Arktyka - mieszkańcy lodowego królestwa

Regiony wokół bieguna północnego tworzą magiczną krainę - nieprzystępną, skutą lodem, a mimo to tętniącą życiem. W zachwycającej surowym pięknem Arktyce znalazły swój dom groźne i fascynujące zwierzęta.
Niedźwiedź polarny Niedźwiedź polarny Niedźwiedź polarny/Animal Planet

Arktyka - niedźwiedź polarny

Arktyka - niedźwiedź polarny

Nazwa Arktyka z greckiego znaczy "kraina niedźwiedzi". I to właśnie majestatyczne niedźwiedzie polarne rządzą tym obszarem. Łacińska nazwa tego gatunku oznacza "niedźwiedź morski", ponieważ ssaki te dużą część swojego życia spędzają w wodzie, gdzie żerują. Na ląd wychodzą, by odpocząć, a samice poszukują tam miejsca do urodzenia i odchowania młodych. Ze względu na charakterystyczne białe ubarwienie wizerunek niedźwiedzia jest często wykorzystywany - używają go producenci popularnego gazowanego napoju, widnieje na kanadyjskiej dwudolarówce i był maskotką Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Kanadzie w 1988 roku.

Lis polarny Lis polarny Lis polarny/Animal Planet

Arktyka - lis polarny

Arktyka - lis polarny

W ślad za niedźwiedziami często podążają lisy polarne, które żywią się padliną i drobnymi kręgowcami. Poszukiwanie pożywienia jest zresztą ich główną aktywnością. Nocą lisy chronią się w rozpadlinach skalnych lub wykopanych przez siebie norach. Lisy polarne są bardzo wytrzymałe na niskie temperatury i zdolne przemierzać spore odległości, nawet przy temperaturze -70 stopni. Dzięki białemu ubarwieniu są niemal niewidoczne, gdy przemieszczają się wśród lodowych pól. Jednak gdy przychodzi wiosna, zmieniają ubarwienie na jasnobrązowe. Bardzo rzadkie są tzw. lisy niebieskie, których futro ma jasnoniebieski odcień.

Sowa śnieżna Sowa śnieżna THEO ALLOFS/CORBIS/Sowa śnieżna/Animal Planet

Arktyka - sowa śnieżna

Arktyka - sowa śnieżna

Sowa śnieżna to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych ptaków, które przecinają niebo nad Arktyką. Majestatu, oprócz śnieżnobiałego upierzenia, dodaje im rozpiętość skrzydeł - nawet do 166 cm. Ich głównym pożywieniem są małe gryzonie, na które polują za dnia. Sowy śnieżne zamieszkują tundrę euroazjatycką i północnoamerykańską. Ponieważ tereny te nie są zalesione, gniazdują w płytkich zagłębieniach w ziemi. Właśnie rozpoczął się cykl lęgowy, a już jesienią młode sówki pojawią się na świecie. Miłośnicy książek sowę śnieżną na pewno będą kojarzyć z Hedwigą - sową, która towarzyszyła Haremu Potterowi podczas jego nauki w Hogwarcie.

Maskonur zwyczajny Maskonur zwyczajny Maskonur zwyczajny/Animal Planet

Arktyka - maskonur zwyczajny

Arktyka - maskonur zwyczajny

Krótkie czerwone łapki, okrągła głowa, biały brzuch,  kolorowy dziób - tak prezentuje się dorosły maskonur, zwany z łacińskiego braciszkiem arktycznym. Te sympatyczne ptaki można spotkać na wybrzeżach północnego Atlantyku, ale niektóre dolatują nawet w rejony północnej Afryki. Maskonury to także doskonali pływacy i nurkowie. W poszukiwaniu pożywienia, którym są malutkie ryby pływające w ławicach i drobne bezkręgowce, potrafią zejść kilkadziesiąt metrów pod powierzchnię wody. Według wierzeń Lapończyków braciszkowie arktyczni to wcielenia żeglarzy, którzy zginęli na morzu.

Dzięciołek Dzięciołek Dzięciołek/Animal Planet

Arktyka - dzięciołek

Arktyka - dzięciołek

Dzięciołek swoją nazwę zawdzięcza temu, że jest najmniejszym gatunkiem z całej rodziny dzięciołowatych. Można go spotkać w Europie, ale dobrze czuje się on także w rejonach azjatyckiej tajgi. Choć "posturą" przypomina wróbla, nierzadko zdarza mu się walczyć o miejsce lęgowe z innymi ptakami. Wybrane miejsce staje się "domem" dla tych ptaków przez lata. Wykuwaniem dziupli w koronie wysokiego drzewa zajmują się na zmianę samiec i samica. Podział obowiązków występuje też w wychowaniu potomstwa, choć może wydać się zaskakujący. To samica ma za zadanie zdobywać pożywienie, a samiec strzec gniazda.

Niedźwiedź brunatny Niedźwiedź brunatny Niedźwiedź brunatny/Animal Planet

Arktyka - niedźwiedź brunatny

Arktyka - niedźwiedź brunatny

Niedźwiedź brunatny to - obok swojego polarnego kuzyna - największy drapieżnik lądowy. Większe od samic samce mogą osiągnąć nawet do 3 metrów wysokości i ważyć 800 kilogramów. Są wszystkożerne, jednak ich przysmakiem są ryby. Godzinami potrafią stać w wodzie i polować na łososie. By za bardzo się nie przemęczać, niedźwiedzie wypracowały dość pomysłowy sposób zdobywania pokarmu. Zwierzęta stają u szczytu wodospadu i czekają, aż podążające na tarło w górę rzeki łososie będą wyskakiwać ponad taflę wody, by pokonać wodospad. Sprytne niedźwiedzie łapią rybę w locie.

Ryś Ryś Ryś/Animal Planet

Arktyka - ryś

Arktyka - ryś

Ryś dzięki długim i pokrytym futrem łapom zwinnie porusza się po śniegu. Często poluje na zające polarne, które są jego przysmakiem. Charakterystyczne "antenki", którymi zakończone są uszy rysia, pomagają zwierzęciu precyzyjnie ustalać źródła różnych dźwięków. Rysie żyją samotnie, łącza się w pary zimą tylko na czas kopulacji. Obwiązek opieki nad potomstwem spada na matkę, którą partner szybko opuszcza. Młode rysie szybko jednak rosną i już po roku są zdolne do samodzielnego życia.

Mors Mors Mors/Animal Planet

Arktyka - mors

Arktyka - mors

W wodach przybrzeżnych Arktyki doskonale czują się morsy. Dzięki słusznym rozmiarom - zwierzęta te mogą ważyć nawet 1700 kg i mierzyć 4 metry - oraz dwóm potężnym kłom, których używają do obrony, ssaki  te budzą respekt wśród innych mieszkańców terenów wokół bieguna północnego. Ich naturalnym wrogiem są jedynie orki i niedźwiedzie. Morsy wykorzystują też kły w inny sposób. Podpływają do wybrzeży skutych lodem i wbijają ciosy w krę. W ten sposób "przyczepiają się" do lądu, by zażyć drzemki.

Orka Orka Orka/Animal Planet

Arktyka - orka

Arktyka - orka

Niech nikogo nie zwiedzie sympatyczny wygląd i wzruszający film "Uwolnić orkę". Te morskie ssaki to groźne drapieżniki - polują na foki i delfiny, potrafią zaatakować rekiny, morsy oraz wieloryby. Orki żyją w stadach, którymi opiekuje się najstarsza samica. Potrafią pływać z prędkością do 60km/h i żyją nawet do 90 lat. Choć można je spotkać we wszystkich oceanach, najbardziej lubią zimne wody, dlatego są częstymi gośćmi arktycznych wybrzeży.

Foka grenlandzka Foka grenlandzka Foka grenlandzka/Animal Planet

Arktyka - foka grenlandzka

Arktyka - foka grenlandzka

Foki to - obok morsów i orek - najbardziej rozpoznawalni mieszkańcy zimnych arktycznych wód. Tuż po urodzeniu foki są białe, dopiero po 4 tygodniach ich futro zmienia barwę, by ostatecznie stać się szare. Białe ubarwienie przez lata było przekleństwem dla nowo narodzonych, sympatycznych ssaków. Od XIX w. były one zabijane ze względu na dużą popularność rzadkiego koloru futra. 25 lat temu rząd Kanady wprowadził zakaz polowania na młode foki. Obecnie gatunek ten nie jest już uważany za zagrożony wyginięciem.

Rozciągający się wokół bieguna północnego obszar ze względu na surowe warunki klimatyczne jest trudno dostępny dla ludzi. To sprawia, że nadal jest on enklawą dzikiej i niezwykłej przyrody. Od 14 maja, od poniedziałku do czwartku, o godz. 14.00, piękno "Najdzikszej Arktyki", z niezwykłymi zwierzętami w roli głównej, odkryją widzowie Animal Planet.

.

Więcej o: