TOP 10: Podziemne atrakcje turystyczne na świecie

Jaskinie, katakumby, kopalnie, kanały, a nawet centra handlowe - podziemnych atrakcji nie brakuje w Polsce, a tym bardziej na świecie. Wybraliśmy 10 podziemnych atrakcji turystycznych na światowym poziomie. Znacie i polecacie inne? Czekamy na Wasze komentarze!
Jaskinia Mamucia, USA Jaskinia Mamucia, USA CC/Wikimedia/Daniel Schwen

Jaskinia Mamucia, USA

W Parku Narodowym Jaskini Mamuciej, w paśmie wapiennych wzgórz w Kentucky, znajduje się najdłuższa jaskinia na świecie - Jaskinia Mamucia. Turyści mogą zwiedzać Jaskinię Mamucią wybierając jedną z kilku tras - zależnie od preferowanego stopnia trudności. Wszystkie trasy w Jaskini Mamuciej mają łączną długość 19 km i znajdują się na pięciu poziomach, z których najniższy leży 110 metrów pod powierzchnią gruntu. Nie wszystkie korytarze i pomieszczenia w Jaskini Mamuciej zostały odkryte, grotołazi co i rusz znajdują tu coś nowego. W Jaskini Mamuciej są też atrakcje wodne: jeziora, rzeki i wodospady. Żyje tu ponad 200 gatunków zwierząt, w tym nietoperze i raki. Jaskinia Mamucia liczy sobie już 10 milionów lat!

Wycieczki po jaskini mają różny czas trwania oraz różne poziomy trudności. Na trudniejszych trasach trzeba się czasem wspinać po ścianach i czołgać w wąskich przejściach. Jedną z największych atrakcji Jaskini Mamuciej jest Frozen Niagara Tour, czyli trasa, podczas której można zobaczyć twór z krystalicznych nacieków skalnych, przypominający wodospad Niagara.

Podziemne trasy turystyczne - 10 miejsc w Polsce, które warto odwiedzić

Egipt. Piramida Cheopsa Egipt. Piramida Cheopsa Fot. Shutterstock

Piramida Cheopsa, Egipt

Piramida Cheopsa w Gizie to według starożytnych Greków jeden z siedmiu cudów świata. Ma podstawę o boku 230 m i wysokość 147 m. Piramida zorientowana jest zgodnie z kierunkami świata - jej boki są zwrócone dokładnie na północ, południe, wschód i zachód. Piramida Cheopsa została zbudowana z przeszło dwutonowych bloków kamiennych, ułożonych z wielką precyzją. Wejście do Wielkiej Piramidy umiejscowiono parę metrów nad ziemią - żeby dostać się do środka, trzeba pokonać kilka bloków skalnych. Wewnątrz Piramidy Cheopsa znajdują się korytarze o różnej wysokości i szerokości - część z nich mieści się nad ziemią, a część pod. Najwyższy korytarz tworzy Wielką Galerię, zbudowaną z bloków nieco wysuniętych do przodu i zasklepiających sufit na sporej wysokości. Za Wielką Galerią znajduje się długi i wąski pasaż, prowadzący do Komory Króla z sarkofagiem. Ciekawym rozwiązaniem architektonicznym jest konstrukcja stropu Komory Króla, zbudowanego z dziewięciu płyt granitu o łącznej wadze około 400 ton, nad którymi znajduje się pięć zamkniętych pomieszczeń.

Podziemne trasy turystyczne - 10 miejsc w Polsce, które warto odwiedzić - część 2

Montreal, centrum handlowe Montreal, centrum handlowe Dickbauch/CC/Wikimedia

Podziemne miasto, Montreal, Kanada

Świątynia konsumpcji pod ziemią? Czemu nie! Podziemne miasto w Montrealu rozciąga się na długości 32 kilometrów i stanowi największą tego typu podziemną sieć na świecie. Wybudowane w 1962 r. miasto to gigantyczne centrum handlowe z dwoma tysiącami sklepów, ale nie tylko - mieści się tu też uniwersytet, hotele, banki, muzea, stacje metra, dworzec autobusowy, a nawet boisko do hokeja na lodzie. W alternatywnym Montrealu można żyć, jeść i pracować bez wychodzenia na powierzchnię. Podziemne miasto szczególnie popularne jest zimą, gdy na powierzchni ziemi jest śnieg. Ale i w pozostałe dni roku nie narzeka na brak popularności - dziennie przebywa tu aż 500 tys. ludzi.

Polska. Sandomierz. W podziemnym labiryncie

Kopalnia srebra, Cerro Rico, Boliwia Kopalnia srebra, Cerro Rico, Boliwia Kopalnia srebra, Cerro Rico, Boliwia/Fot. Shutterstock

Kopalnia srebra, Cerro Rico, Boliwia

W boliwijskiej kopalni Cerro Rico srebro, cynk, miedź i inne cenne kruszce nie są ukryte głęboko pod ziemią, ale tuż pod jej powierzchnią. Mimo to w Cerro Rico dokopano się całkiem głęboko - kopalnia srebra udostępniana do zwiedzania znajduje się 200 metrów pod ziemią. Kopalnia istnieje od XVI wieku i pochłonęła 8 milionów istnień ludzkich, głównie sprowadzonych z Afryki niewolników. Do dziś kopalnia jest nieprzyjazna dla pracujących w niej górników, wielu z nich dożywa zaledwie 45 roku życia. Przez ponad 500 lat istnienia kopalni w Cerro Rico wydobyto z niej tyle srebra, że mówi się, że Hiszpanie mogliby z tego kruszcu wybudować most do swojej ojczyzny i jeszcze mieć co nim wozić. W lochach kopalni króluje diabeł El Tio, któremu przewodnicy składają hołdy. Odwiedziny u El Tio stanowią żelazny punkt programu wycieczek do kopalni.

Kopalnię Cerro Rico zwiedza się w kaloszach, kaskach i z latarkami. Warunki w kopalni są trudne, jest bardzo gorąco, a w powietrzu unosi się pył. Wyprawy do kopalni srebra organizują agencje turystyczne w Potosi.

5 naturalnych bogactw, które zmieniły świat

Katakumby św. Kaliksta, Rzym, Włochy, św. Kaliksta Katakumby św. Kaliksta, Rzym, Włochy, św. Kaliksta Katakumby św. Kaliksta/jimforest/Fot. flickr.com

Katakumby, Rzym, Włochy

Rzymskie katakumby obrosły legendą jako miejsce, w którym ukrywali się przed prześladowaniami pierwsi chrześcijanie. W rzeczywistości jest to sieć podziemnych cmentarzy, które złotą erę przeżywały  między II a IV wiekiem naszej ery, a  dopiero w V stuleciu stały się miejscem modlitw i kultu religijnego.

Katakumby rzymskie to wielopoziomowa sieć wielokilometrowych korytarzy z wnękami, w których byli chowani zmarli. Wnęki były następnie zamurowywane, a na płytach umieszczano imię nieboszczyka oraz symbol chrześcijański, zaś obok stawiano oliwne lampki. Oprócz skromnych wnęk w katakumbach znajdziemy tez bogato zdobione grobowce. Najbardziej znane rzymskie katakumby to katakumby św. Kaliksta, św. Sebastiana oraz św. Domicyli. Katakumby zwiedza się w grupach językowych z przewodnikiem.

Włochy. 10 atrakcji w Rzymie za mniej niż 10 euro

Jaskinie Aktun Chen, Maksyk Jaskinie Aktun Chen, Maksyk Dtraveller/flickr.com

Jaskinie Aktun Chen, Meksyk

Na półwyspie Jukatan, w głębi tropikalnego lasu, znajduje się podziemny system jaskiń o długości 640 metrów - Aktun Chen. Nazwa Aktun Chen w języku Majów oznacza "jaskinię z podziemną rzeką w środku". Podziemny świat wydaje się tu nieprawdopodobny. Jaskinie w zasadzie są trzy, a  w każdej z nich płynie podziemna rzeka. Bogactwem tajemniczych grot Aktun Chen są stalaktyty, stalagmity i spektakularnie wyrzeźbione skały. W podziemnych wodach jest mnóstwo skamieniałych muszli i ryb, które widać podczas spacerów wzdłuż rzek.

Spacery po oświetlonych jaskiniach Aktun Chen nie zajmują dużo czasu, wycieczki trwają przeciętnie ok. godziny i nie są trudne. W jaskiniach można też pływać z nurkowym ABC (w masce, fajce i płetwach), woda jest tam krystalicznie czysta, więc znakomicie widać wszystkie skarby przyrody, które się w niej kryją. Aktun Chen leży niedaleko Riviera Maya.

Meksyk. Najciekawsze miejsca

Kopalnia soli w Wieliczce. Historia wydobywania soli w Wieliczce sięga XIII wieku, a kopalnia jest jedną z najstarszych kopalni soli kamiennej na świecie. Kopalnia ilustruje wszystkie etapy rozwoju techniki górniczej w poszczególnych epokach historycznych. Rozciąga się na 9 poziomach. Unikatowe w skali światowej są wyrzeźbione w soli ołtarze, posągi i całe kaplice podziemne z płaskorzeźbami i żyrandolami. Pod ziemią obejrzeć można także oryginalne urządzenia, sprzęt, i inne ślady prac górniczych. W kopalni znajduje się podziemna poczta, restauracja. Kopalnia soli w Wieliczce. Historia wydobywania soli w Wieliczce sięga XIII wieku, a kopalnia jest jedną z najstarszych kopalni soli kamiennej na świecie. Kopalnia ilustruje wszystkie etapy rozwoju techniki górniczej w poszczególnych epokach historycznych. Rozciąga się na 9 poziomach. Unikatowe w skali światowej są wyrzeźbione w soli ołtarze, posągi i całe kaplice podziemne z płaskorzeźbami i żyrandolami. Pod ziemią obejrzeć można także oryginalne urządzenia, sprzęt, i inne ślady prac górniczych. W kopalni znajduje się podziemna poczta, restauracja. Kopalnia soli w Wieliczce, Polska/Fot. Shutterstock

Kopalnia soli w Wieliczce, Polska

Pośród największych światowych podziemnych atrakcji nie może oczywiście zabraknąć naszej rodzimej kopalni soli w Wieliczce. Groty Kryształowe w Wieliczce są unikatem na skalę światową, a kryształy solne z Wieliczki budzą zdumienie swoimi rozmiarami. Drugiego takiego miejsca na świecie nie ma. Uchodzącym za jedno z najpiękniejszych miejscem w kopalni soli w Wieliczce jest kaplica św. Kingi z 1896 roku, z ołtarzem i rzeźbami wykutymi w solnej skale.

Kopalnię w Wieliczce zwiedza się przez 3 godziny, turyści mogą zobaczyć trzy poziomy kopalni. Na wyższy z nich schodzi się pieszo po 380 schodach. Trasa turystyczna prowadzi przez 20 zabytkowych komór, które są połączone ciągiem chodników. Łącznie w kopalni w Wieliczce pokonuje się przeszło 2 kilometry. Ciekawe jest Muzeum Żup Krakowskich, które zwiedza się po drodze. Na górę wjeżdża się windą z poziomu trzeciego kopalni, położonego 135 metrów pod ziemią. Na dole jest dość ciepło jak na podziemną atrakcję, temperatura wynosi 14-16 stopni Celsjusza.

Bochnia. Weekend w kopalni

Tunele Cu Chi, Wietnam Tunele Cu Chi, Wietnam David McKelvey/flickr.com

Tunele Cu Chi, Wietnam

Tunele Cu Chi leżą 70 km od Sajgonu (obecnie Ho Chi Minh) i są najbardziej znanym miejscem z czasów wojny wietnamskiej. Dziś trudno uwierzyć, że 200 kilometrów tuneli wydrążono ręcznie - przy pomocy motyk i kapeluszy. Tunele były schronieniem dla ludności wietnamskiej podczas wojny z USA, tu Wietnamczycy ukrywali się, spali, gotowali - ślady po codziennym życiu można oglądać do dziś. Tunele Cu Chi były także obiektem militarnym, ukrywała się w nich armia Wietkongu, podziemia służyły za magazyny broni, przechowalnię ludzi i kryjówki dla agentów północnowietnamskich na ich drodze do Sajgonu i były bezlitośnie i brutalnie niszczone przez Amerykanów.

Dziś zwiedzić można tylko niewielki fragment tunelu Cu Chi, dostosowany do potrzeb turystów i poszerzony, ale i tak czuje się tu wilgoć i duchotę. Mimo, że obecnie tunel jest wyższy niż te, które były realnie wykorzystywane w czasie wojny wietnamskiej, większość drogi można pokonać jedynie kucając.

Ciekawa i mrożąca krew w żyłach jest też ekspozycja naziemna. Znajdziemy tu najeżone bambusowymi szpikulcami wilcze doły, zapadnie, kawałki drewna z powbijanymi gwoździami, sprytne kryjówki - wszystko, co pozwalało przetrwać w czasie okrutnej wojny.

Indochiny: Laos, Wietnam, Kambodża - wymarzona trasa na polską zimę

Kanały paryskie, Francja Kanały paryskie, Francja Diab.M/flickr.com

Kanały paryskie, Francja

Stolica Francji ma bogate życie podziemne - w Paryżu znajdziemy katakumby, schrony, kryjówki bojowników oporu z czasów wojny. Najbardziej znane są jednak paryskie kanały ściekowe, czyli... najbardziej cuchnące muzeum Paryża. Należy liczyć się z tym, że zapachy w kanałach są inne niż w paryskiej perfumerii. Podczas wycieczki można poznać sposoby gospodarowania wodą i ściekami w Paryżu, dowiedzieć się sporo o historii paryskiej kanalizacji oraz zobaczyć, jak wygląda gigantyczny system kanałów, których w Paryżu są łącznie aż 2 092 kilometry. Sieć paryskich kanałów odpowiada sieci ulic, więc de facto każda ulica w Paryżu ma swój podziemny odpowiednik.

Paryskie podziemia stanowiły atrakcję turystyczną już od XVIII wieku. Niegdyś kanały zwiedzało się w ręcznie pchanych wózkach, później w barkach, dzisiaj turyści przechodzą pieszo kilkaset metrów. Wejście znajduje się niedaleko mostu Alma. Wycieczka z przewodnikiem trwa godzinę. A po wycieczce warto zmienić ubranie.

Top 15. Najdziwniejsze muzea świata

Więcej o: