Najtańsze miasta świata na podróż

Portal www.priceoftravel.com opublikował listę najtańszych miast świata z perspektywy turysty. Gdzie dzienny koszt pobytu turysty jest najniższy na świecie? Sprawdź top 20 miast.
Wietnam. Hanoi - stolica Wietnamu Wietnam. Hanoi - stolica Wietnamu Fot. Shutterstock

Najtańsze miasta świata na podróż

Backpacker Index na 2012 rok obejmuje 116 miast ułożonych w rankingu od najtańszych do najdroższych na podróż. Pod uwagę wzięte zostały dzienne wydatki turysty zwiedzającego dane miasto. Porównano dzienny potrzebny budżet, w którego skład wchodzi nocleg w dobrym, ale tanim hostelu, trzy niedrogie posiłki, dwa przejazdy publicznym transportem, opłata za jeden wstęp do atrakcji turystycznej, 3 tanie piwa - jako element wydatków na rozrywkę.

Najtańsze miasta dla turystów znajdują się w Azji i Ameryce Łacińskiej, ale w pierwszej dwudziestce znalazły się także miasta europejskie - w tym jedno miasto Polski. Ranking został opublikowany w portalu www.priceoftravel.com. Może być inspiracją nie tylko dla backpackersów. Oto 20 najtańszych miast świata na podróż:

Pokhara, Nepal Pokhara, Nepal Pokhara, Nepal /Fot. Shutterstock

Pokhara, Nepal

Pokhara, Nepal - dzienny potrzebny budżet 15,83 USD

Pokhara to miasto w centralnym Nepalu, położone nad jeziorem Phewa Tal. Pokhara ma do zaoferowania przede wszystkim niezapomniane widoki m.in. na ośnieżone szczyty Annapurny, Dhaulagiri, Manaslu, na jezioro Phewa Tal. W obrębie miasta wytyczono wiele tras trekkingowych. Nad brzegiem jeziora Phewa Tal skupione są hotele, restauracje i sklepiki dla turystów. Na wyspie na jeziorze znajduje się ciekawa Świątynia Warahy. Z kolei Świątynia Bhimsen znajdująca się w centrum miasta, ma wszystkie cechy typowe dla architektury sakralnej Nepalu. Atrakcjami miasta są także: wodospad Devina, spływ przełomem rzeki Seti, liczne punkty widokowe. Samo miasteczko jest spokojne, stanowi dobrą bazę wypadową w góry.

Ciepło i tanio - 10 kierunków na wakacje zimą

Hanoi, Wietnam Hanoi, Wietnam Hanoi, Wietnam/Fot. Shutterstock

Hanoi, Wietnam

Hanoi, Wietnam - dzienny potrzebny budżet 16,54 USD

Stolica Wietnamu Hanoi to miasto ruchliwe i pełne zgiełku z jeziorem w centrum, wspaniałymi alejami, pełnymi życia ulicami i placami. Sercem miasta jest stara dzielnica handlowa, zwana dzielnicą trzydziestu sześciu ulic, w której biznes trwa nieprzerwanie od tysiąca lat. To właśnie tu skupia się najwięcej hoteli i pensjonatów - już za kilkanaście dolarów można wynająć komfortowy pokój dwuosobowy z łazienką. Przechadzka po tej części miasta to przedzieranie się przez dżunglę skuterów. Targi z żywnością sąsiadują tu z zatłoczonymi ulicznymi jadłodajniami i niezliczonymi sklepami z pamiątkami. Nad wąskimi ulicami królują plątaniny kabli, przeważają dziwacznie wąskie kamienice zwane "tunelowymi domami", których nazwa bierze się stąd, że za cienkimi fasadami rozciągają się długie na wiele metrów korytarze. W Hanoi można też zobaczyć rozsiane po całym mieście pozostałości kolonialnej architektury. Skarbem Hanoi jest neogotycka katedra świętego Józefa, przypominająca paryską Notre-Dame, a najbardziej osobliwą atrakcją turystyczną Hanoi jest mauzoleum Ho Chi Minha, ojca-założyciela komunistycznego Wietnamu.

Indochiny: Laos, Wietnam, Kambodża - wymarzona trasa na polską zimę

Ho Chi Minh City, Wietnam Ho Chi Minh City, Wietnam Ho Chi Minh City, Wietnam/Fot. Shutterstock

Ho Chi Minh City, Wietnam

Ho Chi Minh City, Wietnam - dzienny potrzebny budżet 17,36 USD

Ho Chi Minh, dawniej Sajgon, to miasto na południu Wietnamu na zachodnim brzegu rzeki Sajgon. Dawna stolica Wietnamu Południowego to głośne bary, restauracje, galerie, bazary i sklepy. W Sajgonie wszystko mówi o niedawnej przeszłości. Warto zwiedzić Muzeum Pozostałości Wojennych, które pokazuje wojnę w Wietnamie, ciekawa też jest dzielnica chińska. Ruch uliczny przyprawia w Sajgonie o zawrót głowy. Niemal na każdej ulicy pełno jest barów i sklepików. Okazji do wydania pieniędzy jest pełno, na szczęście nie trzeba mieć ich zbyt wiele, by móc zwiedzić to miasto.

Azja Południowo-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie

Chiang Mai, Tajlandia

Chiang Mai, Tajlandia - dzienny potrzebny budżet 18,59 USD

Chiang Mai to drugie co do wielkości miasto Tajlandii, pełne przepięknych świątyń. W Chiang Mai można spędzić miesiąc wcale się nie nudząc. Miedzy innymi ze względu na bogatą ofertę wycieczek - przejażdżki na słoniowym grzbiecie, spływy tratwą, wizyty w wiosce któregoś z górskich plemion, czy też kilkudniowe trekkingi na okoliczne wzgórza. W samym mieście także jest co robić - poczynając od kursów gotowania, na masażu i medytacji kończąc. Za dolara, a nawet mniej, można się stołować na ulicach Chiang Mai, tanie jest też zakwaterowanie.

Najlepsze 2011: Azja. Top 10 miejsc

Hoi An, Wietnam Hoi An, Wietnam Hoi An, Wietnam/Fot. Shutterstock

Hoi An, Wietnam

Hoi An, Wietnam - dzienny potrzebny budżet 18,70 USD

Położone w centralnym Wietnamie Hoi An to zabytkowe miasteczko wpisane na listę UNESCO, niegdyś główny port całej Azji Południowo-Wschodniej. Hoi An zachwyca starymi kamieniczkami, sklepikami z pamiątkami, restauracjami, wszechobecnymi lampionami, które rozświetlają miasto po zmroku. Hoi An to jednak przede wszystkim miejsce idealne na zakupy. Na starym mieście samych sklepów z ubraniami jest około 500. Zamiast gotowych ubrań kupuje się tu ubrania szyte na zamówienie. Hoi An to bowiem miasto tkaczy i krawców, którzy potrafią wyczarować prawdziwe cuda. W ich sklepikach wybiera się materiał z bel ułożonych aż po sufit, a następnie wzór z równie bogatych ilościowo katalogów. Ceny? Od kilku dolarów za bluzkę, po 30-40 za garnitur, czy suknię. Za niewielką kwotę można się także najeść, w jednej z wielu maleńkich restauracji.

Najtańsze miasta świata na podróż

Następne w kolejności najtańsze miasta świata to:

Goa, Indie - 18,80 USD
Katmandu, Nepal - 19,33 USD
Phnom Penh, Kambodża - 19,95 USD
Luang Prabang, Laos - 19,96 USD
Quito, Ekwador - 20,30 USD

La Paz, Boliwia La Paz, Boliwia La Paz, Boliwia/Fot. Shutterstock

Najtańsze miasta świata na podróż

La Paz, Boliwia - 21,55 USD
Bangkok, Tajlandia - 22,29 USD
Kuta, Bali, Indonezja - 22,92 USD
Manila, Filipiny - 24,01 USD
Sofia, Bułgaria - 24,19 USD

Kraków. Kraków to miasto pełne zabytków światowej klasy, a także miasto, w którym można się dobrze bawić, z ciekawą ofertą kulturalną, fajnymi knajpami i klubami. Kraków ma swój specyficzny klimat, a w szczególności zabytkowa dzielnica Kazimierz. Kraków. Kraków to miasto pełne zabytków światowej klasy, a także miasto, w którym można się dobrze bawić, z ciekawą ofertą kulturalną, fajnymi knajpami i klubami. Kraków ma swój specyficzny klimat, a w szczególności zabytkowa dzielnica Kazimierz. Kraków/ fot. Shutterstock

Najtańsze miasta świata na podróż

W pierwszej dwudziestce najtańszych miast świata znalazł się też Kraków.

Kraków, Polska - 25,53 USD
Mexico City, Meksyk - 25,56 USD
Siem Reap, Kambodża - 25,70 USD
Kuala Lumpur, Malezja - 25,72 USD
Phuket, Tajlandia - 25,87 USD

Pełna lista najtańszych miast świata na podróż

Zobacz także:

Top 10 miejsc na wakacje w kryzysie

Egipt tanio - jak tanio zwiedzić Egipt?

Ciepło i tanio - 10 kierunków na wakacje zimą

Więcej o: