TOP 10: Arcydzieła świata przyrody

Arcydzieła świata przyrody to przede wszystkim parki i rezerwaty przyrody. Na całym świecie jest ich dużo, ale Lonely Planet wyróżniło te, które w szczególności warto odwiedzić. Tam można poznać potęgę natury i docenić naszą piękną planetę.

Pustynia Namib w Namibii Pustynia Namib w Namibii Namibia/Fot. Shutterstock

Park Narodowy Namib-Naukluft, Namibia

Park Narodowy Namib-Naukluft to ogromny rezerwat znajdujący się w zachodniej Namibii. Obszar ten jest jednym z największych obszarów chronionych na świecie. Został utworzony w 1979 roku przez połączenie dwóch obszarów chronionych: Parku Narodowego Pustyni Namib oraz Parku Narodowego Zebry Górskiej - Naukluft. Najwspanialszym miejscem w Parku Narodowym Namib-Naukluft jest Sossusvlei z najwyższymi na świecie wydmami piaskowymi. Piaskowe góry zachwycają wielkością i barwą. Wysokość wydm dochodzi nawet do 300 metrów. Na terenie Parku Narodowego Namib-Naukluft obejrzeć można jeszcze wiele fascynujących miejsc, a także niezwykłe rośliny, które nie występują nigdzie indziej na świecie.

Park Narodowy Namib-Naukluft

Park Narodowy Namib-Naukluft/Fot. Shutterstock

Park Narodowy Namib-Naukluft, Namibia

Park Narodowy Namib-Naukluft/Fot. Shutterstock

Banff National Park, Kanada, Banff Banff National Park, Kanada, Banff Banff National Park/Kanada/Fot. Shutterstock

Park Narodowy Banff, Kanada

Park Narodowy Banff jest najbardziej znanym z parków narodowych w kanadyjskich Górach Skalistych i jedną z największych atrakcji turystycznych w Kanadzie. W Banff znaleźć można to, o czym czytamy w książkach - Kanadę pachnącą żywicą i piękne krajobrazy. Główna miejscowość parku - Banff, będąca niekwestionowaną stolicą kanadyjskich Gór Skalistych, powstała w 1883 r., gdy trzej robotnicy kolejowi natknęli się w tej okolicy na gorące źródła. Park przecinają dwie popularne i niezwykle malownicze drogi: Bow Valley Parkway z Banff do Lake Louise oraz znacznie dłuższa Icefields Parkway z Lake Louise do Jasper. Tę drugą widokową szosę wybudowano specjalnie z myślą o turystach i dziś uznaje się ją za jedną z najpiękniejszych tras górskich na świecie. Park Narodowy Banff to z pewnością arcydzieło przyrody, na które składają się m.in: bujna roślinność, rwące rzeki, malownicze wodospady, kaniony, góry i zamieszkujące ten park zwierzęta.

Banff National Park, Kanada

Park Narodowy Banff, Kanada/Fot. Shutterstock

Mungo National Park, Australia Mungo National Park, Australia Mungo National Park, Australia/Fot. Shutterstock

Park Narodowy Mungo, Australia

Park Narodowy Mungo znajduje się w południowej części Australii. Główną atrakcją parku są wyschnięte jeziora Willandra - skamieniałe pozostałości po dawnych jeziorach, urozmaicone formacjami piaskowymi z epoki plejstocenu. Nad jeziorem Mungo (jednym z jezior Willandra) dokonano wielu ważnych odkryć archeologicznych. Najważniejszym znaleziskiem są kości mężczyzny sprzed 62 tysięcy lat. Na terenie parku znajduje się także potężna i malownicza wydma o długości prawie 30 kilometrów zwana Chińskim Murem oraz piaskowcowe ostańce zmieniające barwę w ciągu dnia.

Mungo National Park, Australia

Park Narodowy Mungo, Australia/Fot. Shutterstock

Grand Canyon, Arizona, USA Grand Canyon, Arizona, USA Grand Canyon/Fot. Shutterstock

Park Narodowy Wielkiego Kanionu, Arizona, USA

Park Narodowy Wielkiego Kanionu to kolejne arcydzieło przyrody. Swoje istnienie zawdzięcza rzece Kolorado, która przez miliony lat drążyła go w Płaskowyżu Kolorado, przebijając się przez kolejne warstwy piaskowców, wapieni, łupków i granitów. Najstarsze skały wewnątrz Wielkiego Kanionu pochodzą sprzed niemal dwóch miliardów lat. Dzisiaj nad krawędzią Wielkiego Kanionu staje co roku kilka milionów turystów. Ogromna przestrzeń zapiera dech w piersiach. Szerokość Wielkiego Kanionu oglądanego z południowej krawędzi wynosi w zależności od punktu pomiaru od 13 do 26 kilometrów. Żadna fotografia ani żaden opis nie są w stanie oddać ogromu tego, co stworzyła tutaj natura. Wielki Kanion nigdy nie wygląda tak samo. Słońce i cienie chmur powodują, że barwy ziemi ciągle się zmieniają - od czerni i brązu po błękit i mocną czerwień.

Grand Canyon, USA, Arizona

Park Narodowy Wielkiego Kanionu/Fot. Shutterstock

Khao Sok National Park, Tajlandia Khao Sok National Park, Tajlandia Khao Sok National Park/Fot. Shutterstock

Park Narodowy Khao Sok, Tajlandia

Park Narodowy Khao Sok to najstarsza dżungla na świecie, jak można wyczytać w folderach reklamowych. Te dziewicze tereny najprzyjemniej odkrywać m.in. na grzbiecie słonia lub podczas rejsu łódką kanu po rzece. Rozległy park może się poszczycić wieloma ciekawymi gatunkami fauny i flory. W dżungli żyją na przykład gibony oraz dzioborożce. Wizyta tutaj to prawdziwa przygoda.

Park Narodowy Khao Sok, Tajlandia

Park Narodowy Khao Sok, Tajlandia/Park Narodowy Khao Sok

Grenlandia Grenlandia Grenlandia/Fot. Shutterstock

Park Narodowy Grenlandii, Grenlandia

Park Narodowy Grenlandii to największy park narodowy na świecie. Ma powierzchnię dwukrotnie większą od Francji. Jego terytorium rozciąga się od samego wybrzeża w głąb lądu. Park Narodowy Grenlandii to niezwykły, surowy krajobraz i niczym niezakłócona arktyczna przyroda. W parku mieszkają wyjątkowe zwierzęta, takie jak niedźwiedzie polarne, morsy, renifery, woły piżmowe.

Park Narodowy Grenlandii, Grenlandia

Park Narodowy Grenlandii/Fot. Shutterstock

Wodospady Iguazu. Wspaniałe wodospady leżą na granicy argentyńsko-brazylijskiej, która przebiega centralnie przez Diabelską Gardziel, największy i najbardziej spektakularny z wodospadów. Z bazaltowego progu w kształcie podkowy spada tu w ciągu godziny (w porze deszczowej) 140 milionów ton wody! To siedem razy więcej niż przelewa się przez wodospad Niagara. W grzmiącą Gardziel Diabła można zajrzeć z niezwykłego tarasu zawieszonego niemal nad krawędzią wodospadu. 
Wodospady Iguazu. Wspaniałe wodospady leżą na granicy argentyńsko-brazylijskiej, która przebiega centralnie przez Diabelską Gardziel, największy i najbardziej spektakularny z wodospadów. Z bazaltowego progu w kształcie podkowy spada tu w ciągu godziny (w porze deszczowej) 140 milionów ton wody! To siedem razy więcej niż przelewa się przez wodospad Niagara. W grzmiącą Gardziel Diabła można zajrzeć z niezwykłego tarasu zawieszonego niemal nad krawędzią wodospadu. Wodospady Iguazu/Fot. Shutterstock

Park Narodowy Iguazu, Argentyna/Brazylia

W latach 30. ubiegłego wieku w pobliżu niewielkiego miasteczka Puerto de Iguazu w Argentynie powstał Park Narodowy Iguazu. Park Narodowy Iguazu sąsiaduje z brazylijskim Parkiem Narodowym Iguaçu. To do Argentyny należy jednak 80 proc. wodospadów, które są niekwestionowanym cudem przyrody. Diabelska Gardziel to największy i najbardziej spektakularny z wodospadów Iguazu. Woda spada tu z wysokości nawet ponad 70-ciu metrów. Wodospadom towarzyszą: słyszany w promieniu 20 kilometrów huk, obłoki pary i nieprawdopodobnie piękne tęcze.

Wodospady Iguazu

Park Narodowy Iguazu, Argentyna/Brazylia/Fot. Shutterstock

Saba Marine Park Narodowy, Saba Marine Saba Marine Park Narodowy, Saba Marine Saba Marine/Fiot

Park Narodowy Saba Marine, archipelagMałych Antyli

Tylko 15-minutowy lot dzieli popularną wyspę karaibską Sint Maarten od niezwykłego, wulkanicznego krajobrazu wyspy Saba. Niewielka Saba należy do Holandii. Znajduje się w Ameryce Środkowej, w archipelagu Małych Antyli. Wyspa wraz z wulkanem Mount Scenery stanowi wynurzoną część podmorskiego wulkanu. Najwięcej cudów natury znajduje się jednak pod powierzchnią wody. Istniejący od 1987 roku Park Narodowy Saba Marine to ogromna atrakcja dla nurków. Kolorowe rafy i wspaniały morski świat sprawiają, że Park Narodowy Saba Marine jest jednym z najpiękniejszych miejsc do nurkowania na świecie.

Park Narodowy Saba Marine, Antyle Holenderskie/fot. Shutterstock

Park Narodowy Saba Marine, Antyle Holenderskie/fot. Shutterstock

Tongariro National Park, Nowa Zelandia. Na jednodniowym szlaku Tongariro Crossing w Parku Narodowym Tongariro kryją się trzy jeziorka, zwane szmaragdowymi, których obłędny kolor kontrastuje ze skalistym otoczeniem, tworząc nieziemski wręcz krajobraz. Tongariro National Park, Nowa Zelandia. Na jednodniowym szlaku Tongariro Crossing w Parku Narodowym Tongariro kryją się trzy jeziorka, zwane szmaragdowymi, których obłędny kolor kontrastuje ze skalistym otoczeniem, tworząc nieziemski wręcz krajobraz. Tongariro National Park, Nowa Zelandia/Fot. Shutterstock

Park Narodowy Tongariro, Nowa Zelandia

Nowa Zelandia obfituje w wiele pięknych miejsc, a wśród nich jest z pewnością Park Narodowy Tongariro. Został utworzony w 1887r. na Wyspie Północnej. Obejmuje on południową część Wyżyny Wulkanicznej, łącznie ze szczytami ludu Tuwahare. Na jednodniowym szlaku Tongariro Crossing w Parku Narodowym Tongariro można zobaczyć wiele niezwykłych krajobrazów, ale prawdziwym cudem są trzy jeziorka, zwane szmaragdowymi, których obłędny kolor kontrastuje ze skalistym otoczeniem. W parku występują też czynne wulkany i gorące źródła.

Tongariro National Park, Nowa Zelandia/Fot. Shutterstock

Park Narodowy Tongariro, Nowa Zelandia/Fot. Shutterstock

Wyspy Galapagos. Rozciągający się na Oceanie Spokojnym archipelag Galapagos tworzy 13 dużych wysp wulkanicznych i 5 małych. Wyspy Galapagos są jednym z najlepszych miejsc na świecie do obserwowania dzikich zwierząt. Wyspy Galapagos. Rozciągający się na Oceanie Spokojnym archipelag Galapagos tworzy 13 dużych wysp wulkanicznych i 5 małych. Wyspy Galapagos są jednym z najlepszych miejsc na świecie do obserwowania dzikich zwierząt. Galapagos/Fot. Shutterstock

Park Narodowy Galapagos, Galapagos

Wyspy Galapagos zwane inaczej Wyspami Żółwimi leżą na Oceanie Spokojnym. Ok. 10 mln lat temu wyłoniły się z oceanu jako wulkaniczne szczyty. Geograficzna izolacja stworzyła tu odpowiednie warunki dla specyficznego rozwoju fauny i flory. Zajmujący 55 tys. ha Park Narodowy Galapagos składa się z części lądowej oraz kilku wysp. Część lądowa to suchy las tropikalny. Prawdziwym magnesem jest jednak morska część parku, a zwłaszcza wyspa Isla de la Plata. Park Narodowy Galapagos to raj dla fotografów i przyrodników.

Galapagos

Fot. Park Narodowy Galapagos/Fot. Shutterstock

Więcej o: