Wycieczka do Australii - 10 powodów, by odwiedzić Australię

Powodów, by odwiedzić Australię jest znacznie więcej niż 10, ale od czegoś trzeba zacząć. Na tapetę wzięliśmy: plaże w Australii, Wielką Rafę Koralową, Great Ocean Road, Outback, australijskie zwierzęta, tropikalną północ, Sydney, surfing na oceanie, australijskie wina i kuchnię, a wreszcie samych Australijczyków. Co nam z tego wyszło? Wielkie marzenie, by do Australii ruszyć jak najszybciej!
Australia - kangury / fot. Shutterstock Australia - kangury / fot. Shutterstock Australia - kangury / fot. Shutterstock

Wycieczka do Australii

Wycieczka do Australii

Czy jeśli przewiercimy tunel przez środek Ziemi, to po drugiej stronie znajdziemy dziwny kraj, gdzie ludzie chodzą do góry nogami, a wielkie 30-kilogramowe myszy skaczą na tylnych nogach? Prawie. Australia, państwo-kontynent, którgo nazwa nawiązuje do słynnej Terra Australis Incognita (łac. nieznany południowy ląd), czyli legendarnego południowego kontynentu poszukiwanego przez podróżników od czasów Ptolemeusza, to miejsce pełne dziwów i cudów. Powodów, żeby odwiedzić Australię jest znacznie więcej niż 10, ale od czegoś trzeba zacząć. Więc zaczynamy.

ZOBACZ TEŻ:

Podróże marzeń: Australia

Kraje na świecie, w których żyje się najlepiej

CZYTAJ WIĘCEJ O:

AUSTRALIA

Australijska plaża / fot. Shutterstock Australijska plaża / fot. Shutterstock Australijska plaża / fot. Shutterstock

Wycieczka do Australii - plaże

Wycieczka do Australii - plaże Sydney

Zacznijmy od tego, co najbardziej pobudzi naszą zmarzniętą wyobraźnię. W styczniu w Polsce trudno uwierzyć, że gdzieś na świecie jest wielki ciepły kraj, ba, cały kontynent, otoczony ze wszystkich stron plażami o białym piasku obmywanym przejrzystymi wodami ciepłych mórz. Australia istnieje jednak naprawdę i ma ponad 50 tys. km wybrzeża, nic więc dziwnego, że ma też jedne z najpiękniejszych plaż na świecie. Zaczynając od popularnej plaży Bondi Beach w Sydney, a skończywszy na odludnej Coral Bay na zachodzie kraju - w Australii każdy znajdzie plaże na miarę swoich marzeń. Nie trzeba nawet wyjeżdżać z Sydney, żeby cieszyć się piaskiem i morzem. W pobliżu miasta znajdują się liczne plaże, między innymi Bondi Beach, Palm Beach, Manly Beach, Cronulla Beach i Maroubra Beach. W języku Aborygenów boondi znaczy dźwięk uderzenia fali i jest to dźwięk, który u wybrzeży Sydney słychać nieustannie.

Bondi Beach Sydney Australia  / fot. Shutterstock

Bondi Beach Sydney Australia  / fot. Shutterstock

Wycieczka do Australii - najpiękniejsze plaże na świecie

Jeśli na zwiedzanie Australii mamy więcej czasu, na pewno warto odwiedzić bardziej odległe australijskie plaże. Nie sposób wymienić wszystkich, ani nawet większości z nich, subiektywnie wybraliśmy więc zaledwie kilka. Na południe od Sydney znajduje się miejscowość Hyams Beach, gdzie piasek jest podobno najbielszy na świecie. Z kolei jadąc wzdłuż wybrzeża Australii na północ od Sydney, dojedziemy do Brisbane, po drodze mijając zaciszną, zrelaksowaną Byron Bay. Od lat 60-tych do Byron Bay ściągają ludzie szukający spokoju i hippisowskiego luzu. Dalej są wybrzeża Sunshine Coast i Gold Coast, których nazwy mówią same za siebie. Czekają tu między innymi wspaniałe Noosa Beach i Surfers Paradise. Jeszcze dalej na północ Australii, otoczona lasami deszczowymi, leży mała miejscowość Mission Beach, która zachwyca nie tylko cudowną plażą, ale i okolicznymi wyspami, rafą koralową i rezerwatem lasów deszczowych. Dalej, w okolicy Cairns, znajduje się plaża Four Mile Beach, zaliczana do najpiękniejszych plaż na świecie. Obie leżą w rejonie Wielkiej Rafy Koralowej.

Wycieczka do Australii - Perth

Zdecydowanie bardziej odludne niż na wschodnim wybrzeżu są plaże po zachodniej stronie kraju. Nie można zapomnieć o Perth, w rejonie którego znajduje się kilkanaście plaż. Za najładniejszą uznawana jest niewielka, spokojna plaża Cottesloe Beach. Dalej na północ leży Coral Bay, zaciszne miasteczko z piękną, nieskazitelnie białą plażą i gratką dla nurków - rafą koralową Ningaloo. Podwodne życie jest tu podobno jeszcze bogatsze niż na Wielkiej Rafie na wschodnim wybrzeżu Australii! Jadąc dalej na północ Australii dotrzemy do Cable Beach,

22-kilometrowej piaszczystej plaży w pobliżu Broome. Na tym pięknym, odludnym wybrzeżu całe kilometry piasku będziemy mieli tylko dla siebie.

Wycieczka do Australii - meduzy

Ale nawet raj ma swoje ciemne strony - w tym wypadku chodzi o trujące meduzy. Można się na nie natknąć głównie na północy Australii. W okresach ich występowania zaleca się pływanie w piankach i pozostawanie w obrębie ochronnych siatek, rozciągniętych wokół wyznaczonych kąpielisk.

ZOBACZ TAKŻE:

Najpiękniejsze plaże świata

Najpiękniejsze plaże Europy

Najpiękniejsze na świecie plaże nudystów

CZYTAJ WIĘCEJ O:

AUSTRALIA

Wielka Rafa Koralowa Australia / fot. Shutterstock Wielka Rafa Koralowa Australia / fot. Shutterstock Wielka Rafa Koralowa Australia / fot. Shutterstock

Wycieczka do Australii - Wielka Rafa Koralowa

Wycieczka do Australii - Wielka Rafa Koralowa

Gdyby w Australii do zobaczenia była tylko rafa koralowa i nic więcej, to i tak warto byłoby lecieć 15 tysięcy kilometrów, żeby się tu dostać. Widoczna z kosmosu i większa niż chiński mur Wielka Rafa Koralowa to jeden z cudów świata.

Wielka Rafa Koralowa Australia / fot. Shutterstock

Wielka Rafa Koralowa Australia / fot. Shutterstock

To, co naprawdę cenne, widać dopiero pod wodą. Wielka Rafa Koralowa to jeden z najbardziej zróżnicowanych ekosystemów na Ziemi. Żyje tu 1500 gatunków ryb, 360 rodzajów koralowców, ponad 5000 gatunków mięczaków, 1500 gatunków gąbek, 36 gatunków wielorybów, delfinów i żółwi wodnych. W rejonie Wielkiej Rafy Koralowej działają oczywiście liczne centra i szkoły nurkowania. Organizowane są jedno-, dwu- lub kilkudniowe rejsy na rafę, oferujące również ekscytujące nocne nurkowanie. Barwny podwodny świat Wielkiej Rafy Koralowej hipnotyzuje i zachwyca, a jego poznawanie może stać się przygodą życia.

ZOBACZ TAKŻE:

Magia wielkiego błękitu. Siedem kontynentów - zobacz podwodny świat [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]

Cuda świata - Wielka Rafa Koralowa [GALERIA]

CZYTAJ WIĘCEJ O:

AUSTRALIA

Twelve Apostoles przy Great Ocean Road, Australia / fot. Shutterstock Twelve Apostoles przy Great Ocean Road, Australia / fot. Shutterstock Twelve Apostoles przy Great Ocean Road, Australia / fot. Shutterstock

Wycieczka do Australii - Great Ocean Road i Twelve Apostoles

Wycieczka do Australii - Great Ocean Road i Twelve Apostoles

W Australii nie brak malowniczych tras, ale ta zaliczana jest do najpiękniejszych na świecie. Można sobie wyobrazić, że Great Ocean Road to odpowiedź półkuli południowej na słynną Highway One w Kalifornii - obie wiją się kilometrami nad stromym wybrzeżem oceanu, jedna Spokojnego, druga Południowego.

Great Ocean Road Australia / fot. Shutterstock

Great Ocean Road Australia / fot. Shutterstock

Great Ocean Road ciągnie się na odcinku 234 km wzdłuż południowego wybrzeża Australii, od Torquy do Warrnbool przez fantastycznie zróżnicowany krajobraz. Historyczne porty rybackie, punkty obserwacji wielorybów, strome klify, gęste lasy deszczowe i liczne plaże, z których kilka to prawdziwe mekki surferów - wszystko to leży wzdłuż malowniczej trasy Great Ocean Road. Po drodze znajdują się też rezerwaty przyrody, wygasłe wulkany i historyczne miejsca Aborygenów. Bells Beach słynie z gigantycznych, załamujących się z hukiem fal, które zachwycą nie tylko surferów. W spokojnych rybackim Port Fairy lub Lorne można odpocząć lub wybrać się na wycieczkę w poszukiwaniu wraków statków. Ten fragment południowego wybrzeża Australii nazywany jest właśnie Shipwreck Coast (wybrzeże wraków), bo o ten skalisty brzeg rozbiło się ponad 200 statków. Ale chyba najwspanialszym widokiem Great Ocean Road są majestatyczne wapienne formacje skalne o nazwie Twelve Apostles, wyrastające z wody u wybrzeży Port Campbell National Park. Twelve Apostles to jeden z najbardziej znanych widoków Australii, który po prostu trzeba zobaczyć.

ZOBACZ TEŻ:

TOP 10: Najniebezpieczniejsze drogi świata

CZYTAJ WIĘCEJ O:

AUSTRALIA

Outback Australia / fot. Shutterstock Outback Australia / fot. Shutterstock Outback Australia / fot. Shutterstock

Wycieczka do Australii - Outback

Wycieczka do Australii - Outback

Outback to serce Australii. Ogromne serce, bo to właściwie cały kraj, poza wybrzeżem i terenami określanymi jako busz. To cały interior, czyli tysiące kilometrów spalonej słońcem, pustynnej ziemi. Czy to może być ciekawe? O tak! Już sama skala Outbacku budzi podziw. Ogrom otwartej przestrzeni fascynuje i... trochę przeraża. Pokonując Outback można jechać i jechać przez wiele godzin, a nawet dni, nie spotykając na swojej drodze żywej duszy. Australijczycy celują w kręceniu horrorów o turystach zagubionych w nieprzebytych przestrzeniach Outbacku, pokazując jak te przestrzenie mogą działać na umysł... Lepiej w każdym razie nie zgubić się w Outbacku.

Ale spokojnie, nie grozi nam to, jeśli dobrze zaplanujemy trasę, wypożyczymy porządny samochód (najlepiej 4WD) i zaopatrzymy się w zapasy paliwa i wody, pamiętając, że stacje benzynowe bywają oddalone od siebie o setki kilometrów.

 

Możemy też zdecydować się na bezpieczną zorganizowaną wyprawę. Na własną rękę czy z grupą, do Outback wybrać się zdecydowanie warto. Największe atrakcje Outback to Uluru (inaczej Ayers Rock) i Kata Tjuta, , czyli gigantyczne formacje skalne o niesamowitym czerwonym kolorze, będące świętymi miejscami Aborygenów. Inne atrakcje Outback to krater Gosse Bluff, Park Narodowy Kakadu, Kings Canyon, Gibb River, Kimberely Gorges i wiele, wiele innych niesamowitych miejsc. Do zwiedzenia jest przecież w zasadzie cały kontynent.Kata Tjuta, Outback, Australia / fot. Shutterstock

ZOBACZ TAKŻE:

Australia - terenówką przez pustynię

Najbardziej surrealistyczne krajobrazy świata

CZYTAJ WIĘCEJ O:

AUSTRALIA

Kangury Kangury Fot. Shutterstock

Wycieczka do Australii - natura

Wycieczka do Australii - natura

Niech Was nie zwiodą wspaniałe miasta i porty, wysoki poziom życia i dynamiczna gospodarka Australii. Mimo tego wszystkiego bez wahania można powiedzieć, że Australia to dziki kraj. A to dlatego, że ponad 90% jej powierzchni to tereny niezamieszkane przez ludzi. Tutaj rządzą zwierzęta. I to takie, których nie zobaczymy nigdzie indziej na świecie. Kangur, tak powszechny w Australii jak u nas krowa, legendarny diabeł tasmański oraz rozkoszny "eukaliptusowy ćpun", czyli "miś" koala, to tylko najbardziej znane z 200 żyjących w Australii gatunków torbaczy. Inni przedstawiciele to np. mrówkożer workowaty, dydelf północny, pademelon czerwonoszyi czy lotopałanka karłowata. Owszem, wyglądają równie dziwnie, jak się nazywają. Mój ukochany wombat tasmański może stawać do zawodów z koalą o miano najsłodszego zwierzaka świata.

Natura Australii - koala / fot. Shutterstock

Natura Australii - pingwiny królewskie / fot. Shutterstock

Poza torbaczami w Australii żyją też inne niesamowite zwierzęta: uroczy pies dingo, fantastyczny dziobak, dostojna antygona indyjska (ptak z rodziny żurawiowatych), wielki emu czy żółtooki pingwin.

Natura Australii - pingwiny królewskie / fot. Shutterstock

Natura Australii - pingwiny królewskie / fot. Shutterstock

Zwierzęta Australii to wielki skarb tego kraju, a każde z nich to prawdziwy cud natury.

ZOBACZ TAKŻE:

TOP 15. Najsłodsze zwierzęta świata

Najgroźniejsze zwierzęta świata

CZYTAJ WIĘCEJ O:

AUSTRALIA

Pierwszą dziesiątkę zamyka Sydney Pierwszą dziesiątkę zamyka Sydney Sydney Australia / fot. Shutterstock

Wycieczka do Australii - Sydney

Wycieczka do Australii - Sydney

Kojarzone przede wszystkim ze słynnym budynkiem opery, Sydney to wspaniałe, wielokulturowe miasto obmywane wodami Pacyfiku. Oferuje turystom niezliczoną ilość atrakcji: od wspinaczki na Harbor Bridge dla amatorów silnych wrażeń, przez zakupy w The Rocks - XIX-wiecznej, historycznej dzielnicy handlowo-usługowej, pełnej małych sklepików, restauracji i barów, po nocne szaleństwa w rozrywkowym Darling Harbor lub modnym King's Cross. W międzyczasie można posurfować na Manly Beach, odpocząć w Królewskich Ogrodach Botanicznych lub ogrodzie chińskim, wybrać się na rejs po zatoce, odwiedzić któreś z licznych muzeów lub kin pod chmurką no i oczywiście wybrać się do słynnej opery. Tętniące kulturą, rozrywką i handlem, pachnące doskonałą kuchnią Sydney jest bez wątpienia w pierwszej dziesiątce najciekawszych i najpiękniejszych miast świata.

ZOBACZ TAKŻE:

Miasta, które trzeba odwiedzić w 2012 roku

CZYTAJ WIĘCEJ O:

AUSTRALIA

Australia - australijskie wino i jedzenie / fot. Shutterstock Australia - australijskie wino i jedzenie / fot. Shutterstock Australia - australijskie wino i jedzenie / fot. Shutterstock

Wycieczka do Australii - australijskie wino i jedzenie

Wycieczka do Australii- australijskie wino i jedzenie

Australia słynie z doskonałej kuchni i licznych restauracji na najwyższym światowym poziomie. W jej cudownym klimacie różnorodność produktów jest ogromna i co ważniejsze - zawsze trafiają one na stół świeże. Australijscy kucharze mają do dyspozycji najświeższe owoce morza, doskonałą wołowinę i jagnięcinę oraz bogactwo warzyw i owoców. W Australii rosną między innymi cytrusy, awokado, mango, orzechy makadamia, aromatyczne zioła i doskonałe odmiany winogron.

Początkowo kuchnia australijska była mieszanką tradycyjnej kuchni aborygeńskiej i kuchni brytyjskiej, jednak z czasem australijscy szefowie kuchni wzbogacili przepisy o pomysły z kuchni francuskiej, japońskiej, tajskiej, wietnamskiej, greckiej i bliskowschodniej, tworząc unikalną australijską odmianę fusion. W Australii można zjeść praktycznie wszystko, od wielkich steków z kangura (podobno wybornych, jeśli komuś nie żal miłego torbacza), przez kraby błotne w chili, przegrzebki i homary, po kiełbaski z krokodyla. Ale równie dobrze można zostać przy tradycyjnej wołowinie z grilla.

W Australii produkuje się również coraz popularniejsze na świecie wina. Okolice Perth czy Barossa Valley niedaleko Adelaide, a także Hunter Valley niedaleko Sydney obfitują w malownicze winnice, do których oczywiście można wybrać się na degustację. Na szczególną uwagę zasługuje australijski Shiraz i Pinot Noir oraz Chardonnay, z którego produkuje się wino białe.

ZOBACZ TAKŻE:

Ekstremalne potrawy - robaki na talerzu

CZYTAJ WIĘCEJ O:

AUSTRALIA

Półwysep Cape Tribulation Australia / fot. Shutterstock Półwysep Cape Tribulation Australia / fot. Shutterstock Półwysep Cape Tribulation Australia / fot. Shutterstock

Wycieczka do Australii - tropikalna północ

Wycieczka do Australii - tropikalna północ

Północno-wschodnie obszary Australii, gdzie panuje klimat tropikalny, to najbardziej zróżnicowana krajobrazowo część kraju. Znajdziemy tu rafy koralowe, piaszczyste i skaliste wybrzeża, lasy twardolistne, namorzynowe oraz niezwykłe lasy deszczowe. Te ostatnie wpisane są na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO nie tylko ze względu na swoją dziewiczą naturę, bogactwo zwierząt i roślin oraz ciekawe ukształtowanie terenu, ale też dlatego, że są to najstarsze lasy deszczowe na świecie - rosły na terenach północno-wschodniej Australii już w epoce dinozaurów!

W północno-wschodniej Australii znajdziecie liczne szlaki, zarówno na krótkie jednodniowe wycieczki, jak i dłuższe trekkingi, podczas których nocuje się na kampingach. Są tu góry, wodospady (między innymi najwyższy w Australii, 300-metrowy Wallaman Falls), liczne punkty widokowe oraz krystalicznie czyste rzeki i źródła, w których można się ochłodzić.

Niedaleko miasta Port Douglas znajduje się przylądek Cape Tribulation (od ang. troubles), nazwany tak przez kapitana Cooka, który uszkodził tu o rafę swój statek i o mało nie poszedł na dno z całą załogą. Gdyby utonął, Terra Australis może jeszcze długo nie zostałaby odkryta dla mieszkańców zachodu. Teraz to piękne miejsce przyciąga ludzi spragnionych kontaktu z naturą i odpoczynku od miejskiego zgiełku. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce, by poznać niezwykłą przyrodę Australii niż ten otoczony lasami deszczowymi przylądek nad piękną plażą i Wielką Rafą Koralową. Cape Tribulation.

CZYTAJ WIĘCEJ O:

AUSTRALIA

Surfing to w Australii sport narodowy / fot. Shutterstock Surfing to w Australii sport narodowy / fot. Shutterstock Surfing to w Australii sport narodowy / fot. Shutterstock

Wycieczka do Australii - surfing w Australii

Wycieczka do Australii - surfing w Australii

Surfing, czyli jazda na fali, wywodzi się z Hawajów, ale równie dobrze mógłby zostać wymyślony przez Australijczyków. Ten narodowy sport Australii wrósł głęboko w kulturę australijską i niektórzy mówią, że jest po prostu częścią australijskiej duszy. Surfing to nie tylko sport, dla wielu osób to przeżycie niemal duchowe, doświadczenie kontaktu z potęgą oceanu i mierzenia się z ludzkimi ograniczeniami. Ale to też doświadczanie wody, słońca, piasku i ruchu, czyli według wielu entuzjastów fal, esencja wolności.

Najlepsze warunki do surfingu znajdziemy na wschodnim wybrzeżu Australii, w okolicach Sydney (np. na Bondi Beach), ale przede wszystkim w Queensland. Noosa Beach to jedna z najlepszych plaż zarówno dla zaawansowanych surferów, jak i dla tych, którzy dopiero się uczą. Wielkich fal i mniejszego tłoku szukać trzeba na południu Australii, np. na Bells Beach - to tam prawdziwi mistrzowie deski łapią gigantyczne fale. Na zachodnim wybrzeżu Australii, w okolicach Perth, ale również na Rottnest Island oraz na odludnym północnym zachodzie Australii także panują doskonałe warunki do surfowania. Na deskach nie pływa się natomiast na samej północy Australii, a to z powodu występujących tam trujących meduz oraz słonowodnych krokodyli.

CZYTAJ WIĘCEJ O:

AUSTRALIA

Australijczycy to radosny naród - plaże, morze i słońce sprzyjają pogodzie ducha / fot. Shutterstock Australijczycy to radosny naród - plaże, morze i słońce sprzyjają pogodzie ducha / fot. Shutterstock Australijczycy to radosny naród - plaże, morze i słońce sprzyjają pogodzie ducha / fot. Shutterstock

Wycieczka do Australii - Australijczycy

Wycieczka do Australii - Australijczycy

Australia to niewątpliwie przyrodniczy i krajobrazowy raj, ale na koniec parę słów o czymś innym. Bogactwem tego kraju są nie tylko egzotyczne zwierzęta, nieprzebyte przestrzenie, piaszczyste wybrzeża i koralowce, ale też ludzie. Australijczycy mają opinię narodu niezwykle przyjaznego i otwartego, urzekającego dystansem do siebie, świata i innych, specyficznym, nieco ironicznym poczuciem humoru i typowo australijskim luzem. Kto by pomyślał, że plaże, morze i słońce sprzyjają pogodzie ducha? ;)

Chyba wszystkim nam przydałby się czasem kawałek Australii.

ZOBACZ TAKŻE:

SONDAŻ: Gdzoe mieszkają najseksowniejsi mężczyźni?

Nowa Zelandia dla początkujących

Najtańsze kierunki na 2012 rok

CZYTAJ WIĘCEJ O:

AUSTRALIA

Więcej o: