Najpiękniejsze ogrody świata

Ogrody są przyjemnym miejscem ucieczki od miejskiego zgiełku. Mogą być ozdobą pięknych pałaców, a także specjalnie stworzoną atrakcją turystyczną. Oto zaledwie kilka z najpiękniejszych ogrodów świata.
Wersal, Ogrody w Wersalu, Francja Wersal, Ogrody w Wersalu, Francja Shutterstock

Ogrody w Wersalu, Francja

Ogrody w Wersalu, Francja

W Wersalu, niewielkim miasteczku pod Paryżem, kryje się prawdziwy skarb - pałac Ludwika XIV - barokowe cudo, któremu nie dorównuje żaden inny pałac w Europie. Bogate apartamenty królewskie nasycone są zdobieniami, pałac zachwyca przepychem. Król chciał mieć także najwspanialsze na świecie ogrody, które miały stanowić dalszy ciąg niesamowitej architektury pałacu. Architekt pałacowych ogrodów - André Le Nótre dokonał tu prawdziwych cudów, które możemy oglądać do dziś. Ogrody w Wersalu charakteryzują symetrycznie przycięte drzewa, krzewy, kolorowe kwiaty i ciekawe rzeźby, a wśród nich jak od linijki wytyczone liczne labirynty i ścieżki. Są też kanały, po których można popływać łódką w tym Grand Canal mający 1,6 długości. Ogród wersalski stanowi idealne dopełnienie pałacu.

Ogrody w Wersalu, Francja

Ogrody w Wersalu, Francja/Fot. Shutterstock

Ogrody w Wersalu, Francja

Ogrody w Wersalu, Francja/Fot. Shutterstock

Villa d'Este, Włochy Villa d'Este, Włochy Villa d'Este, Włochy/Fot. Shutterstock

Villa d'Este, Włochy

Villa d'Este, Włochy

Włoskie ogrody przy Villa d'Este znajdują się w Tivoli, miejscowości położonej niedaleko Rzymu. Willę oraz otaczający ją ogród wybudowano dla kardynała Hipolito d'Este w XVI wieku. Wielki ogród rozłożony jest na licznych tarasach połączonych schodami, poprzecinanych żywopłotami, sztucznymi grotami - to jeden z najpiękniejszych włoskich ogrodów renesansu. Wizytówką Villa d'Este jest wszędzie płynąca woda. Woda dominuje w całym ogrodzie pod postacią  rozmaitych fontann, wodospadów, źródeł czy sadzawek. Niesamowity jest kompleks wodny Cento Fontane - szpaler stu fontann porośniętych bujną zielenią. Bardzo ciekawa jest też Fontanna Organy, powstała w 1611 r. Zbudowano ją w taki sposób, że woda przepływająca przez skomplikowaną sieć kanalików wydaje dźwięki podobne do muzyki granej na organach. Wszystkie wodne konstrukcje w ogrodzie zasilane są wodą z rzeki Aniene. Ogród pełen jest nawiązań do mitologii, wiele elementów małej architektury ukazuje bogów, herosów oraz sceny z ich życia.

Villa d'Este, Włochy/Fot. Shutterstock

Villa d'Este, Włochy/Fot. Shutterstock

Ogród Butchartów, Kanada Ogród Butchartów, Kanada Ogród Butchartów, Kanada/Fot. Shutterstock

Ogród Butchartów, Kanada

Ogród Butchartów, Kanada

W stolicy Kolumbii Brytyjskiej - Victorii, która leży na wyspie Vancouver - znajduje się kolejny piękny ogród. Historia tego ogrodu rozpoczęła się w 1888 roku, kiedy to amerykański przemysłowiec Robert Pim Butchart przybył do Vancouver w celu produkowania cementu portlandzkiego. Wydobywanie cementu spowodowało wielką szkodę dla terenu, ale żona pana Butcharta rozwiązała problem, zakładając w tym miejscu piękny ogród. Ogród Butchartów łączy w sobie gatunki roślin z całego świata. Dla szerokiej publiki został otwarty w 1920 roku i jest chętnie odwiedzany do dzisiaj. Do Victorii można się dostać promem z Vancouver.

Ogród Butchartów, Kanada/Fot. Shutterstock

Ogród Butchartów, Kanada/Fot. Shutterstock

Ogród Butchartów, Kanada/Fot. Shutterstock

Ogród Butchartów, Kanada/Fot. Shutterstock

Holandia, kwiaty Holandia, kwiaty Holandia/Fot. Shutterstock

Ogrody Keukenhof, Holandia

Ogrody Keukenhof, Holandia

Niedaleko miejscowości Lisse w Południowej Holandii znajdują się przepiękne Ogrody Keukenhof - 32-hektarowy park pokryty kobiercami wiosennych kwiatów. Co roku w Ogrodach Keukenhof sadzonych jest ponad siedem milionów cebulek kwiatowych, które rozkwitając, tworzą niesamowity kolorowy dywan. Kwiaty są sadzone tak, by harmonizowały z otaczającymi je drzewami i krzewami. Tulipany, żonkile, narcyzy - niektóre specjalne odmiany można kupić na miejscu. W specjalnych ogrodowych  pawilonach odbywają się też wystawy poświęcone konkretnym gatunkom kwiatów. Wśród kwiatów, krzewów i drzew można też podziwiać prawdziwe dzieła sztuki - wystawiają tu swoje prace różni artyści. Ogród jest czynny zaledwie dwa miesiące w roku - od połowy marca do połowy maja, potem kwiaty przekwitają i trzeba czekać do następnej wiosny.

Holandia

Holandia, Keukenhof/Fot. Shutterstock

Tropikalny Ogród Botaniczny Nong Nooch, Tajlandia Tropikalny Ogród Botaniczny Nong Nooch, Tajlandia Tropikalny Ogród Botaniczny Nong Nooch, Tajlandia/Fot. Shutterstock

Tropikalny Ogród Botaniczny Nong Nooch, Tajlandia

Tropikalny Ogród Botaniczny Nong Nooch, Tajlandia

Zaledwie 20 km od Pattayi znajduje  się ogromny, 400-hektarowy ogród Nong Nooch, w którym podziwiać można wspaniałe okazy azjatyckiej roślinności. Wokół sztucznego jeziora w ogrodzie zlokalizowane są kolekcje drzew bonsai, oranżeria orchidei, ogród kaktusów i parki palmowe. Na terenie parku znajduje się również minizoo, a jego największą atrakcją są słonie, których występy można podziwiać w ogrodowym amfiteatrze. Odbywają się tu także pokazy tradycyjnych tańców i sztuki tajskiego boksu. W ogrodzie jest wiele alejek spacerowych, zbiorników wodnych, zadaszonych altan czy fontann. Odpowiednio dobrane gatunki kwiatów tworzą imponujące kompozycje, kolorowe roślinne mozaiki.

Tropikalny Ogród Botaniczny Nong Nooch, Tajlandia/Fot. Shutterstock

Tropikalny Ogród Botaniczny Nong Nooch, Tajlandia/Fot. Shutterstock

Ogród Botaniczny w Singapurze Ogród Botaniczny w Singapurze Ogród Botaniczny w Singapurze/Fot. Shutterstock

Ogród Botaniczny w Singapurze

Ogród Botaniczny w Singapurze

Ogród Botaniczny w Singapurze to rozległy zespół parkowy składający się z różnych ogrodów. Ten 63-hektarowy teren jest zieloną oazą spokoju, miejscem, w którym można odpocząć od nowoczesnego miasta, jakim jest Singapur. Jest tu wspaniały, największy na świecie ogród orchidei, ogród z przyprawami i ziołami, ekologiczne jezioro i wiele innych atrakcji. Między poszczególnymi ogrodami wizją się ścieżki, nie brakuje zacisznych altanek. Na terenie ogrodów ustawione są tablice informacyjne dokładnie opisujące otoczenie, można obejrzeć także liczne rzeźby.

Ogród Botaniczny w Singapurze/Fot. Shutterstock

Ogród Botaniczny w Singapurze/Fot. Shutterstock

The Garden of Cosmic Speculation The Garden of Cosmic Speculation Paulus Maximus!/flickr.com

Ogród Kosmicznych Spekulacji, Szkocja

Ogród Kosmicznych Spekulacji, Szkocja

Ogród Kosmicznych Spekulacji w miejscowości Portrack House, niedaleko Dumfries w Południowo-Zachodniej Szkocji to wyjątkowy projekt. Już nazwa ogrodu brzmi oryginalnie, a ma wiele wspólnego z jego wyglądem. Autor Charles Jencks czerpał inspiracje z osiągnięć matematyki i fizyki, stąd niezwykle ukształtowanie terenu i rzeźby ogrodu. Są tu falujące pagórki, spiralne żywopłoty, dziwne ławki, stawy w kształcie półksiężyca. Można powiedzieć, że krajobraz ogrodu jest, jak jego nazwa - kosmiczny. Ogród jest własnością prywatną, a dla zwiedzających jest dostępny jedynie raz w roku. Pieniądze uzbierane od turystów przekazywane są na walkę z chorobą nowotworową.

Więcej o: