Wycieczka do Afryki - 5 pomysłów na pierwsze wakacje w Afryce

Pierwsze wakacje w Afryce na pewno będą niezapomniane. Sprawdźcie pięć naszych propozycji wycieczek do Afryki. Dwie tanie i trzy, na które trzeba będzie zaoszczędzić. Piszemy, czemu warto.
Afryka, wycieczka do Afryki. Mieszkaniec Afryki z twarzą pomalowaną w plemienne wzory / fot. Shutterstock Afryka, wycieczka do Afryki. Mieszkaniec Afryki z twarzą pomalowaną w plemienne wzory / fot. Shutterstock Mieszkaniec Afryki z twarzą pomalowaną w plemienne wzory / fot. Shutterstock

Wycieczka do Afryki

Wycieczka do Afryki - dzikie piękno, różnorodność i... wysokie ceny

Podobno Afryka zmienia człowieka. Żaden inny kontynent nie może się równać z jej dzikim pięknem i różnorodnością. Bo gdzie indziej na świecie można zasypiać, słuchając ryku lwów na sawannie albo obserwować spektakl tysięcy flamingów wzbijających się do lotu ponad wodami słonego jeziora? Równocześnie, chyba nigdzie indziej na świecie nie ma takiej biedy i ogromu ludzkiego cierpienia, co właśnie w Afryce.

Afryka. Tanzania - różowe flamingi w Ngorongoro / fot. Shutterstock

Afryka. Tanzania - różowe flamingi w Ngorongoro / fot. Shutterstock

Afryka. Tanzania - różowe flamingi w Ngorongoro / fot. Shutterstock

Afryka. Tanzania - różowe flamingi w Ngorongoro / fot. Shutterstock

Afryka, drugi co do wielkości kontynent na świecie, podzielona na 46 krajów jedna piąta lądowej powierzchni Ziemi, to kraina pełna kontrastów i podróżnicze marzenie wielu ludzi. Ale także dla wielu pozostaje nieosiągalna. Barierą są ceny. Po Afryce nie da się podróżować tak, jak chociażby po Azji - z plecakiem i na backpackerskim budżecie. Turystyka w Afryce jest droga - ceny noclegów zaczynają się od 120-150 USD w górę. Hotele na terenach parków narodowych to koszt powyżej 300 USD za noc i trzeba je rezerwować z półrocznym wyprzedzeniem. W parkach narodowych takich jak Masai Mara w Kenii sam bilet wstępu kosztuje kilkadziesiąt dolarów, do tego trzeba jeszcze wykupić miejsce w samochodzie z kierowcą.

Ale to między innymi właśnie wysokie ceny uchroniły Afrykę przed zadeptaniem jej przez tabuny turystów. Podczas gdy masowa turystyka w Azji nie przeszkadza tak bardzo, bo tłok i gwar wpisują się w lokalny koloryt, tak bogactwem Afryki jest przede wszystkim dzika natura i autentyczność jej plemiennych kultur. Więc gdyby "wpuścić" do Afryki nieograniczoną liczbę turystów, ta dzikość po prostu zginie. Dlatego nie ma co narzekać na wysokie ceny, które pozwalają uchronić dużą część pierwotnego piękna Afryki. Lepiej zacząć oszczędzać na podróż marzeń. Poniżej opisujemy dlaczego warto.

Tanzania safari - Ngorongoro / fot. Shutterstock Tanzania safari - Ngorongoro / fot. Shutterstock Wycieczka do Afryki - Tanzania. Ngorongoro / fot. Shutterstock

Wycieczka do Afryki - Tanzania

Wycieczka do Afryki - Tanzania

Równina Serengeti, Krater Ngorongoro, góra Kilimandżaro, Zanzibar - to wszystko nazwy największych atrakcji Afryki. I wszystkie one znajdują się w jednym kraju - Tanzanii. Już te cztery miejsca są wystarczającym powodem, by odwiedzić Tanzanię, a to nie koniec.

Wycieczka do Afryki. Tanzania - Kilimandżaro. / fot. Shutterstock

Wycieczka do Afryki. Tanzania - Kilimandżaro. / fot. Shutterstock

Tanzania oferuje podróżnikowi tak wiele atrakcji, że trudno skorzystać ze wszystkich podczas jednego pobytu. Można zwiedzać ruiny starożytnej cywilizacji Suahili, wspinać się na pokryte śniegiem Kilimandżaro, mając Masaja za przewodnika przemierzać jałowe równiny wokół wulkanu Ol Doinyo Lengai albo po prostu wylegiwać się na plażach Zanzibaru. Najwspanialsze trasy safari i trekkingów wiodą właśnie przez równiny Serengeti, wokół krateru Ngorongoro i góry Kilimandżaro. Wokół krateru gromadzą się liczne zwierzęta, w tym lwy i nosorożce. Wiele osób odwiedzających Tanzanię decyduje się na kilku- lub kilkunastodniowe safari, z noclegami w namiotach, trekkingiem i wspinaczką na wygasłe wulkany. Najwyższy szczyt Afryki, Kilimandżaro, nie jest wcale tak niedostępny jak mogłoby się wydawać. Zdobycie go to bardziej trekking niż wspinaczka i nie wymaga umiejętności alpinistycznych, chociaż trzeba być w niezłej formie, żeby wejść na samą górę (przed trekkingiem trzeba też zadbać o wiele formalności i specjalną zgodę, która nie jest najtańsza). Dla mniej aktywnych turystów lepszą propozycją będą krótsze samochodowe wycieczki, podczas których objeżdża się najciekawsze miejsca i obserwuje zwierzęta.

Wycieczka do Afryki - Tanzania. Zanzibar / fot. Shutterstock

Wycieczka do Afryki - Tanzania. Zanzibar / fot. Shutterstock

Inne interesujące miejsca w Tanzanii to Bagamoyo, Tabora i Ujiji - miasta noszące ślady kolonialnej przeszłości, w przeszłości ośrodki handlu niewolnikami i kością słoniową, a oraz Pangani, niegdyś tętniące życiem miasto portowe, stanowiące bramę do niezbadanego kontynentu.

Cudownym miejscem do wypoczynku na plaży i nurkowania jest niewielka wyspa Mafia. Z kolei niesamowite bogactwo flory znajdziemy nad jeziorem Tanganika czy w Selous - jednym z największych rezerwatów fauny na świecie.

Parki narodowe Ruaha i Katavi oferują niezapomniane safari, a parki Mahale i Gombe to jedne z niewielu miejsc na świecie, gdzie można zobaczyć szympansy w ich naturalnym środowisku.

Dla kogo Tanzania?

Tanzania to doskonały wybór na pierwszą wizytę w Afryce - jest piękna, zróżnicowana, ma dobre zaplecze turystyczne, ale nie jest "zadeptana" i jest tu względnie bezpiecznie.

Wycieczka do Afryki - Etiopia. Lalibela / fot. Shutterstock Wycieczka do Afryki - Etiopia. Lalibela / fot. Shutterstock Wycieczka do Afryki - Etiopia. Lalibela / fot. Shutterstock

Wycieczka do Afryki - Etiopia

Wycieczka do Afryki - Etiopia

Afryka to nie tylko królestwo dzikich zwierząt, to także kolebka ludzkości. Na terenie dzisiejszej Etiopii, Kenii i Tanzanii wyewoluowali pierwsi przedstawiciele gatunku Homo sapiens i właśnie stąd - prawdopodobnie przez Półwysep Arabski - rozprzestrzenili się na inne kontynenty.

Współczesna Etiopia to kraj targany konfliktami i nawiedzany przez klęski suszy i głodu. Nie jest to więc "łatwe i przyjemne" miejsce do podróżowania, ale nie jest też zupełnie niedostępne. Z odpowiednim przygotowaniem, przewodnikiem i budżetem, zwiedzanie Etiopii będzie niezapomnianym przeżyciem.

Etiopia to kraj o niezwykle bogatej historii i jedyne miejsce w Afryce Subsaharyjskiej, gdzie zachowało się tak wiele cennych zabytków kultury. Historyczne skarby Etiopii to m.in. Lalibela, miasto i kompleks dwunastu wykutych w litej skale monumentalnych kościołów z XII wieku, XVII-wieczny kompleks zamków Gondar zwany Camelotem Afryki, czy Aksum, miasto założone w V wieku p.n.e., stolica pierwszego państwa etiopskiego i miejsce koronacji cesarzy, w którym znajduje się 1700-letni obelisk, najwyższy, jaki kiedykolwiek wzniósł człowiek.

Krajobraz naturalny Etiopii jest równie wspaniały. Góry Semien i Bale, zamieszkane przez niezliczoną liczbę rzadkich ssaków i ptaków, oferują liczne szlaki spacerowe i trekkingowe.

Wycieczka do Afryki - Etiopia. Góry Semien / fot. Shutterstock

Wycieczka do Afryki - Etiopia. Góry Semien / fot. Shutterstock

Prawdziwą przygodą może być wyprawa na pustynię Danakil. Ta pokryta polami siarki i dymiącymi wulkanami depresja to jedno najbardziej nieprzyjaznych miejsc na Ziemi. Za to region rzeki Omo na południowym zachodzie Etiopii to siedlisko ponad 50 różnych plemion. Trudno tu dotrzeć, ale dzięki temu autentyczna kultura plemienna, zwyczaje i wierzenia mieszkańców pozostały niezmienione od setek lat. Organizatorzy wycieczek w te odległe rejony oferują nawet możliwość spędzenia kilku nocy w wioskach. Warunki takich noclegów są delikatnie mówiąc skromne. Natomiast rwącą rzeką Omo organizowane są spływy raftingowe.

Dla kogo Etiopia?

Etiopia to propozycja dla tych, którzy są zainteresowani nie tylko "dziką" Afryką, ale także jej kulturowym dziedzictwem.

Wycieczka do Afryki - Kenia / fot. Shutterstock Wycieczka do Afryki - Kenia / fot. Shutterstock Wycieczka do Afryki - Kenia / fot. Shutterstock

Wycieczka do Afryki - Kenia

Wycieczka do Afryki - Kenia

Kenia, podobnie jak Tanzania, jest niezwykle różnorodna, można wręcz powiedzieć, że to Afryka w pigułce. Wiele osób właśnie Kenię wybiera na swoją pierwszą wizytę w Afryce. I słusznie, bo jest tu wszystko, czego podróżnik może zapragnąć: góry, pustynie, barwna kultura plemienna, plaże, rafy koralowe i jedne z najwspanialszych na świecie rezerwatów dzikich zwierząt.

Główną atrakcją turystyczną Kenii jest dzika przyroda. Kenia to jedno z najlepszych miejsc w Afryce, a więc i na świecie, do obserwacji natury. Można tu zobaczyć lwy, słonie i gepardy, a także niezwykły spektakl natury - wielką migrację zwierząt, podczas której trzy miliony antylop i zebr ruszają w swoją podróż po afrykańskiej sawannie.

Wycieczka do Afryki - Kenia. Kenia to jedno z najlepszych miejsc na świecie do obserwacji dzikiej przyrody / fot. Shutterstock

Wycieczka do Afryki - Kenia. Kenia to jedno z najlepszych miejsc na świecie do obserwacji dzikiej przyrody / fot. Shutterstock

Wycieczka do Afryki - Kenia. Kenia to jedno z najlepszych miejsc na świecie do obserwacji dzikiej przyrody / fot. Shutterstock

Wycieczka do Afryki - Kenia. Kenia to jedno z najlepszych miejsc na świecie do obserwacji dzikiej przyrody / fot. Shutterstock

Jednak Kenia to kraj, po którym niewielu turystów chciałoby podróżować samodzielnie. Znajdą się oczywiście zaprawieni w bojach globtroterzy, którym nie straszne są niewygody i niebezpieczeństwa Afryki, ale większość zwykłych turystów lepiej zrobi, jeśli wybierze się do Kenii ze zorganizowaną wycieczką. Operatorzy oferują bardzo zróżnicowane i dopasowane do indywidualnych potrzeb rodzaje wycieczek. W zależności od upodobań możemy zdecydować się na zwiedzanie największych atrakcji Kenii lub jej mniej uczęszczanych zakątków, podróżować w małych lub większych grupach, spędzać czas aktywnie lub bardziej wypoczynkowo. Za odpowiednio (wysoką) cenę, każdy znajdzie coś dla siebie: na zwiedzających czekają równiny Serengeti i sawanny Masai Mary, piesze lub samochodowe safari w Parkach Narodowych Nakuru, Amboseli i Tsavo, noclegi w sercu buszu, wypoczynek nad Oceanem Indyjskim, rejsy na rafę koralową, kąpiele z delfinami, wodospady Thomsona, karmienie żyraf, wizyta w przedszkolu dla osieroconych słoni w Nairobi, bliskie spotkania z szympansami i nosorożcami. Można nawet zjeść elegancki lunch w buszu lub pograć w golfa w jednym z najsławniejszych klubów golfowych na świecie. Jeśli tylko mamy wystarczająco zasobny portfel, atrakcji nam nie zbraknie.

Maroko, Atlas Wysoki Maroko, Atlas Wysoki Maroko, Atlas Wysoki / fot. Shutterstock

Wycieczka do Afryki - Afryka Północna - Maroko

Wycieczka do Afryki - Afryka Północna- Maroko

A teraz coś dla turystów o mniej zasobnych portfelach, czyli propozycje z Afryki Północnej.

Niektórzy uważają, że prawdziwa Afryka to Afryka Subsaharyjska, czyli kraina leżąca na południe od Sahary. Nie sposób opisać bogactwa i różnorodności tej dzikiej i trudno dostępnej części świata. Wymienione powyżej Tanzania, Etiopia i Kenia to nie jedyne perły tej części kontynentu. Cuda natury i skarby afrykańskich kultur znajdziemy w Kongu, Namibii, Malawi, Ugandzie i wielu innych afrykańskich państwach i państewkach, z których każde to zupełnie oddzielna przygoda.

Jednak Afryka to także tereny na północ od Sahary. Łatwiej dostępne, łagodniejsze dla portfela turysty i równie ciekawe, choć zupełnie inne niż wszystko to, co leży po drugiej stronie Sahary. Maroko, Algieria, Tunezja, Mauretania i Egipt to także Afryka, choć kulturowo bliżej im do arabskiej części Azji niż do Afryki. Ten fragment kontynentu afrykańskiego stanowił istotną część świata starożytnego, dlatego jego bogactwo to również niezliczone zabytki starożytnej kultury. Przebogatą historię Maroka można prześledzić na przykładzie portowego miasta Tanger - założone przez Berberów, w VII w p.n.e. skolonizowane przez Fenicjan, w I w n. e zostało podbite przez Imperium Rzymskie. Po upadku Rzymu Tanger przeszedł w ręce Wandalów, następnie znalazł się pod wpływem Bizancjum, by w VIII w. n.e. dostać się pod panowanie arabskie. Dalej jego losy komplikują się jeszcze bardziej. Kolonialne dzieje Maroka rzuciły je w ręce portugalskie, brytyjskie, hiszpańskie i znów arabskie.

Wycieczka do Afryki. Tanger - Maroko / fot. Shutterstock

Wycieczka do Afryki. Tanger - Maroko / fot. Shutterstock

Takie jest całe Maroko - oszałamiające bogactwo historii pośród niesamowitej ferii barw, smaków i zapachów. Prawdziwa orgia zmysłów. Atrakcje Maroka to też oczywiście słynna, filmowa Casablanca leżąca nad wybrzeżem Atlantyku, rybackie miasta Asila i As Sawira zbudowane z białego kamienia, starożytne miasto Fez i tętniący życiem Marrakesz, pełen kolorowych bazarów, handlu ulicznego i przechadzających się po ulicach osiołków.

Essaouira, Maroko / Fot. Shutterstock

Essaouira, Maroko / Fot. Shutterstock

Poza miastami w Maroku znajdziecie rzymskie ruiny, głębokie, skaliste wąwozy i idealne do pieszych wycieczek góry Atlas. Liczne szlaki prowadzą pomiędzy starożytnymi wioskami Berberów przycupniętymi u podnóży gór.

Można też wybrać się na wycieczkę na Saharę, żeby z grzbietu konia lub wielbłąda podziwiać zachód słońca nad morzem piasku.

Wycieczka do Afryki. Wolontariat w Afryce / fot. Shutterstock Wycieczka do Afryki. Wolontariat w Afryce / fot. Shutterstock Wycieczka do Afryki. Wolontariat w Afryce / fot. Shutterstock

Wolontariat w Afryce

Wolontariat w Afryce

Niektórym jeden turystyczny wypad do Afryki nie wystarczy i zechcą doświadczyć Afryki bardziej intensywnie i osobiście. Dla takich osób najlepszą opcją będzie wolontariat. Możliwości jest wiele - od programów wolontariatu społecznego, jak chociażby projekty Polskiej Akcji Humanitarnej, po płatne programy opieki nad dzikimi zwierzętami w parkach narodowych i ośrodkach dzikiej przyrody. Możliwe są programy dłuższe i krótsze, takie w których wolontariusz ponosi tylko drobne opłaty i takie, które są pełnopłatne. Płatne projekty są zazwyczaj związane z pracą z dzikimi zwierzętami. Ich ceny są dość wysokie.

Dlaczego w ogóle dokładać się finansowo do wolontariatu? W tym wypadku płaci się po prostu za przygodę i niecodzienną możliwość kontaktu ze zwierzętami. Któremu miłośnikowi zwierząt nie miękną nogi na myśl o wyprowadzaniu na spacer małych lwiątek, dokarmianiu młodych żyraf czy opiece nad osieroconymi słoniami? Koszty utrzymania ośrodków dzikiej przyrody w Afryce (ale też w innych miejscach na świecie) są wysokie, ale są też ludzie skłonni sporo zapłacić za możliwość przeżycia tak niecodziennie bliskich spotkań z dziką przyrodą Afryki. Wolontariusze są więc jednym ze źródeł dochodu dla wielu ośrodków opieki nad zwierzętami - i to chyba uczciwa transakcja.

Wycieczka do Afryki. Wolontariat w Afryce - w ramach płatnego wolontariatu można opiekować się zwierzętami  / fot. Shutterstock

Wycieczka do Afryki. Wolontariat w Afryce - w ramach płatnego wolontariatu można opiekować się zwierzętami  / fot. Shutterstock

Istnieją też programy wolontariatu na rzecz lokalnych społeczności, obejmujące głównie pracę z dziećmi. Jeśli spełnimy kryteria i zakwalifikujemy się do programu, taki wolontariat nie powinien nas dużo kosztować, choć już sama podróż do Afryki wiąże się z pewnymi kosztami.

Zarówno jedna, jak i druga opcja może być niezapomnianym i wspaniałym sposobem na poznanie kawałka Afryki, trzeba jednak dobrze sprawdzić ofertę wolontariatu, żeby nie paść ofiarą nieuczciwego organizatora.

Więcej o: