Legendarne trasy USA

Są szerokie, proste i zdają się nie mieć końca. Wiele dróg w USA ma piękną lokalizację, inne wyjątkowo ciekawą historię. Kto z nas nie marzy o przejażdżce słynną Route 66, kalifornijską Highway 1 albo malowniczą Skyline Drive? Część amerykańskich tras zyskało miano legendarnych. Zobacz, jakie to trasy.
Route 66 Route 66 Route 66/Fot. Shutterstock

Legendarne trasy USA - Route 66

Legendarne trasy USA - Route 66

Oddana do użytku w 1926 roku, Droga 66 ("Route 66") zaczyna się na rogu Michigan Avenue i Jackson Boulevard w Chicago. Ma 3940 km długości i nazywana bywa Główną Ulicą Ameryki. Ze stolicy Illinois wije się dalej na zachód, przecinając 3 strefy czasowe i 8 stanów: Illinois, Missouri, Kansas, Oklahomę, Teksas, Nowy Meksyk, Arizonę i Kalifornię, by dotrzeć do Santa Monica na wybrzeżu Pacyfiku. Route 66 była jedną z pierwszych utwardzonych autostrad, łączących wschodnią część USA z Zachodem. To bohaterka niezliczonych opowieści, książek, piosenek, filmów i programów telewizyjnych. Szybko też zaczęto nazywać ją "najcudowniejszą drogą świata". Droga 66 to słynne reklamy produktów Butrma Shave'a, neony, stacje benzynowe z pełną obsługą, bary z szarlotkami oraz kelnerkami zwracającymi się wszystkich klientów "kochanie", puszczającymi oko do dzieciaków i wrzeszczących na kucharzy. To symbol XX-wiecznej Ameryki.

Highway 1 Highway 1 Highway 1/Fot. Shutterstock

Legendarne trasy USA - Highway 1 nad Pacyfikiem

Legendarne trasy USA - Highway 1 nad Pacyfikiem

Z San Diego do Los Angeles jest raptem 200 km, ale pokonanie tego odcinka trwa dłużej, niż wskazywałaby na to sama odległość. Na szczęście wijąca się nad brzegiem oceanu droga, która biegnie obok najpiękniejszych plaż południowej Kalifornii, ślicznych miasteczek i ekskluzywnych osiedli, dostarcza niezwykłych wrażeń. Szlak nad Pacyfikiem jest różnie oznakowany: Highway 1, US 101, Interstate 5, ale i tak większość Kalifornijczyków nazywa go Pacific Coast Highway (PCH). Stanowa Highway 1 rozstaje się z oceanem na północ od Westport, aby przez następne 40 km pogrążyć się w głąb lądu i w Legget połączyć się z US 101. Poza krótkim fragmentem w okolicach Eureki, Highway 1 znika już na zawsze. Dalej w górę biegnie mało uczęszczana i trudna do przebycia, miejscami nie utwardzona droga. Szlak za Highway 1 prowadzi do Loast Coast, słynącego z niepowtarzalnych krajobrazów.

US 101 US 101 US 101/ Fot. Shutterstock

Legendarne trasy USA - US 101

Legendarne trasy USA - US 101

Historia drogi US 101 prowadzącej wybrzeżem Pacyfiku z San Diego przez Oregon i Waszyngton do granicy z Kanadą porównywalna jest tylko z dziejami legendarnej Route 66. Obecnie niektóre jej odcinki stanowią część Highway 1. US 101 wybudowano w latach 1909-1918. Do tamtej pory droga wzdłuż Pacyfiku była wąskim, wyboistym i brudnym traktem, którym przemieszczały się wozy konne i prymitywne samochody. Nowa droga przyczyniła się do powstania typowej dla słonecznej Kalifornii "kultury samochodowej", której symbolami stały się przydrożne warsztaty, stacje benzynowe, salony motoryzacyjne, hotele, kawiarnie, a nawet samochodowe myjnie. Gwiazdy Hollywood i śmietanka Fabryki Marzeń dojeżdżały tą droga do dziewiczych plaż nad oceanem. W czasach prohibicji miłośnicy zabaw mknęli US 101 do Tijuany w Meksyku. Pod koniec wojny zastąpiła ją 4-pasmowa autostrada międzystanowa Interstate 5.

Widok ze Skyline Drive Widok ze Skyline Drive Widok ze Skyline Drive/Fot. Shutterstock

Legendarne trasy USA - Skyline Drive

Legendarne trasy USA - Skyline Drive

Wraz z urokliwą Blue Ridge Parkways, Skyline Drive przecina pasmo Apallachów w Wirgini. Piękna, licząca 170 km trasa Skyline Drive biegnie od północnej bramy Shenandoah National Park. Założony w 1926 r. park ocalił dzikie tereny zagrożone erozją wywołaną przez zbyt szybko przyrastającą populację regionu. Budowę Skyline Drive zlecił w 1939 r. Korpusowi Ochrony Cywilnej (Civilian Conservation Corps) prezydent Franklin Delano Roosevelt. W ciągu kilku dekad zniszczony las się odrodził. Dziś rosną tu dęby, orzeszniki, sosny i grochodrzewie.

Blue Ridge Parkway Blue Ridge Parkway Blue Ridge Parkway/Fot. Shutterstock

Legendarne trasy USA - Blue Ridge Parkway

Legendarne trasy USA - Blue Ridge Parkway

Na zachód od Rockfish Gap w Wirgini zaczyna się zapierająca dech w piersiach, licząca 739 km, droga nazywana Blue Ridge Parkway. Przecina ona Las Jerzego Waszyngtona (George Washington National Forest) i pobliską Skyline Drive, która została wycięta w zboczach Pasma Błękitnego (Blue Ridge Mountains). Ponieważ nie jest to park narodowy, oprócz wspaniałych lasów i usianych kwiatami łąk, po drodze napotkamy też liczne farmy. Porośnięte lasem zbocza gór wydają się coraz bardziej niebieskie, w miarę jak się do nich oddalamy. Pokonując tę trasę samemu, trzeba bardzo uważać, aby piękne widoki nie odwróciły uwagi od drogi, co może zakończyć się upadkiem z wysokiego klifu. Za uroczym miasteczkiem Roanoke w stronę Karoliny Północnej droga wznosi się, opada, a następnie wije pośród farm i pól, gdzie skoszone siano zebrane jest w malownicze bele. Za srebrzysto-szarymi drewnianymi płotami, ciągnącymi się wzdłuż drogi, zobaczyć można zielone pastwiska i pasące się krowy. Blue Ridge Parkway kończy się tuż przed granicą Karoliny Północnej.

Aleja Gigantów Aleja Gigantów Aleja Gigantów/Fot. Shutterstock

Legendarne trasy USA - Aleja Gigantów

Legendarne trasy USA - Aleja Gigantów

W Phillipsville na zachodnim wybrzeżu USA zaczyna się Avenue of the Giants ("Aleja Gigantów"), która malowniczo ciągnie się przez wiele kilometrów w głąb krainy sekwoi. To dobra alternatywa dla poprowadzonej równolegle  US 101 (w kilku miejscach obie arterie łączą boczne drogi). Aleja Gigantów wysadzana jest wysokimi na 91 m sekwojami o średnicy wynoszącej prawie 6 m, od których "bije milczenie", jak pisał John Steinbeck. Z dwóch miast istniejących kiedyś przy tej drodze zostały tylko nieliczne domy, które oparły się powodzi z 1964 r. Poza nimi na powierzchni 20 250 ha, porośniętych starym lasem, nie widać śladów cywilizacji człowieka. Wiele spośród drzew rosnących po wschodniej stronie posadzono w latach 80. w ramach programów zalesiania kraju. W pobliżu Myers Flat znajduje się lubiane zwłaszcza przez dzieci i turystów Drive Thru-Three - drzewo, przez które można przejechać.

Going to the sun Road Going to the sun Road Going to the sun Road/Fot. Shutterstock

Legendarne trasy USA - Going to the sun Road

Legendarne trasy USA - Going to the sun Road

Fantastyczna Going to the sun Road (Droga w stronę słońca) przecina Park Narodowy Glacier w północno-zachodniej Montanie. Otwarta w 1933 r., dzieli park na dwie niemal równie części  i nazywana bywa "najładniejszą szosą świata". Ciągnie się przez 80 km, najpierw wspinając się dwoma pasami od osady West Glacier do jeziora Lake McDonald i Garden Wall, by ostatecznie wdrapać się na przełęcz Logana i opaść do małego miasteczka St Mary. Po drodze warto się zatrzymać, by przejść choć kawałek Szlaku Wiszących Ogrodów, prowadzącego na rozległe alpejskie łąki. Po drugiej stronie drogi rozpoczyna się bardziej wymagający i niebezpieczny Highline Trails.

Needles Highway Needles Highway Needles Highway/Fot. Shutterstock

Legendarne trasy USA - Needles Highway

Legendarne trasy USA - Needles Highway

Ważną atrakcją Dakoty Południowej jest Needles Highway (Droga Igieł). Drogę poprowadzono tak, by można było podziwiać Needles - skalne wieże sięgające nieba. Droga pnie się serpentynami w górę na przestrzeni kilku kilometrów, niekiedy przez wykute w granitowej skale tunele. Zanim w nie wjedziemy, należy zatrąbić i zachować szczególną uwagę. Za Needles Highway na północ biegnie US 385. W powietrzu unosi się zapach gęstego sosnowego lasu, szczelnie otulającego drogę.

Okolice Rim of the World Drive Okolice Rim of the World Drive Okolice Rim of the World Drive/Fot. Shutterstock

Legendarne trasy USA - Rim of the World Drive

Legendarne trasy USA - Rim of the World Drive

Pod romantyczną nazwą Rim of the World Drive (Przejażdżka nad Krawędzią Świata) kryje się kalifornijska State Route 18. Największą przyjemność sprawia pokonanie tej pełnej widoków i ostrych zakrętów trasy na motorze. Najciekawszy jest 40-kilometrowy odcinek z Redlands w górę do jeziora Big Bear. W góry w rejonie San Bernardino malownicza droga pnie się na długości 64-kilometrów, docierając m.in. do leśnych kurortów jak Big Bear Lake, w których od dawna chowają się gwiazdy Hollywood.

Więcej o: