Miejsca, które trzeba zobaczyć w 2012 roku wg NG Traveler

Gdzie w 2012 roku wybrać się na wakacje? Jeśli nie macie jeszcze planów, koniecznie zajrzyjcie do zestawienia przygotowanego przez redaktorów zagranicznego wydania National Geographic Traveler. My wybraliśmy z niego najciekawsze naszym zdaniem propozycje. Więcej miejsc znajdziecie w galerii zdjęć.
Wyspa Koh Lipe, Tajlandia / Shutterstock Wyspa Koh Lipe, Tajlandia / Shutterstock Wyspa Koh Lipe, Tajlandia / Shutterstock

Koh Lipe, Tajlandia

Koh Lipe, Tajlandia

Koh Lipe to niewielka (3 km długości), kameralna wysepka położona na Morzu Andamańskim, w Morskim Parku Narodowym Tarutao. Jej atuty to wspaniałe warunki do nurkowania i snorkelingu, rajskie krajobrazy, leniwa, spokojna atmosfera, a przy tym baza turystyczna na dobrym poziomie.

Restauracja na wyspie Koh Lipe, Tajlandia / fot. Shutterstock

Restauracja na wyspie Koh Lipe, Tajlandia / fot. Shutterstock

Na Koh Lipe jest kilka większych i mniejszych plaż, kilkanaście barów i restauracji oraz kilkaset domków do wynajęcia (w sezonie lepiej rezerwować z wyprzedzeniem). Działa tu też kilka centrów nurkowych. Na Koh Lipe nie ma ruchu samochodowego, można spacerować lub wynająć jeden z niewielu dostępnych na wyspie skuterów. W jednej z wiosek mieszkają morscy Cyganie - Chao Ley.

Na Koh Lipe można dostać się wyłącznie drogą wodną, wyspa ma połączenia promowe z Krabi, Pak Barra, Satun, Koh Lanta oraz Langawi w Malezji.

Koh Lipe to świetna alternatywa dla nadmiernie eksploatowanej wyspy Ko Phi Phi - oferuje dziewicze piękno krajobrazów i raf koralowych, ale nie jest nadmiernie zatłoczona ani głośna.

CZYTAJ WIĘCEJ O: Tajlandia

Peru

Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ miejsc, które trzeba zobaczyć w 2012 roku >>

Opera w Dreźnie. Drezno, Niemcy / Shutterstock Opera w Dreźnie. Drezno, Niemcy / Shutterstock Opera w Dreźnie. Drezno, Niemcy / Shutterstock

Drezno, Niemcy

Drezno, Niemcy

Nietypowy, lecz wart wysiłku kierunek na weekendowy city-break, to niemieckie Drezno. Stolica Saksonii nazywana jest "Florencją Północy" i "miastem baroku". Drezno ucierpiało straszliwie podczas bombardowań brytyjskich i amerykańskich w 1945 roku, zostało wtedy praktycznie doszczętnie zniszczone, ale dzisiaj jest pięknie odrestaurowane.

Drezno, Niemcy / fot. Shutterstock

Drezno, Niemcy / fot. Shutterstock

Drezno słynie ze wspaniałych galerii, koniecznie należy odwiedzić Galerię Obrazów Starych Mistrzów, kryjącą prawdziwe arcydzieła (m.in. obrazy Tycjana, El Greco, Rembrandta i wielu innych). Trzeba też zajrzeć do pięknych drezdeńskich kościołów i synagog, ładny jest również drezdeński zamek. W Dreźnie mieści się fabryka Volkswagena, fani motoryzacji zapewne zechcą zobaczyć Szklaną Manufakturę, gdzie montowane są ostatnie elementy luksusowego Volkswagena Phaeton (nie produkuje się ich nigdzie indziej na świecie).

CZYTAJ WIĘCEJ O: Niemcy

Peru

Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ miejsc, które trzeba zobaczyć w 2012 roku >>

Chorwacja galeria - Istria, Chorwacja Chorwacja galeria - Istria, Chorwacja Chorwacja galeria/Istria, Chorwacja / Shutterstock

Istria, Chorwacja

Istria, Chorwacja

Toskania, ale z habsburską przeszłością - oto Istria. Najbardziej na północ wysunięty półwysep Chorwacji (część Istrii należy do Słowenii, a miasteczko Muggia już do Włoch) słynie z gajów oliwnych, trufli i białych win Małmazja. Ziemia w Istrii jest biała, szara i czerwona i takie też nazwy noszą poszczególne części krainy. Jako, że Istria leży nad Adriatykiem, słynie z zatłoczonych w sezonie letnim kąpielisk (jednym z najpopularniejszych i największych jest Opatija, a najładniejszych - Rovinj).

Istria, Chorwacja / Shutterstock

Istria, Chorwacja / Shutterstock

Ale Istria równie wiele ma do zaoferowania rowerzystom i fanom zagubionych wśród wzgórz wioseczek. Istria uchodzi za mniej popularny region Chorwacji niż Dalmacja i... choćby z tego względu wielbiciele Chorwacji powinni koniecznie tu zawitać.

CZYTAJ WIĘCEJ O: Chorwacja

Peru

Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ miejsc, które trzeba zobaczyć w 2012 roku >>

Jezioro lawy w wulkanie Nyiragongo, Wirunga, Rwanda / fot. Cai Tjeenk Willink/CC/Wikipedia Jezioro lawy w wulkanie Nyiragongo, Wirunga, Rwanda / fot. Cai Tjeenk Willink/CC/Wikipedia Jezioro lawy w wulkanie Nyiragongo, Wirunga, Rwanda / fot. Cai Tjeenk Willink/CC/Wikipedia

Wirunga, Rwanda

Wirunga, Rwanda

Wirunga to wulkaniczny łańcuch górski we wschodniej Afryce, na granicy Rwandy, Demokratycznej Republiki Konga i Ugandy, stanowiący część systemu Wielkich Rowów Afrykańskich. Utworzony na obszarze Wirunga Park Narodowy Wulkanów (Rwanda) obejmujący powierzchnię 130 km2 jest jednym z najbardziej aktywnych sejsmicznie miejsc na Ziemi - na terenie parku znajduje się pięć z ośmiu wulkanów Wirunga, które są celem trekkingów turystów z całego świata, chcących spędzić noc nad jeziorem lawy.

Wzgórza Wirunga, Rwanda / Shutterstock

Wzgórza Wirunga, Rwanda / Shutterstock

Spośród ośmiu wielkich wulkanów dwa - Nyiragongo (3462 m) i Nyamuragira (3063 m) - są czynne. Wirungę zamieszkują goryle górskie, wpisane do czerwonej księgi gatunków zagrożonych wyginięciem. Wirunga to jeden z ostatnich obszarów na świecie, gdzie można je spotkać.

CZYTAJ WIĘCEJ O: Afryka

Peru

Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ miejsc, które trzeba zobaczyć w 2012 roku >>

Costa Brava, Hiszpania pogoda/ Shutterstock Costa Brava, Hiszpania pogoda/ Shutterstock Costa Brava, Hiszpania / Shutterstock

Costa Brava, Hiszpania

Costa Brava, Hiszpania

Po hiszpańsku Costa Brava oznacza "dzikie wybrzeże". Dziś nazwa ta nie ma nic wspólnego z rzeczywistością - wybrzeże jest szczelnie zapełnione kompleksami hotelowymi (złośliwi mówią: zebetonowane), a Costa Brava tłumnie oblegana przez plażowiczów.

Ale kurorty to nie jedyny powód, by odwiedzić Costa Brava - nie każdy wie, że właśnie z tej części Katalonii (dokładniej z miasta Figueres) pochodził hiszpański malarz-surrealista Salvador Dali.

Jajka w Figueres, autor: Salvador Dali. Costa Brava, Hiszpania / Shutterstock

Jajka w Figueres, autor: Salvador Dali. Costa Brava, Hiszpania / Shutterstock

Na Costa Brava warto też odwiedzić miasto Girona, z jedną z najlepiej zachowanych średniowiecznych starówek w Hiszpanii. Innym pięknym miejscem o średniowiecznej zabudowie jest Tossa de Mar - mury, baszty i ciasne uliczki górują nad przyjemną plażą, dając pewien obraz tego, jak Costa Brava musiała wyglądać w przeszłości.

CZYTAJ WIĘCEJ O: Hiszpania

Peru

Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ miejsc, które trzeba zobaczyć w 2012 roku >>

Maskat Oman / fot. Shutterstock Maskat Oman / fot. Shutterstock Maskat Oman / fot. Shutterstock

Oman

Oman

Oman, a oficjalnie Sułtanat Omanu, to wciąż mało popularny wśród Polaków kierunek wakacji. Mimo, że mówi się o nim, że jest czysty, bezpieczny, przyjazny i przewidywalny. Oman jest krajem islamskim, uchodzącym w dodatku za dość ortodoksyjny (kobiety noszą hidżaby), więc turysta powinien szanować miejscowe prawa, ale wbrew pozorom specjalnych rygorów nie ma. Mieszkańcy Omanu są uprzejmi i przyjaźnie nastawieni do przybyszów, chętnie zapraszają turystę do domu, goszczą i pomagają, przy tym większość Omańczyków dość dobrze mówi po angielsku.

Na terenie Omanu znajduje się pięć zabytków wpisanych na listę dziedzictwa UNESCO: Fort Bahla, stanowiska archeologiczne Bat, Al-Chutm i Al-Ajn, rezerwat antylopy arabskiej oryks, szlak kadzidła i system nawadniania typu afladż. Oman jest krajem pustynnym, zaludnionym głównie na północy, w zasięgu stolicy kraju, Maskatu. Piękna jest linia brzegowa - plaże Omanu tworzy czasami pustynia dochodząca aż do linii wody. Fenomenem w regionie jest miasto Salahl i jego okolice - podczas letniego monsunu padają tu obfite deszcze, przez co region słynie z pysznych owoców (papaja, banany, kokosy).

Do Omanu lepiej nie wybierać się latem, temperatury przekraczają wówczas 50 stopni Celsjusza.

Czytaj całe zestawienie na stronie NG Traveler >>

Peru

Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ miejsc, które trzeba zobaczyć w 2012 roku >>

ZOBACZ TEŻ:

Kalendarz podróżnika na 2012 rok

45 miejsc, które trzeba odwiedzić według The New York Times

Miejsca w Polsce na liście UNESCO - które najciekawsze?

8 zimnych miejsc na świecie, które warto odwiedzić

Więcej o: