Skandynawia wycieczki - 10 pomysłów na wakacje w Skandynawii

Osady rybackie wciśnięte między skały i poszarpane wybrzeża to typowo skandynawski pejzaż. Woda ukształtowała tu niezwykłe formy skalne albo wypełniła krajobraz zacisznymi jeziorkami. Symbolem Skandynawii są norweskie fiordy, ale i wyspy duńskie, zatoki i rozlewiska dzikich rzek Szwecji przykuwają uwagę miłośników zimnej północy.
Wyspy Owcze, Dania Wyspy Owcze, Dania Wyspy Owcze, Dania / Fot Shutterstock

Skandynawia wycieczki - Dania: Wyspy Owcze

Skandynawia wycieczki - Dania: Wyspy Owcze

Skandynawia wycieczki. Dalekie Wyspy Owcze są położone na północ od kontynentu europejskiego, w połowie drogi między Islandią a Wyspami Szetlandzkimi. Odległość drogą morską między ta autonomiczną prowincją duńską i Kopenhagą wynosi ok. 1 500 km. Na 18 zamieszkanych wyspach żyje zaledwie 48,5 tys. ludzi, a pozostałe wyspy są domem jedynie dla ogromnych ptasich kolonii. Znaczna część powierzchni to dosłownie naga skała i tylko kilka regionów nadaje się do zamieszkania. Jakby dla kontrastu z przytłumionymi błękitami, zielenią i szarością skał, mieszkańcy lubią malować swoje domy na żywe kolory. Tradycyjne zielone dachy pokryte darnią odzyskują popularność.

Nazwa archipelagu nawiązuje do owiec, których współcześnie jest tu więcej niż ludzi. Na wyspach żyje niewiele ssaków, ale bogactwo ptactwa jest oszałamiające. Ściany skalne i urwiska są domem tysięcy ptaków morskich, a w osłoniętych jeziorkach żyją płatkonogi i nury czerwonoszyje. Petrele lodowe szybują niezmordowane za kutrami, a zabawne maskonury spoglądają dostojnie ze skalnych gniazd. Symbolem narodowym Wysp Owczych jest czarno-biały ostrygojad, którego jękliwy krzyk dobiega z każdego wzniesienia.

Mieszkańcy Wysp Owczych są dumni z bogatej kultury i tradycji swoich wysp, na których kultywowane są język, stroje i obyczaje. Należą też do grupy najzamożniejszych Europejczyków, którzy wzbogacili się na połowie ryb - na 1 mieszkańca przypada tu najwięcej w Europie samochodów.

Północna Jutlandia, Dania Północna Jutlandia, Dania Północna Jutlandia, Dania / Fot. Shutterstock

Skandynawia wycieczki - Dania: północna Jutlandia

Skandynawia wycieczki - Dania: północna Jutlandia

Skandynawia wycieczki. Półwysep Jutlandzki jest rozległym cyplem na północ od Niemiec, skrawkiem kontynentu wśród skupiska wysp. Gdy mieszkańcy Kopenhagi mówią o prowincji, maja zwykle na myśli Jutlandię. Z pofalowanymi wzgórzami, poprzecinanymi przez rzeki i strumienie, pokrytymi połaciami lasów, ozłoconymi piaszczystymi wydmami i usianymi perłami architektury oraz pamiątkami po wikingach, jest to kraina kontrastów.

Na zachodnim wybrzeżu Jutlandii aż do północnego cypla pod Skagen ciągną się niewiarygodnie długie i wąskie plaże, surowy, słony wiatr chłoszcze twarz, a falująca powierzchnia wody zbiega się z horyzontem. Północna część półwyspu pełna jest zadziwiających plaży, wydm, urwisk. Stolicą regionu jest Alborg, miejscowość licząca 155 tys. mieszkańców. To czwarte co do wielkości miasta Danii jest pełne zabytkowych budowli, zamków i pozostałości wikingów. Położone na wąskim przesmyku między Morzem Północnym a Bałtykiem Skagen - kolonia malarzy i artystów - skrywa w sobie specyficzną magię. Powietrze ma tu niespotykana gdzie indziej przeźroczystość, której nie da się opisać, trzeba jej doświadczyć...

Moens Clint, Dania Moens Clint, Dania Moens Clint, Dania / Fot. Shutterstock

Skandynawia wycieczki - Dania: Kopenhaga, urwiska w Mon oraz inne atrakcje Zelandii

Skandynawia wycieczki - Dania: Kopenhaga, urwiska w Mon oraz inne atrakcje Zelandii

Skandynawia wycieczki. Zelandia - największa wyspa Danii - nie jest nadmiernie rozległa. Północno-wschodni kraniec Zelandii należy do Kopenhagi. Stolica Danii wśród miast skandynawskich tętni życiem najintensywniej. Kopenhaga nazywana jest Miastem Zielonych Wież, a to z uwagi na kolor utlenionych miedzianych płytek pokrywających dachy pałaców, kościołów oraz nowszych budowli. Wszystko za sprawą nasyconego solą powietrza. Kopenhaga ma najdłuższy pasaż pieszy w Europie, a ścieżki wytyczone wzdłuż średniowiecznych ulic prowadzą do serca stolicy - placu Ratuszowego. To królestwo pieszych i rowerzystów, a także miłośników zakupowego szaleństwa.

Nabrzeżem i w kierunku północnym ciągnie się Riwiera Duńska znana ze stylowych domów i pięknych widoków na Szwecję nad cieśniną Sund. W malowniczym Helsingor w północnej Zelandii, jednym z najstarszych miast Danii, znajduje się renesansowy zamek Kronborg z bogato zdobionymi komnatami króla Eryka Pomorskiego. Z powodu licznych wystawień dramatu Williamia Shakespeara budowla zwana jest Zamkiem Hamleta. Główną atrakcją Zelandii jest miasto Roskilde, drugie co do wielkości na wyspie. XII-wieczny Domkirke jest miejscem wiecznego spoczynku całych pokoleń władców duńskich. Tutejsze Muzeum Łodzi Wikingów, jedna z fantastycznych atrakcji Danii, prezentuje łodzie zatopione w XI w. i odnalezione w 1962 r. Wyspa Mon na południu z kolei słynie z białych urwisk. Legenda głosi, że malownicze pasma lśniących nadmorskich skał wapiennych, porośnięte bukowym lasem i pełne skamieniałości, zamieszkiwał Odyn - najpotężniejszy z bogów skandynawskich.

Rogaland, Norwegia Rogaland, Norwegia Rogaland, Norwegia / Fot Shutterstock

Skandynawia wycieczki - Norwegia: Fiordy Rogaland

Skandynawia wycieczki - Norwegia: Fiordy Rogaland

Skandynawia wycieczki. Region Rogaland, otaczający położony na południowo-zachodnim wybrzeżu port Stavanger, ma na swoim obszarze jedne z najpiękniejszych fiordów i górskich krajobrazów Norwegii. To także region najwyższych średnich temperatur i niewielkich opadów śniegu zimą, a żyzne pola zielenią się przez większą część roku. Obszar Ryfylke na północny wschód od Stavanger to prawdziwa kraina fiordów. Zaczyna się od Lysefjorden, Saudalfjorden i Suldalvatn. każdy turysta powinien spróbować przewędrować podmokłe wrzosowiska i stanąć na platformie Preikestolen (Ambona), kamiennej półce, zawieszonej na wysokości 597 m nad wodami Lysefjorden. To najsławniejszy punkt widokowy Norwegii.

Sogn og Fjordanen Sogn og Fjordanen Sogn og Fjordanen / Fot. Shutterstock

Skandynawia wycieczki - Norwegia: Sogn og Fjordane

Skandynawia wycieczki - Norwegia: Sogn og Fjordane

Skandynawia wycieczki. Region Sogn og Fjordane leży między wybrzeżem i górami Jotunheimen. Wąskie "palce" wody wciskają się do głównych fiordów w głąb lądu i wcinają się daleko w pasma górskie, a wodospady spływają setki metrów w dół zboczy prosto do fiordów. W przeszłości teren ten był w zimie niedostępny. Obecnie podróż jest bezproblemowa dzięki sieci połączeń promowych, tuneli i mostów. Najłatwiej dotrzeć z Bergen.

Sgnefjorden nie ma sobie równych. Po obu stronach maleńkie wioski tulą się do zboczy, a każda z nich ma swój niepowtarzalny klimat. Balestrand od XIX w. było ulubionym celem wędrowców; znajduje się w nim angielski kościół św. Olafa. Wąska odnoga fiordu prowadzi do Fjaerland w pobliżu dwóch najdalej na południe wysuniętych jęzorów lodowca Jostedalsbreen. Posuwając się z Balestrand na wschód, można dotrzeć do Hella i lśniącego łuku wodospadu Kvinfoss (Wodospad Damy) w pobliżu głównej drogi. U nasady fiordu mieści się ośrodek, handlowy, administracyjny i akademicki - Sogndal.

Lofoty, Norwegia / Lofoty, Norwegia / Lofoty, Norwegia / Fot. Shutterstock

Skandynawia wycieczki - Norwegia: Lofoty

Skandynawia wycieczki - Norwegia: Lofoty

Skandynawia wycieczki. Oddalony od reszty Europy, malowniczy obszar norweskiej Północy ciągnie się przez tereny arktyczne od poszarpanych, skalistych Lofotów do granicy z Rosją. Jeszcze dalej leży samotny archipelag Svalbard. Północne rubieże kraju to ponad 1/3 terytorium Norwegii. Obszar zamieszkany jest przez zaledwie 5% populacji.

Oglądane z lądu ponad Vestfjorden na północ od Bodo wyspy Lofoty wyglądają jak potężny wał poszarpanych szczytów wypiętrzających się z morza. Na zachodzie wzniesienia te tworzą potężną tarczę, osłaniającą przed atakami Morza Norweskiego, zatem większość mieszkańców archipelagu skupiła się na wschodnich wybrzeżach, naprzeciw stałego lądu. Główne miasto Svolvaer od XVII w. jest ośrodkiem handlu i rybołówstwa. To ostatnie od dawna było głównym zajęciem wyspiarzy, a współcześnie dorsz z Lofotów cieszy się uznaniem w całym kraju. Od lutego do kwietnia niekwestionowaną północnonorweską stolicą rybołówstwa pozostaje Kabelvag. W tym czasie nawet do 10 tys. statków wypływa na doroczne połowy dorsza. Ze wszystkich Lofotów to Moskenesoya, jedna z większych wysp w południowej części, jest szczególnie ulubioną przez fotografów, a to za sprawą uroczej wioski rybackiej Reine.

Przylądek Północy Nordkapp, Norwegia Przylądek Północy Nordkapp, Norwegia Przylądek Północy Nordkapp, Norwegia / Fot. Shutterstock

Skandynawia wycieczki - Norwegia: Przylądek Północy Nordkapp

Skandynawia wycieczki - Norwegia: Przylądek Północy Nordkapp

Skandynawia wycieczki. Położony na 71 st. 10'21'' szerokości geograficznej północnej Nordkapp jest przez wielu uważany za najdalej na północ wysunięty punkt Europy kontynentalnej. W rzeczywistości jednak jest nim położony o 47'' dalej na północ Knivskjeloden, wydłużony, wąski cypel na zachód od Przylądka Północnego. Nie ma to większego znaczenia. Nordkapp jest imponującym występem lądu, odwiedzanym przez turystów z całego świata. Tablice upamiętniają pobyt koronowanych głów: króla Szwecji Oskara II w 1873 r. i króla Tajlandii w 1907 r.

640 km na północ od stałego lądu znajduje się archipelag Svalbard. Krajobraz wysp o powierzchni równej Szwajcarii przypomina Alpy. Klimat jest tu stosunkowo łagodny jak na warunki arktyczne (- 7 st. C w lutym, 7 st. C w lipcu). Przez cały rok utrzymują się przymrozki. Wyspę zamieszkują głównie niedźwiedzie polarne, których jest więcej niż mieszkańców. Na Spistbergenie, największej z 4 głównych wysp, działa 5 polskich stacji naukowych różnych uniwersytetów. Najdłuższą tradycję badań polarnych ma Stacja Polarna im. S. Baranowskiego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Góry Jamtland Góry Jamtland Góry Jamtland / Fot. Shutterstock

Skandynawia wycieczki - Szwecja: Jämtland

Skandynawia wycieczki - Szwecja: Jämtland

Skandynawia wycieczki. Jämtland jest największa prowincją środkowej Szwecji, rozległa krainą jezior, rzek i gór. Jej sercem jest Storsjon, piąte co do wielkości jezioro Szwecji, słynące z własnego potwora, szwedzkiej wersji Nessie. Współcześni poszukiwacz potworów mogą przemierzać jezioro zabytkowym parowcem Thomee z 1875 r. Na brzegu Storsjon znajduje się największe miasto prowincji, Ostersund, połączone mostem z piękną wyspą Froson.

W zachodnie części Jämtland góry osiągają wysokość prawie 1800 m n.p.m. To wspaniałe tereny do letnich wędrówek. i zimowych wypraw narciarskich. Przed wiekami topniejące lody ukształtowały liczne osobliwe i fantastyczne formacje, takie jak głęboki kanion między górami Drommen i Falkfangarfjallet. Region obfituje tez w wodospady.

Gotlandia, Szwecja Gotlandia, Szwecja Gotlandia, Szwecja / Fot. Shutterstock

Skandynawia wycieczki - Szwecja: Gotlandia

Skandynawia wycieczki - Szwecja: Gotlandia

Skandynawia wycieczki. Największa ze szwedzkich wysp Gotlandia pełna jest niezwykłych skał, dzikich kwiatów, nadmorskich urwisk, piaszczystych plaż i lasów, które zamieszkują kuce zwane russ. Ciesząca się największą liczbą dni słonecznych w Szwecji wyspa ściąga Szwedów na letnie wakacje. W epoce wikingów wyspa była ważną placówką handlowa, a jej główne miasto - Visby - przekształciło się później w zamożne miasto hanzeatyckie. Gotlandia ma mnóstwo gotyckich kościołów (jest ich prawie 100!) oraz zabytków typu kopce grobowe i kamienie runiczne. 3-kilometrowy mur obronny, zbudowany ze średniowiecznego wapienia, wraz z 44 wieżami i licznymi bramami znalazł się na liście UNESCO. Wapień przyczynił się do powstania jednej z największych atrakcji wyspy - imponującego systemu tuneli i jaskiń stalaktytowych, 13 km na północ od Visby, które koniecznie trzeba odwiedzić. Należy się ciepło ubrać, bo wewnątrz panuje 8 st. C.

Jezioro w rejonie Dalsland, Szwecja Jezioro w rejonie Dalsland, Szwecja Jezioro w rejonie Dalsland, Szwecja / Fot. Shutterstock

Skandynawia wycieczki - Szwecja: Kraina jezior i rzek

Skandynawia wycieczki - Szwecja: Kraina jezior i rzek

Skandynawia wycieczki. Dalsland i Varmland to urocze prowincje na zachodnim brzegu jeziora Wener. Ogromne jeziora Wener i Wetter dominują na mapie Szwecji. Zwłaszcza to pierwsze o powierzchni 5585 km2 jest nie tylko największym jeziorem Szwecji, ale także całej Europy Zachodniej.

Dalsland to kraina schludnych gospodarstw i zamożnych miasteczek oraz wsi, z pustymi drogami, przecinającymi lasy. Największą atrakcją prowincji jest przyroda, a najciekawszą formą spędzania czasu - aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu: biwakowanie, piesze wędrówki i wyprawy kajakowe. Pobliski obszar wyżynny przekształcono w rezerwat przyrody. Lokalną atrakcją jest Dalslands Kanal, sieć dróg wodnych, łączących jeziora i rzeki. Współcześnie kanał jest popularnym szlakiem żeglarskim i kajakowym.

Varmland o nieco norweskim charakterze porastają sosnowe i jodłowe lasy nazywane "złotem Varmlandu". Prowincję przecinają wydłużone jeziora i rzeki, a za jedną z najpiękniejszy6ch na pewno można uznać Klaralven. Bierze swój początek jako dzika rzeki w Norwegii, gdzie nosi nazwę Trysilelva, ale stopniowo rozszerza się meandruje i rozlewa, nim wreszcie uchodzi do jeziora Wener.

Więcej o: