Wycieczki na walentynki - romantyczne miejsca w Europie [PRZEGLĄD PROPOZYCJI]

Pomysły na walentynki niebanalne i klasyczne, a przy tym niedrogie. Romantyczny wyjazd to wspaniały prezent na walentynki. Polecamy pięć romantycznych miejsc w Europie, gdzie w walentynki (i nie tylko) zakochani poczują się świetnie. W tekście znajdziecie porady praktyczne, jak zorganizować romantyczny walentynkowy wyjazd.
Werona wycieczki na walentynki / fot. shutterstock Werona wycieczki na walentynki / fot. shutterstock Werona wycieczki na walentynki / fot. shutterstock

Werona wycieczki na walentynki

Dom Julii, posąg Julii, legendarny balkon zakochanych - włoska Werona z dramatu Szekspira "Romeo i Julia" to dla zakochanych par miejsce niemal kultowe. Wprawdzie dom Julii powstał dopiero w XX w. (choć w średniowiecznej kamienicy), balkon dobudowano krótko przed II wojną światową, a posąg z brązu datowany jest na lata 70. XX. wieku, ale opowieść o słynnych kochankach niezmiennie rozbudza wyobraźnię par z całego świata. Przed Domem Julii (znajdującym się przy ul. Cappello 23) kłębią się zawsze tłumy ludzi. Panowie dotykają piersi słynnej Julii, a panie chętnie wchodzą na słynny balkon i z niego wypatrują swoich ukochanych .

Mniej oblężony jest Dom Romea, znajdujący się w średniowiecznym pałacu przy via Arche Scaligere. Wnętrza pałacu nie można zwiedzać, za to w budynku mieści się restauracja, więc walentynkowy wieczór można spędzić przy kolacji w domu słynnego kochanka.

Werona zwiedzanie

Werona ma jednak do zaoferowania dużo więcej, niż atrakcje kojarzące się z szekspirowskim romansem. Miasto jest śliczne i pełne zabytków. Kamienny most Ponte Pierra, teatr rzymski, zamek, liczne pałace i kościoły - w Weronie spodoba się nie tylko zakochanym. Wąskie uliczki, schodki, place (w tym wykładany biało-różowym marmurem Piazza delle Erbe), arkadowe dziedzińce, klimatyczne knajpki sprawiają, że Werona idealnie nadaje się na romantyczny weekend. Weronę można podziwiać też z góry, z wieży Torre dei Lamberti.

Werona wycieczki na walentynki / fot. shutterstock

Werona wycieczki na walentynki fot. Shutterstock

Werona loty i dojazd

Do Werony można dolecieć bezpośrednio z Warszawy LOT-em. Inna opcja to lot do Mediolanu lub Bergamo, obydwa miasta leżą w odległości ok. 100 km od Werony. Atrakcyjne promocje do Mediolanu miewa Lufthansa. Z kolei do Bergamo z Polski latają tanie linie: Wizz Air i Ryanair.

Z Mediolanu do Bergamo można dojechać pociągiem (jadąc z Bergamo trzeba się przesiąść w Brescii albo Treviglio), aktualny rozkład jazdy włoskich pociągów znajduje się TUTAJ.

Werona noclegi

Nocleg w hotelu w Weronie to wydatek rzędu 70-120 euro za pokój dwuosobowy.

Werona tanio - Verona Card

Jeśli planujemy odwiedzanie muzeów, warto kupić Verona Card, która uprawnia do poruszania się autobusami miejskimi i wchodzenia za darmo do muzeów. Dwudniowa karta kosztuje 15 euro, pięciodniowa 20 euro.

Eger wycieczki na walentynki Eger wycieczki na walentynki Eger wycieczki na walentynki

Eger wycieczki na walentynki

Eger wycieczki na walentynki

Dni spędzone w gorącej wodzie termalnej, popołudnia na spacerach po malowniczych uliczkach, a wieczory przy znakomitym winie. Do tego przystępne ceny - Eger to dobre miejsce na niebanalne, a równocześnie niedrogie walentynki. W Egerze znajduje się kilka kąpielisk termalnych z basenami otwartymi przez cały rok. W największym, leżącym niedaleko centrum miasta kąpielisku jest kilka dużych basenów całorocznych, w tym basen pływacki, rekreacyjny, termalny i masażowy. Do tego dochodzi bogata oferta wellness.

Eger łaźnie tureckie i zwiedzanie

Oprócz basenów termalnych w Egerze warto odwiedzić stare i nadal czynne łaźnie tureckie. W Egerze jest co zwiedzać: katedra, kościoły, barokowe i rokokowe pałace, a także turecki minaret, z którego wieży można podziwiać panoramę miasta.

Eger wino

Będąc w Egerze nie sposób nie spróbować miejscowego wina, przechowywanego w piwnicach wykutych w wulkanicznych skałach. Warto usiąść wieczorem w nastrojowej knajpce i sączyć wino przy dźwiękach węgierskiej bądź cygańskiej muzyki.

Eger wycieczki na walentynki / fot. Shutterstock

Eger wycieczki na walentynki fot. Shutterstock

Eger noclegi

Oferta noclegowa w Egerze jest bogata, a standard noclegów zróżnicowany. Można znaleźć nocleg już za kilkadziesiąt złotych od osoby. Inną opcją jest nocleg w Egerszlók, małej miejscowości położonej kilka  kilometrów od Egeru. Tam także znajdziemy nowoczesne i ciekawe kąpielisko termalne u podnóża białych kalcytowych skał.

Eger język

Węgry słyną z tego, że często trudno porozumieć się tam z mieszkańcami w języku innym niż węgierski. W Egerze raczej nie ma tego problemu. Zdarza się nawet, że właściciel pensjonatu czy kelner w restauracji zagaja rozmowę po polsku.

Eger dojazd

Do Egeru najwygodniej dojechać samochodem z przejścia granicznego w Barwinku przez Świdnik, Koszyce i Miszkolc (ok. 260 km) albo z Łysej Polany przez Kieżmark, Poprad i Rożniawę. Już za granicą węgierską należy kierować się na Eger malowniczą drogą nr 25, wiodącą przez wsie położone na wzgórzach (ok. 240 km).

Grenada wycieczki na walentynki - Alhambra / fot. Shutterstock Grenada wycieczki na walentynki - Alhambra / fot. Shutterstock Grenada wycieczki na walentynki - Alhambra / fot. Shutterstock

Grenada wycieczki na walentynki

Grenada wycieczki na walentynki

Kilka dni spędzonych w Andaluzji, a konkretnie w Grenadzie, na pewno zapadnie zakochanym w pamięci. W lutym w Grenadzie jest chłodno, ale i tak uroda tego miejsca sprawia, że jest ono idealne na romantyczny wyjazd we dwoje. W Grenadzie można posmakować orientu, podelektować się lenistwem popołudniowej sjesty i pobalować nocami.

Alhambra

Alhambra, czyli warowny zespół pałacowy w Grenadzie, słusznie uchodzi za najpiękniejszy arabski zabytek Europy. To kompleks pałacowy z bogato dekorowanymi wnętrzami, ścianami wykładanymi płytkami azulejos, wieloma dziedzińcami, ogrodami, stawami i fontannami. Historyczne miejsce, z którego rozpościera się fantastyczny widok na masyw górski Sierra Nevada, przywodzi na myśl Baśnie 1001 nocy.

Grenada zwiedzanie

Alhambra to obowiązkowy punkt zwiedzenia Grenady, można na nią poświęcić wiele godzin. A po zwiedzeniu Alhambry znowu godzinami można snuć się po uliczkach i zaułkach Grenady, podziwiać piękne kamienice, zwiedzać kościoły i klasztory, robić zakupy w marokańskich sklepikach, a wieczorem wybrać się na koncert flamenco.

Grenada narty w Sierra Nevada

Jeśli w Andaluzji chcemy spędzić czas aktywnie, warto wyskoczyć na narty w góry Sierra Nevada. Ośrodek Pradollano to miejsce, gdzie wyszaleją się nawet najbardziej wybredni narciarze. Wybór i zróżnicowanie tras narciarskich jest tam bardzo duże. Z Grenady kursują do Pradollano autobusy.

Grenada wycieczki na walentynki - narty w Pradollano / fot. Shutterstock

Grenada wycieczki na walentynki - narty w Pradollano / fot. Shutterstock

Grenada loty i dojazd

Z Polski do Andaluzji można dolecieć samolotem - do Malagi i Alicante latają linie Wizz Air i Norwegian. Na miejscu najlepiej przemieszczać się wynajętym samochodem, ewentualnie międzymiastowymi autokarami; najdroższą opcją są pociągi.

Grenada noclegi

Zimą w Grenadzie można znaleźć relatywnie niedrogie noclegi, już od 30 euro za pokój. Przed zarezerwowaniem noclegu warto upewnić się, czy pokój jest ogrzewany, gdyż w ciepłej Andaluzji nie zawsze jest to standardem.

Alhambra bilety

Bilety do Alhambry dobrze jest kupić z wyprzedzeniem przez internet, przez stronę www.alhambra-tickets.es. Jeśli tego nie zrobimy, na miejscu może okazać się, że biletów na dany dzień zabrakło. Do niektórych miejsc w Grenadzie, w tym rezydencji królewskiej Palacios Nazaries, można wejść tylko o konkretnej godzinie wskazanej na bilecie.

W Bydgoszczy promować się będzie też miasto Lwów W Bydgoszczy promować się będzie też miasto Lwów Lwów wycieczki / Shutterstock

Lwów wycieczki na walentynki

Lwów wycieczki na walentynki

Lwów to pomysł na walentynki niedrogie i niebanalne. Lwów zdaniem wielu podróżników jest jednym z najpiękniejszych miast Europy Środkowo-Wschodniej. Teraz odżywa, jest odnawiany i z roku na rok staje się coraz piękniejszy. Wielkie zalety Lwowa dla Polaków to to, że miasto leży niedaleko od Polski i bez problemu można porozumieć się w nim po polsku.

Lwów zwiedzanie

Główne zabytki Lwowa wiążą się z polską przeszłością miasta. Obowiązkowo trzeba zajść do katedry łacińskiej, zobaczyć manierystyczną kaplicę Boimów, pospacerować po rynku i Prospekcie Swobody (dawne Wały Hetmańskie), podziwiać wspaniałe mozaiki projektu Mehoffera w katedrze ormiańskiej, odwiedzić kościoły bernardynów, dominikanów i jezuitów oraz Cmentarz Łyczakowski. Warto też popatrzeć na miasto z Wysokiego Zamku, zwiedzić sobór św. Jura, zobaczyć budynek Uniwersytetu i Akademii Medycznej, a przede wszystkim Opery.

Lwów wycieczki na walentynki / fot. Shutterstock

Lwów wycieczki na walentynki / fot. Shutterstock

Lwów opera bilety

Do opery we Lwowie najlepiej wybrać się wieczorem. Budynek należy do najpiękniejszych w Europie, a poziom artystyczny przedstawień zadowoli nawet bardzo wybrednych słuchaczy. W internecie można sprawdzić repertuar i zarezerwować bilety na stronie www.opera.lviv.ua/pl.

Lwów noclegi

Hotele i hostele wyrastają we Lwowie niczym grzyby po deszczu. W centrum Lwowa znajdziemy wiele miejsc noclegowych w różnych cenach, a standard nie odbiega od tego, co do mają do zaoferowania hotele i hostele w Polsce. W mieście jest też sporo dobrych restauracji, a ceny są bardzo przystępne, bez problemu można znaleźć lokal, w którym obiad zjemy za równowartość 15 zł.

Lwów loty i dojazd

Do Lwowa z Polski można dolecieć samolotem - jest to opcja najdroższa (w promocji można trafić na lot za ok. 350 zł), ale unika się uciążliwego stania na granicy. Z wielu miast Polski jeżdżą do Lwowa autobusy, bilet z Warszawy kosztuje 90 zł. Z Wrocławia do Lwowa przez Kraków jeździ też pociąg. W przypadku podróży autobusem lub pociągiem, a także samochodem, trzeba liczyś się z tym, że nigdy do końca nie da się przewidzieć czasu oczekiwania na przejściu granicznym. Nierzadko czekanie na wjazd lub wyjazd trwa kilka godzin.

Czeski Krumlov wycieczki na walentynki / fot. Shutterstock Czeski Krumlov wycieczki na walentynki / fot. Shutterstock Czeski Krumlov wycieczki na walentynki / fot. Shutterstock

Czeski Krumlov wycieczki na walentynki

Czeski Krumlov wycieczki na walentynki

Czeski Krumlov, nieduże miasto leżące nad meandrującą Wełtawą u stóp zamku Rosenbergów, wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Czeskim Krumlovie nie brak zabytków, są tu śliczne XVI-wieczne kamienice, kościoły i zamek, ale miasto jest malownicze nawet bez tych dodatkowych atrakcji. Najpiękniejszy widok na zamek rozciąga się z Lazebnickiego Mostu, a na całe miasto - z zamkowej wieży, na którą wchodzi się po 160 schodach. Zamek w Czeskim Krumlovie jest potężny, w Czechach większe od niego są tylko Hradczany. Jest też interesujący, z kilkoma dziedzińcami i bogatymi barokowymi wnętrzami. W zamku w Czeskim Krumlovie można podziwiać cenny eksponat - wykonaną ze szczerego złota karocę Eggenbergów.

Czeski Krumlov wycieczki na walentynki / fot. Shutterstock

Czeski Krumlov wycieczki na walentynki / fot. Shutterstock

Czeski Krumlov zwiedzanie

Czeski Krumlov to miasto wymarzone dla zakochanych, wąskie i kręte uliczki są idealne na długie spacery we dwoje. Od wiosny do jesieni uliczkami suną tłumy turystów, w lutym można liczyć na zwiedzanie miasta w bardziej kameralnej atmosferze.

Czeski Krumlov atrakcje kulturalne

Czeskim Krumlovem nie zawiodą się też wielbiciele kulturalnych rozrywek. Są tu galerie i muzea: architektury i rzemiosł, regionalne, lalek; można wybrać się do teatru i na koncert. Dla osób zainteresowanych fotografią analogową prawdziwą gratką będzie atelier fotograficzne Seidlów, gdzie oprócz wyposażenia atelier  sprzed lat można podziwiać historię Czeskiego Krumlova utrwaloną przez fotografów.

Czeski Krumlov wycieczki na walentynki / fot. Shutterstock

Czeski Krumlov wycieczki na walentynki / fot. Shutterstock

Czeski krumlov dojazd

Do Czeskiego Krumlova najwygodniej jest dojechać samochodem. Czeski Krumlov leży 170 km od Pragi na drodze do Linzu i 26 km od Czeskich Budziejowic, 13 km od trasy Praga- Graz.

Czeski Krumlov noclegi

W Czeskim Krumlovie jest świetne zaplecze turystyczne. W odnawianych kamienicach powstało sporo hoteli, pensjonatów i restauracji o różnym standardzie i zróżnicowanych cenach. Przy okazji wizyty w Czechach nie można nie napić się piwa. W Czeskim Krumlovie nie tylko można wypróbować miejscowe piwo, ale też zwiedzić Browar Eggenberg.

Czeski Krumlov tanie zwiedzanie z kartą

Warto za 200 CZK kupić kartę Český Krumlov Card, upoważniającą do darmowych wejść do wielu obiektów turystycznych.

Więcej o: