszych (pod względem zdrowotnym i smakowym) wód w Polsce znajduje się w kamiennej grocie w Zwierzyniu niedaleko Leska; prowadzą doń stacje Drogi Krzyżowej. Z zachodniego zbocza Grabowca pod Karpaczem wytryska Dobre Źródło, które było otoczone kultem już w neolicie. Kilkadziesiąt stuleci później wzniesiono w jego pobliżu kaplicę św. Anny. Wtedy też narodził się zwyczaj siedmiokrotnego obchodzenia świątyni z wodą ze źródła w ustach. Pomiary radiestezyjne wykazały, że stosując się do tego prastarego rytuału, podwyższamy swoją biowitalność o 500-1000 jednostek Bovisa.

Źródło: Szósty Zmysł

6 zmysł

Więcej o: