Top 12. Najpiękniejsze miasteczka nad Morzem Śródziemnym

Nad Morzem Śródziemnym można znaleźć wiele uroczych, wyjątkowo malowniczych miasteczek. Włochy, Francja, Hiszpania, Grecja - w każdym z tych państw są dziesiątki miasteczek, które zasługują na miano pięknych i wyjątkowych. Wybraliśmy 12 takich, które szczególnie warto odwiedzić. Oto najpiękniejsze miasteczka nad Morzem Śródziemnym
Cassis, Francja. Cassis to urocze portowe miasteczko nad Morzem Śródziemnym, które przyciąga spokojem oraz piękną architekturą. Cassis zachowało urok południowej Francji. Port otaczają kolorowe kamienice, a w plątaninie wąskich uliczek ukrywają się dziesiątki klimatycznych knajpek. Cassis, Francja. Cassis to urocze portowe miasteczko nad Morzem Śródziemnym, które przyciąga spokojem oraz piękną architekturą. Cassis zachowało urok południowej Francji. Port otaczają kolorowe kamienice, a w plątaninie wąskich uliczek ukrywają się dziesiątki klimatycznych knajpek. Cassis, Francja/Fot. Shutterstock

Cassis, Francja

Cassis to mały raj nad Morzem Śródziemnym, urocze portowe miasteczko, które przyciąga spokojem oraz piękną architekturą. Cassis zachowało urok południowej Francji, mimo że leży niedaleko takich popularnych kurortów, jak Marsylia, Saint Tropez, Cannes i Nicea. Port otaczają kolorowe kamienice, w plątaninie wąskich uliczek ukrywają się dziesiątki klimatycznych knajpek. Cassis wciąż jeszcze nie jest oblegane przez turystów, urlop spędzają tu zamożni turyści znudzeni głośnym, zatłoczonym Saint Tropez. Miasto urzekło Winstona Churchilla, który zaczął tu malować. W Cassis i pobliżu znajdują się wspaniałe zatoczki z piaszczystymi plażami. Dewiza miasta brzmi: "Kto widział Paryż, a nie widział Cassis, ten nic nie widział".

Taormina, Włochy Taormina, Włochy Taormina, Włochy/Fot. Shutterstock

Taormina, Włochy

Na wschodnim wybrzeżu Sycylii znajduje się Taormina - przepiękne miasteczko położone na zboczu Monte Tauro, łagodnie opadającym na morskie wybrzeże. Można tu wypoczywać na ukrytych w zatoczkach plażach, podziwiać widok na Etnę o każdej porze dnia, a także odkrywać pozostałości greckich zabudowań, takich jak grecka świątynia i ruiny amfiteatru. W architekturze Taorminy przeważają małe i kolorowe domki. "Kiedy słyszę słowo "Taormina", oczami wyobraźni widzę wysokie wzgórze, nisko rozłożone jedwabiste morze, w blasku słońca roztapiającą się jak kryształ Etnę, i w końcu całą czarodziejską scenerię grecko-rzymskiego teatru. Jest to jedyna taka scenografia na świecie" - pisał zafascynowany miastem Jarosław Iwaszkiewicz. Taormina to raj dla spacerowiczów.

Portofino, Włochy. Portofino to słynne miasteczko Włoskiej Riwiery. Leży w regionie Liguria, w prowincji Genua i należy do najbardziej ekskluzywnych miejscowości we Włoszech. Zdaniem wielu, Portofino to najpiękniejszy port Morza Śródziemnego. Portofino to piaszczyste plaże, urokliwa architektura, wspaniałe restauracje i wiele, wiele więcej... Portofino, Włochy. Portofino to słynne miasteczko Włoskiej Riwiery. Leży w regionie Liguria, w prowincji Genua i należy do najbardziej ekskluzywnych miejscowości we Włoszech. Zdaniem wielu, Portofino to najpiękniejszy port Morza Śródziemnego. Portofino to piaszczyste plaże, urokliwa architektura, wspaniałe restauracje i wiele, wiele więcej... Portofino, Włochy/Fot. Shutterstock

Portofino, Włochy

Portofino to złote dziecko Włoskiej Riwiery. Leży w regionie Liguria, w prowincji Genua i należy do najbardziej ekskluzywnych miejscowości we Włoszech. W Portofino wakacje spędzają od lat sławni i bogaci tego świata - od Brigitte Bardot po Silvio Berlusconiego. Zdaniem wielu Portofino to najpiękniejszy port Morza Śródziemnego. Piaszczyste plaże, urokliwa architektura miasteczka, wspaniałe restauracje ulokowane na tarasach z widokiem na morze - to wszystko sprawia, że z Portofino nie chce się wyjeżdżać. Każdy, kto odwiedzi Portofino choć na chwilę, zamarzy, by tu wrócić, zacumować w porcie swój własny luksusowy jacht i korzystać z uroków ekskluzywnego śródziemnomorskiego życia.

 

Portofino, Włochy/Fot. ShutterstockPortofino, Włochy/Fot. Shutterstock

Oia, Santorini, Grecja. Oia to najbardziej eleganckie i najbardziej malownicze miasteczko na wyspie Santorini, położone na jej północnym cyplu. Oia to labirynty uliczek z ciasno stłoczonymi białymi domkami i prawosławnymi kościółkami, które zsuwają się po zboczach na samą krawędź wulkanicznej kaldery. Oia, Santorini, Grecja. Oia to najbardziej eleganckie i najbardziej malownicze miasteczko na wyspie Santorini, położone na jej północnym cyplu. Oia to labirynty uliczek z ciasno stłoczonymi białymi domkami i prawosławnymi kościółkami, które zsuwają się po zboczach na samą krawędź wulkanicznej kaldery. Oia, Santorini, Grecja/Fot. Shutterstock

Oia, Santorini, Grecja

Wyspa Santorini jest inna od pozostałych wysp greckich. Robi wrażenie na każdym, kto ma szczęście ją zobaczyć. Na uwagę szczególnie zasługuje miasteczko Oia. Oia to najbardziej eleganckie miasteczko na wyspie Santorini, położone na jej północnym cyplu. Labirynty uliczek miasta Oia z ciasno stłoczonymi białymi domkami i prawosławnymi kościółkami zsuwają się po zboczach na samą krawędź wulkanicznej kaldery. W białych domkach mieści się mnóstwo knajpek, kafejek i butików artystycznych, jest też prawdziwy, płaski deptak z którego rozciąga się fantastyczny widok na wulkan i całą wyspę.

 

Oia, Grecja/Fot. ShutterstockOia, Grecja/Fot. Shutterstock

Amalfi, Włochy Amalfi, Włochy Amalfi, Włochy/Fot. Shutterstock

Amalfi, Włochy

Miasteczko Amalfi to centrum pięknego włoskiego wybrzeża Amalfi. To jedno z najpiękniejszych widokowo miejsc Europy. Na stromej skale wyrastają tu małe białe domki skupione wokół głównego placu miasta. Miasteczko Amalfi składa się właściwie z maleńkich uliczek i niezliczonej ilości schodów. Na małych placykach znajdują się kolorowe stragany i kafejki. Dumą miasteczka jest katedra św. Andrzeja. To eleganckie miasteczko pełne jest wyśmienitych restauracji - miejscowa kuchnia słynie z niesamowitych przysmaków.

 

amalfi, włochyAmalfi, Włochy/Fot. Shutterstock

Positano, Włochy

Positano to kolejna perła wybrzeża Amalfi. Miasteczko ulokowane na klifie wznosi się nad turkusowym morzem. Positano znane już było w czasach rzymskich, z tego okresu pochodzi kilka okazałych willi, których ruiny wciąż można oglądać. Dziś Positano to bardzo luksusowy kurort i aby spędzić tu więcej niż kilka godzin, trzeba się przygotować na duże wydatki. Positano zachwyca przede wszystkim wspaniałymi widokami. Z urodą Positano wiąże się wiele legend. Jedna z nich mówi, że na wodach wokół Positano, można spotkać syreny, które kuszą i uwodzą każdego mężczyznę, którego zobaczą. Miasteczko słynie z także z romantycznych kawiarenek i restauracji z doskonałą kuchnią i bogatą ofertą win.

 

Positano, Włochy/shutterstockPositano, Włochy/shutterstock

Valletta, Malta. Valletta jest stolicą Malty, ale zajmuje powierzchnię mniejszą niż jeden kilometr kwadratowy. O Valletcie mówi się często, że jest to ogromne muzeum na otwartym powietrzu. Vallettę określa się nawet mianem jednego z największych skupisk historycznych na świecie. Valletta, Malta. Valletta jest stolicą Malty, ale zajmuje powierzchnię mniejszą niż jeden kilometr kwadratowy. O Valletcie mówi się często, że jest to ogromne muzeum na otwartym powietrzu. Vallettę określa się nawet mianem jednego z największych skupisk historycznych na świecie. Valletta, Malta/Fot. Shutterstock

Valletta, Malta

Zdaniem Lonley Planet Malta jest "mikrokosmosem Morza Śródziemnego". W tym małym wyspiarskim państwie można poczuć śródziemnomorską atmosferę i styl życia. Malta to mieszanka Europy, Afryki Północnej i wpływów arabskich, co czyni ją tak różnorodnym, fascynującym i wyjątkowym miejscem na wakacje. Klimat na Malcie sprzyja odwiedzaniu jej o każdej porze roku. Wizytą na Malcie będą zachwyceni miłośnicy architektury, a szczególnie zakochają się w mieście Valletta. Valletta jest stolicą Malty, ale zajmuje powierzchnię mniejszą niż jeden kilometr kwadratowy. O Valletcie mówi się często, że jest to ogromne muzeum na otwartym powietrzu. Na stronie UNESCO Vallettę określa się mianem jednego z największych skupisk historycznych na świecie.

 

Valletta, MaltaValletta, Malta/Fot. Shutterstock

Naxos, Grecja Naxos, Grecja Naksos, Grecja/Fot. Shutterstock

Naxos, Grecja

Naxos jest zieloną wyspą, jedną z najładniejszych w Archipelagu Cykladów, który leży w południowo-zachodniej części Morza Egejskiego. Krajobraz Naxos tworzą gaje oliwne i sady. Wyspa jest w większości górzysta, ale posiada także przepiękne plaże. Atrakcją wyspy są też liczne okazałe kościoły. Linia brzegowa Naxos obfituje w wiele zatok. To raj dla miłośników opalania i sportów wodnych. Jedną z najpiękniejszych plaż nie tylko w Naxos, ale w całej Europie, znaleźć można na zachodnim wybrzeżu wyspy, w małej, ale bardzo malowniczej miejscowości Agios Prokopios. Wąskie uliczki miasteczka pełne są knajpek i restauracji. Głównym miastem wyspy jest jednak Naxos z ładnym starym miastem położonym tuż przy porcie. Mieszkańcy Naxos słyną z gościnności.

Tossa de Mar, Hiszpania Tossa de Mar, Hiszpania Tossa de Mar, Hiszpania/Fot. Shutterstock

Tossa de Mar, Hiszpania

Tossa de Mar to niewielka miejscowość na wybrzeżu Costa Brava w Hiszpani, która słynie ze swoich wspaniałych zabytków i pięknych plaż. Prawdziwą wizytówką miasta jest średniowieczna starówka otoczona murami obronnymi z siedmioma wysokimi basztami. Wewnątrz murów zachowały się kamienne domy z XIII i XIV wieku, w których dziś mieszczą się restauracje, kafejki i sklepy z pamiątkami. Przy głównym placu stoi Muzeum Miejskie, do którego warto zajrzeć ze względu na obraz "Niebiański Skrzypek" Marca Chagalla, który namalował go inspirując się miastem Tossa de Mar. W Tossie znajduje się również malownicza, piaszczysta plaża, a w okolicy miasta kolejne.

Rethymnon, Kreta, Grecja. Rethymnon to trzecie co do wielkości miasto Krety. Poza dziesiątkami hoteli i piaszczystymi plażami znajduje się tu zachowane w idealnym stanie stare miasto. Obok siebie stoją tu cerkwie i tureckie meczety, a wąskie uliczki tworzą wciągający labirynt. Rethymnon, Kreta, Grecja. Rethymnon to trzecie co do wielkości miasto Krety. Poza dziesiątkami hoteli i piaszczystymi plażami znajduje się tu zachowane w idealnym stanie stare miasto. Obok siebie stoją tu cerkwie i tureckie meczety, a wąskie uliczki tworzą wciągający labirynt. Rethymnon, Kreta/Fot. Shutterstock

Rethymnon , Kreta, Grecja

Rethymnon to trzecie co do wielkości miasto Krety. Poza dziesiątkami hoteli i piaszczystymi plażami znajduje się tu zachowane w idealnym stanie stare miasto. Na jego ulicach panuje niepowtarzalny klimat, szczególnie wieczorami. Obok siebie stoją tu cerkwie i tureckie meczety, a wąskie uliczki tworzą labirynt, błądząc którym można trafić na m.in. XVII-wieczną fontannę Rimondi z kranami w kształcie lwich głów. Ulubionym miejscem turystów jest jednak port wenecki strzeżony przez XIII-wieczną latarnię morską, otoczony kolorowymi kamienicami i knajpkami. Nad miastem góruje wenecka forteca, z której roztacza się piękny widok na miasto.

Collioure, Francja Collioure, Francja Collioure, Francja/Fot. Shutterstock

Collioure, Francja

Collioure to maleńka, malownicza miejscowość we francuskiej Katalonii z małym śródziemnomorskim portem rybackim. Miejscowość wkomponowana jest w krajobraz winnic okalających stoki Pirenejów. Znajduje się tu kamienista plaża i kilka atrakcyjnych zabytków - m.in. odrestaurowane mury zamku - dawnej rezydencji króla Majorki i XIV-wieczny kościół, zbudowany na fundamentach starej latarni, w którym znajduje się barokowy ołtarz. Collioure urzeka jednak przede wszystkim urokiem starych kamieniczek, pomiędzy którymi wiją się wąskie uliczki. Miasto rozsławili artyści z początku XX w., głównie fowiści, którzy cenili tutejsze barwy i śródziemnomorskie światło. Collioure jest świetną bazą do zwiedzania całego wybrzeża. 

Menton, Francja Menton, Francja Menton, Francja/Fot. Shutterstock

Menton, Francja

Menton jest częścią Riwiery Francuskiej i leży blisko granicy włoskiej, dlatego wpływy włoskie są tu bardzo silne. Od słynnego Monako, mekki sławnych i bogatych, miasto dzieli jedynie 13 kilometrów. Chętnie przyjeżdżają więc turyści zmęczeni gwarem wielkich sąsiednich kurortów. Wiele starych, ze smakiem odnowionych budynków dodaje miastu uroku. Zabytkowe centrum miasta jest zamknięte dla ruchu samochodowego. Menton nazywano kiedyś "miastem cytryn" z powodu licznych upraw limonek, pomarańczy i cytryn. Cytrusy także dziś można kupić wszędzie. Warto zobaczyć same miasto oraz piękne otaczające je ogrody. W restauracjach w Menton kuchnia francuska miesza się tu z kuchnią włoską.

 

Menton, Francja/shutterstockMenton, Francja/shutterstock

Więcej o: