Włochy - piękne włoskie miasta

Rzym zachwyca historią, Wenecja i Neapol - atmosferą, Florencja - sztuką, Bolonia - kuchnią, a Mediolan - modą. We włoskich miastach nudzić się nie sposób się nudzić.
Wenecja, Włochy Wenecja, Włochy Wenecja, Włochy/Fot. Shutterstock

Włoskie miasta

Pierwszym, co zwykle rzuca się w oczy jest pranie: wywieszone wzdłuż ścian, obok okien, poniżej balkonów albo wystawione na suszarkach wprost na ulicy. Gdy co jakiś czas powraca pomysł zakazu suszenia go przy głównych ulicach, protestów i oburzenia jest co niemiara. Prześcieradła, poszwy, koszule i skarpetki łopocą na wietrze mając za tło renesansowe pałace, barokowe świątynie, a czasem nawet starożytne wykopaliska, które to zestawienie zdaje się dziwić tylko turystów. Gospodynie z godnością wieszają z balkonu kolejne sztuki bielizny posługując się systemem kołowrotków przesuwających sznury. Kiedy w którymś z okien pojawi się sąsiadka, natychmiast zaczyna się rozmowa, do której przyłączają się kolejni domownicy. Krzyczą i śmieją się donośnie, ale we Włoszech inaczej się nie da, bo rwetes i hałas są rzeczą powszednią. Tutaj nikomu to jednak nie przeszkadza tworząc kolejny element włoskiej układanki obok wyśmienitej kuchni, doskonałych win, pięknych krajobrazów i miast, w których teraźniejszość spotyka się z historią.

Rzym Rzym Shutterstock

Włochy - Rzym

Włochy - Rzym

Miastem, o którym prawdopodobnie pomyśli turysta - nowicjusz, będzie Rzym. I nic w tym dziwnego, bo to przecież do niego prowadzą wszystkie drogi, w tym słynna Via Appia - wytyczona przed wiekami trasa, okolona cyprysami i starożytnymi budowlami, wyłożona wypolerowanymi kamieniami, prosta jak strzała - nazywana "matką" albo "królową dróg". To nią wracali zwycięscy legioniści, przyjeżdżali cudzoziemscy posłańcy, pielgrzymowali chrześcijanie z całego świata, pokonywali podróżnicy, artyści i awanturnicy wszelkiej maści szukający szczęścia w Wiecznym Mieście.  Dziś trudno stwierdzić, skąd wzięło się to określenie - czy od stolicy wielkiego imperium, czy też może centrum katolicyzmu. Wiadomo za to, że Wieczny Rzym trwa niewzruszony wyznaczając kierunki europejskiej historii i to właśnie ta ciągłość stanowi o jego mocy - wędrując jego uliczkami i zaułkami co krok można się natknąć na antyczne ruiny, renesansowe pałace, barokowe fontanny i świątynie skrywające dzieła największych mistrzów pędzla. Jego miłośnicy mawiają, że życia nie wystarczy, by poznać wszystkie pozostałości wielowiekowej cywilizacji. Wystarczy wymienić Forum Romanum, czyli serce starożytnego miasta, na którym przez kolejne wieki skupiało się jego całe życie, monumentalny amfiteatr Koloseum, który był świadkiem walk gladiatorów, a wedle tradycji także miejscem kaźni pierwszych chrześcijan, czy Panteon - świątynię wielu bóstw, miejsce pochówku najbardziej znamienitych obywateli, majstersztyk architektury, a przez stulecia - także największą budowlę kopułową na świecie. To dopiero początek: w programie obowiązkowym powinny się znaleźć ruiny na placu Largo di Torre Argentina, gdzie zasztyletowany Juliusz Cezar miał zakończyć życie zdaniem: "I ty Brutusie przeciwko mnie?", kościoły i bazyliki z watykańską bazyliką św. Piotra oraz ozdobioną freskami Michała Anioła Kaplicą Sykstyńską na czele, schody hiszpańskie, fontanna di Trevi, kolorowy plac Campo di Fiori, malownicze Zatybrze i gwarne trattorie schowane w małych zaułkach. Bo wbrew przydomkowi "muzeum pod gołym niebem" Rzym jest także tętniącym życiem współczesnym miastem.

rzym, zwiedzanie, włochy, forum romanum

Rzym, Forum Romanum/Fot. 123rf

Włochy. Top 10 mniejszych włoskich miasteczek

Neapol, Włochy Neapol, Włochy Shutterstock

Włochy - Neapol

Włochy - Neapol

Równie współczesny i mogący się poszczycić równie wiekową historią jest położony niedaleko, u stóp drzemiącego Wezuwiusza i wzdłuż bajkowej zatoki, Neapol. Liczące sobie 1700 hektarów centrum historyczne jest największym w Europie. Neapol jest gwarny, zatłoczony i chaotyczny, a od mieszkańców wciąż słyszy się ostrzeżenia o niebezpiecznych dzielnicach i kieszonkowcach, co powoduje, że wielu nie chce tu wracać. Równie wielu go jednak kocha i nazywa najpiękniejszym miastem świata chwaląc za atmosferę (chyba nigdzie indziej nie ma tyle rozwieszonego prania), swobodę, lokalne kramiki i sklepiki, warsztaty, w których wyrabia się miejscowe słodycze oraz nie ustępujące im sławą bożonarodzeniowe szopki.

Włochy wczasy - Riwiera Włoska

Mediolan, Włochy Mediolan, Włochy Mediolan, Włochy/Fot. Shutterstock

Włochy - Mediolan

Włochy - Mediolan

Inny - i to zupełnie - jest Mediolan: drugie co do wielkości miasto Włoch, jedno z najbogatszych w Europie, światowa stolica kultury i sztuki, a przede wszystkim - mody. Miłośnicy tej ostatniej mogą się tu poczuć jak w raju otoczeni ekskluzywnymi butikami, szyldami najznamienitszych projektantów i outletami sprzedającymi końcówki kolekcji. Inni, w pierwszym zetknięciu z Mediolanem, mogą się jednak zawieść - w porównaniu do Rzymu, Wenecji czy Pizy zdaje się oferować niewiele: śladów historii jest tu mało, wąskich uliczek - w ogóle, a suszenie na zewnątrz prania nikomu nie przyjdzie nawet do głowy. Mediolan jest elegancki do bólu nie tylko dzięki butikom, ale też finezyjnie zdobionej katedrze Duomo, przyciągającej melomanów operze La Scali, czy zadbanemu parkowi, po którym w niedzielne popołudnia przechadzają się mieszkańcy wypatrując amatorskich grup artystów.

Takie są Włochy!

Wenecja, Włochy Wenecja, Włochy Wenecja, Włochy/Fot. Shutterstock

Włochy - Wenecja

Włochy - Wenecja

Północ Włoch to także bajkowa Wenecja, którą - podobnie jak Neapol - albo się pokocha od pierwszego wejrzenia, albo równie szybko znienawidzi. Miasto na wodzie słynie z atmosfery i widoków, jakich nie ma nigdzie indziej: na lewo kolejny kanał, na prawo - dwa zdobione mostki, a na wprost - uliczka bez nazwy (w Wenecji nazywa się tylko kwartały, a znajdujące się w nich domy numeruje wedle reguły, której nie próbuj nawet zrozumieć). Śniadanie - w knajpce przy targu, na którym sprzedają owoce morza z rannego połowu, tramwaj, żeby się przemieścić do sąsiedniej dzielnicy - owszem, ale wodny, bo sąsiednia dzielnica okazuje się sąsiednią wyspą, odpoczynek - w cieniu Pałacu Dożów na placu św. Marka, wieczorny drink - na placyku bez nazwy w towarzystwie miejscowych, nocleg - w XV-wiecznym pałacu, który zamieniono na hotel w znośnej cenie (jak na Wenecję oczywiście).

Wenecja, Włochy

Wenecja, Włochy/Fot. Shutterstock

Top 10 miast w Europie, które warto odwiedzić

Mantua, Włochy Mantua, Włochy Mantua, Włochy/Fot. Shutterstock

Włochy - Mantua

Włochy - Mantua

Dużo mniej znanym i obleganym "miastem na wodzie" jest niedaleka Mantua otoczona trzema sztucznymi jeziorami (czwarte wyschło dwa wieki temu), przez które przepływa rzeka Mincio. Gdy się płynie po jej rozlewiskach, wśród kwiatów i w sąsiedztwie kaczek, trudno uwierzyć że to, co się widzi, istnieje naprawdę: na obrazek składają się trzciny szczelnie porastające brzegi, a w oddali za nimi - kościelne wieże miasta. Kiedy zabiją w nich w dzwony, po wodzie niesie się czysty i mocny dźwięk. Kiedyś wsłuchiwał się weń nieszczęśliwy szekspirowski Romeo skazany na banicję z Werony. Mantua była wówczas siedzibą możnego rodu Gonazgów i to pozostałości po nim tworzą jej dzisiejszy klimat: ciche brukowane uliczki, piękny Palazzo Ducale, bogato zdobiony freskami Palazzo del Té, czy Teatro Bibiana z wnętrzem przypominającym kształtem dzwon. W Mantui koniecznie trzeba spróbować miejscowych przysmaków - chrupiących migdałowych tortów sbrisolona i tortellini nadziewanych dynią z szałwią.

Włochy. Półwysep Sorrento: Amalfi i Positano - wakacyjne gwiazdy włoskiego wybrzeża

Bolonia, Włochy Bolonia, Włochy Bolonia, Włochy/Fot. Shutterstock

Włochy - Bolonia

Włochy - Bolonia

Jeśli jednak o kuchni mowa, jakiemukolwiek miastu trudno będzie prześcignąć Bolonię, która na pierwszy rzut oka turyście może się wydawać tylko trochę bardziej atrakcyjna od Mediolanu. Trzeba spędzić w niej trochę czasu, by zrozumieć prawdę powtarzaną przez jej mieszkańców: "Bolonii się nie zwiedza, w niej się żyje". Dość szybko przyswoi sobie człowiek także drugą: "W Bolonii przez rok jada się więcej niż przez dwa w Wenecji, trzy w Rzymie i 20 w Genui". Nic więc dziwnego, że jednym z przydomków stolicy regionu Emilia Romagna - obok "la dotta", czyli "uczona", bo znajduje się tu najstarszy europejski uniwersytet, i "la rossa", czyli "czerwona" za sprawą lewicujących sympatii mieszkańców - jest "la grassa" - tłusta. Według koneserów nigdzie we Włoszech nie zje się lepiej, a bolońską ucztę najlepiej oczywiście zacząć od spaghetti po bolońsku, po którym na stole wylądują: przynajmniej kilka odmian tortellini (ze szpinakiem, ricottą, ziemniakami albo dynią), szynka parmeńska, ser parmigiano reggiano czy miejscowa mortadela.

Top 10 miejsc, w których najesz się do syta

Florencja, Włochy Florencja, Włochy Florencja, Włochy/Fot. Shutterstock

Włochy - Florencja

Włochy - Florencja

Żeby po tych uciechach dla ciała zażyć uciech dla ducha, wystarczy wskoczyć do pociągu jadącego w kierunku niedalekiej Florencji - uznanego za wzór klasycznego piękna skarbu Toskanii. Ilość znajdujących się w niej zabytkowych budowli potrafi naprawdę oszołomić - miejscu, w którym narodził się włoski renesans i w którym tworzyli m.in. Michał Anioł, Leonardo da Vinci, Botticelli, czy Donatello - nie oprze się żaden wielbiciel sztuki. Swoje pierwsze kroki skieruje zapewne do najbardziej rozpoznawalnej budowli miasta, czyli katedry Santa Maria del Fiore z kopułą Brunelleschiego, która niegdyś została nazwana ósmym cudem świata. Potem, przeciskając się w tłumie, przespaceruje się X-wiecznym mostem Ponte Vecchio, zatrzyma przed kopią rzeźby "Dawid" Michała Anioła, zachwyci zbiorami Gallerii Uffizi, wstąpi do kościoła Santa Maria Novella, odpocznie w którymś z parków.

florencja, toskania, most, arno

Florencja, Ponte Vecchio, Włochy/Shutterstock

Włochy: Dzika i piękna Kalabria

- Przywódcy we Włoszech, ale też i w pozostałych krajach, muszą wiedzieć, że jest sprawą problematyczną, jeśli najpierw ogłasza się postanowienia, a potem ich nie realizuje. W taki sposób traci się rynki - mówił niemiecki minister finansów. - Przywódcy we Włoszech, ale też i w pozostałych krajach, muszą wiedzieć, że jest sprawą problematyczną, jeśli najpierw ogłasza się postanowienia, a potem ich nie realizuje. W taki sposób traci się rynki - mówił niemiecki minister finansów. Piza, Włochy/Fot. Shutterstock

Włochy - Piza

Włochy - Piza

Nad przepływającą przez Florencję rzeką Arno leży także kolejna włoska perełka - słynąca z Krzywej Wieży Piza. Wieża jest przykatedralną dzwonnicą, której budowniczowie nie wykazali się znajomością rzemiosła: projektując ją źle obliczyli twardość gruntu, co zrozumieli dopiero wtedy, gdy budowa była już zaawansowana. Próby poprawienia spełzły na niczym: wieża odchyla się o półtora milimetra rocznie, co w przez wieki dało pięć metrów.

Tekst pochodzi z "Gazety Wyborczej"

Więcej o: