Walentynki - Suwalszczyzna
Trudno o bardziej romantyczną zimową atrakcję niż kulig. Od razu przychodzą na myśl sceny filmowe z szaloną jazdą po śniegu, w tym chyba najsłynniejsza z nich - w wydaniu Kmicica i Oleńki w "Potopie". Na kulig zakochani mogą liczyć na Suwalszczyźnie - w tym regionie Polski szanse na śnieg i mróz są równie duże, co w górach, a kuligi są jedną z atrakcji oferowanych przez liczne na Suwalszczyźnie gospodarstwa agroturystyczne (wiele z tych gospodarstw ma na wyposażeniu także opalany drewnem kominek).
Suwalszczyzna zimą
W ogóle zimą na Suwalszczyźnie jest co robić. W Dąbrówce i w Szelmencie na Jesionowej Górze znajdują się wyciągi narciarskie i jakkolwiek tamtejsze trasy nie będą gratką dla ambitnych narciarzy, to dla osób jeżdżących rekreacyjnie mogą stanowić miłą rozrywkę. Krajobrazowo Suwalszczyzna to liczne pagórki i jeziora powstałe podczas ostatniego zlodowacenia, a taki teren jest świetny do zimowych aktywności: jazdy na łyżwach, nartach biegowych, jazdy psimi zaprzęgami czy nordic walkingu.
Suwalszczyzna kulig
Miejsc do kuligów - w tym wieczornych, z pochodniami - jest na Suwalszczyźnie mnóstwo. Można wziąć udział w kuligu w Suwalskim Parku Krajobrazowym, Wigierskim Parku Narodowym, Puszczy Rominckiej lub w Puszczy Augustowskiej, w zależności od tego, gdzie zdecydujemy się nocować.
Suwalszczyzna noclegi
Noclegi na Suwalszczyźnie to nie problem, w każdej z wymienionych powyżej części Suwalszczyzny można znaleźć nocleg w różnym standardzie i na każdą kieszeń. Wybór miejsca można więc uzależnić do swoich upodobań turystycznych.
Suwalszczyzna atrakcje
Okolice Wigier zadowolą miłośników zabytków - można tu zwiedzić klasztor, kościół i muzeum. Amatorzy mocnych wrażeń mogą się wybrać na zimowy spływ Czarną Hańczą. Suwalski Park Krajobrazowy to z kolei świetne miejsce do wycieczek na biegówkach i spacerów, tamtejsze wzniesienia z Górą Cisową na czele stanowią romantyczną scenerię to wycieczek.
Suwalszczyzna banie
Na Suwalszczyźnie można jeszcze spotkać banie, znakomite do wygrzania się po zimowych spacerach. Bania przypomina saunę, jest to najczęściej drewniany domek z dwiema izbami, jedna z nich służy do odpoczynku, a w drugiej jest piec opalany drewnem i woda do polewania kamieni. Banie znajdziemy m.in. w Bakałarzewie, Wodziłkach, Wysokim Moście nad Czarną Hańczą.
Walentynki - Dolina Pałaców i Ogrodów
Pałac otoczony romantycznym parkiem, z eleganckim i stylowym wnętrzem, to świetne miejsce na spędzenie walentynek. U stóp Karkonoszy, w malowniczej okolicy, na powierzchni zaledwie stu kilometrów kwadratowych, znajduje się przeszło trzydzieści takich pałaców - dawnych rezydencji arystokracji i zamożnych fabrykantów. Dziś wiele z nich zamieniono na hotele.
Dolina Pałaców i Ogrodów hotele
Wojanów, Łomnica, Karpniki, Miłków, Staniszów i wiele innych - wybór rezydencji w Dolinie Pałaców i Ogrodów jest imponujący. Pałace wybudowano w różnych stylach architektonicznych, więc każdy ma szansę znaleźć miejsce idealnie odpowiadające jego gustom - od średniowiecznych wież mieszkalnych i zamków, przez renesansowe dwory i barokowe pałace, po XIX-wieczne kompleksy pałacowe. Rezydencje w Dolinie Pałaców i Ogrodów najczęściej otoczone są rozległymi parkami krajobrazowymi. Wiele pałaców, dworów i zamków wciąż czeka na odnowienie, niektóre są zagospodarowane (np. w pałacu w Mysłakowicach mieści się szkoła), inne zaniedbane, ale większość pałaców można obejrzeć.
Dolina Pałaców i Ogrodów noclegi
Ceny noclegów w pałacach w Dolinie Pałaców i Ogrodów wynoszą ok. 200-400 zł za dobę. Z okazji walentynek niektóre obiekty przygotowują specjalne, atrakcyjne pakiety pobytowe. Zakochani o skromniejszym budżecie znajdą w okolicy wiele tańszych noclegów w licznych pensjonatach i kwaterach agroturystycznych. Pałace, zamki i dwory można natomiast obejrzeć w ciągu dnia.
Dolina Pałaców i Ogrodów atrakcje
Szczegółowy opis atrakcji Doliny Pałaców i Ogrodów można znaleźć na stronie internetowej www.dolinapalacow.pl. Za pośrednictwem tej strony można też zarezerwować noclegi w rezydencjach, w których są hotele oraz ściągnąć mobilny przewodnik w formie aplikacji na iPhone'y i smartfony z systemem Android.
Warto zajrzeć też na strony poszczególnych pałaców: www.palac-wojanow.pl/, www.palac-lomnica.pl/, www.palac-debowy.pl.
Dolina Pałaców i Ogrodów dojazd
Dolina Pałaców i Ogrodów jest częścią Kotliny Jeleniogórskiej, najwygodniej jest tu dojechać samochodem. Również ze względu na niedostatki komunikacji publicznej tylko własny transport gwarantuje wygodne zwiedzanie oddalonych od siebie rezydencji.
Pałace można zwiedzić też w ramach wycieczki zorganizowanej przez Fundację Doliny Pałaców i Ogrodów, program wycieczki można ustalić indywidualnie.
Walentynki - Lanckorona
Aleja Cichych Szeptów, Aleja Zakochanych - już same nazwy uliczek zachęcają do spędzenia walentynek w Lanckoronie. Miasteczko to (a właściwie osada, bo praw miejskich Lanckorona dziś już nie ma, utraciła je w 1934 roku), leży pośród wzgórz Beskidu Makowskiego i emanuje dyskretnym urokiem minionych czasów.
Lanckorona romantyczna
Nie dotarł tu jeszcze przemysł turystyczny, nie ma spektakularnych zabytków, a okoliczne góry nie są wysokie, świetnie więc nadają się na zimowe spacery. O urodzie Lanckorony decyduje średniowieczny układ urbanistyczny, stara drewniana zabudowa, międzywojenne wille w stylu zakopiańskim, wąskie uliczki i malownicza okolica. Od lat 60. XX wieku Lanckorona jest mekką krakowskich artystów, doceniających sielskie pejzaże i nastrojowy klimat miejsca oraz zachowaną tu w magiczny sposób atmosferę okresu międzywojennego (wielu z nich ma w Lanckoronie swoje domy). Lanckorona przyciąga też turystów spragnionych spokoju i odpoczynku w kameralnej atmosferze.
Lanckorona zamek UNESCO
Życie Lanckorony skupia się wokół brukowanego spadzistego rynku. Na rogu rynku i ul. Piłsudskiego mieści się małe muzeum ze zbiorami archeologicznymi z przylegającym do niego sklepikiem z pamiątkami. Odtworzona tu została też dziewiętnastowieczna izba mieszkalna. Na górze nad miastem wznoszą się ruiny zamku, wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO jako część zespołu manierystycznego Kalwarii Zebrzydowskiej. Według legendy zamek w Lanckoronie jest połączony tajemnymi przejściami z rynkiem lanckorońskim i klasztorem w pobliskiej Kalwarii Zebrzydowskiej. Wokół góry zaś wytyczono ścieżki spacerowe o romantycznych nazwach, pochodzących jeszcze z dwudziestolecia międzywojennego. Jest tu więc Dawny Trakt Królewski, Aleja Zakochanych, Aleja Cichych Szeptów.
Lanckorona szlaki turystyczne
Przez Lanckoronę przechodzi kilka znakowanych szlaków turystycznych. O ile warunki pogodowe pozwolą, warto wejść żółtym szlakiem na górę Chełm - spacer na górę zajmuje ok. 2 godzin.
Lanckorona dojazd
Do Lanckorony niełatwo trafić, bo schowana na zboczu zalesionej góry osada nie leży na żadnym turystycznym szlaku ani przy głównej drodze. Można dojechać tu busem z Krakowa albo samochodem, odbijając w boczną drogę w Brodach z szosy łączącej Kraków z Bielsko-Białą bądź drogą przez Skawinę do Kalwarii Zebrzydowskiej. Najbliższa stacja PKP znajduje się w Kalwarii Lanckoronie, ze stacji do Lanckorony prowadzi szlak turystyczny (ok. 5 km).
Lanckorona noclegi
W Lanckoronie można przenocować w jednym z kilku pensjonatów, np. w najstarszym lanckorońskim pensjonacie "Tadeusz". Inna opcja to nocleg w pobliskim Izdebniku w gospodarstwie agroturystycznym "W Aroniach". Noclegi w Lanckoronie i jej okolicach można znaleźć w cenie kilkudziesięciu złotych od osoby.
Walentynki - Stary Sącz
Stary Sącz zachwyca malowniczym położeniem i średniowiecznym klimatem. A tutejszy klasztor klarysek zwany jest Wawelem Polski południowej. Jeśli pogoda dopisze, można spacerować po mieście bądź okolicznych górach albo nawet wyskoczyć na narty do któregoś z pobliskich ośrodków beskidzkich. Gdy aura nie sprzyja, najlepiej zająć się zwiedzaniem Starego Sącza albo zaszyć w muzeum czy przytulnym lokalu nad kuflem grzanego piwa.
Stary Sącz klasztor
Stary Sącz leży u podnóża Beskidów. Położone w widłach Popradu i Dunajca miasto tchnie spokojem. Tu w XIII w. księżna Kinga ufundowała klasztor, w którym osiadła po śmierci męża, Bolesława Wstydliwego. To właśnie klasztor i kościół z relikwiami księżnej ? obecnie świętej - Kingi są głównymi zabytkami Starego Sącza.
Stary Sącz atrakcje
Stary Sącz zachował dawny klimat, gdyż omijały go historyczne burze, takie jak wojny i zarazy. Warto przespacerować się po wybrukowanym kocimi łbami rynku Starego Sącza, pochodzić wąskimi uliczkami, pooddychać średniowiecznym klimatem miasteczka. I to miasteczka o romantycznych tradycjach ? to właśnie w Starym Sączu Jan III Sobieski spotkał się z Marysieńką, gdy wracał spod Wiednia. Ciekawe są też spacery po obrzeżach Starego Sącza, gdzie znajdziemy wiele interesujących starych kaplic.
Stary Sącz noclegi
W Starym Sączu jest kilka pensjonatów, w których można niedrogo przenocować. Znacznie większy wybór noclegów oferują jednak pobliskie miejscowości podgórskie, gdzie jest spory wybór gospodarstw agroturystycznych.
Stary Sącz dojazd
Do Starego Sącz najprościej jest dojechać autobusem (ok. 2 godzin jazdy) bądź pociągiem (ok. 4 godziny) z Krakowa.
Walentynki - Roztocze
Roztocze to kraina niewysokich wzgórz między Kraśnikiem a Lwowem. Miejsce na styku kultur, gdzie przyroda jest piękna, a historia bogata. Zimą na Roztoczu jest nie mniej atrakcyjnie niż latem. Wyciągi narciarskie w Krasnobrodzie, Bobliwie oraz Jacni dają możliwość poszusowania na niewysokich stokach, a po leśnych ścieżkach można sunąć na nartach biegowych. Na Roztoczu można też wziąć udział w kuligu. Takie kuligi najczęściej trwają godzinę i prowadzą przez las. Zwykle kończą się ogniskiem z pieczeniem kiełbasek.
Roztocze szumy
Roztocze obfituje w miejsca romantyczne. Słynne są roztoczańskie szumy, czyli progi skalne na przełomach rzek, do których można dojść po dłuższym spacerze przez las (trzeba założyć nieprzemakalne buty i ciepło się ubrać). Najpiękniejsze szumy na Roztoczu są na Tanwi i Sopocie.
Rzotocze Zwierzyniec
Na Roztoczu znajdziemy też tak malownicze miejscowości, jak Zwierzyniec z pięknym parkiem i barokowym kościołem św. Jana Nepomucena, Szczebrzeszyn z kilkoma ciekawymi zabytkami sakralnymi oraz pomnikiem Chrząszcza, renesansowy Zamość i Krasnobród, gdzie jest źródło mające podobno moc przywracania miłości. W okolicy warto też zobaczyć pałac w Narolu, obronny zespół cerkiewny w Radrużu, drewnianą cerkiew w Hrebennem i modrzewiowy kościół w Tomaszowie Lubelskim.
Roztocze dojazd
Na Roztoczu przydaje się własny transport, bez własnego samochodu trudno będzie zwiedzić ten region, gdyż środki transportu publicznego nie dowiozą nas we wszystkie interesujące miejsca.
Roztocze noclegi
Wybór noclegów na każdą kieszeń jest na Roztoczu duży. Możemy nocować zarówno w hotelu czy pensjonacie, jak i tańszym gospodarstwie agroturystycznym. Noclegi na Roztoczu są dostępne prawie we wszystkich miejscowościach turystycznych. Noclegów można szukać przez portale www.roztocze.com i www.wrotaroztocza.pl.