Azja Południowo-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie

Co zobaczyć w Azji Południowo-Wschodniej? Jak spędzić tam tanie wakacje? Oto 10 pomysłów na tanie podróżowanie po tym fascynującym regionie.
Azja Południowa-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Świątynie Angkoru (Kambodża) / fot. Shutterstock Azja Południowa-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Świątynie Angkoru (Kambodża) / fot. Shutterstock Azja Południowa-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Świątynie Angkoru (Kambodża) / fot. Shutterstock

Azja Południowo-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Świątynie Angkoru (Kambodża)

Azja Południowo-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Świątynie Angkoru (Kambodża)

Angkor to bowiązkowe dla każdego turysty miejsce w Azji Południowo-Wschodniej. Najbardziej znana ze światyń Angkoru, Angkor Wat, jest największą budowlą sakralną na świecie. Kompleks pochodzącej z XII w. świątyni zajmuje powierzchnię 20 hektarów i otoczony jest 200-metrowej szerokości fosą. Mury Angkor Wat pokryte są reliefami z sugestywnymi scenami z eposów indyjskich: Ramajany i Mahabharaty. Historycy sztuki doliczyli się w Angkor Wat 20 tysięcy postaci, z których każda ma inną twarz.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Azja Południowa-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Świątynie Angkoru (Kambodża) / fot. Shutterstock

Oprócz Angkor Wat warto też zobaczyć inne świątynie, jest ich tu mnóswo, na powierzchni kilkuset kilometrów kwadratowych. Fascynująca jest świątynia Bajon - z dwustoma gigantycznymi głowami oraz Ta Phrom, gdzie gigantyczne drzewa kapokowe oplatają korzeniami omszałe mury.

Angkor Wat znajduje sie w pobliżu miasta Siem Reap, dokąd łatwo dojechać z głównych miast Kambodży, a także z Wietnamu czy Tajlandii. Jest tu mnóstwo hoteli, których ceny zaczynają się już od kilku dolarów za dobę. Na zwiedzenie świątyń Angkoru warto poświęcić kilka dni, to i tak nie wystarczy na zobaczenie wszystkiego, ale pozwoli na w miarę spokojne obejrzenie najważniejszych miejsc.

Jednodniowy bilet wstępu do świątyń Angkoru kosztuje 20 dolarów. W pobliżu znajdują się też dwa ciekawe muzea: motyli oraz min lądowych. To ostatnie warto odwiedzić nie tylko w celach poznawczych, ale i charytatywnych, można w nim zakupić pamiatki zrobione przez ofiary min w Kambodży.

Świątynie Angkoru najlepiej zwiedzać między listopadem a marcem, wtedy upał jest do wytrzymania.

ZOBACZ TAKŻE:

Najpiękniejsze miejsca na Ziemi - Angkor Wat

Azja Południowo-Wschodnia - wymarzony kierunek na zimę

CZYTAJ WIĘCEJ O:

Kambodża

Azja Południowa-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Wyspa Gili Meno (Indonezja) / fot. Shutterstock Azja Południowa-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Wyspa Gili Meno (Indonezja) / fot. Shutterstock Azja Południowa-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Wyspa Gili Meno (Indonezja) / fot. Shutterstock

Azja Południowa-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Wyspy Gili (Indonezja)

Azja Południowo-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Wyspy Gili (Indonezja)

Jest takie miejsce w Indonezji, które przypomina raj. Lazurowe morze, rafa koralowa, piaszczyste plaże, hotele pod palmami i do tego całkowity brak ruchu samochodowego. Indonezyjskie Wyspy Gili, bo to o nich mowa, znajdują się w pobliżu wyspy Lombok, skąd można dopłynąć motorówką, startującą z miejscowości Senggigi.

Najbardziej imprezową wyspą jest Gili Trawangan, więc jeśli ktoś chce spędzić wakacje w Indonezji na balowaniu, powinien udać się właśnie tam. Wyspy Gili Meno i Gili Air są spokojniejsze. Nie ma tu intensywnego życia, każdy może znaleźć dla siebie azyl. Hotele to bungalowy, wynajęcie prymitywnego domku to wydatek od 8 dolarów wzwyż. Tyle samo kosztuje kilkugodzinna wycieczka snorkelingowa z czterema zejściami do wody i podziwianiem rafy oraz żółwi morskich.

Po wyspach Gili najlepiej poruszać się pieszo. Inną opcją jest skorzystanie z konnej dwukółki. To, co na Gili zdumiewa najbardziej, to brak popularnych w całej Azji skuterów. Wzdłuż plaży ciągnie się szereg idyllicznych knajpek, gdzie można zjeść ryby i owoce morza, siedząc wygodnie na poduszce i podziwiając zachód słońca. Prawdziwym rajem dla podniebienia są świeże soki owocowe, równie niedrogie jak wszystko na sielankowych wyspach Gili. Pół litra świeżego soku z mango czy papai to wydatek zaledwie jednego dolara.

ZOBACZ TAKŻE:

Indonezja - Bali, Jawa i 17 tysięcy wysp

CZYTAJ WIĘCEJ O:

Bali

Azja Południowa-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Koh Chang (Tajlandia) / fot. Shutterstock Azja Południowa-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Koh Chang (Tajlandia) / fot. Shutterstock Azja Południowa-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Koh Chang (Tajlandia) / fot. Shutterstock

Azja Południowo-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Koh Chang (Tajlandia)

Azja Południowo-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Koh Chang (Tajlandia)

Koh Chang, trzecia co do wielkości tajlandzka wyspa, znajduje się w pobliżu granicy Tajlandii z Kambodżą. Wyspa Koh Chang jest górzysta, pokryta lasem deszczowym. Koh Chang to idealne miejsce na 1-2 tygodniowy chillout. Plaże na Koh Chang są piękne i piaszczyste, ale w pobliżu większości z nich ulokowały się drogie hotele z eleganckimi bungalowami. Na tym tle wyróżnia się Lonely Beach ? plaża w klimacie hippisowskim. Wokół plaży znajduje się kilkanaście hoteli z niedrogimi wyplatanymi domkami, kilka kafejek internetowych, restauracji oraz miejsc, w których można zrobić tatuaż czy dredy. Tu, wbrew nazwie plaży, nikt nie czuje się samotny. Na Lonely Beach przybywają głównie backpackerzy i hippisi w różnym wieku, ludzie, którzy łatwo i chętnie zagadują i nawiązują kontakty.

Azja Południowa-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Koh Chang (Tajlandia) / fot. Shutterstock

Azja Południowa-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Koh Chang (Tajlandia) / fot. Shutterstock

W pobliżu plaży Lonely Beach można znaleźć szereg agencji turystycznych, które organizują wycieczki na rafy oraz w głąb wyspy Koh Chang, w góry i do wiosek. W pobliżu jest też park linowy, z kilkudziesięciometrowymi zjazdami na linach i wspinaczką na palmy, więc jest to atrakcja dla odważnych.

ZOBACZ TAKŻE:

Taka jest Tajlandia - nie bój się Azji

Tajlandia - polecane atrakcje

CZYTAJ WIĘCEJ O:

Tajlandia

Azja Południowa-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Cameron Highlands (Malezja) / Fot. Shutterstock Azja Południowa-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Cameron Highlands (Malezja) / Fot. Shutterstock Azja Południowa-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Cameron Highlands (Malezja) / Fot. Shutterstock

Azja Południowo-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Cameron Highlands (Malezja)

Azja Południowo-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Cameron Highlands (Malezja)

Jeśli chcecie zobaczyć plantacje herbaty, a zarazem macie dość skwaru, to powinniście koniecznie pojechać do Cameron Highlands. To malownicze malezyjskie wzgórza słynące właśnie z upraw herbaty. Najlepszym punktem wypadowym na Cameron Highlands jest miasto Tanah Rata, skąd łatwo można dostać się na wzgórza w ciągu dwugodzinnego spaceru po jednym z leśnych szlaków. Szlaki przez wzgórza są dobrze oznakowane. Jest tu relatywnie wysoko - 1500-1800 m. n.p.m., panuje więc przyjemny chłód, który pozwala odpocząć od tropikalnych nadmorskich upałów. Pamiętajmy, żeby na trekking do Cameron Highlands zabrać coś cieplejszego do ubrania, bo aura potrafi tu naprawdę zaskoczyć. Do Tanah Rata można się dostać autobusem z Kuala Lumpur, co zajmie 5-7 godzin, albo z Penang, skąd dojedziemy w 4 godziny. Najlepszej pogody w Cameron Highlands możemy się spodziewać od października do lutego.

Azja Południowa-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Cameron Highlands (Malezja) / Fot. Shutterstock

Azja Południowa-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Cameron Highlands (Malezja) / Fot. Shutterstock

CZYTAJ WIĘCEJ O:

Malezja

Azja Południowa-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Vang Vieng (Laos) / fot. Shutterstock Azja Południowa-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Vang Vieng (Laos) / fot. Shutterstock Azja Południowa-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Vang Vieng (Laos) / fot. Shutterstock

Azja Południowo-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Vang Vieng (Laos)

Azja Południowo-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Vang Vieng (Laos)

Do Vang Vieng, największej imprezowni w Laosie, turyści przyjeżdżają głównie po to, żeby poszaleć z używkami, a przy okazji spłynąć na dętce po rzece Nam Song. Tak się dziwnie składa, że do Vang Vieng trafia prawie każdy backacker podróżujący po Laosie (potem niejeden sam się sobie dziwi, co tutaj robi).

Jeśli i Wy zdecydujecie się przyjechać do tej malowniczo położonej górskiej wioski, nie musicie ograniczać się do spływu dętkami od baru do baru, ewentualnie do podziwiania zalesionych gór wynurzających się z mgły. W Vang Vieng warto przede wszystkim wypożyczyć skuter i wyruszyć na podbój okolicy. Krajobrazy wokół Vang Vieng są wyjątkowo piękne, a wystarczy tylko trochę oddalić się od wsi, żeby poczuć zupełnie inny klimat. Nie każdy wie, że perełką i skarbem okolic Vang Vieng są zupełnie wyjątkowe jaskinie. Elephant Cave to grota z posągami Buddy, zaś Pha Tao to duża jaskinia z fantazyjnymi formami skalnymi, stalaktytami, stalagmitami i klimatem niczym z filmów fantasy.

Do Laosu najlepiej wybrać się od października do marca, ale Vang Vieng leży w górach, więc także w okresie od marca do czerwca można spodziewać się tam znośnych temperatur.

ZOBACZ TAKŻE:

Laos - spływ na dętkach w Vang Vieng

Z prądem - 10 spektakularnych rzecznych podróży

Azja Południowa-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Bangkok / fot. Shutterstock Azja Południowa-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Bangkok / fot. Shutterstock Azja Południowa-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Bangkok / fot. Shutterstock

Azja Południowo-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Bangkok

Azja Południowo-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Bangkok

Bangkok, stolica Tajlandii, to gigantyczna metropolia i jeden z głównych azjatyckich portów przesiadkowych. Miejsce, którego w Azji nie można pominąć (a w każdym razie jest to trudne). W Bangkoku warto spędzić kilka dni zwiedzając, robiąc zakupy i imprezując. W tej wielkomiejskiej dżungli jednak łatwo się zgubić, a także stracić dużo pieniędzy.

Azja Południowa-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Bangkok / fot. Shutterstock

Azja Południowa-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Bangkok / fot. Shutterstock

W Bangkoku mekką backpackerów z całego świata jest ulica Khao San z tanimi hotelikami, targowiskiem, gdzie można kupić chyba wszystko oraz licznymi punktami oferującymi masaż, wykonanie tatuażu czy zaplecenie warkoczyków. Większość niskobudżetowych turystów zatrzymuje się właśnie przy Khao San, po czym... ma problemy ze spokojnym przespaniem nocy.

Warto więc wiedzieć, że kawałek dalej jest drugie zagłębie niedrogich hoteli, znacznie cichsze i spokojniejsze. Wystarczy przejść do końca Khao San, skręcić w prawo, po kilkudziesięciu metrach skręcić lewo, by znaleźć się na niedużej uliczce pełnej straganów. To właśnie tu warto pytać o noclegi, znajdziemy je w cenie od kilku dolarów.

W Bangkoku trzeba też posiąść umiejętność dogadywania się z rikszarzami. Pierwsza zasada: cenę trzeba ustalać, zanim wsiądzie się do rikszy. Druga zasada: jeśli rikszarz oferuje podejrzanie niską cenę, należy ustalić, co się za tym kryje. Prawdopodobnie będzie chciał nas zawieźć do któregoś z centrów handlowych, które dają mu prowizję od dowiezionych klientów. Zdarza się, że rikszarze w Bangkoku obwożą turystów po sklepach, zamiast zawieźć ich w umówione miejsce. Z tego powodu po Bangkoku warto przemieszczać się z mapą i dać kierowcy do zrozumienia, że dobrze wiemy, dokąd chcemy dojechać. Jeśli zgodzimy się na wizytę w sklepie, ustalmy, czy ten sklep jest nam po drodze i czy na jednym sklepie się skończy.

CZYTAJ WIĘCEJ O:

Bangkok

Azja Południowa-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Bali (Indonezja) / Shutterstock Azja Południowa-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Bali (Indonezja) / Shutterstock Azja Południowa-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Bali (Indonezja) / Shutterstock

Azja Południowo-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Bali (Indonezja)

Azja Południowo-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Bali (Indonezja)

Większość turystów odwiedzających Bali przyjeżdża na południe wyspy - drogie, tłoczne i skomercjalizowane, gdy tymczasem to we wschodniej części Bali można poznać autentyczne oblicze wyspy, z obyczajami religijnymi, tradycyjnymi wsiami i malowniczymi tarasami ryżowymi. Gościnni Balijczycy chętnie zapraszają przyjezdnych do udziału w różnych uroczystościach.

Azja Południowa-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Bali (Indonezja) / Shutterstock

Azja Południowa-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Bali (Indonezja) / Shutterstock

Dobrą bazą wypadową na Bali jest Padangbai, nieduże portowe miasteczko z dwiema uroczymi plażami. Jedna z nich - Blue Lagoon Beach - uchodzi za jedną z najpiękniejszych plaż na całej wyspie Bali. Kilkadziesiąt metrów od brzegu znajduje się dobrze zachowana rafa koralowa. Z Padangbai warto robić jednodniowe wypady w głąb wyspy Bali.

Wyjątkowo ciekawe są też okolice miejscowości Tirta Gangga, którą warto obejrzeć także ze względu na pałac na wodzie, otoczony ukwieconym ogrodem.

Po okolicy można poruszać się publicznym transportem, ale jeździ on rzadko i nieregularnie. Na Bali można też wynająć samochód - najlepiej z kierowcą, za ok. 30-50 dolarów dziennie. Samodzielni turyści mogą wypożyczyć na Bali motor lub skuter, ale trzeba mieć na uwadze obowiązujący na Bali ruch lewostronny i dość intensywny w porównaniu z Europą. Noclegi we wschodniej części Bali są niedrogie. Pokój ze śniadaniem, ale bez ciepłej wody, można dostać już za 7 dolarów.

ZOBACZ TAKŻE:

Indonezja - Bali, Jawa i 17 tysięcy wysp

CZYTAJ WIĘCEJ O:

Bali

Azja Południowa-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Sihanoukville (Kambodża) / fot. Shutterstock Azja Południowa-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Sihanoukville (Kambodża) / fot. Shutterstock Azja Południowa-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Sihanoukville (Kambodża) / fot. Shutterstock

Azja Południowa-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Sihanoukville (Kambodża)

Azja Południowo-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Sihanoukville (Kambodża)

Kambodżański kurort Sihanoukville przedstawiany jest jako alternatywa dla tajlandzkiego wybrzeża. I chociaż trudno mu równać się z atrakcjami takich miejsc jak Phuket czy Koh Samui, to jednak Sihanoukville ma swich zwolenników, którzy wolą przyjeżdżać na wybrzeże kambodżańskie, które jest cichsze, spokojniejsze i mniej skomercjalizowane niż w Tajlandii.

Azja Południowa-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Sihanoukville (Kambodża) / fot. Shutterstock

Sihanoukville to nieduże, ale warte odwiedzenia miasto. Są tu nie tylko piaszczyste plaże i rafa koralowa, ale też dobra baza wypadowa do Parku Narodowego Ream, gdzie zachowały się dziwicze lasy namorzynowe. Samo miasto Sihanoukville niewątpliwie do najczystszych kurortów się nie zalicza, ale jest tu kilka dobrych, piaszczystych plaż, z parasolami i knajpkami. Za niewielką kwotę można się dodatkowo wybrać na wycieczkę po okolicznych tropikalnych wysepkach, które gwarantują lepsze warunki do plażowania i snorkelingu, np. na Wyspę Bambusową. Parę kilometrów od centrum Sihanoukville jest piękna spokojna plaża Otres. Nocować można w licznych hotelach, ceny zaczynają się już od 5 dolarów, także w hotelikach znajdujących się przy samej plaży.

CZYTAJ WIĘCEJ O:

Kambodża

Azja Południowa-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Borobodur, Jawa (Indonezja) / fot. Shutterstock Azja Południowa-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Borobodur, Jawa (Indonezja) / fot. Shutterstock Azja Południowa-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Borobodur, Jawa (Indonezja) / fot. Shutterstock

Azja Południowo-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Jawa (Indonezja)

Azja Południowo-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Jawa (Indonezja)

Batik, teatr cieni, sułtańskie zabytki, a w okolicach świątynie buddyjskie i hinduistyczne - Yogyakarta to najlepsze miejsce do spędzenia kilku dni na Jawie. Miasto, jak na azjatyckie warunki, jest czyste i w miarę spokojne. W Yogyakarcie koniecznie trzeba zobaczyć pałac sułtana, ptasi targ i muzea z jawajską sztuką, a wieczorem iść na spektakl lalkowego teatru cieni.

W pobliżu Yogyakarty znajdują się też dwa bardzo ważne zabytki Indonezji, wyjątkowe świątynie Borobodur i Prambanan. Borobodur to jedna z najwspanialszych świątyń buddyjskich i równocześnie jeden z ważniejszych zabytków na półkuli południowej. Kilkanaście kilometrów na wschód od Yogyakarty usytuowany jest z kolei hinduistyczny kompleks świątyń Prambanan. Prambanan dedykowany jest Śiwie, Wisznu i Brahmie.

Żeby dojechać z Yogyakarty do Borobodur i Prambaban, najprościej jest skorzystać z jednodniowej wycieczki organizowanej przez któreś z licznych biur podróży (cena wynosi ok. 100 tys. rupii, czyli ok. 30 zł plus bilety wstępu).

Jadąc z Yogyakarty w stronę Bali warto wykupić wycieczkę na wulkany Bromo i Kawah Ijen. Transport na Bali z obejrzeniem po drodze obydwu wulkanów zajmuje 3 dni.

Azja Południowa-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Bromo, Jawa (Indonezja) / fot. Shutterstock

Azja Południowa-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Bromo, Jawa (Indonezja) / fot. Shutterstock

CZYTAJ WIĘCEJ O:

Indonezja

Azja Południowa-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Ha Long (Wietnam) / fot. Shutterstock Azja Południowa-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Ha Long (Wietnam) / fot. Shutterstock Azja Południowa-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Ha Long (Wietnam) / fot. Shutterstock

Azja Południowo-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Ha Long (Wietnam)

Azja Południowo-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Ha Long (Wietnam)

Ha Long, czyli Zatoka Lądującego Smoka, to wietnamskie must see, a od niedawna także jeden z siedmiu nowych cudów natury. Prawie dwa tysiące fantazyjnie ukształtowanych skalistych wysepek rozsianych jest po zatoce, na obszarze półtora tysiąca kilometrów kwadratowych. Najlepszym sposobem na zobaczenie zatoki Ha Long jest wykupienie w Hanoi zorganizowanej wycieczki, która - w zależności od upodobań turystów - może trwać od jednego do kilku dni. Wycieczki do Ha Long najtaniej jest kupować w agencjach turystycznych. Właściciele hoteli też je sprzedają, ale z wysoką marżą, lepiej więc nie ulegać ich namowom. Oferty wycieczek do Ha Long mogą się od siebie znacznie różnić. Generalnie, dwudniowa wycieczka do Ha Long może kosztować od 30 do 70 dolarów, w zależności od standardu statku oraz naszych zdolności negocjacyjnych. Program wycieczki dobrze jest potwierdzić na piśmie, gdyż inaczej może okazać się, że zostanie on mocno okrojony. Jeśli zdecydujecie się na wycieczkę po Ha Long w dolnym przedziale cenowym, warto zabrać ze sobą śpiwór, gdyż pościel na statku często pozostawia wiele do życzenia.

ZOBACZ TAKŻE:

Cuda świata - zatoka Ha Long

Zatoka Ha Long - ZDJĘCIA

Znamy 7 nowych cudów natury - Zatoka Ha Long - Mazury w pierwszej czternastce

Więcej o: