Top 10 miejsc na wakacje w kryzysie

Wakacje w kryzysie wcale nie muszą być drogie. Oto miejsca na świecie wyróżnione w kategorii "najlepsza wartość" przez magazyn Lonely Planet.
Nowy Jork Nowy Jork Nowy Jork, Fot. Shutterstock

Nowy Jork, Boston, Waszyngton

"Lonely Planet" cyklicznie publikuje rankingi okolicznościowe prezentując kierunki najlepsze, najtańsze, najpiękniejsze, najdziwniejsze itd. Jak na czasy kryzysu przystało, w roku 2012 sporym powodzeniem cieszy się kategoria "najlepsza wartość".

Miejsce pierwsze jest dość nieoczekiwane, bo zajmują je miasta północno-wschodniego wybrzeża USA: Nowy Jork, Boston czy Waszyngton. Choć nigdy nie należały i nadal nie należą do najtańszych miejsc na świecie, teraz podróżując po nich można zaoszczędzić całkiem sporo, wykorzystując boom na tanie linie autobusowe - bilety na Megabus czy BoltBus kupione z wyprzedzeniem w internecie kosztują kilka dolarów (a nierzadko - dolara). Autobusy, które docierają także np. do Filadelfii, Toronto, Pittsburgha czy Charlotte są punktualne, wygodne i zatrzymują się niedaleko centrum. Tak oto w kraju wielkich odległości, w którym podróż bez wynajętego samochodu albo kilku biletów lotniczych jeszcze niedawno była niemożliwa, dziś stał się niemal cud. Manhattan, Central Park, Empire State Building, Rockefeller Center, szyk Piątej Alei, czyli ciągnący jak magnes Nowy Jork - 5 dolarów. Stolica, jak na tak wielki kraj wyjątkowo mała, zmienna, bo zamieszkała głównie przez wymieniającą się co kadencję administrację rządową, słynący z najwyższych w kraju po-datków, dzielnic prominentów, Kapitolu, Pentagonu i Białego Domu Waszyngton (na dodatek w wiele z tych miejsc wejść można za darmo) - 3 dolary. I jeszcze hit: amerykańskie miasto w czterowiekowej historii, kulturalna stolica rejonu, kwitnący ośrodek stoczniowy (o czym przypominają choćby autobusy dla turystów w kształcie statków), niezapomniane miejsce wędrówek za czerwoną linią na chodnikach (słynny Freedom Trail) kierującą do największych atrakcji turystycznych, czyli Boston - 1 dolar.

Japonia. Zamek Matsumoto jako jeden z nielicznych zachował swoją pierwotną architekturę, a ponadto jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych zamków samurajskich. Znajduje się w mieście Matsumoto, w prefekturze Nagano Japonia. Zamek Matsumoto jako jeden z nielicznych zachował swoją pierwotną architekturę, a ponadto jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych zamków samurajskich. Znajduje się w mieście Matsumoto, w prefekturze Nagano Zamek Matsumoto/Fot. Shutterstock

Japonia

Na miejsce drugie trafiła Japonia, zniszczona w trzęsieniu ziemi z marca 2011. Po wyjątkowo ciężkim roku dla turystyki podróż do Kraju Kwitnącej Wiśnie ma sens nie tylko moralny - bo zwyczajnie robimy coś dobrego pomagając turystyce się dźwignąć - ale też finansowy. W porównaniu do Paryża albo Londynu, atrakcje czy zakwaterowanie są tu o wiele tańsze; nawet w samym Tokio można znaleźć prosty minshuku, czyli guesthouse w tradycyjnym japońskim stylu za mniej niż 40 dolarów, wiele atrakcji - choćby świątynie czy ogrody botaniczne - jest za darmo, a inne - zwyczajnie tanie (za cenę jednego biletu do londyńskiego twierdzy Tower można mieć pięć do Narodowego Muzeum w Tokio).

Najtańsze kierunki na 2012 rok

Tadżykistan, Azja Środkowa fot. Shutterstock Tadżykistan, Azja Środkowa fot. Shutterstock Tadżykistan, Azja Środkowa fot. Shutterstock

Tadżykistan

Kolejny jest Tadżykistan: zachwycił już Marco Polo, zachwyci i dzisiejszego wędrowca. Kraj stabilny, bezpieczny i niewiarygodnie tani, nawet jeśli w cenę wliczy się wynajęcie samochodu z kierowcą. Co prawda samochodem będzie stara radziecka łada, ale do miejscowych dróg jakże pasująca; kilkaset złotych wystarczy, by przejechać nią słynną Autostradą Pamirską (Pamir Highway) - jedną z najwyższych, najbardziej widokowych i najpiękniejszych tras na świecie. Po drodze - przystanki przy gorących źródłach, wiekowe kamienne fortyfikacja, góry, góry i góry (najniższe miejsce w Pamirze znajduje się na wysokości 2500 m n. p. m.), malownicze przełęcze, kaniony, jeziora, a na zakończenie - nocleg w prawdziwej miejscowej jurcie; ceny - od 5 dolarów za osobę.

Azja Południowo-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie

Portugalia Porto - Vila Nova de Gaia / Shutterstock Portugalia Porto - Vila Nova de Gaia / Shutterstock Portugalia Porto - Vila Nova de Gaia / Shutterstock

Porto, Portugalia

Zmieniając zupełnie krajobrazy i otoczenie przenosimy się do Portugalii, a konkretnie Porto - portowego miasta nad rzeką Duoro, tuż przed jej ujściem do Atlantyku, słynącego z gwarnej nabrzeżnej dzielnicy Ribeira, błękitnych azulejos, brukowanych uliczek, wagoników kolejki zębatej wspinających się mozolnie prawie nad dachami domami i ażurowego, dwupoziomowego mostu zbudowanego przez ucznia Eiffla. Prowadzi on do położonej po drugiej stronie rzeki miejscowości Vila Nova de Gaia. Ponieważ zawsze była ona tańsza od Porto, przez lata powstawały w niej kolejne piwnice do przechowywania butelek słynnego porto wytwarzanego z winogron rosnących na zboczach doliny Duoro. Za przechadzki po podziemiach pełnych ogromnych beczek, połączone z degustacją przechowywanych w nich trunków tylko największe i najbardziej popularne winiarnie życzą sobie kilka euro. W pozostałych, położonych kilkaset metrów w górę od rzeki, tajemnice powstawania i smakowania wyśmienitego napoju zgłębia się za darmo. Za niewiele więcej można się do Porto dostać - miejscowe lotnisko ma dużą siatkę połączeń oferowanych przez tanie linie.

Egipt tanio - jak tanio zwiedzić Egipt?

Lesotho Lesotho Lesotho/Fot. Shutterstock

Lesotho

Lesotho - nazywane Królestwem Gór albo Królestwem Nieba - to najwyżej położone państwo świata (w całości - powyżej 1000 m.n.p.m.), które ma tylko jednego sąsiada, bo otacza je RPA. Z racji trudnej dostępności - centrum Lesotho zajmuje wysoki płaskowyż poprzecinany spektakularnymi dolinami, których pionowe ściany nierzadko sięgają 1000 metrów - "w poprzek" kraju prowadzi tylko jedna droga i nie dotarły tu jeszcze masowa turystyka oraz komercja. Jeśli w drodze z RPA do RPA jakiś zbłąkany turysta do Lesotho zawita, najpewniej przemierzy je na kucyku. To najlepszy i najbardziej niezwykły sposób na prawdziwe poznanie płaskowyżu. Na dodatek sposób tani - ceny wycieczek, z noclegiem, przewodnikiem i wyżywieniem, zaczynają się od 50 dolarów za dobę.

Ciepło i tanio - 10 kierunków na wakacje zimą

Iquitos Iquitos Iquitos /Fot. Shutterstock

Iquitos, Peru

Równie niezwykła jest droga ku następnemu kierunkowi: Iquitos jest co prawda nie najwyżej położonym, ale największym miasta świata, do którego nie można się dostać drogą lądową. Można tu tylko przylecieć albo dopłynąć - statkiem po Amazonce. Choć trzeba fantazji największych włóczęgów i poszukiwaczy przygód, by taką wyprawę nazwać tanią - ceny za dostanie się do tego 400-tysięcznego miasta i ruszenie z niego na dalszą eksplorację Amazonki, trzeba liczyć raczej nie w kilku, ale kilkunastu tysiącach złotych.

Belgia. Bruksela - jak ją mądrze i tanio zwiedzić

most golden gate most golden gate Fot. Shutterstock

San Francisco

Według zapewnień autorów siódme na liście San Francisco jest drogie jedynie do życia. Podróż tu jest "prawie za darmo": z lotniska do miasta można się dostać kolejką, a nie tylko taksówką, za hotel w centrum trzeba zapłacić nie więcej niż za hotel w Londynie, a po wyjściu z niego się najeść tanimi jak barszcz burritos. Z atrakcji za darmo San Francisco oferuje m.in. słynny most Golden Gate, kilometry plaż nad oceanem i jeden z dziwniejszych klimatów na świecie. Z racji położenia pomiędzy oceanem i zatoką zabójcze gorąco miesza się tu z lodowatym wiatrem, temperatura w kolejne dni potrafi się zmienić z kilkunastu do 40 st. i z powrotem, turysta zajmuje się głównie zdejmowaniem i zakładaniem swetra, a Mark Twain wypowiedział cytowane wciąż słowa: "The coldest winter I have ever spent was a summer in SF" (Najzimniejszą zimę przeżyłem latem w SF).

Hiszpania. Jak tanio zwiedzić Barcelonę?

Ochryda, Macedonia Ochryda, Macedonia Ochryda, Macedonia/Fot. Shutterstock

Ochryda, Macedonia

Na pozycję ósmą trafiło miejsce znacznie Polsce bliższe - macedońska Ochryda, czyli urocze średniowieczne miasteczko położone nad jeziorem Ochrydzkim: najstarszym w Europie i najgłębszym na Bałkanach, słynącym z podwodnych źródełek, często porównywanym charakterem do Bajkału. Samo miasto równie często nazywają "Jerozolimą Europy" - mówi się, że w średniowieczu było w nim aż 365 kościołów, po jednym na każdy dzień roku. Choć dziś jest ich zdecydowanie mniej, i tak można spędzić w Ochrydzie tydzień, każdego dnia odkrywając kolejną świątynię. Więcej niż ich jest tu tylko pokojów do wynajęcia - turyści znajdą je w prywatnych domach praktycznie co krok. Ceny - od kilku euro.

Praga - jak mądrze i tanio zwiedzić czeską stolicę

Mekong Mekong Fot. Shutterstock

Mekong, Wietnam

Za mniej więcej tyle samo, a często i mniej, można popłynąć łódką po delcie Mekongu w Wietnamie. To jedno z tych nielicznych na świecie miejsc, gdzie ceny wycieczek zorganizowanych są skandalicznie niskie. Ceny kilkudniowych wypraw, w programie których są wizyty w wioskach, na pływających targach, krokodylich fermach, przejażdżki łódkami oraz nocleg i wyżywienie, stratują od kilkudziesięciu dolarów.

Wakacje w Chorwacji. Jak wypocząć mądrze i tanio?

Merida, Meksyk Merida, Meksyk Merida, Meksyk/Fot. Shutterstock

Merida, Meksyk

Stawkę zamyka meksykańska Merida, miasto na Jukatanie w którym - w przeciwieństwie do resortów Cancun - można doświadczyć "prawdziwego Meksyku". Za kilkanaście dolarów można tu wypożyczyć motorówkę, która dowiezie do stad różowych flamingów, za niewiele więcej - dostać się do ruin pozostałych po potędze Majów.

 

Tekst pochodzi z "Gazety Wyborczej"

Więcej o: