Podróż poślubna w Europie - top 10 kierunków

Podróż poślubna to coś, o czym się marzy i coś, na co się czeka. Nawet jeśli będzie to nie miesiąc miodowy, ale tydzień, pierwszy wspólny wyjazd musi być wyjątkowy. Dlatego tak ważny jest wybór miejsca na podróż poślubną. Podpowiadamy ciekawe kierunki w Europie.
Prowansja, Francja Prowansja, Francja Prowansja, Francja/Fot. Shutterstock

Podróż poślubna w Europie - Prowansja, Francja

Podróż poślubna w Europie - Prowansja

Jeśli zamiast wielkomiejskiego Paryża wolicie spokój i piękne krajobrazy, powinniście wybrać się do w Prowansji. Znajdziecie tam przytulne hoteliki, wspaniałe kafejki podające na śniadania chrupiące croissanty i wszechobecny luz. Podróż wąskimi drogami Prowansji przez pola lawendy i słoneczników, gaje pełne cytryn i pomarańczy może być niezwykle romantyczna. Warto nocować w malowniczych wioskach i zajadać się przysmakami pachnącej świeżymi ziołami kuchni prowansalskiej. W lipcu i sierpniu w całej Prowansji trwają lawendowe żniwa i liczne związane z nimi festiwale. Na dłużej warto się zatrzymać w Aix-en-Provence - mieście tysiąca fontann. To pełne wdzięku, tętniące życiem miasteczko, słynące z ciepłych źródeł oraz szkół artystycznych. Aix to także romantyczne placyki i brukowane ulice, a przy nich barokowe pałace, szykowne sklepy i restauracje. Zabytkowe centrum można zwiedzić pieszo podczas jednego dnia.

Prowansja, Francja

Prowansja, Francja/Fot. Shutterstock

Prowansja, Francja

Prowansja, Francja/Fot. Shutterstock

Oia, Santorini, Grecja. Oia to najbardziej eleganckie i najbardziej malownicze miasteczko na wyspie Santorini, położone na jej północnym cyplu. Oia to labirynty uliczek z ciasno stłoczonymi białymi domkami i prawosławnymi kościółkami, które zsuwają się po zboczach na samą krawędź wulkanicznej kaldery. Oia, Santorini, Grecja. Oia to najbardziej eleganckie i najbardziej malownicze miasteczko na wyspie Santorini, położone na jej północnym cyplu. Oia to labirynty uliczek z ciasno stłoczonymi białymi domkami i prawosławnymi kościółkami, które zsuwają się po zboczach na samą krawędź wulkanicznej kaldery. Oia, Santorini, Grecja/Fot. Shutterstock

Podróż poślubna w Europie - Santorini, Grecja

Podróż poślubna w Europie - Santorini

Santorini to wyspa jak ze snu, wyspa inna niż wszystkie. Tutaj na wulkanicznych zboczach ulokowały się malownicze, białe miasteczka, które wisząc nad przepaścią, zachwycają już z daleka. Na białym tle gdzieniegdzie widać niebieskie kopuły kościółków, niebieskie drzwi i okiennice - zdaje się, że istnieją tu tylko dwa kolory. Santorini to bardzo romantyczna wyspa, na której niemal wszystkie hotele i restauracje oferują zapierające dech widoki - do tych najpiękniejszych i najbardziej luksusowych wchodzi się po setkach wąziutkich schodków albo można wjechać na grzbiecie osła. Podróż poślubna na Santorini to wędrowanie wśród romantycznych zaułków, kolacje w małych, uroczych restauracjach oraz rozkoszowanie się wspaniałymi widokami kaldery drzemiącego wciąż jeszcze wulkanu i uczepionych skał domków. Najbardziej eleganckie miasteczko na wyspie - Oia - ma do zaoferowania coś jeszcze - pocztówkowy zachód słońca, ponoć najpiękniejszy w Europie. Dłuższy urlop na Santorini to także niestety spory wydatek, ale podróż poślubna, to przecież czas, kiedy pieniądze nie powinny się liczyć.

Santorini, Grecja

Santorini, Grecja/Fot. Shutterstock

grecja, wyspy greckie, santorini

Santorini, Grecja/Fot. Shutterstock

Toskania, Włochy. Region w środkowych Włoszech ze stolicą we Florencji, na północy i zachodzie sięga Wybrzeża Liguryjskiego oraz Morza Tyrreńskiego. Administracyjnie częścią Toskanii są również wyspy archipelagu toskańskiego w tym słynna Elba. Toskania słynie z wyśmienitej kuchni regionalnej i równie znakomitego wina. Toskania, Włochy. Region w środkowych Włoszech ze stolicą we Florencji, na północy i zachodzie sięga Wybrzeża Liguryjskiego oraz Morza Tyrreńskiego. Administracyjnie częścią Toskanii są również wyspy archipelagu toskańskiego w tym słynna Elba. Toskania słynie z wyśmienitej kuchni regionalnej i równie znakomitego wina. Włochy, Toskania, dolina Val d'Orcia/Shutterstock

Podróż poślubna w Europie - Toskania, Włochy

Podróż poślubna w Europie - Toskania

Toskania z pewnością zdobędzie też serca zakochanych nowożeńców. To najbardziej romantyczny region Włoch - zawsze ogrzany słońcem, zamieszkiwany przez pogodnych i życzliwych ludzi, łączący w sobie spokojną atmosferę porośniętych słonecznikami terenów wiejskich i światowy czar kilku bardzo interesujących miast. Idealna podróż poślubna po Toskanii powinna się składać z dwóch części. Kilka dni nowożeńcy mogą spędzić na wsi - odkrywając sielskie krajobrazy Toskanii w dolinie Val d'Orcia, degustując tam wino i wyborną kuchnię, śpiąc w typowej toskańskiej willi. Kolejna część podróży powinna upłynąć na zwiedzaniu takich miast, jak Florencja, Piza, Siena, Lukka. W Toskanii nie sposób się nie zakochać.

florencja, toskania, włochy

Toskania/Fot. Shutterstock

Toskania, Włochy/Shutterstock

Formentera, Hiszpania Formentera, Hiszpania Formentera, Hiszpania/Fot. Shutterstock

Podróż poślubna w Europie - Formentera, Hiszpania

Podróż poślubna w Europie - Formentera

Formentera to najmniejsza wyspa w archipelagu Balearów. W przeciwieństwie do pobliskiej Ibizy, jest spokojna i idealna na miesiąc miodowy. Zachwyca malowniczymi, skalistymi wybrzeżami, piaszczystymi plażami, zapachem lasów piniowych oraz lazurowymi wodami.n Krajobraz wyspy zdobią dwa słone jeziora znajdujące się na północy wyspy. Do najpiękniejszych jej zakątków prowadzą kamieniste, polne drogi. Plaże Formentery są uważane za najlepsze na całym wybrzeżu Morza Śródziemnego. Ciągnąca się kilometrami plaża Mitjorn na południu i Ses Illetes na północy to raje na ziemi. Nie ma tu wielkich hoteli, parków wodnych. Jest przytulnie i tak jak powinno być w podróży poślubnej - pięknie i komfortowo. Aby lepiej poznać Formenterę warto ją wspólnie objechać rowerem.

Formentera, Hiszpania

Formentera, Hiszpania/Fot. Shutterstock

Formentera, Hiszpania

Formentera, Hiszpania/Fot. Shutterstock

Wyspa Skye, Szkocja Wyspa Skye, Szkocja Wyspa Skye, Szkocja/Fot. Shutterstock

Podróż poślubna w Europie - Wyspa Skye, Szkocja

Podróż poślubna w Europie - Wyspa Skye

Szkocka wyspa Skye należąca do archipelagu Hebrydów Wewnętrznych to niestandardowa propozycja na podróż poślubną. Choć nazywana jest "wyspą mgieł" - ze względu na zmienną i trudną do przewidzenia pogodę, oczarowuje wielu turystów. Skye to górzysta wyspa o klifowych wybrzeżach. To, co na niej zachwyca, to przede wszystkim wspaniałe krajobrazy. Kolory fioletowych wrzosowisk przeplatają się tu z zielenią trawy rosnącej na wapiennych skałach, błękitem słonych jezior i szarością pasma gór Cuillinów wtulonych w chmury. Każdy z półwyspów Skye ma swój odmienny charakter - z jednej strony fantastyczne formacje skalne i klify, z drugiej niezwykłe koralowe plaże. Wyspa Skye to coś dla tych nowożeńców, którzy zamiast standardowej plaży i drinków przy basenie, wolą wspólne wędrówki w miejscach mniej uczęszczanych przez turystów. Na Skye można wynająć otoczoną wzgórzami i oddaloną od cywilizacji maleńką szkocką chatkę. W Internecie jest wiele takich ofert. Na Skye można się dostać promem z lub przejechać mostem.

Wyspa Skye, Szkocja

Wyspa Skye, Szkocja/Fot. Shutterstock

Naksos, naxos, grecja Naksos, naxos, grecja Naksos, Grecja/Fot. Shutterstock

Podróż poślubna w Europie - Naksos, Grecja

Podróż poślubna w Europie - Naksos

Naksos to grecka wyspa, która nie jest tak oblegana przez turystów, jak Santorini czy Korfu. Na dodatek jest  jedną z najładniejszych wysp w Archipelagu Cykladów. Krajobraz Naksos tworzą gaje oliwne i sady. To w większości górzysta wyspa, która posiada także przepiękne plaże. Linia brzegowa Naksos obfituje w wiele romantycznych zatok. To raj dla miłośników opalania i sportów wodnych. Jedną z najpiękniejszych plaż nie tylko w Naksos, ale w całej Europie, znaleźć można na zachodnim wybrzeżu wyspy, w małej, ale bardzo malowniczej miejscowości Agios Prokopios. Głównym miastem wyspy jest Naksos z ładnym starym miastem położonym tuż przy porcie. To labirynt weneckich domów, zamkowych murów, pobizantyjskich kościołów i przyjemnych restauracji z ogródkami. Na wyspie warto także zwiedzić małe wsie, z których roztaczają się piękne widoki na tarasowe winnice, skąd pochodzi miejscowy likier Kitron.

grecja, tawerna

Naksos, Grecja/Fot. Shutterstock

włochy, positano, almafi włochy, positano, almafi Positano/Fot. Shutterstock

Podróż poślubna w Europie - Amalfi, Włochy

Podróż poślubna w Europie - Amalfi

Amalfi to fragment Półwyspu Sorrento we Włoszech uważany za jedno z najpiękniejszych widokowo miejsc Europy, a trasa prowadząca przez całą długość wybrzeża Amalfi za najbardziej malowniczą drogę Włoch. Wiele par marzy, by właśnie w tej części kraju spędzić miesiąc miodowy, a szczególnie w jednym z pięknych, luksusowych miasteczek wybrzeża - Positano, Amalfi, Sorrento. Positano to gwiazda wybrzeża Amalfi - miasteczko ulokowane na klifie, które wznosi się majestatycznie nad turkusowym morzem. Według legendy na wodach wokół Positano, można spotkać syreny, które kuszą i uwodzą mężczyzn - na szczęście świeżo upieczonym mężom raczej to nie grozi. Na romantyczny nastrój Positano składają się wspaniałe widoki i komfortowe warunki wypoczynku - wybrzeże Amalfi nie jest bowiem tanim miejscem na urlop. Warto zatrzymać się też w samym miasteczku Amalfi pełnym maleńkich uliczek i niezliczonej ilości schodów. Na małych placykach znajdują się tu kolorowe stragany i kafejki, pełno tu też wyśmienitych restauracji.

Amalfi, Włochy

Amalfi, Włochy/Fot. Shutterstock

amalfi, włochy

Amalfi, Włochy/Fot. Shutterstock

Madera - jedna z wysp należących do Portugalii na Oceanie Atlantyckim u wybrzeży Afryki. Coraz chętniej odwiedzana również przez Polaków Madera - jedna z wysp należących do Portugalii na Oceanie Atlantyckim u wybrzeży Afryki. Coraz chętniej odwiedzana również przez Polaków Madera, Portugalia/Fot. Shutterstock

Podróż poślubna w Europie - Madera, Portugalia

Podróż poślubna w Europie - Madera

Portugalska wyspa Madera przypomina rajski ogród. Słynie z bujnej roślinności i doskonałego klimatu. W podróż poślubną można na Maderę przyjechać właściwie o każdej porze roku - łagodny klimat wyspy sprawia, że panuje tu wieczna wiosna. Na Maderze nie brakuje kwiatów i punktów widokowych, z których można podziwiać wspaniały krajobraz wyspy. Kwiaty rosną tu w licznych ogrodach botanicznych, ale też dziko, przy drogach, w miejscach gdzie można by się ich najmniej spodziewać. Nie ma tu naturalnych, ładnych plaż. Są za to komfortowe, pięknie położone hotele i cudowne trasy wycieczkowe, wytyczone wzdłuż kanałów nawadniających. Na ich drodze spotkać można zielone wąwozy, spadające do oceanu wodospady i inne cuda natury. Madera to propozycja dla par, których nie interesuje spędzanie miesiąca miodowego w hotelu. Aby poznać całe piękno Madery trzeba się sporo nachodzić.

Lomba de Risco, madera, portugalia

Madera, Portugalia/Fot. Shutterstock

Wyspa Madera, Portugalia / fot. Shutterstock

Madera, Portugalia/Fot. Shutterstock

Taormina, Sycylia. Taormina to miasteczko na Sycylii położone na zboczu wciętym między morze a Etnę. Stanowi esencję tej pięknej wyspy. Taormina, Sycylia. Taormina to miasteczko na Sycylii położone na zboczu wciętym między morze a Etnę. Stanowi esencję tej pięknej wyspy. "Kiedy słyszę słowo "Taormina", oczami wyobraźni widzę wysokie wzgórze, nisko rozłożone jedwabiste morze, w blasku słońca roztapiającą się jak kryształ Etnę, i w końcu całą czarodziejską scenerię grecko-rzymskiego teatru. Jest to jedyna taka scenografia na świecie" - pisał zafascynowany miastem Jarosław Iwaszkiewicz. Taormina, Sycylia/Fot. Shutterstock

Podróż poślubna w Europie - Taormina, Sycylia, Włochy

Podróż poślubna w Europie - Sycylia

Sycylia, największa wyspa Morza Śródziemnego ma do zaoferowania wiele romantycznych zakątków m.in. piękne turkusowe morze i rajskie plaże, ale nie tylko. Wyjątkowe są także sycylijskie miasteczka, które mają wspaniały klimat. Można i warto się w nich zgubić. To jeden z głównych smaków tej wyspy. Najlepiej zapomnieć tu o przewodniku, zawsze można liczyć na życzliwość Sycylijczyków. Taormina położona na zboczu wciętym między morze a Etnę, stanowi esencję Sycylii. Można tu wypoczywać na ukrytych w zatoczkach plażach, podziwiać widok na Etnę o każdej porze dnia, a także odkrywać pozostałości greckich zabudowań. Miesiąc miodowy w Taorminie może być idealny, gdyż miasteczko to wspaniale łączy naturalne piękno przyrody oraz nowoczesne kompleksy hotelowe i centra rozrywki.

Taormina, Sycylia/Fot. Shutterstock

Taormina, Sycylia/Fot. Shutterstock

Sycylia, Włochy

Taormina, Sycylia/Fot. Shutterstock

Korsyka Korsyka Korsyka/Fot. Shutterstock

Podróż poślubna w Europie - Korsyka, Francja

Podróż poślubna w Europie - Korsyka

Podróż poślubna na "wyspie piękna"? To brzmi idealnie. Wyspa piękna, bo tak o Korsyce mówią Francuzi, to krystalicznie czyste morze, śliczne i puste plaże, wysokie góry oraz pyszne, regionalne jedzenie. Korsyka jest jedyna w swoim rodzaju. Na wyspie znalazły się bowiem przeciwstawne sobie ośnieżone góry i pustynie, sosnowe zagajniki i palmy, górskie jeziora i plaże, winnice i lasy pomarańczy. Nie można się tu nudzić. Korsykanie chwalą się, że mają najpiękniejsze plaże na całym Morzu Śródziemnym i sporo w tym prawdy. Korsykańskie miasta są małe, przytulne i urządzone ze smakiem. Na Korsyce romantyczne, ciche zatoczki z pudrowym piaskiem i senne rybackie wioski oddzielone są cyplami, gdzie fale z hukiem roztrzaskują się na skałach. Można spędzić podróż poślubną aktywnie, zwiedzając najpiękniejsze zakątki wyspy lub zaszyć się w jednej z tych wiosek. W ciągu tygodnia pobytu da się spokojnie objechać całą wyspę.

Bonifacio, Korsyka

Bonifacio, Korsyka/Fot. Shutterstock

korsyka, francja

Korsyka/Fot. Shutterstock

Więcej o: