10 najtańszych miast Europy

Na liście najtańszych miast świata - Backpacker Index na 2012 rok znalazło się 47 większych miast europejskich. W pierwszej dziesiątce aż dwa miasta polskie! Sprawdź 10 najtańszych miast Europy.
Polska, mapa, Europa Polska, mapa, Europa Fot. Shutterstock

Najtańsze miasta Europy

Backpacker Index na 2012 rok obejmuje 116 miast ułożonych w rankingu od najtańszych do najdroższych na podróż. Wśród nich jest 47 miast europejskich. Portal www.priceoftravel.com opublikował listę miast Europy, gdzie dzienny koszt pobytu turysty jest najniższy. Pod uwagę wzięte zostały dzienne wydatki turysty zwiedzającego dane miasto. Porównano dzienny potrzebny budżet, w którego skład wchodzi:

* najtańszy nocleg w dobrze ocenianym hostelu w centrum miasta
* dwa przejazdy transportem publicznym
* koszt wstępu do jednej popularnej atrakcji w mieście
* trzy tanie posiłki
* trzy najtańsze piwa - jako element wydatków na rozrywkę

Ten ogólny wzorzec przyjęto, badając ceny w głównych miastach Europy. Podane ceny i przeliczenia walut zgodne są z danymi Backpacker Index na 2012 rok opublikowanymi na stronie www.priceoftravel.com w dniu 3 stycznia 2012 roku.

Oto 10 najtańszych większych miast Europy:

Bratysława, Słowacja

Miejsce 10. w Backpacker Index 2012 rok - Bratysława, Słowacja

Stolica Słowacji - Bratysława to niewielkie, jak na europejskie standardy, miasto z licznymi kawiarniami, pięknymi kamieniczkami i bogatym życiem nocnym. Odnowiona bratysławska starówka zachwyca architekturą otaczających ją budynków. Nad całym miastem góruje zamek, z którego rozciąga się fantastyczny widok na okoliczne wzgórza. Centrum Bratysławy jest mekką młodych turystów, którzy za niewielkie pieniądze chcą się trochę pobawić.

* Waluta: euro
* Tani/dobry hostel: Hostel Blues - 10 €
* Transport: 1.40 €
* Wyżywienie: 9.60 €
* Rozrywka: 3.00 €
* Atrakcja turystyczna: 4.00 €
* Dzienny potrzebny budżet: 28 € = 36.36 USD

Bukareszt, Rumunia Bukareszt, Rumunia Bukareszt, Rumunia/Fot. Shutterstock

Bukareszt, Rumunia

Miejsce 9. w Backpacker Index 2012 rok - Bukareszt, Rumunia

Bukareszt to stolica Rumunii. Miasto ze względu na piękne budowle nazywane było dawniej Paryżem Wschodu, ale w wyniku trzęsień ziemi, II wojny światowej oraz przede wszystkim reżimu Nicolae Ceauşescu większość ich popadła w ruinę. Te zabytki, które się zachowały giną między socrealistycznymi budowlami. Jednego z pewnością nie da się nie zauważyć. Bukareszt posiada największy pod względem kubatury budynek w Europie - rumuński parlament. Miasto słynie z luksusowych sklepów i lokali, a ulice i budynki Bukaresztu są wciąż remontowane i upiększane.

* Waluta: lej (RON)
* Tani/dobry hostel: Happy Hostel = 43.41 RON
* Transport: 4.00 RON
* Wyżywienie: 39.60 RON
* Napoje: 7.50 RON
* Atrakcja turystyczna: 12.00 RON
* Dzienny potrzebny budżet: 106.51 RON - 31.79 USD

Warszawa, Krakowskie Przedmieście - jedna z najbardziej reprezentacyjnych ulic w Warszawie, stanowiąca północny odcinek Traktu Królewskiego, biegnący od Zamku Królewskiego na południe w kierunku Łazienek/ Fot. Shutterstock Warszawa, Krakowskie Przedmieście - jedna z najbardziej reprezentacyjnych ulic w Warszawie, stanowiąca północny odcinek Traktu Królewskiego, biegnący od Zamku Królewskiego na południe w kierunku Łazienek/ Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Warszawa, Polska

Miejsce 8. w Backpacker Index 2012 rok - Warszawa, Polska

Największe i jedno z najdroższych miast w Polsce, znalazło się na liście najtańszych miast Europy. Warszawa, stolica Polski, to miasto chętnie odwiedzane przez zagranicznych turystów. Nie tylko ze względu na ciekawe zabytki i miejsca, ale też, jak się okazuje, niskie ceny...

* Waluta: złoty (PLN)
* Tani/dobry hostel: New World St. Hostel - 35.75 PLN
* Transport: 5.60 PLN
* Wyżywienie: 32.40 PLN
* Rozrywka: 21.00 PLN
* Atrakcja turystyczna: 14.00 PLN
* Dzienny potrzebny budżet: 108.75 PLN = 31.52 USD

Budapeszt, Węgry. Na początku wakacji polecimy tam z lotniska w Gdańsku za 275 zł Budapeszt, Węgry. Na początku wakacji polecimy tam z lotniska w Gdańsku za 275 zł Budapeszt/Fot. Shutterstock

Budapeszt, Węgry

Miejsce 7. w Backpacker Index 2012 rok - Budapeszt, Węgry

Budapeszt zaliczany jest do najpiękniejszych miast Europy. Przyciąga turystów źródłami termalnymi i łaźniami, pamiętającymi czasy panowania tureckiego oraz urokiem secesyjnych budowli i eklektycznych kamieniczek. Łączy nowoczesność zachodniej metropolii z duchem historii dawnego imperium Habsburgów. Miasto ma do zaoferowania kilkaset najróżniejszych obiektów wodnych: łaźni, kąpielisk oraz basenów. Nie brakuje tu też zabytków, w których poszukiwaniu odwiedzić należy Wzgórze Zamkowe.

* Waluta: forint (HUF)
* Tani/dobry hostel: Hostel Budapest Center - 2032 HUF
* Transport: 640 HUF
* Wyżywienie: 2640 HUF
* Rozrywka: 960 HUF
* Atrakcja turystyczna: 1000 HUF
* Dzienny potrzebny budżet: 7032 HUF = 30.05 USD

Sarajewo, Bośnia i Hercegowina Sarajewo, Bośnia i Hercegowina Sarajewo, Bośnia i Hercegowina/Fot. Shutterstock

Sarajewo, Bośnia i Hercegowina

Miejsce 6. w Backpacker Index 2012 rok - Sarajewo, Bośnia i Hercegowina

Sarajewo rozciąga się w długiej dolinie, okolonej wzgórzami, na których przycupnęły domy z czerwonymi dachami. To miasto wielu kultur, naznaczone konfliktami zbrojnymi i skomplikowaną historią. Mimo to, ruin jest w Sarajewie niewiele, choć na licznych budynkach są jeszcze dziury po kulach. Sarajewo rozwija się w szybkim tempie. Warto tu przede wszystkim obejrzeć interesujące budownictwo sakralne wielu obrządków religijnych, a także wziąć udział w festiwalach i imprezach kulturalnych - np. Międzynarodowym Festiwalu Teatru. Sarajewo to zdaniem niektórych esencja Bałkanów.

* Waluta: marka konwertybilna (KM), w obiegu również euro, którego wartość jest niezmienna (ceny poniżej w euro)
* Tani/dobry hostel: Hostel Tower - 8.34 €
* Transport: 1,80 €
* Wyżywienie: 7.20 €
* Rozrywka: 3.00 €
* Atrakcja turystyczna: 2.00 €
* Dzienny potrzebny budżet: 22,34 € = 29.01 USD

Polskie firmy na Ukrainie zamiast zwrotu nadpłaconego VAT otrzymają weksle na pięć lat. Polskie firmy na Ukrainie zamiast zwrotu nadpłaconego VAT otrzymają weksle na pięć lat. Kijów, Ukraina/Fot. Shutterstock

Kijów, Ukraina

Miejsce 5. w Backpacker Index 2012 rok - Kijów, Ukraina

Kijów to miasto kontrastów, gdzie obok odrapanych XIX-wiecznych kamieniczek stoją socrealistyczne molochy i nowoczesne centra handlowe. Większość zabytków znajduje się na prawym brzegu Dniepru. Nieodłącznym elementem pejzażu miasta są lśniące w słońcu kopuły cerkwi, których w Kijowie jest wiele. Sercem i dumą Kijowa jest pełen symboli plac Niepodległości. Chreszczatyk - to najbardziej reprezentacyjna ulica Kijowa z markowymi sklepami i dobrymi restauracjami.  

* Waluta: hrywna (UHR)
* Tani/dobry hostel: Magic Bus Kijów - 83.59 UHR
* Transport: 4.00 UHR
* Wyżywienie: 90.00 UHR
* Rozrywka: 42.00 UHR
* Atrakcja turystyczna: 10.00 UHR
* Dzienny potrzebny budżet: 229.59 UHR = 28.56 USD

  Łotwa stanie się kolejnym rajem podatkowym w strefie euro Łotwa stanie się kolejnym rajem podatkowym w strefie euro Łotwa, Ryga/Fot. Shutterstock

Ryga, Łotwa

Miejsce 4. w Backpacker Index 2012 rok - Ryga, Łotwa

Ryga, stolica Łotwy, leży u ujścia Dźwiny do Bałtyku. To miasto kamienic, wspaniałych mieszczańskich domów z XVII i XVIII w. i fantastycznych secesyjnych budynków. Wielopiętrowe fasady kamienic i pałaców są kolorowe, ozdobione kutymi balkonami, wieżyczkami i rzeźbami. Mnóstwo tu sklepów, knajp i najróżniejszych lokali.

* Waluta: łat (LVL)
* Tani/dobry hostel: Central Hostel - 3.70  LVL
* Transport: 1.00 LVL
* Wyżywienie: 4.80 LVL
* Rozrywka: 3.60 LVL
* Atrakcja turystyczna: 1.00 LVL
* Dzienny potrzebny budżet: 14.10 LVL = 26.11 USD

Belgrad, Serbia Belgrad, Serbia Belgrad, Serbia/Fot. Shutterstock

Belgrad, Serbia

Miejsce 3. w Backpacker Index 2012 rok - Belgrad, Serbia

Belgrad to jedno z najstarszych miast Europy. Okazuje się, że także jedno z najtańszych. Belgrad jest pięknie położony u ujścia Sawy do Dunaju. Może się poszczycić ciekawymi zabytkami oraz krajobrazami. Największa atrakcja Belgradu to twierdza Kalemegdan, na którą składa się nie tylko zamek, ale też cerkwie, łaźnie tureckie, muzułmańskie grobowce, pomniki, fontanny i park. Nocą Belgrad tętni życiem. Słynne są imprezy wzdłuż brzegów Sawy i Dunaju na tzw. splavovi - barkach przymocowanych do nabrzeży.

* Waluta: dinar serbski (ceny poniżej podane w euro)
* Tani/dobry hostel: Avnoy Hostel - 8.34 €
* Transport: 1.80 €
* Wyżywienie: 7.20 €
* Rozrywka: 3.00 €
* Atrakcja turystyczna: 2.00 €
* Dzienny potrzebny budżet: 19.76 € = 25.66 USD

Kraków. Kraków to miasto pełne zabytków światowej klasy, a także miasto, w którym można się dobrze bawić, z ciekawą ofertą kulturalną, fajnymi knajpami i klubami. Kraków ma swój specyficzny klimat, a w szczególności zabytkowa dzielnica Kazimierz. Kraków. Kraków to miasto pełne zabytków światowej klasy, a także miasto, w którym można się dobrze bawić, z ciekawą ofertą kulturalną, fajnymi knajpami i klubami. Kraków ma swój specyficzny klimat, a w szczególności zabytkowa dzielnica Kazimierz. Kraków/ fot. Shutterstock

Kraków, Polska

Miejsce 2. w Backpacker Index 2012 rok - Kraków, Polska

W zestawieniu z europejskimi miastami, wizytówka Polski - miasto Kraków - okazało się drugim najtańszym miastem Europy. Do Krakowa, miasta o niezwykle bogatej historii, przez wieki będącego świadkiem najważniejszych dla Polski wydarzeń, dziś ściągają turyści, chcący połączyć zwiedzanie z rozrywką.


* Waluta: złoty (PLN)* Tani/dobry hostel: Hostel Atlantis - 25.00 PLN
* Transport: 5.60 PLN
* Wyżywienie: 21.60 PLN
* Rozrywka: 18.00 PLN
* Atrakcja turystyczna: 12.00 PLN
* Dzienny potrzebny budżet: 82.20 PLN  = 23.83 USD

sofia, bułgaria, Sobór św. Aleksandra Newskiego w Sofii sofia, bułgaria, Sobór św. Aleksandra Newskiego w Sofii Sobór św. Aleksandra Newskiego w Sofii/Fot. Shutterstock

Sofia, Bułgaria

Miejsce 1. w Backpacker Index 2012 rok - Sofia, Bułgaria

Najtańsze miasto dla turysty w Europie to według Backpacker Index na 2012 rok stolica Bułgarii - Sofia. Minarety sąsiadują tu z kopułami cerkwi i nowoczesnymi budynkami, szerokie, zielone bulwary z zabytkową architekturą mieszają się w Sofii z szarymi blokowiskami. Bulwar Witosza, największa i najwspanialsza ulica handlowa w mieście, tętni życiem od rana do nocy. Warta odwiedzenia jest Cerkiew Bojańska - jedyny zabytek sofijski znajdujący się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

* Waluta: lew (BGN)
* Tani/dobry hostel: Mostel Hostel - 13.34 BGN (obejmuje śniadanie)
* Transport: 2,00 BGN
* Wyżywienie: 13.20 BGN
* Rozrywka: 4.50 BGN
* Atrakcja turystyczna: 3.00 BGN
* Dzienny potrzebny budżet: 36.04 BGN = 23.71 USD

Podane ceny i przeliczenia walut zgodne z danymi Backpacker Index na 2012 rok opublikowanymi na stronie www.priceoftravel.com w dniu 3 stycznia 2012 roku.

Więcej o: