10 urokliwych miasteczek w Polsce, idealnych na krótki jesienny wypad

Są przynajmniej kilka razy mniejsze od Warszawy, Krakowa lub Wrocławia, ale mają do zaoferowania wiele urokliwych miejsc. Przedstawiamy Wam idealne na krótkie jesienne wyprawy, polskie miasteczka-perełki.
Chełmno Chełmno Margoz/cc/Wikipedia

Chełmno

Chełmno

To nadwiślańskie miasto, które liczy ok. 20 tys. mieszkańców, ma niezwykle szeroką "ofertę" zabytków. Obok sąsiedniego Torunia Chełmno należy bowiem do najstarszych miast północnej Polski. Chełmno ma ogromną liczbę starych świątyń, a współczesne życie religijne miasta podzielone jest na katolików i protestantów. Jednakże Chełmno to nie tylko "miasto kościołów", to również "miasto zakochanych". W miejskim kościele parafialnym znajdują się relikwie św. Walentego. Z tego też powodu walentynki w Chełmnie są niezwykłe. W tym dniu np. piekarze serwują zakochanym bułeczki z lubczykiem. Prócz świątyń i kaplic w Chełmnie znajdują się godne uwagi kamienice gotyckie, barokowe i całkiem współczesne w centrum miasta. Na rynku podziwiać można wspaniały, renesansowy ratusz.

Czechy. 10 czeskich miast i miasteczek, które trzeba odwiedzić

...

Jerzy Strzelecki/cc/Wikipedia

Reszel Reszel Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Wyborcza.pl

Reszel

Reszel

Reszel, nieduże, ale niezwykle urokliwe miasteczko położone w północno-wschodniej Polsce, liczy blisko 5 tys. mieszkańców. Prócz malowniczej lokalizacji wśród mazursko-warmińskich pejzaży, w mieście uwagę przykuwają średniowieczne budowle. Mimo, że Reszel jest maleńki, słynie z wielu wspaniałych atrakcji. Najbardziej charakterystyczna to zamek biskupów warmińskich, gdzie zwiedzać można wieżę zamkową i muzeum sztuki. Nad rzeką Sejną, która przecina Reszel, wznoszą się gotyckie mosty. Podążając dalej, warto obejrzeć starą basztę więzienną i pozostałości murów obronnych. Na rynku, w pobliżu klasycystycznego ratusza, znajduje się średniowieczna studnia, którą odrestaurowano w 2006 roku. Zaledwie 6 km od Reszla, w Świętej Lipce, mieści się słynne Sanktuarium Maryjne.

Polska. Żuławy i okolice Zalewu Wiślanego

Kamień Pomorski Kamień Pomorski FOT. WOJCIECH NEC / Agencja Wyborcza.pl

Kamień Pomorski

Kamień Pomorski

To niezwykle przyjemne miasteczko leży na Pomorzu Zachodnim, zaledwie siedem kilometrów od Bałtyku. Jego nazwa wywodzi się od głazu narzutowego ulokowanego w płytkich wodach Zalewu Kamieńskiego. Według legendy, kamień za diabłem rzucił olbrzym rozgniewany jego oszustwem. Mimo braku bezpośredniego dostępu do morza, Kamień Pomorski ma swoje molo, przystań, a już niedługo - nowoczesną marinę budowaną na zalewie otaczającym miasto od północy. Kamień Pomorski słynie z gotyckiej Katedry im. Jana Chrzciciela, jednej z najstarszych świątyń na Pomorzu, z imponującymi organami, wirydarzem i kościelnym skarbcem. Co roku latem , goście z całej Europy tłumnie przybywają do Kamienia na słynne koncerty organowe. Miasto okalają pozostałości murów obronnych, u których podnóża, wzdłuż zatoki, rozciąga się miejski bulwar. Spacerując nim można dojść do błoni, ponad którymi wznosi się otwarty amfiteatr lub - w przeciwnym kierunku - do Baszty Wolińskiej, z której rozpościera się imponujący widok panoramy miasteczka. Ważnym zabytkiem Kamienia jest XIV-wieczny ratusz, ulokowany w centrum odrestaurowanej starówki. Przy okazji zwiedzania Katedry warto zajrzeć do średniowiecznego Pałacu Biskupiego, aby obejrzeć bogatą kolekcję regionalnych zabytków w Muzeum Ziemi Kamieńskiej.

Weekend w Polsce - pomysły na niepogodę

...

Kamień Pomorski/Halina E. Ciszewska-Czyż/cc/Wikipedia

Bardo Bardo Fot. Maciej Świerczyński / Agencja Wyborcza.pl

Bardo

Bardo

Dolny Śląsk ma mnóstwo małych, urokliwych miast, zwłaszcza na południu województwa. Jednym z nich jest małe, liczące zaledwie 3 tys. mieszkańców, Bardo Śląskie. Do Barda warto zajrzeć zwłaszcza jesienią, kiedy pobliskie Góry Bardzkie mienią się przeróżnymi kolorami. Najważniejsze atrakcje Barda to kamienny most na Nysie Kłodzkiej z XV wieku i barokowy kościół z muzeum sakralnym, relikwiarzami i figurą Madonny Tronującej, najstarszą na Dolnym Śląsku figurą drewnianą. Liczne przypowieści o cudach narosłe wokół niej spowodowały, że Bardo stało się ważnym przystankiem pielgrzymkowym. W okolicy mieszczą się dwie kalwarie, każda ulokowana jest w malowniczej okolicy. Przy jednej z nich, przy kaplicy na Górze Bardzkiej, znajduje się cudowne źródełko, z którego woda ma ponoć właściwości uzdrawiające oczy. W okolicy leży również legendarny Kamień Brygidy, czyli głaz narzutowy, z którym związane są liczne historie na temat tutejszego osadnictwa. Według legendy zmarła na nim odpoczywająca służąca z pobliskiego zamku, a okoliczności jej śmierci do dziś budzą wyobraźnię lokalnych mieszkańców.

Złotoryja Złotoryja Adam Majewski/cc/Wikipedia

Złotoryja

Złotoryja

Złotoryja co roku przyciąga turystów ciekawych spektaklu poszukiwania złota. Sierpniowe mistrzostwa w płukaniu tego cennego kruszcu to już tradycja w historii miasta. To również największa, ale nie jedyna atrakcja Złotoryi. Jak na niewielką populację (ok. 16 tys. mieszkańców), Złotoryja ma mnóstwo obiektów sakralnych. Warto zobaczyć tu m.in. XV-wieczną kapliczkę słupową lub wejść do Kościoła Narodzenia NMP, aby zwiedzić replikę średniowiecznej biblioteki łańcuchowej. Jej nazwa pochodzi od starodawnej, specyficznej praktyki przykuwania książek łańcuchami do pulpitów. W bibliotecznych zbiorach nie zabrakło m.in. dzieł Seneki i Arystotelesa. W Złotoryi można też zobaczyć stare mury obronne i, jak na "stolicę złota" przystało, muzeum i kopalnię tego kruszcu.

Czechy. 10 czeskich miast i miasteczek, które trzeba odwiedzić, cz. 2

Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Piotr Marek Kuźmitowicz/cc/Wikipedia

Krynica-Zdrój

Krynica-Zdrój

To miasto położone w Beskidzie Sądeckim ma wspaniały klimat, ukształtowany przez osadnictwo kultury polskiej i łemkowskiej. Trwałym śladem katolickiego i prawosławnego sąsiedztwa są malownicze cerkwie, których wieże dumnie wyglądają znad krynickich domostw. To również tutaj urodził się znany łemkowski prymitywista, czyli Epifaniusz Drowniak, przez niektórych zwany "krynickim Matejką", a powszechnie znany jako Nikifor. W Krynicy znajduje się muzeum tego artysty.

Dużym atutem miasta zimą, prócz możliwości spacerów szlakami Beskidu Sądeckiego, są liczne ośrodki narciarskie i dobrze prosperująca baza hotelowa. O każdej porze roku warto zajrzeć do krynickich pijalni wód mineralnych, z których miasto słynie w całej Polsce. Znana pijalnia "Słowtinka" to również jeden z najstarszych zabytków Krynicy, w którym funkcjonują ponadto liczne sanatoria i uzdrowiska.

Kazimierz Dolny. Kazimierz Dolny to niewielka miejscowość o niesamowitym klimacie ulokowana malowniczo w Małopolskim Przełomie Wisły. Znajduje się tu m.in. piękny rynek z charakterystyczną studnią i wspaniałymi kamienicami oraz ciekawy kościół pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja. Ponad rynkiem wznosi się też wzgórze Trzech Krzyży, z którego roztacza się wspaniały widok na miasto i okolicę. 
 
Kazimierz Dolny. Kazimierz Dolny to niewielka miejscowość o niesamowitym klimacie ulokowana malowniczo w Małopolskim Przełomie Wisły. Znajduje się tu m.in. piękny rynek z charakterystyczną studnią i wspaniałymi kamienicami oraz ciekawy kościół pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja. Ponad rynkiem wznosi się też wzgórze Trzech Krzyży, z którego roztacza się wspaniały widok na miasto i okolicę. Kazimierz Dolny/Fot. Shutterstock

Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny

Tego miasta nikomu nie trzeba przedstawiać - współcześni mieszkańcy legendarnego Kazimierza pewnie dawno zapomnieli, czym jest brak turystów. Latem gości przyciągają spotkania z artystami i festiwale, np. Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych lub muzyki klezmerskiej, jesienią - piękne kolory pobliskich lasów, wzgórz i wąwozów. O każdej porze roku to urokliwe miasteczko nad Wisłą kusi podróżnych malowniczą starówką, usianą zabytkowymi kamienicami z XVII wieku i kawiarenkami. W Kazimierzu nad Wisłą można zobaczyć późnorenesansowe spichlerze, żydowską synagogę albo wspiąć się do ruin zamku Kazimierza Wielkiego lub na Górę Trzech Krzyży. Obok muzeów - przyrodniczego i sztuki złotniczej - funkcjonuje tu Galeria Letnia artystów związanych z miastem. Na pożegnanie Kazimierza Dolnego turyści chętnie udają się po pamiątki - wypiekane z ciasta koguty to już prawdziwy symbol miasta.

Stary Sącz Stary Sącz Wuhazet-Henryk Żychowski/cc/Wikipedia

Stary Sącz

Stary Sącz

Stary Sącz to jedno z najstarszych miast Małopolski. Na mapie miasteczka, które liczy ponad 9  tys. mieszkańców, znajduje się mnóstwo zabytkowej architektury z XVIII i XIX wieku. Ten fakt czyni Stary Sącz niezwykle przytulnym miejscem na weekendowy relaks. Tym bardziej, że ma on wyjątkową lokalizację - w okolicy rozciąga się Popradzki Park Krajobrazowy. Zabytkowe kamienice można podziwiać zwłaszcza wokół rynku, który w 2006 roku przeszedł gruntowny remont. Mimo nowoczesnych udogodnień, takich jak wymiana oświetlenia czy renowacja płyty rynkowej, starosądecki rynek wciąż posiada nietypowy klimat. Tworzy go m.in. jedna z ważniejszych historycznych kamienic, zwana Domkiem na Dołkach, gdzie obecnie mieści się muzeum regionalne. Ciekawostką jest, że Stary Sącz bywa nazywany "miastem świętej Kingi". Znajduje się tu bowiem ufundowany przez księżną Kingę, żonę króla Bolesława Wstydliwego, klasztor klarysek.

Wolin Wolin Radosław Drożdżewski (Zwiadowca21)/cc/Wikipedia

Wolin

Wolin

Miasto położone na wyspie o tej samej nazwie to obowiązkowy punkt programu wycieczki po zachodniej części Pomorza. Prawie tak naturalnie jak Skandynawię, kojarzymy je z Wikingami. A wszystko za sprawą skansenu i corocznego Festiwalu Słowian i Wikingów, który latem tłumnie przyciąga do Wolina rodziny z dziećmi, i nie tylko. Miasto Wolin leży nad cieśniną, zwaną potocznie rzeką Dziwną. Nazwa wcale nie jest żartobliwa, ale wynika istotnie z dziwnej, kapryśnej natury rzeki, która nierzadko zmienia kierunek nurtu. Niedaleko brzegów Dziwnej, nad miejską starówką, wznosi się wieża gotyckiego kościoła. Wolin ma współczesną zabudowę, ale wśród budowli nie brakuje historycznych pamiątek, np. pozostałości murów obronnych albo XIX-wiecznych kamienic.

06.08.2011 WOLIN , XVII FESTIWAL SLOWIAN I WIKINGOW . BITWA MORSKA .  FOT. CEZARY ASZKIELOWICZ / AGENCJA GAZETA

Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta

Tykocin Tykocin Fot. Stimoroll/cc/Wikipedia

Tykocin

Tykocin

Do wybuchu II wojny światowej Tykocin, małe miasteczko na Podlasiu, był prężnym ośrodkiem kultury żydowskiej. Żydzi stanowili prawie połowę jego mieszkańców. Do dziś w Tykocinie zachowały się liczne ślady tego osadnictwa. Wędrówka po mieście nie może obyć się bez zwiedzenia przedwojennej, imponującej synagogi - po krakowskiej Starej Synagodze drugiej co do wielkości w Polsce. W Tykocinie funkcjonuje muzeum, zlokalizowane w Domu Talmudycznym, do którego warto zajrzeć nie tylko z uwagi na ogromną wartość historyczną - w piwnicy budynku, zwanego też Małą Synagogą, działa restauracja serwująca tradycyjne żydowskie dania, np. cymes.

Tykocin to miejsce wyjątkowe także pod względem walorów przyrodniczych. Miasteczko, położone u brzegów Narwi, blisko parków narodowych, zwłaszcza parku Narwiańskiego, przecina Europejski Szlak Bociani. Można więc tu spotkać dziesiątki bocianich gniazd.

Polska - rekordy i ciekawostki. Tego możesz nie wiedzieć!

Więcej o: