15 modnych miast na świecie

Sława niektórych miast świata była i jest tak wielka, że prawdopodobnie nigdy nie przeminie. Inne dopiero od niedawna stają się popularne i zyskują w oczach turystów. Oto 15 miast, które według portalu Trip Advisor, mają szansę stać się turystycznymi hitami.
Plaża w Lagos Plaża w Lagos Portugalia Lagos / Fot. Shutterstock

Lagos, Portugalia

Portugalia to bardzo modny kierunek turystyczny w Europie. Największym zainteresowaniem turystów cieszy się rejon Algarve położony na południu kraju. Algarve to szerokie, piaszczyste plaże, przyjemny wiatr od oceanu i zniewalające widoki. To także ciekawe miasta, z których najważniejsze jest Lagos - jedno z najstarszych miast położonych na wybrzeżu Portugalii. Jego centrum stanowią małe uliczki oraz stare, białe domy. Na wybrzeżu błyszczą nowoczesne porty jachtowe. Lagos to połączenie piękna natury, bogatej oferty imprezowej i raj dla surferów - po prostu wakacyjny raj. Lagos leży zaledwie 75 km od Faro, dojechac tu można autobusem lub pociągiem w niecałe 3 godziny. W pobliżu Lagos znajdują się fascynujące formacje skalne oraz inne popularne kurorty: Villamoura i Albufeira.

Hua Hin, Tajlandia Hua Hin, Tajlandia Hua Hin, Tajlandia/Fot. Shutterstock

Hua Hin, Tajlandia

Hua Hin to miejscowość turystyczna nad zatoką Tajlandzką, 200 km na południe od Bangkoku. Hua Hin uznawane jest za najstarszą miejscowość turystyczną. Od początku XX wieku przyjeżdżali tu na wczasy zamożni mieszkańcy Bangkoku oraz rodzina królewska. Dziś to także świetne miejsce na luksusowe wakacje. Wzdłuż 4-kilometrowej piaszczystej plaży ciągną się pięciogwiazdkowe hotele. Poza licznymi sklepami, centrami spa i polami golfowymi są tu także interesujące tajskie płace oraz piękna stacja kolejowa. Poza tym to, co w Tajlandii najlepsze, czyli specjały kuchni tajskiej w licznych tańszych i droższych lokalach. W Hua Hin można się delektować świeżymi owocami morza.

Tallin, Estonia Tallin, Estonia Tallin, Estonia/Fot. Shutterstock

Tallin, Estonia

Tallin posiada śliczne, nastrojowe Stare Miasto, odizolowane od zgiełku współczesnego centrum. Stara cześć Tallina żyje średniowiecznym rytmem - tworzy ją galimatias średniowiecznych uliczek, restauracje i sklepy stylizowane na średniowiecze. Są tu ciekawe kościoły i cerkwie - przede wszystkim kościół świętego Mikołaja. W maleńkich sklepikach i w drewnianych budkach ulicznych zakupić można rękodzieło - m.in. wyroby z włóczki - długie czapki zdobione we wzory, skarpetki, rękawiczki. Tallińskie restauracje serwują wspaniałą gęstą owsiankę w glinianej miseczce, którą je się z owocami lub konfiturami. W mieście panuje wyjątkowa atmosfera, która udziela się każdemu przybyszowi.

Moskwa, Rosja. Moskwa, polityczne, naukowe, biznesowe i historyczne centrum Rosji to miasto tętniące życiem, międzynarodowa metropolia, którą zamieszkuje ponad 10 milionów osób. Urok Moskwy to wynik osobliwego połączenia nowoczesności z tradycją, rosyjskiego stylu życia z jego zachodnim modelem. Kościoły z cebulastymi kopułami mieszają się w Moskwie z coraz liczniejszymi wieżowcami, zabytkowe place sąsiadują z eleganckimi pasażami handlowymi. Moskwa, Rosja. Moskwa, polityczne, naukowe, biznesowe i historyczne centrum Rosji to miasto tętniące życiem, międzynarodowa metropolia, którą zamieszkuje ponad 10 milionów osób. Urok Moskwy to wynik osobliwego połączenia nowoczesności z tradycją, rosyjskiego stylu życia z jego zachodnim modelem. Kościoły z cebulastymi kopułami mieszają się w Moskwie z coraz liczniejszymi wieżowcami, zabytkowe place sąsiadują z eleganckimi pasażami handlowymi. Moskwa, Rosja/Fot. Shutterstock

Moskwa, Rosja

Moskwa - polityczne, naukowe, biznesowe i historyczne centrum Rosji - to kolejne miasto, które według Trip Advisor zyskuje coraz bardziej w oczach podróżników z całego świata. Dzisiejsza Moskwa jest tętniącą życiem, międzynarodową metropolią, którą zamieszkuje ponad 10 milionów osób. Urok miasta to wynik osobliwego połączenia nowoczesności z tradycją, rosyjskiego stylu życia z jego zachodnim modelem. Kościoły z cebulastymi kopułami mieszają się w Moskwie z coraz liczniejszymi wieżowcami. Słynny Plac Czerwony, Kreml, Katedra Wasyla Błogosławionego, Mauzoleum Lenina to najważniejsze punkty na turystycznej mapie Moskwy. Atrakcją nowoczesnej Moskwy są też dziś jednak eleganckie pasaże handlowe, liczne kluby, luksusowe hotele i butiki.

Bukareszt, Rumunia Bukareszt, Rumunia Bukareszt, Rumunia/Fot. Shutterstock

Bukareszt, Rumunia

Na liście Trip Advisor znalazła się także stolica Rumunii - Bukareszt. Miasto ze względu na piękne budowle nazywane było dawniej Paryżem Wschodu, ale w wyniku trzęsień ziemi, II wojny światowej oraz przede wszystkim reżimu Nicolae Ceauşescu duża ich cześć popadła w ruinę. Na północnych krańcach miasta wciąż znajduje się jednak Łuk Triumfalny, do złudzenia przypominający paryski model, a zachowane pałace, cerkwie oraz eklektyczne i neoklasycystyczne budowle są z pewnością warte zobaczenia. Bukareszt to także ładne ogrody i parki oraz największy pod względem kubatury budynek w Europie - rumuński parlament. Dzisiejszy Bukareszt stara się przyciągnąć turystów, dlatego wciąż się upiększa. Remontowane są ulice i budynki, otwierane są tu kolejne sklepy i lokale luksusowych marek.

Innsbruck Innsbruck Innsbruck/Fot. Shutterstock

Innsbruck, Austria

Centrum Innsbrucka niemal nie zmieniło się od średniowiecza. Warto zatrzymać się w tym austriackim mieście na dłużej - dla muzeów, dobrych restauracji i butików. Stolica Tyrolu jest jednym z trzech głównych miast w Alpach. Miasto wyróżnia szczególny, prowincjonalny urok, a także architektura, która wyraźnie przypomina o jego cesarskiej przeszłości. Cesarz Maksymilian I Habsburg uwielbiał Tyrol i to on uczynił Innsbruck jego stolicą. Symbolem panowania Maksymiliana jest w Innsbrucku Goldenes Dachl - kamienica z trzykondygnacyjnym balkonem o 2738 złoconych gontach. W Innsbrucku pełno jest ciekawych, stojących wzdłuż brukowanych uliczek kamienic - ich kolory odzwierciedlają wesołą, pogodną atmosferę, jaka panuje w tym mieście. Innsbruck jest najlepszą bazą wypadową na wycieczki po Tyrolu.

Sztokholm, Szwecja Sztokholm, Szwecja Fot. Shutterstock

Sztokholm, Szwecja

Zbudowany na 14 wyspach Sztokholm jest fascynującym miastem. Uważany jest za jedną z najpiękniejszych stolic świata - nie tylko przez Szwedów, ale również turystów. O charakterze Sztokholmu decyduje zajmująca jedną trzecią jego powierzchni woda. Miasto przecinają kanały i zatoki, w powietrzu czuć otwarte morze, a statki są nieodłącznym elementem krajobrazu Sztokholmu. Przestrzeń Sztokholmu to także szerokie ulice, skwery i place. 30 proc. powierzchni miasta wypełniają parki i lasy. Najładniejsza jest najstarsza część miasta z brukowanymi uliczkami, starymi domkami, maleńkimi restauracyjkami i pałacem królewskim. Do najbardziej interesujących turystycznie miejsc bezwzględnie należy również Muzeum Vasa - gratka dla fanów żeglarstwa.

Cannes, Francja Cannes, Francja Cannes, Francja/Fot. Shutterstock

Cannes, Francja

Cannes  to jeden z najbardziej znanych kurortów na Lazurowym Wybrzeżu. Turystów z całego świata przyciągają tu prestiżowe międzynarodowe imprezy, jak festiwal filmowy, regaty. Charakterystyczne dla Cannes są także piaszczyste plaże i port, w którym stoją imponujące jachty bogaczy. Centralnym punktem miasta jest Boulevard de la Croisette - elegancka promenada nad brzegiem morza, po której nierzadko przechadzają się gwiazdy kina. W Cannes dni mijają na błogim lenistwie. Opalanie na słynnej plaży Plages de la Bocca, obiad w jednej z luksusowych restauracji Cannes, spacery brzegiem morza i w końcu imprezy w modnych klubach. Na to wszystko trzeba mieć pieniądze, ale turystów nigdy w Cannes nie brakuje.

Turyn, Włochy Turyn, Włochy Turyn, Włochy/Fot. Shutterstock

Turyn, Włochy

W Turynie, stolicy regionu Piemont w północno-zachodnich Włoszech królują sportowe samochody i czekolada. Czekolada wpisała się w gospodarczy sukces miasta. Turyn pachnie i smakuje czekoladą. Będąc w Turynie, można kupić choco pass - karnet na wycieczkę z przewodnikiem, który pokazuje najsłynniejsze kawiarnie, cukiernie i sklepy ze słodyczami, opowiadając po drodze historię miasta i jego znanych mieszkańców. W Turynie zobaczyć też trzeba jedną z największych na świecie kolekcji starożytności egipskich w Museo Egizio i XV-wieczną katedrę św. Jana Chrzciciela, w której przechowywany jest Całun Turyński.

San Sebastian, Hiszpania San Sebastian, Hiszpania San Sebastian, Hiszpania/Fot. Shutterstock

San Sebastian, Hiszpania

San Sebastian to stolica hiszpańskiej prowincji Gipuzkoa w Kraju Basków. Ta popularna miejscowość wypoczynkowa usytuowana jest w pięknej scenerii między zatoką La Concha i malowniczymi górami na południu. Stara część San Sebastian to ciasne i gwarne uliczki, na których wieczorami gromadzą się turyści i miejscowi. To starożytne hiszpańskie miasto znane jest z dobrego jedzenia i kuchni molekularnej. Zebrało więcej gwiazdek Michelin na metr kwadratowy jego terytorium niż jakiekolwiek inne miasto na świecie. Jest miejscem narodzin ruchu "nowej kuchni baskijskiej". Co to znaczy, poznać można dopiero ucztując w tutejszych doskonałych restauracjach. Na turystów w San Sebastian czeka też m.in. najlepsze w Hiszpanii tapas.

Austin w Teksasie Austin w Teksasie Austin w Teksasie/Fot. Shutterstock

Kolejne miasta

Serwis Trip Advisor wskazał jeszcze 5 kolejnych miast, które zyskują w oczach turystów na świecie. Są nimi:

Seminyak na Bali

Kapsztad w RPA

Queenstown w nowej Zelandii

Austin w Teksasie

Antigua Guatemala w Gwatemali

Więcej o: