Top 10 miast w Europie, które warto odwiedzić

Dwadzieścia miast europejskich rywalizowało w konkursie organizacji European Consumers Choice o tytuł najlepszego miasta do odwiedzenia w 2012 roku. W głosowaniu online oddanych zostało 212,688 głosów, na których podstawie powstał ranking. Oto dziesięć najlepszych miast Europy, które trzeba odwiedzić zdaniem internautów. 
Porto, Portugalia Porto, Portugalia Shutterstock

Porto

1. miejsce - Porto, Portugalia

Miasto Porto w Portugalii zostało uznane za najlepsze do odwiedzenia w Europie. Porto, drugie co do wielkości miasto w Portugalii, niektórych zachwyca o wiele bardziej niż słynna Lizbona. To miasto wina i zabytkowych kamienic. Jest połączeniem historii i tradycji oraz nowoczesności. Z jednej strony historyczne centrum wpisane na listę UNESCO, z drugiej tętniące życiem nabrzeże i modne sklepy znanych marek. Nowoczesne centrum biznesowe sąsiaduje w Porto ze starymi domami i wąskimi uliczkami, które zachowały dawny charakter. Są tu też interesujące muzea np. Casa da Musica (Dom Muzyki), gdzie odbywają się najważniejsze międzynarodowe konferencje poświęcone muzyce, a także Serralves, czyli Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które oprócz czasowych kolekcji światowej klasy dzieł sztuki dysponuje pięknym parkiem. Tramwajem można w Porto zajechać nad sam ocean i w inne zakątki miasta. Porto znane jest też z wina o tej samej nazwie. W pobliskim Vila Nova de Gaia można nie tylko zrobić zapasy tego szlachetnego trunku, ale też dowiedzieć się sporo o historii i procesie produkcji porto.

Portugalia - 10 miejsc, które trzeba zobaczyć

Wiedeń Wiedeń Fot. Shutterstock

Wiedeń

2. miejsce - Wiedeń, Austria

Drugie miejsce na liście European Consumers Choice zajął Wiedeń. Wiedeń pachnie kawą i słodkimi deserami na ciepło, a także gulaszem z drożdżowym knedlem, chłodnym piwem i młodym uderzającym do głowy winem. Wiedeń to z pewnością miasto luksusowe. Turystów kuszą na każdym kroku eleganckie, zabytkowe kawiarnie i cukiernie w śródmieściu, a także najwyższej klasy hotele. Wiedeń to miasto kontrastów. Na niewielkiej przestrzeni miasta nagromadzone jest całe mnóstwo materialnych śladów dawnej cesarskiej świetności Wiednia, które mieszają się jednak ze nowoczesnymi obiektami. Rzeźby z różnych stuleci sąsiadują z czasem szokującymi pomnikami powstałymi w ostatnich latach. Architektoniczną mieszankę baroku, gotyku i secesji w Wiedniu, uzupełnia widok olbrzymich gazowni przekształconych w domy mieszkalne. Na drogach zobaczyć można dorożki oraz najnowsze modele audi i BMW. W takim miszmaszu wszyscy czują się jednak doskonale. Bo Wiedeń to miasto z charakterem.

Weekend w Wiedniu. Kultura i zabawa po wiedeńsku

Dubrownik (Chorwacja) / fot. Shutterstock Dubrownik (Chorwacja) / fot. Shutterstock Dubrownik (Chorwacja) / fot. Shutterstock

Dubrownik

3. miejsce - Dubrownik, Chorwacja

Dubrownik to bez wątpienia najpiękniejsze miasto Chorwacji, nosi tytuł "Perły Adriatyku". Jest właściwie perłą architektoniczną, miastem pełnym historii zaklętej w jego murach. Widać to już podczas pierwszego spaceru główną ulicą centrum - kamiennym Stradunem. Słynne mury miejskie z urokliwymi wieżami i basztami oferują niezapomniany widok na wyspy otaczające miasto oraz czerwone dachy Dubrownika. Zresztą każdy krok w Dubrowniku - od studni Onufrego do Dzwonnicy Miejskiej, wzdłuż gotycko-renesansowych pałaców Sponza i Pałacu Rektorów, barokowego Kościoła św. Błażeja, Katedry Wniebowzięcia NMP, to przeżycie samo w sobie. W wąskich uliczkach Dubrownika kryją się klimatyczne knajpki i restauracje, gdzie można odpocząć po wyczerpującej wycieczce i chłonąć atmosferę Dubrownika. Choć miasto to zwykle odwiedza się na jeden dzień w ramach wycieczki objazdowej po Chorwacji, warto zatrzymać się tutaj na dłużej.

Chorwacja naj. Największe, najpiękniejsze, najlepsze w Chorwacji

Praga, Czechy. Praga stanowi wspaniały cel kilkudniowego wypadu. Stolica Republiki Czeskiej, położona jest malowniczo na wzgórzach nad Wełtawą. Na turystów czeka tu wiele zabytków, fantastyczne muzea, a także klimatyczne lokalne knajpki z czeskim piwem i knedliczkami w menu. Po zabytkowym centrum Pragi można spacerować godzinami. Praga, Czechy. Praga stanowi wspaniały cel kilkudniowego wypadu. Stolica Republiki Czeskiej, położona jest malowniczo na wzgórzach nad Wełtawą. Na turystów czeka tu wiele zabytków, fantastyczne muzea, a także klimatyczne lokalne knajpki z czeskim piwem i knedliczkami w menu. Po zabytkowym centrum Pragi można spacerować godzinami. Praga (Czechy) / fot. Shutterstock

Praga

4. miejsce - Praga, Czechy

Czwarte miejsce zajęła Praga. Praga stanowi wspaniały cel kilkudniowego wypadu. Na turystów czeka tu wiele zabytków, fantastyczne muzea, a także klimatyczne lokalne knajpki z czeskim piwem i knedliczkami w menu. Po zabytkowym centrum Pragi można spacerować godzinami. Są tam barwne kamienice otaczające rynek staromiejski, a także słynny ratusz, pod którym o każdej pełnej godzinie zbiera się tłum ciekawy mechanizmu starego zegara. W Pradze trzeba obowiązkowo przejść sławnym mostem Karola i zwiedzić jedną z setek galerii sztuki. Nie da się nie poddać urokowi starych Hradczan. Wzgórze zamkowe, znane jest z wąziutkiej Złotej Uliczki, otoczonej kolorowymi domkami oraz z widoku na Malą Stranę - romantyczną i malowniczą dzielnicę pełną zaułków i stromych brukowanych uliczek. Pragę można też oglądać od innej strony - rejs po Wełtawie to jedna z ciekawszych atrakcji czeskiej stolicy.

Praga - jak mądrze i tanio zwiedzić czeską stolicę

Kamieniczki na Grand Place w Brukseli Kamieniczki na Grand Place w Brukseli Fot. Shutterstock

Bruksela

5. miejsce - Bruksela, Belgia

Bruksela  jest traktowana często jako przystanek w podróży po Europie, a szkoda bo to miasto bardzo atrakcyjne i jedyne w swoim rodzaju. Brukselski Grand Place jest jednym z najbardziej malowniczych placów w Europie. W mieście znajduje się też niezwykły pomnik Manneken Pis, czyli dosłownie pomnik "siusiającego chłopca". Nie można też zapomnieć o rozkoszach podniebienia. Bruksela to najbardziej czekoladowa stolica świata. Marki czekoladowe to symbol Brukseli podobnie jak instytucje UE. W całym mieście pełno jest sklepików z ręcznie wykonanymi, czekoladowymi pralinkami o niesamowitych kształtach i smakach. Można podążać czekoladowym szlakiem miasta, odwiedzając najciekawsze sklepy, pijalnie czekolady i fabryki słodkości. Bruksela słynie także z doskonałego piwa belgijskiego. Można go skosztować w jednym z licznych pubów, a przy okazji zwiedzić warto Muzeum Belgijskich Browarów wystawiające eksponaty związane z historią browarnictwa od XVIII wieku. W Brukseli nie można się nudzić.

Belgia. Bruksela - jak ją mądrze i tanio zwiedzić

Berlin Berlin Berlin/Fot. Shutterstock

Berlin

6. miejsce - Berlin, Niemcy

Berlin nie zachwyca od pierwszego wejrzenia tak, jak Rzym, Paryż czy Praga. Mimo to, po głębszym poznaniu, miasto nabiera kolorytu. Jaki jest naprawdę Berlin? Zróżnicowany i niejednorodny. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Miasto rozciąga się na powierzchni dwunastu dzielnic, z czego każda ma swój własny charakter. To miasto nowoczesne, o którego charakterze decyduje też jednak historia. Każdy, kto odwiedza po raz pierwszy Berlin musi zobaczyć takie punkty na mapie Berlina, jak Brama Brandenburska, Katedra Berliner Dom, Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma. Miłośnicy sztuki zachwycą się Wyspą Muzeów, dzieci berlińskim ZOO, miłośnicy zakupów nowoczesnymi centrami handlowymi na Potsdamer Platz.

Niemcy. Berlin w dwa dni

Budapeszt Budapeszt Fot. Shutterstock

Budapeszt

7. miejsce - Budapeszt, Węgry

W Budapeszcie można zjeść najsmaczniejszy gulasz, wypić najlepsze węgierskie wino i wygrzać się do woli w ponadstuletnich basenach termalnych. Budapeszt zaliczany jest do najpiękniejszych miast Europy. Rzeka Dunaj dzieli go na dwie części: górzystą, bardziej kameralną Budę i równinny, wielkomiejski Peszt. Buda przyciąga turystów źródłami termalnymi i łaźniami, pamiętającymi czasy panowania tureckiego. Peszt pełen jest secesyjnych budowli i eklektycznych kamieniczek, wcale nie gorszych niż te, które możemy spotkać w Paryżu czy Wiedniu. Jest tu co robić o każdej porze roku.

Węgry. Budapeszt - zwiedzamy mądrze i tanio

W Lizbonie lekkie, niewielkie tramwaje pokonują wiele stromych zboczy W Lizbonie lekkie, niewielkie tramwaje pokonują wiele stromych zboczy Fot. Shutterstock

Lizbona

8. miejsce - Lizbona, Portugalia

Stolica Portugalii - Lizbona - stała się bardzo modna.  W mieście na krańcu Europy turystom podoba nam się to, czego nie ma w innych europejskich miastach. W staromiejskich tawernach można posłuchać pieśni fado, w portowej knajpce zamówić najlepszego na świecie dorsza, a do licznych punktów widokowych dojechać stuletnią windą. Po stromych uliczkach Lizbony pnie się historyczny żółty tramwaj, który jest atrakcją samą w sobie. Małe, wąskie uliczki zachęcają do całodziennych wędrówek, a odrapane, malownicze domy kuszą fotografów. Lizbona jest fascynującą mieszanką kolorów, historii, starych kultur i uroczych zakątków. Dawny klimat miasta najlepiej oddaje najstarsza, oszczędzona przez żywioły dzielnica Alfama. W tym mieście warto się zatrzymać na dłużej.

Portugalia. Lizbona w pigułce

Florencja, włochy Florencja, włochy Fot. Shutterstock

Florencja

9. miejsce - Florencja, Włochy

Florencja nie jest miastem z zabytkami, to miasto-zabytek, któremu nie oprze się najwybredniejszy wielbiciel sztuki. Gdzie jeszcze sąsiadują ze sobą dzieła tylu mistrzów renesansu? Stolica Toskanii zgromadziła jedną trzecią włoskich dzieł sztuki. Michał Anioł mówił, że "Italia to ogród Europy, Toskania - ogród Italii, Florencja - kwiat Toskanii". Już sam widok Katedry Santa Maria del Fiore sprawia, że nie sposób się z nim nie zgodzić. A to dopiero jeden z wielu skarbów Florencji. We Florencji zakochają się także wielbiciele dobrej kuchni i pięknych zachodów słońca.

Włochy. Cuda świata. Wspaniała Toskania

Edynburg, Szkocja Edynburg, Szkocja Fot. Shutterstock

Edynburg

10. miejsce - Edynburg, Wielka Brytania

W dzisiejszym Edynburgu znajduje się ponad 4,5 tys. zabytkowych obiektów, dlatego też miasto nazywane jest Atenami Północy. Najstarsze budynki pochodzą z lat 1623-1630. Wszystkie składają się na wyjątkową atmosferę Edynburga. Miasto ma w sobie coś majestatycznego, dostojnego. Jest kwintesencją wszystkiego, co ze Szkocją związane: pięknej wiktoriańskiej zabudowy, górskich krajobrazów, starych pubów serwujących wyśmienite ale. By poznać Edynburg, warto przyjechać do miasta na przełomie sierpnia i września, kiedy trwa Międzynarodowy Festiwal w Edynburgu. Na festiwal składa się w zasadzie kilka niezależnych imprez, z których najsłynniejszym i największym jest festiwal teatrów ulicznych.

10 miast w Europie dla wielbicieli kuchni i wina

źródło: European Consumers Choice

Więcej o: