Majówka w Polsce. 12 pomysłów na szybką majówkę

Ten wyjątkowo długi w tym roku weekend warto chociaż w części spędzić poza domem. Polska na wiosnę jest wyjątkowo piękna, a więc propozycji na majówkę nam nie brakuje. Oto 12 pomysłów na majówkę w Polsce, które można zrealizować nawet z dnia na dzień. Wystarczy wsiąść w samochód lub pociąg i jechać!
spływ, kajak, polska spływ, kajak, polska Spływ Krutynią/Fot. Shutterstock

Majówka. Spływ Krutynią

Spływ Krutynią

Krutynia to jeden z najpiękniejszych szlaków wodnych w Europie Środkowej. Liczy przeszło 100 km. Przebiega przez malownicze tereny Puszczy Piskiej i Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Urodę Krutyni wysławiali pisarze. Nosi miano Perły Mazur, Królowej Nizinnych Rzek, Magicznej Wstęgi. Mazurski poeta Karol Małłek pisał "kto nie widział Krutyni, ten nie widział Mazur". Coś w tym jest, bo każdy, kto choć raz popłynie nurtem rzeki, pragnie wrócić tu znowu. Spływ wiedzie wśród mokradeł, przepastnych mazurskich lasów i stromych wzgórz morenowych. Brzegi Krutyni porośnięte są wspaniałymi dębami i wysokimi sosnami. Często na trasie spływu spotkać można orła bielika lub orła przedniego. Spływ Krutynią to pomysł na aktywny weekend majowy.

Spływy Krutynią najczęściej rozpoczyna się w Sorkwitach, a kończy w Rucianem-Nidzie. Szlak ma 102 km długości, z czego duża część przebiega przez jeziora. Rzeka jest łatwa i polecana dla rodzin z dziećmi. Osoby płynące z małymi dziećmi zamiast kajaka mogą wziąć 4-osobowe kanoe. Latem, szczególnie w weekendy, na Krutyni można spodziewać się tłumów, a do najpopularniejszych miejsc należy odcinek Jezioro Krutyńskie - Ukta, który można pokonać też łodziami popychanymi przez flisaków...

Rzeka jest łatwa i polecana dla rodzin z dziećmi. Osoby płynące z małymi dziećmi zamiast kajaka mogą wziąć 4-osobowe kanoe.

Majówka w Polsce. Gdzie na spontaniczny wypad?

Enoturystyka Enoturystyka Fot. Shutterstock

Majówka. Lubuski Szlak Wina i Miodu

Lubuski Szlak Wina i Miodu

Enoturystyka, czyli podróżowanie śladem winnic, piwniczek i wytwórni wina to jedna z prężniej rozwijających się gałęzi turystyki na świecie. Polska enoturystyka także istnieje. Ciekawą przygodą podczas długiego, majowego weekendu może być wycieczka Lubuskim Szlakiem Wina i Miodu. Lubuskie wina słyną ze swoich wyjątkowych smaków, a tutejsze miody i wyroby pszczelarskie stosowane są nie tylko w celach spożywczych, ale również leczniczych. Trasa wiedzie pośród winnic, które zachęcają do skosztowania swoich wyrobów. Po drodze znajdują się także muzea i skanseny. Warto odwiedzić szczególnie  Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze z działem winiarskim liczącym sobie ponad 1,5 tys. eksponatów. Ten, kogo zmęczy podróżowanie, może odpocząć w jednym z licznych gospodarstw agroturystycznych położonych na trasie Lubuskiego Szlaku Wina i Miodu wśród lasów i łąk.

Weekend w Polsce - pomysły na niepogodę

Słowiński Park Narodowy. Ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym zajmują 500 hektarów. To największy taki obszar w Europie. Wydmy osiągają wysokość ponad 30 m n.p.m. i przenoszone z wiatrem wędrują z szybkością ok. 3-10 m w ciągu roku. W lecie przypominają Saharę, a w zimie pustkowia Arktyki. Masy piasku tworzą niezapomniane widoki, a dodatkową atrakcją jest to, że można po nich chodzić.
Słowiński Park Narodowy. Ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym zajmują 500 hektarów. To największy taki obszar w Europie. Wydmy osiągają wysokość ponad 30 m n.p.m. i przenoszone z wiatrem wędrują z szybkością ok. 3-10 m w ciągu roku. W lecie przypominają Saharę, a w zimie pustkowia Arktyki. Masy piasku tworzą niezapomniane widoki, a dodatkową atrakcją jest to, że można po nich chodzić. Łeba i Słowiński Park Narodowy/Fot. Shutterstock

Majówka. Łeba i Słowiński Park Narodowy

Łeba i Słowiński Park Narodowy

Weekend majowy nad morzem może być piękny, jeśli tylko dopisze pogoda. Długie spacery brzegiem morza, a nawet wylegiwanie się na piasku, to coś o czym marzymy po miesiącach ponurej, miejskiej zimy. Dobrym kierunkiem może być Łeba. Miejscowość oferuje wszelkie potrzebne turystom wygody, ale także coś jeszcze - bliskość Słowińskiego Parku Narodowego. Znajdują się tam niesamowite ruchome wydmy, które osiągają wysokość ponad 30 m n.p.m. W miesiącach wiosennych i letnich przypominają Saharę, a w zimie, kiedy spadnie śnieg - pustkowia Arktyki. Masy piasku tworzą niezapomniane widoki, na dodatek można po nich chodzić. Szczególnie warto wspiąć się na największe wzniesienie, którym jest Wydma Łęcka (ok. 40 m n.p.m.). Z jej szczytu roztacza się piękna panorama na wszystkie wydmy, jezioro Łebsko i Bałtyk.

Polska. Miejsca na liście UNESCO. Które najciekawsze?

Góry Stołowe - Błędne Skały Góry Stołowe - Błędne Skały Góry Stołowe - Błędne Skały/Fot. Shutterstock

Majówka. Góry Stołowe - Błędne Skały

Góry Stołowe - Błędne Skały

Rezerwat przyrody Błędne Skały położony na terenie Gór Stołowych to istny labirynt złożony z zadziwiających form skalnych, wąskich przejść, szczelin i tuneli, między którymi biegną nawet 10-metrowe korytarze. Kształty skałek w rezerwacie są niesamowite. Można dostrzec wśród nich głowy, grzyby, wysokie baszty, bramy, kamienne postacie z piaskowca. Niektóre olbrzymie głazy stoją tu na cienkich stopkach i zdają się igrać z prawami fizyki. Mają zabawne nazwy, jak np. Kurza Stopka. Wyraźnie oznakowana trasa nie jest zbyt forsowna, doskonale poradzą sobie na niej dzieci. Trudnością może się okazać jedynie konieczność przeciskania przez zaledwie 40-centymetrowe przejścia. Wycieczka wśród Błędnych Skał zajmuje około godziny i może być częścią dłuższego wypadu w Góry Stołowe.

25.07.2009 KARLOW (OKOLICE) , WIDOK Z PUNKTU WIDOKOWEGO BLEDNE SKALY NA DOLINE .  FOT. MACIEJ SWIERCZYNSKI / AGENCJA GAZETA

Widok z punktu widokowego Błędne Skały na dolinę/Fot. Maciej Swierczynski / Agencja Gazeta

Biebrzański Park Narodowy Biebrzański Park Narodowy Fot. Piotr Skórnicki / AG

Majówka. Biebrzański Park Narodowy

Biebrzański Park Narodowy

Biebrzański Park Narodowy to największy rezerwat w Polsce. Jego powierzchnia wynosi prawie 60 tys. hektarów, z czego ponad 25 tys. to słynne Bagna Biebrzańskie. Wizyta w Biebrzańskim Parku Narodowym jest dobrym pomysłem na weekend wśród przyrody. To naturalne mokradło jest niekwestionowanym królestwem ptaków. Żyje ich tu prawie 300 gatunków, w tym wiele rzadkich i zagrożonych. Dla turystów i przyrodników przygotowano szlaki kajakowe, rowerowe i piesze. Z wysokich wież obserwacyjnych i kładek ułatwiających przejście nad grząskim terenem można wygodnie podpatrywać toczące się w dolinie życie. Każda pora roku w Biebrzańskim Parku Narodowym oferuje turyście inny zestaw atrakcji. Szczyt sezonu przypada jednak właśnie wiosną, kiedy Biebrza rozlewa się po horyzont. Można wtedy zobaczyć m.in. brodzące w wodze łosie, a także migrujące ptaki. Organizowane są przeprawy przez bagna i wodne survivale.

DOLINA RZEKI BIEBRZY BIEBRZA BIEBRZANSKI PARK NARODOWY STADO W LOCIE BATALIONY BATALION Philomatchus pugnax FOT. PIOTR SKORNICKI / AGENCJA GAZETA

Dolina rzeki Biebrzy/Fot. Piotr Skórnicki / AG

Roztocze Roztocze Roztocze - szlak szumów/Fot. Shutterstock

Majówka. Roztocze - szlak szumów

Roztocze - szlak szumów

Roztocze to zielona, spokojna kraina ciągnąca się prawie 180-kilometrowym pasmem niewysokich wzgórz i wzniesień od Kraśnika do Lwowa. To miejsce na styku kultur, gdzie przyroda harmonijnie przeplata się z bogatą historią. Słynne szumy to progi skalne na przełomach roztoczańskich rzek. Najpiękniejsze są na Tanwi i Sopocie. Zarówno na Tanwi, jak i w rezerwacie Czartowe Pole na rzece Sopot są aż 24 szumy na odcinku 400 metrów! Szlak szumów jest uznawany za jeden z najpiękniejszych szlaków na Roztoczu. Najlepiej pokonać go pieszo lub na rowerze. Roztocze to ponadto majestatyczne pomnikowe drzewa, leśne uroczyska, drewniana architektura wiejska. To kraina czystego powietrza i łagodnego klimatu, z długimi i ciepłymi latami. Obliczono, że słońce świeci tu ponad 100 dni w roku. Może będzie świecić także w maju.

Polska - rekordy i ciekawostki. Tego możesz nie wiedzieć!

Park Krajobrazowy Orlich Gniazd Park Krajobrazowy Orlich Gniazd Ogrodzieniec. Park Krajobrazowy Orlich Gniazd/Fot. Shutterstock

Majówka. Park Krajobrazowy Orlich Gniazd

Park Krajobrazowy Orlich Gniazd

Park Krajobrazowy Orlich Gniazd to propozycja dla osób lubiących poznawać ciekawe historie i legendy. Park Krajobrazowy Orlich Gniazd to przede wszystkim tajemnicze zamki, ale także przepiękne panoramy, malownicze dolinki, imponujące ostańce skalne, rozległe tajemnicze groty, wzgórza wapienne i jaskinie z nietoperzami. Największą atrakcją parku jest jednak Szlak Orlich Gniazd, który łączy 25 zamków i ruin na wapiennych skałach, z których każdy ma ciekawą historię, niekiedy mrożącą krew w żyłach.

W parku znajdują się szlaki: pieszy, rowerowy oraz konny Szlak Orlich Gniazd. Szlak pieszy ma aż 163,9 km. Na przemierzenie całego potrzeba co najmniej tydzień. Mając do dyspozycji mniej czasu, warto zobaczyć przede wszystkim przepiękny zamek Pieskowa Skała oraz urokliwe ruiny zamku Ogrodzieniec. Ci, którzy będą tu tylko przejazdem mogą obejrzeć warownie jurajskie w miniaturze. U podnóża ruin zamku Ogrodzieniec znajduje się bowiem Park Zamków Jurajskich w skali 1:25, a w nim makiety zrekonstruowanych zamków wraz z ich pierwotnym otoczeniem.

Polska tajemnicza: miejsca, w których straszy

Dolina Narwi, Narew Dolina Narwi, Narew Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Gazeta

Majówka. Dolina Narwi w Narwiańskim Parku Narodowym

Dolina Narwi w Narwiańskim Parku Narodowym

Bagienna dolina Górnej Narwi, nazywana Polską Amazonią, to jedna z ostatnich w Europie naturalnych, regularnie zalewanych dolin. Utworzony tu Narwiański Park Narodowy jest prawdziwą ostoją spokoju, a przede wszystkim rajem dla miłośników ptaków. Ornitolodzy naliczyli na jego terenie ponad 200 gatunków ptactwa. Wybierając się nad Dolinę Narwi najlepiej zatrzymać się w Kiermusach i stamtąd - obowiązkowo z lornetką i aparatem fotograficznym - wyruszyć w świat natury. Park najlepiej zwiedzać łódką lub kajakiem. Samochodem lub rowerem można pokonać atrakcyjną obwodnicę narwiańską z licznymi punktami widokowymi po drodze. Najciekawsze miejsca do podziwiania rozlewisk i bagien w Narwiańskim Parku Narodowym to wieża dworu w Kurowie, grodzisko w Surażu, okolice wsi Waniewo i Bokiny oraz zerwany most w Kruszewie.

TOP 10 miasteczek w Polsce, które warto odwiedzić

Szwajcaria Kaszubska Szwajcaria Kaszubska Fot. Shutterstock

Majówka. Szwajcaria Kaszubska

Szwajcaria Kaszubska

W weekend majowy warto odkryć najbardziej malowniczą część Kaszub - Szwajcarię Kaszubską. To enklawa autentycznego folkloru, żywa do dziś kultura, tradycja, obyczaje, obrzędy, a także wspaniała kuchnia kaszubska. Weekend to wystarczająco dużo czasu, by poznać Kaszuby w pigułce. Odwiedzić wówczas trzeba Kartuzy, Szymbark i Chmielno, które są sercem tego regionu. Kartuzy to przede wszystkim ciekawy kościół i Muzeum Kaszubskie. W Chmielnie znajduje się Muzeum Ceramiki Kaszubskiej, gdzie zwiedzający mogą spróbować swoich sił na kole garncarskim. Do Szymbarku ściągają zaś tłumy, by zobaczyć niezwykły dom do góry nogami, który naprawdę stoi na dachu zamiast na fundamentach. Aby zobaczyć Kaszuby z góry można wspiąć na Wieżycę (328 m.n.p.m), na której szczycie stoi wieża widokowa im. Jana Pawła II. Teren Szwajcarii Kaszubskiej położony jest zaledwie 40 km od Trójmiasta, może więc stanowić miejsce miłego jednodniowego wypadu z Gdyni lub Gdańska. We wsiach nie ma problemu ze znalezieniem noclegu, niektóre gospodarstwa agroturystyczne proponują nie tylko nocleg, ale także posiłki regionalnej kuchni.

Polska w stereotypach: Jan Paweł II, Warszawa i wódka

Beskid Niski Beskid Niski Beskid Niski/Fot. Shutterstock

Majówka. Beskid Niski

Beskid Niski

Beskid Niski to pomysł na weekend w miejscu oddalonym od cywilizacji. Obszar Beskidu Niskiego rozciąga się od Komańczy po Krynicę. Jest to obecnie najmniej uczęszczany obszar górski w Polsce. Beskid Niski to przede wszystkim piękne góry i szlaki. Można długo wędrować malowniczymi szlakami, nie spotykając żadnego człowieka, za to obcując z dziką przyrodą. Miejsc w Beskidzie Niskim, do których można się wybrać, jest wiele - pasmo to ciągnie się przez ok. 100 km. Można wybrać się na przykład w okolice Magurskiego Parku Narodowego, gdzie łatwo jest znaleźć nocleg w jednym z gospodarstw agroturystycznych. Podczas wędrówek po Beskidzie Niskim odkrywa się nieustannie pozostałości po kulturze Łemków i Bojków - ludów, które zaraz po II wojnie światowej zostały wysiedlone z tych terenów całymi wsiami. Są to porośnięte zielenią ruiny chałup, zdziczałe drzewa owocowe, zagłębienia po piwniczkach, przydrożne krzyże. Najciekawszą pozostałością po dawnych mieszkańcach są jednak drewniane małe cerkwie, których zachowały się tutaj setki. Istnieje oficjalny szlak architektury drewnianej ciągnący się przez cały obszar Beskidu Niskiego.

Polska. Wspaniałe zamki Pomorza: Malbork, Kwidzyn i Gniew

Białowieski Park Narodowy, Białowieża, las, polska Białowieski Park Narodowy, Białowieża, las, polska Fot. Shutterstock

Majówka. Puszcza Białowieska

Puszcza Białowieska

Puszcza Białowieska to idealne miejsce na aktywny weekend majowy. To przede wszystkim piękny las - żadne z rosnących tu drzew nie zostało posadzone przez człowieka. Duże tereny Puszczy Białowieskiej są dzikie i odludne, a lasy wyjątkowe ze względy na swoją urodę i walory przyrodnicze. Wydzielona, najbardziej pierwotna część Puszczy tworzy Białowieski Park Narodowy. W Puszczy Białowieskiej poprowadzono wiele szlaków turystycznych dla pieszych i rowerzystów. Niewątpliwą atrakcją turystyczną jest sama Białowieża, zamieszkała przez ludność polską i białoruską. Warto zobaczyć park w Białowieży i leżące w nim ciekawe muzeum przyrodnicze oraz położony przy drodze na Pogorzelce skansen. Puszcza Białowieska to także jedno z niewielu miejsc, gdzie zobaczyć można żubry, których żyje tu około 400 sztuk.

Podziemne trasy turystyczne - 10 miejsc w Polsce, które warto odwiedzić

Rower w Borach Tucholskich Rower w Borach Tucholskich Fot. Shutterstock

Majówka. Bory Tucholskie

Bory Tucholskie

W Borach Tucholskich czas można spędzić można na wiele sposobów - w kajaku, na rowerze lub wędrując leśnymi szlakami. Do zobaczenia jest wiele: Park Narodowy Borów Tucholskich, Jezioro Charzykowskie i krzyżacka warownia w Człuchowie czy też malownicze, otoczone lasami jezioro Wdzydze, zwane Kaszubskim Morzem. Będąc w Borach Tucholskich nie można pominąć Muzeum Borów Tucholskich w Tucholi z wystawami dotyczącymi historii Tucholi oraz przyrody Borów Tucholskich, miasta Chojnice, czy najstarszego w Polsce skansenu we Wdzydzach.

Bory Tucholskie to jednak przede wszystkim liczne trasy turystyczne i ścieżki spacerowe, które umożliwiają poznawanie najpiękniejszych miejsc położonych pośród budzącej się właśnie do życia przyrody. Tucholski Park Krajobrazowy szczególnie warto zwiedzić na rowerze. Baza noclegowa koncentruje się w większych miastach, takich jak Tuchola, Chojnice czy Człuchów, oraz w pobliżu dwóch największych akwenów - Jeziora Charzykowskiego i Wdzydz.

22.05.1995 BORY TUCHOLSKIE   FOT. PIOTR WOJCIK / AGENCJA GAZETA

Bory Tucholskie/PIOTR WOJCIK / AGENCJA GAZETA

Bory Tucholskie - wycieczki po Polsce

Majówka w Polsce. Gdzie na spontaniczny wypad?