6 niesamowitych zjawisk i iluzji przyrodniczych

Ogniste kule przed burzą, samochody staczające się w górę zamiast w dół i inne niezwykłe zjawiska, które intrygują.
Zielony błysk Zielony błysk Mila Zinkova/CC/Wikimedia

Zielony błysk

Zielony błysk to częste, ale trudne do zaobserwowania zjawisko optyczne. Występuje nad wschodzącym lub zachodzącym Słońcem. Zielony błysk światła nad brzegiem Słońca, znajdującego się blisko odległego horyzontu, może być obserwowany tylko przez sekundy. Przy górnej krawędzi tarczy słonecznej pojawiają się wówczas strzępki zielonego światła.

Zjawisko to spowodowane jest załamywaniem się promieni słonecznych. Obserwuje się zielony kolor błysku, ponieważ inne barwy są silniej pochłaniane przez atmosferę, która działa niczym pryzmat (rozszczepia białe światło słoneczne). Kiedyś twierdzono, że zielony błysk to złudzenie optyczne. Dzięki nowoczesnym aparatom wielu osobom udało się sfotografować zielony błysk. Najlepiej wypatrywać go na pełnym morzu, albo z plaży. Nad Bałtykiem może być widoczny podczas bezchmurnej i bezwietrznej pogody.

magnetyczne wzgórze magnetyczne wzgórze Magnetyczne wzgórze w Moncton, New Brunswick/Jim101/CC/Wikipedia

Odwrócona grawitacja

Są miejsca na Ziemi, które wydają się zaprzeczać grawitacji, np. drogi po których samochód z wyłączonym silnikiem toczy się w stronę szczytu wzgórza, a nie w dół. Tak zwane magnetyczne wzgórza występują w różnych punktach Ziemi. Jeśli ktoś ma ochotę zobaczyć ten fenomen na własne oczy, nie musi jednak wyjeżdżać za granicę. Można je na przykład zaobserwować w Karpaczu Górnym na ulicy Strażackiej, 18 km na południe od Jeleniej Góry. Naukowcy twierdzą, że odwrócona grawitacja to po prostu iluzja optyczna. Potwierdzają to pomiary takich terenów. To, co wydaje się drogą na wzgórze, w rzeczywistości jest drogą w dół. Tylko nasze oczy i mózgi odbierają to inaczej. Wprowadza nas w błąd otaczający drogę krajobraz - zakrzywiony horyzont, sposób rośnięcia drzew. Brak odpowiedniego punktu odniesienia nie pozwala właściwie ocenić kształtu podłoża. Zjawisko to jest szczególnie silne w Ladakh w Indiach.

jezioro jezioro Fot. Shutterstock

Diabliki z Paasselkä

Diabliki z Paasselkä to pojawiające się nad taflą fińskiego jeziora Paasselkä ogniki. Dawniej ludzie zamieszkujący okolice jeziora twierdzili, że to tańczące w powietrzu nad wodami diabełki, stąd nazwa. Naukowcy, poszukujący wyjaśnienia zjawiska, udowodnili, że pod powierzchnią jeziora Paasselkä znajduje się krater, będący pozostałością po uderzeniu meteorytu 229 milionów lat temu. Zjawisko to jednak wciąż nie zostało dokładnie wytłumaczone. Jedna z teorii mówi, że na pojawianie się świateł może mieć wpływ wydobywanie się w okolicach jeziora łatwopalnych gazów. Świetlne zjawiska nad jeziorem były obserwowane od wieków. Pierwsze pisemne wzmianki o nich pochodzą z XVIII wieku. Na ich temat powstało wiele fantastycznych opowieści, według których światła mają wskazywać ukryty pod wodą skarb lub też wabią wędkarzy w pułapkę. Istnieje wiele relacji turystów, którzy widzieli na własne oczy diabliki z Paasselkä. Zdaniem Finów zjawisko to najczęściej występuje wczesną jesienią. Kilka lokalnych biur turystycznych umieściło nawet w ofercie wycieczki wędkarskie przewidujące podziwianie diablików z Paasselkä. Co ciekawe, podobne zjawiska obserwowane są także w innych regionach świata.

statek, burza, piorun statek, burza, piorun Fot. Shutterstock

Ognie świętego Elma

Ognie świętego Elma to serie wyładowań zapowiadających nadejście burzy, którym często towarzyszą niezbyt głośne dźwięki. Motyw ogni świętego Elma często przewija się w opowieściach marynarzy, którzy tuż przed burzą obserwowali  "tańczące kule" ognia. Są to wyładowania w postaci większych lub mniejszych iskier, które świadczą, że dochodzi do dużego przyrostu natężenia pola elektrycznego. Efekty świetlne są niewidoczne w czasie dnia, ale o brzasku, zmierzchu i w nocy, oraz podczas silnego zachmurzenia. Pojawiają się na przedmiotach o ostrych krawędziach, a więc na antenach, skałach, na masztach statków. W przeszłości, ognie świętego Elma jako nieliczne wśród zjawisk, odbierane były jako coś sprzyjającego. Ognie ujawniają bowiem miejsca, w które uderzyć może piorun. Uratowały ponoć życie niejednemu marynarzowi. Są też ostrzeżeniem dla wspinaczy, którzy na górskich stokach mogą się szybko schować w bezpieczne miejsce. Marynarze nazwali te zjawiska ogniami świętego Elma prawdopodobnie od legendy o świętym Elmo, który nie bał się piorunów.

Antarktyda Antarktyda Fot. Shutterstock

Fatamorgana

Fatamorgana to zjawisko powstania pozornego obrazu w wyniku różnych współczynników załamania światła w warstwach powietrza o różnej temperaturze. Powstają wtedy złudne, obrazy obiektów znajdujących się tak naprawdę w dużo większej odległości, które docierają do oka obserwatora pozornie z innego kierunku. Zjawisko fatamorgan kojarzy się zwykle z gorącymi piaskami pustyni. Fatamorgana nie jest jednak wyłącznie atrybutem pustyni. Zjawiska doświadczyć można np. na obszarach polarnych. W zapiskach niektórych badaczy odnaleźć można drobiazgowe opisy miejsc, które w rzeczywistości w ogóle nie istnieją. Podróżnik Robert Peary podczas swojej wyprawy na Biegun Północny w 1906 roku dostrzegł przez lornetkę białe szczyty dalekiego, nieznanego lądu. Zapisał to odkrycie w swoim dzienniku, a wyspa otrzymała nawet nazwę - "Ziemia Crockera", od nazwiska sponsora wyprawy Peary'ego i na dodatek trafiła do amerykańskich map hydrograficznych. Kiedy w 1914 roku zorganizowano konkretną wyprawę, która miała na celu zbadanie nowego lądu, okazało się, że lodowa wyspa w ogóle nie istnieje.

Widmo Brockenu/CC/Wikimedia/?64 Widmo Brockenu/CC/Wikimedia/?64 Widmo Brockenu/CC/Wikimedia/?64

Widmo Brockenu

To niesamowite i rzadkie zjawisko optyczne można zaobserwować wysoko w górach, ale dopiero wtedy, kiedy znajdziemy się w odpowiednim miejscu między chmurami a słońcem. Najprościej rzecz ujmując osoba, która doświadcza Widma Brockenu widzi na chmurach swój kilkakrotnie wydłużony cień umieszczony w tęczowej aureoli. Ta tęcza to inaczej gloria. Powstaje ona wskutek rozszczepienia światła słonecznego przez kropelki wody w chmurach. Fenomenalne zjawisko jakim jest Widmo Brockenu widzi tylko i wyłącznie "właściciel" cienia. W związku z tym istnieje pewna górska legenda - na każdego, kto zobaczy siebie w tęczowej obręczy spada klątwa, a urok odczynić może tylko trzykrotne doświadczenie tego zjawiska.

Więcej o: