8 wyjątkowych kierunków na wiosnę

Wiosna to szczególna pora roku. Przede wszystkim, do życia budzi się przyroda, ale to także czas, kiedy dla turystów organizowane są specjalne wiosenne atrakcje. Oto 8 wyjątkowych kierunków na wiosnę.
Stambuł na wiosnę Stambuł na wiosnę Stambuł na wiosnę/Fot. Shutterstock

Stambuł na wiosnę

Stambuł na wiosnę

Stambuł najpiękniejszy jest wiosną, kiedy na brzegach Bosforu kwitną bzy, a całe miasto zdobią kolorowe tulipany - symbol Stambułu. Niewiele osób wie, że cebulki tulipanów wywodzą się właśnie ze Stambułu. Tulipany  były tu obecne kiedy Stambuł nosił jeszcze nazwę Konstantynopol. Zostały w średniowieczu eksportowane do Holandii, a handlowi nimi towarzyszył niemały rozlew krwi, ponieważ cebulki warte były wtedy więcej niż złoto. Choć miasto kojarzy się z unikatowymi zabytkami orientalnymi takimi, jak Hagia Sofia, Błękitny Meczet, czy pałac Topkapi, tym którzy przyjadą do Stambułu w kwietniu, będzie się kojarzyć przede wszystkim z tulipanami. W Emirgan Park przez cały kwiecień trwa Festiwal Tulipanów. Stambuł wygląda pięknie w takim kwiatowym przebraniu. Ponadto od 31 maja do 29 czerwca w Stambule trwać będzie 40. Festiwal Muzyki, na którym wystąpi 750 artystów i 23 występy muzyczne. Jest co robić w Stambule na wiosnę.

Park Narodowy Pembrokeshire Coast, Walia. Linia brzegowa Pembrokeshire to labirynt klifów, zatoczek, ukrytych plaż i niewielkich wysepek. Do tego dochodzi soczysta zieleń wzgórz i wielki błękit morza. 
Park Narodowy Pembrokeshire Coast, Walia. Linia brzegowa Pembrokeshire to labirynt klifów, zatoczek, ukrytych plaż i niewielkich wysepek. Do tego dochodzi soczysta zieleń wzgórz i wielki błękit morza. Walia na wiosnę/Fot. Shutterstock

Walia na wiosnę

Walia na wiosnę

Walia to zielona, górzysta kraina idealna dla miłośników pieszych wycieczek. Morze spotyka się tu z górami, a rozległe przestrzenie dają poczucie wolności. Walia słynie też z mrocznych i tajemniczych zamków celtyckich, które można tu spotkać na każdym niemal szlaku oraz długich, piaszczystych plaż, leżących u podnóży poszarpanych klifów. Walia to także przyjazne, spokojne miasteczka i wsie. Park Narodowy Snowdonia położony w północno-zachodniej części Walii to przepiękny teren, który przyjemnie odkrywać właśnie na wiosnę. Tym bardziej, że w maju wszystkie szlaki walijskiego wybrzeża (All Wales Coast Path, w skrócie: AWCP) połączą się, tworząc razem 1377 km tras spacerowych z pełnym dostępem do brzegu, od Chepstown na północy do Queensferry na południu Walii. Podążając All Wales Coast Path można zobaczyć m.in. Rhossili jedną z najpiękniejszych plaż w Wielkiej Brytanii.

Zobacz także:

Top 10 miast w Europie, które warto odwiedzić

Kalendarz podróżnika na 2012 rok

Krajobrazy pełne kwiatów - miejsca na świecie, które toną w kwiatach

Wiedeń, Austria. Wiedeń to miasto eleganckie, z szeroką ofertą kulturową. Są tu liczne galerie, muzea i teatry, eleganckie, zabytkowe kawiarnie i cukiernie w śródmieściu, a także najwyższej klasy hotele. To miasto kontrastów - architektoniczną mieszankę baroku, gotyku i secesji w Wiedniu, uzupełnia widok olbrzymich gazowni przekształconych w domy mieszkalne, a na drogach zobaczyć można dorożki oraz najnowsze modele samochodów. Wiedeń, Austria. Wiedeń to miasto eleganckie, z szeroką ofertą kulturową. Są tu liczne galerie, muzea i teatry, eleganckie, zabytkowe kawiarnie i cukiernie w śródmieściu, a także najwyższej klasy hotele. To miasto kontrastów - architektoniczną mieszankę baroku, gotyku i secesji w Wiedniu, uzupełnia widok olbrzymich gazowni przekształconych w domy mieszkalne, a na drogach zobaczyć można dorożki oraz najnowsze modele samochodów. Wiedeń/Fot. Shutterstock

Wiedeń na wiosnę

Wiedeń na wiosnę

Rok 2012 jest w Wiedniu rokiem jubileuszowym Gustava Klimta, jednego z najważniejszych austriackich malarzy i przedstawicieli wiedeńskiej secesji. W kulturalnej stolicy Europy na cześć Klimta zorganizowano mnóstwo wystaw i wydarzeń poświęconych jego twórczości. Wiele z nich zaczyna się właśnie w maju. Muzeum Wiednia od 16 maja do 16 września 2012 prezentować będzie dzieła i pamiątki związane z Klimtem, pochodzące z bogatych zbiorów muzeum m.in. - obrazy, między innymi portret Emilii Flöge, plakaty, druki, kitel roboczy artysty. Centrum wystawy stanowić będzie obejmująca 400 kart największa kolekcja rysunków Klimta, po raz pierwszy prezentowana w całości. Osobne niespodzianki szykują też muzea: Leopoldów, Wiedeńskie, Teatru, Folkloru oraz Künstlerhaus. Wiedeń na wiosnę prezentuje się świeżo i dostojnie. Pachnie kawą i słodkimi deserami na ciepło, po ulicach jeżdżą dorożki, turyści zasiadają w kawiarnianych ogródkach w luksusowym centrum Wiednia. Przed sezonem łatwiej jest się dostać do wiedeńskich muzeów, opery.

Zobacz także:

Top 10 miast w Europie, które warto odwiedzić

Kalendarz podróżnika na 2012 rok

Krajobrazy pełne kwiatów - miejsca na świecie, które toną w kwiatach

Kyoto, Hanami, Japonia Kyoto, Hanami, Japonia Kyoto, Hanami, Japonia/Fot. Shuttersotck

Japonia na wiosnę

Japonia na wiosnę

Każdego roku między marcem a majem, Japonia przywdziewa kwiatowy strój. Kraj pokrywają różowo-białe płatki kwiatów wiśni (sakura). Prognoza kwitnienia drzew ogłaszana jest przez Japońską Agencję Meteorologiczną i z uwagą śledzona przez Japończyków. Kwiat wiśni odmienia zupełnie nawet najbardziej ponure części betonowych dżungli japońskich miast. Podróż do Japonii w sezonie kwitnących kwiatów wiśni, to czas kiedy można uczestniczyć w zwyczaju Hanami. To tradycyjne japońskie święto, które oznacza dosłownie "oglądanie kwiatów". W parkach, w otoczeniu kwitnących drzew odbywają się pikniki, liczne konkursy i zabawy - wszyscy cieszą się z nadejścia wiosny. Sezon różowych kwiatów zaczął się już w większości japońskich miast m.in. w Tokio. Jednak jeśli właściwie wybierze się trasę podróży po Japonii kwitnącymi wiśniami można się cieszyć nawet dwa miesiące (kalendarz kwitnienia w poszczególnych regionach Japonii). Oprócz Japonii obchody święta kwitnącej wiśni organizuje także Waszyngton. W 1912 r. Japonia podarowała Stanom Zjed­noczonym 3 tys. drzew wiśniowych jako symbol przyjaźni, które kwitną tam na wiosnę równie pięknie. Ich święto trwa w Waszyngtonie pięć tygodni od 20 marca do 27 kwietnia.

Zobacz także:

Top 10 miast w Europie, które warto odwiedzić

Kalendarz podróżnika na 2012 rok

Krajobrazy pełne kwiatów - miejsca na świecie, które toną w kwiatach

Birma, Bagan Birma, Bagan Birma na wiosnę, Bagan/Fot. Shutterstock

Birma na wiosnę

Birma na wiosnę

Birma przeżywa polityczną wiosnę. W kraju słabnie dyktatura, która sprawiała, że Birma była zamknięta na świat: obcokrajowcy dostawali wizy rzadko i na krótko. Dziś dzięki demokratycznym reformom Birma wychodzi z cienia. Wciąż nie skażona piętnem turystyki masowej, ma do zaoferowania bardzo wiele. Kraj jest pełen egzotycznych atrakcji, a także uśmiechniętych, serdecznych ludzi. Skarbem Birmy jest absolutnie wyjątkowe starożytne miasto Bagan - zabytkowy kompleks z dwoma tysiącami świątyń i stup, które zajmują powierzchnię czterdziestu km kw. Ponadto Birma to niezwykłe sanktuaria buddyzmu, miasta, która wcale nie przypominają innych azjatyckich metropolii oraz bujna przyroda. Nie można się nasycić pięknem Birmy w trakcie krótkiego pobytu. Warto tam jechać po raz pierwszy właśnie teraz, póki jeszcze nie zadeptali kraju turyści.

Zobacz także:

Top 10 miast w Europie, które warto odwiedzić

Kalendarz podróżnika na 2012 rok

Krajobrazy pełne kwiatów - miejsca na świecie, które toną w kwiatach

Girona na wiosnę Girona na wiosnę Temps de Flors/xargos/flickr.com

Girona na wiosnę

Girona na wiosnę

Girona, stolica słonecznego rejonu Costa Brava w Hiszpanii, mieni się na wiosnę żywymi kolorami. Szczególnie w maju, podczas Temps de Flors - girońskigo Święta Kwiatów. Jest ono obchodzone przez okres tygodnia, podczas którego obejrzeć można liczne wystawy kwiatów. Znajdują się one nie tylko na ulicach miasta, ale także w muzeach, galeriach i ogrodach przylegających do katedry w Gironie. W tym kwiatowym festiwalu uczestniczy całe miasto - dekoracje kwiatowe widoczne są w witrynach sklepów, w oknach kawiarni czy barów. Turyści uzbrojeni w mapkę z zaznaczonymi "punktami kwiatowymi" mogą odkrywać Gironę za darmo. Podczas Święta Kwiatów wstęp do głównych atrakcji miasta jest bowiem darmowy, a dodatkowo dostępne są zamknięte normalnie dla turystów zakątki miasta, takie jak prywatne patia i podwórka mieszkańców Girony. Temps de Flors trwa w 2012 roku od 12 do 20 maja.

Zobacz także:

Top 10 miast w Europie, które warto odwiedzić

Kalendarz podróżnika na 2012 rok

Krajobrazy pełne kwiatów - miejsca na świecie, które toną w kwiatach

Sztokholm, Szwecja. Zbudowany na 14 wyspach Sztokholm uważany jest za jedną z najpiękniejszych stolic świata. O jego charakterze decyduje zajmująca jedną trzecią jego powierzchni woda. Miasto przecinają kanały i zatoki. Przestrzeń Sztokholmu to także szerokie ulice, skwery i place. 30 proc. powierzchni miasta wypełniają parki i lasy. Najładniejsza jest najstarsza część miasta z brukowanymi uliczkami, starymi domkami, maleńkimi restauracyjkami i pałacem królewskim. Sztokholm, Szwecja. Zbudowany na 14 wyspach Sztokholm uważany jest za jedną z najpiękniejszych stolic świata. O jego charakterze decyduje zajmująca jedną trzecią jego powierzchni woda. Miasto przecinają kanały i zatoki. Przestrzeń Sztokholmu to także szerokie ulice, skwery i place. 30 proc. powierzchni miasta wypełniają parki i lasy. Najładniejsza jest najstarsza część miasta z brukowanymi uliczkami, starymi domkami, maleńkimi restauracyjkami i pałacem królewskim. Sztokholm/Fot. Shutterstock

Szwecja na wiosnę

Szwecja na wiosnę

Szwecja jest piękna o każdej porze roku, ale ze względu na pogodę najlepiej wybrać się do Szwecji od maja do września. Późną wiosną można ponadto w Szwecji doświadczyć czegoś wyjątkowego - zjawiska dnia polarnego. W regionie Norrbotten od 21 maja do 24 lipca słońce w ogóle nie zachodzi, można więc więcej czasu poświęcić na wędrówki i wycieczki. W Szwecji wiosna niesie ze sobą radość i witalność. To czas rozkładania koców, gdzie tylko się da i organizowania pikników, nawet w centrum miasta. To czas kiedy samochody zastępowane są przez rowery, a wędkarze wyruszają na łowiska. 30 kwietnia, w Noc Walpurgii Szwedzi witają nadejście wiosny śpiewami przy ogniskach. Sztokholm, wydaje się na wiosnę funkcjonować w wyjątkowej symbiozie z przyrodą - miasto jest zielone, kolorowe i pachnące kwiatami.

Zobacz także:

Top 10 miast w Europie, które warto odwiedzić

Kalendarz podróżnika na 2012 rok

Krajobrazy pełne kwiatów - miejsca na świecie, które toną w kwiatach

Holandia, Keukenhof Holandia, Keukenhof Holandia, Keukenhof/Fot. Shutterstock

Holandia na wiosnę

Holandia na wiosnę

Ciągnące się kilometrami pola kwiatów z pewnością wprawiają w wiosenny nastrój. Właśnie dlatego warto udać się na wiosnę do królestwa tulipanów - Holandii. Najbardziej spektakularne kwiatowe imperium to park Keukenhof w niewielkiej miejscowości Lisse w Południowej Holandii. Park jest czynny zaledwie dwa miesiące w roku - od połowy marca do połowy maja, potem kwiaty przekwitają i trzeba czekać do następnej wiosny. Co roku ogrodnicy sadzą tu kilka milionów kwiatów cebulowych: tulipanów, żonkili, hiacyntów, narcyzów. Z roku na rok zmieniana jest kompozycja, układ rabat, kolorów, odmian, ale zawsze jest to niewiarygodne widowisko. Co roku wystawy kwiatowe w Keukenhof poświęcone są też innemu krajowi. Sezon w 2012 roku należy do Polski. Zwiedzający zapoznać się tu mogą z wystawą "Polska - sercem Europy". Symbolem naszego kraju na wystawie jest wizerunek Chopina, stworzony przez 50 tys. kwitnących hiacyntów i tulipanów. W trakcie polskiej odsłony w Keukenhof odbędzie się też szereg imprez promujących nasz kraj, między innymi interaktywna wystawa poświęcona Kopernikowi, pokazy polskich tańców ludowych, czy też plenerowy koncert chopinowski. Kiedy ogląda się Keukenhof po raz pierwszy, trudno uwierzyć, że na świecie istnieje tyle tak różnych odmian tulipanów.

Więcej o: