Wielkanoc poza domem. Dokąd jechać, by przeżyć niesamowite święta?

Do Wielkanocy pozostał niespełna miesiąc, to ostatni dzwonek, by zaplanować święta poza domem. A poza granicami jest co zobaczyć: ołtarze niesione przez kilkuset pokutników, procesje, misteria i tajemnicze widowiska, diabły, anioły, zające, gołębie. Wielkanocne zwyczaje w wielu miejscach świata są nie lada turystyczną atrakcją. W naszym zestawieniu: Hiszpania, Filipiny, Wyspa Wielkanocna, Malta i inne.
Wielkanoc Hiszpania, Andaluzja Wielkanoc Hiszpania, Andaluzja Wielkanoc Hiszpania/Fot. Shutterstock

Wielkanoc: Hiszpania

Wielkanoc w Hiszpanii

Kiedy zaczyna się Wielki Tydzień, Hiszpania wychodzi na ulice. Dosłownie: ponieważ religią dominującą w tym kraju jest katolicyzm, Wielkanoc to element kultury, a nie tylko święto obchodzone w rodzinie.

Semana Santa (dosłownie: święty tydzień) - najważniejsze hiszpańskie święto, któremu gazety poświęcają specjalne wydania, a radia i telewizje transmitują na żywo - zaczyna się w Niedzielę Palmową i trwa aż do Wielkanocnego Poniedziałku.

Przez miasta, miasteczka i wioski, w rytm bębnów i trąb, maszerują kolejne procesje męczenników. Długie szaty i obszerne, zasłaniające niemal całą twarz kaptury pokutników, to pozostałość średniowiecza, kiedy tak właśnie ubierano ludzi ukaranych przez inkwizycję.

Dziś jednak wygląda-ją nieco inaczej, bo uczestnicy procesji noszą zarówno czarne "sutanny", jak i wyszywane cekinami suknie, a idąc w długim marszu niosą relikwie i drewniane zdobione platformy-ołtarze. Są tak ogromne, że aby je udźwignąć czasem potrzeba kilkuset mężczyzn, a zajęcie to imponuje niosącym tak, że - by móc dostąpić jego zaszczytu - zapisując się doń w kilkuletniej kolejce.

Semana Santa w Salamance - Wielkanoc w Hiszpanii to ogromne uliczne widowisko / fot. ShutterstockSemana Santa w Salamance - Wielkanoc w Hiszpanii to ogromne uliczne widowisko / fot. Shutterstock

Semana Santa w Hiszpanii / fot. ShutterstockSemana Santa w Hiszpanii / fot. Shutterstock

Wielkanocne zwyczaje na świecie

Zdjęcie Nikon D5200 body Zdjęcie Olympus E-450 body Zdjęcie Pentax K-3 body
Nikon D5200 body Olympus E-450 body Pentax K-3 body
Porównaj ceny ? Sprawdź ceny ? Porównaj ceny ?
źródło: Okazje.info
Wielkanoc Hiszpania Andaluzja, Malaga Wielkanoc Hiszpania Andaluzja, Malaga Wielkanoc Malaga Andaluzja/Fot. Shutterstock

Wielkanoc: Andaluzja

Wielkanoc w Andaluzji

Hiszpańskie procesje, organizowane przez różne bractwa, z których najstarsze wywodzą się z XIV w., mogą się nieco różnić w różnych częściach kraju, a chyba najbardziej widowiskowe odbywają się na jego południu - w Andaluzji.

Letnia stolica wakacyjnych leniuchów, słoneczne wybrzeże Costa del Sol, zamienia się w wielkie misterium. Ale tłumów wcale nie ma tu mniej niż latem: miejscowe procesje stały się już pewną marką przyciągającą turystów z całego świata - być w Maladze i nie przeżyć choć jednej, to jak wyjechać z Watykanu nie zobaczywszy papieża.

W Maladze jednak, żeby w święcie uczestniczyć, trzeba mieć niezłe zdrowie. Ponieważ procesje, organizowane przez 50 różnych bractw (do jednego należy pochodzący z Malagi i idący czasem w pochodzie Antonio Banderas), maszerują przez miasto jedna za drugą, widzowie z informacjami o nich w ręku tłumnie przemieszczają się z ulicy na ulicę.

Co bardziej zapobiegliwi wykupują "miejsca siedzące", czyli krzesełka z widokiem na procesję wystawione przez przedsiębiorczych miejscowych, a inni - potrafią zająć dobry punkt widokowy i czekać na nim na przejście pokutników nawet kilka godzin.

Tych przeoczyć nie sposób, bo - nim jeszcze pojawią się w zasięgu wzroku widzów z najlepszym widokiem - słychać poprzedzające ich dziesiątki trąb i bębnów oraz głośną, często napisaną specjalnie na ten dzień muzykę. Dudni z całej siły, a kiedy osiąga apogeum, pojawiają się pierwsi z kilkudziesięcioosobowej (czasami i większej) grupy - pierwsi pokutnicy niosą płonące świece, a idący za nimi - gigantyczne trony z figurami Jezusa i Matki Boskiej ozdobione misternej roboty baldachimami i żywymi kwiatami.

Duże i dość znane procesje odbywają się także w Kordobie, a w prowincji La Roja można zobaczyć samobiczowanie - ochotnicy, odziani w białe szaty, idą boso okładając się batami. Czas smutku, refleksji i procesji kończy się w Hiszpanii wraz z nastaniem Niedzieli Wielkanocnej, kiedy to wszyscy przestawiają się na radosne świętowanie zmartwychwstania - przedstawieniami i pokazami tańca na ulicach.

Wielkanoc Malaga Andaluzja

Wielkanoc Malaga Andaluzja/Fot. Shutterstock

Boże Narodzenie w Europie - najdziwniejsze zwyczaje w różnych krajach świata

Zdjęcie Marmot Plecak turystyczny Apollo 60 Zdjęcie Outhorn Plecak turystyczny Helios PCG006 Zdjęcie PASO Plecak turystyczny 82-955
Marmot Plecak turystyczny Outhorn Plecak turystyczny PASO Plecak turystyczny 82-955
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Wielkanoc, Włochy, ciasto Colomba Wielkanoc, Włochy, ciasto Colomba Wielkanoc, Włochy, ciasto Colomba/Fot. Shutterstock

Wielkanoc: Włochy

Wielkanoc we Włoszech

Procesje z figurami, pośród ulic w oknach których płoną świece, odbywają się także - ale na znacznie mniejszą skalę - w niektórych miastach włoskich.

Jedną z najsłynniejszych jest ta z Barile: to właściwie prawdziwe przedstawienie, do którego miejscowi szykują się przez cały rok niosąc w pochodzie figury Matki Boskiej i cierpiącego Chrystusa. Wokół idą ubrane na biało dziewczynki i pobrzękująca złotem "cyganka", która - wedle tradycji - miała zakupić gwoździe do ukrzyżowania.

"Złe duchy" krążą też po Sycylii - w miasteczku Prizzi młodzi chowają twarze za czerwonymi maskami upodobniającymi ich do diabłów i sieją grozę w okolicy szukając zbłąkanych dusz. Grozę trochę niepotrzebną, bo ten, kto trafi w ich ręce, po chwili trafia z nimi do baru, gdzie za pokutę dostaje polecenie postawienia wszystkim kolejki. Piekielne harce nie trwają jednak zbyt długo: wczesnym popołudniem na ulicach pojawia się figura Madonny, a złapane przez przebrane za anioły diabły, oddają jej pokłon i zrzucają maski.

W tym czasie całe Włochy szykują się już do świątecznych posiłków. Jednym z najsłynniejszych dań, którego nie może zabraknąć na żadnym wielkanocnym stole, jest babka z migdałami i kawałkami czekolady. Ponieważ kształtem przypomina gołębia, nazywają ją tu Colomba (czyli: gołębica), co wywodzi się z legendy, że takie właśnie ciasto mieszkańcy Pawii wysłali niegdyś na znak pokoju oblegających ich miasto wojskom.

Dzisiaj przed Wielkanocą Pawię oblegają więc rzesze turystów, którzy przyjeżdżają do niej kupić tradycyjną Colombę. Dzieci w tym czasie szukają czekoladowych jaj z niespodzianką, czyli najbardziej tradycyjnego z tradycyjnych prezentów.

Sylwester na świecie. Dziwne przesądy noworoczne

Zdjęcie Dockers buty trekkingowe Aimerio Zdjęcie KENT 121 - Skórzane buty trekkingowe Zdjęcie Merrell LAZER MID ORIGINS Obuwie trekkingowe (ME111C00F-704)
Dockers buty trekkingowe KENT 121 - Skórzane buty trekkingowe Merrell LAZER MID ORIGINS
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Wielkanoc Wielkanoc Fot. Shutterstock

Wielkanoc: Austria i Niemcy

Wielkanoc w Austrii i Niemczech

W tym samym czasie dzieci w Austrii szukają wielkanocnych koszyków ze słodyczami (najłatwiej je kupić na jarmarkach wielkanocnych, a jeden z najbardziej znanych odbywa się w Wiedniu), a w przystrojonych w zielone gałązki ozdobione pisankami Niemczech - czekoladowych jajek przyniesionych przez zajączka.

U naszych zachodnich sąsiadów Wielkanocny Zając swoją zaczyna swoją popularnością dorównywać bożonarodzeniowemu Mikołajowi.

Dziwne przesądy na świecie - Japonia, Grecja, Rosja, Polska i inne

Zdjęcie Caribee Torba na kółkach 57122 Zdjęcie Ormi Torba na kółkach TP/TELESKOP01 Zdjęcie Torba na kółkach Roley 171203
Caribee Torba na kółkach Ormi Torba na kółkach Torba na kółkach Roley
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Wielkanoc Malta Wielkanoc Malta Wielkanoc Malta/Fot. Shutterstock

Wielkanoc: Malta

Wielkanoc na Malcie

W czasie Wielkanocy warto wybrać się także na Maltę: jej mieszkańcy, dumni z faktu bycia najbardziej katolickim narodem Europy, do kościoła chodzącym nawet częściej niż Polacy. A kościoły, kaplice i kapliczki można tu spotkać naprawdę na każdym kroku, wśród nich - ten ze słynną grotą w Rabacie, w której miał zamieszkać św. Paweł po tym, jak jego statek, na którym uciekał z Rzymu, rozbił się u brzegów Malty. W ten sposób w 60 r.n.e, apostoł przywiózł na nią, jako do jednego z pierwszych miejsc na świecie, nową religię.

Kilkanaście wieków później na maleńką wyspę przybyli rycerze zakonu św. Jana (tzw. kawalerowie maltańscy), by bronić jej portów przed "barbarzyńcami". Dzisiaj wyposażeni w taką historię Maltańczycy swoją religijność manifestują na ulicach organizując festyny, procesje i przedstawienia; w Wielkanoc najpierw jest to ostatnia wieczerza, a potem - ogromne procesje towarzyszące figurze zmartwychwstałego Chrystusa.

Zdjęcie GARMIN Edge 200 Zdjęcie Garmin Edge 510 Zdjęcie Garmin Montana 600
GARMIN Edge 200 Garmin Edge 510 Garmin Montana 600
Porównaj ceny ? Porównaj ceny ? Porównaj ceny ?
źródło: Okazje.info
Wielkanoc Jerozolima Wielkanoc Jerozolima Wielkanoc Jerozolima/Fot. Shutterstock

Wielkanoc: Jerozolima

Wielkanoc w Jerozolimie

Chyba najbardziej niezwykłym miejscem na spędzenie Wielkanocy jest to, w którym wieki temu odbyła się ona naprawdę: miejsce kultu trzech wielkich religii, historii wielu cywilizacji, skrzyżowania kultur i szlaków handlowych - Jerozolima.

Zapytany o to, ile jest warta, legendarny dowódca wojsk muzułmańskich, który ją zdobył pokonując krzyżowców, najpierw odpowiedział: "nic", a po chwili - "wszystko". To tu Abraham miał złożyć w ofierze swego syna Izaaka, Mahomet - wznieść się do nieba, a przez Złotą bramę - wjechać na osiołku Jezus, by go ukrzyżowano.

Drogi krzyżowe odbywają się więc w Jerozolimie dokładnie w tych miejscach, gdzie wszystko wydarzyło się naprawdę, a uroczystości - kończą mszą celebrowaną przez kilkudziesięciu księży. By w nich uczestniczyć, do Jerozolimy przybywają rzesze turystów. Prędzej czy później, pokonując chaotyczną plątaninę wąskich ulic, każdy z nich skieruje swe kroki do Bazyliki Grobu Pańskiego, powstałej na końcu drogi krzyżowej, którą ostatniego dnia swojego życia przemierzył Jezus. Tu miał zostać ukrzyżowany, a potem - pochowany.

Wewnątrz budowli znajduje się m.in. kamień, na którym namaszczono jego ciało przed złożeniem w grobie, a przede wszystkim kapliczka, w której miał znajdować się sam grób.

Zdjęcie ANSMANN Latarka RC 2 Zdjęcie Maglite Latarka ML100 Zdjęcie SILVA Latarka czołowa TIPI
ANSMANN Latarka RC 2 Maglite Latarka ML100 SILVA Latarka czołowa TIPI
Sprawdź ceny ? Porównaj ceny ? Porównaj ceny ?
źródło: Okazje.info
Wielkanoc Filipiny Wielkanoc Filipiny Wielkanoc Filipiny/Fot. Shutterstock

Wielkanoc: Filipiny

Wielkanoc na Filipinach

iezwykłe, ale z zupełnie innego powodu, uroczystości odbywają się także na drugim końcu świata - na Filipinach, w jedynym kraju Dalekiego Wschodu, w którym dominującą religią jest chrześcijaństwo.

Na archipelagu Wielki Tydzień obchodzi się w sposób naprawdę szczególny, a obchody na wyspie Luzon ściągają przybyszy z całego świata. Już kiedy dojeżdżają do którejś z wiosek albo niewielkich miasteczek - np. Cutud albo San Fernando - za oknami lokalnych autobusów widzą chłopców z gołymi torsami: idą w procesjach, w koronach z liści palmowych, chłostając się nawzajem.

W kolejnych orszakach przechodzą pokutnicy i postaci odgrywające drogę krzyżową z Chrystusem dźwigającym ogromny krzyż. Gdy wszyscy wreszcie dotrą do kościoła, będą ociekać krwią. Ale to dopiero początek misterium, bo spod świątyni ludzie ruszają na Golgotę, gdzie czekają już krzyże. Ochotnicy, wśród wiwatującego tłumu, zostaną do nich przybici; tylko na kilka minut - chętnych jest tylu, że rytuał powtarza się kilka razy.

Choć kościół krytykuje te praktyki, uroczystości organizowane są co roku.

Zdjęcie Canon IXUS 145 czarny Zdjęcie Polaroid Z340 Zdjęcie Vivitar Vivicam 9124
Canon IXUS 145 czarny Polaroid Z340 Vivitar Vivicam 9124
Porównaj ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Wielkanoc Wyspa Wielkanocna Wielkanoc Wyspa Wielkanocna Wielkanoc Wyspa Wielkanocna/Fot. Shutterstock

Wielkanoc: Wyspa Wielkanocna

Wielkanoc na... Wyspie Wielkanocnej

W bardziej oryginalny sposób święta Wielkanocne można przeżyć już tylko w jednym miejscu - na Wyspie Wielkanocnej. Ten skrawek lądu na Oceanie Spokojnym jest najbardziej odosobnionym miejscem na świecie: od najbliższego zamieszkałego terytorium, czyli równie dalekiej i zapomnianej wyspy Pitcairn, dzieli go 2 tys. km, a od wybrzeży Chile - 3,6 tys. km.

Kiedy w Niedzielę Wielkanocną 1722 r. do jego wybrzeży przybił holenderski podróżnik Jacob Roggeveen, zobaczył przede wszystkim kamienne posągi. Prawie 900 tajemniczych postaci moai, wyciosanych z wulkanicznego kamienia, stoi z twarzami zwróconymi w kierunku wyspy. Rapa Nui, bo tak ją nazwali tubylcy, ma potężnych strażników: największe figury mierzą kilka metrów i ważą ponad 20 ton.

Tekst pochodzi z "Gazety Wyborczej"

Zdjęcie VORDON 45 Europa Zdjęcie MIO SPIRIT 6900 Europa Zdjęcie Prestigio 5055 Polska
VORDON 45 Europa MIO SPIRIT 6900 Europa Prestigio 5055 Polska
Porównaj ceny ? Porównaj ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Więcej o: