Wenecja wycieczka. 10 darmowych atrakcji Wenecji

Wenecja nie jest tania, ale nawet tu są darmowe atrakcje. Kościoły, place, a nawet muzeum. Oto darmowe atrakcje Wenecji.
Wenecja Wenecja Fot. Shutterstock

Wenecja. Spacer wzdłuż kanałów - Canal Grande

Wenecja to miasto kanałów, których jest w mieście około 150. Można wzdłuż nich pospacerować lub przepłynąć po nich gondolą, czy tramwajem wodnym (to już nie da darmo). Vaporetti, czyli tramwaje wodne są jednak drogie, a Wenecję najlepiej zwiedza się pieszo. Najdłuższy kanał - Canal Grande w XV w. nazywany był "najpiękniejszą ulicą świata". Na jego brzegach położone są najsłynniejsze pałace w mieście, których fasady skierowane są w stronę wody. Ta wspaniała droga wodna wije się przez sześć dzielnic, w sumie przez 4 km długości, a miejscami ma nawet 70 m szerokości. Łączy ze sobą dworzec kolejowy przy Piazzale Roma i Piazza San Marco. Architektura wzdłuż Canal Grande pochodzi z różnych okresów wyrażonych w wyjątkowym weneckim stylu. Nad Canal Grande przerzucone są cztery mosty, najsłynniejszy to piękny Ponte di Rialto.

Wenecja, Włochy

Wenecja, Włochy, targ Wenecja, Włochy, targ Fot. Shutterstock

Wenecja. Targowiska Rialto

W Wenecji nie brakuje miejskich targowisk, których najwięcej znajduje się w pobliżu mostu Rialto. Rialto to w oczach Wenecjan nie tylko piękny most, ale cała dzielnica wewnątrz zakola Canal Grande. Targi Rialto są idealnym miejscem, by zmieszać się z tłumem. Poza najróżniejszymi produktami pełno tu weneckich barów - bacardi - oferujących wino i przekąski. Dwa najbardziej znane targi Wenecji często odwiedzane przez szefów kuchni najlepszych weneckich restauracji to owocowo-warzywny targ Erberia i specjalizujący się w owocach morza i rybach targ Pesheria. Nigdzie w Wenecji nie uda się zobaczyć tylu smakołyków i znaleźć tak świeżych produktów. Już samo podziwianie tej obfitości kolorowych kwiatów, owoców i warzyw to prawdziwa atrakcja.

Plac św. Marka Wenecja Plac św. Marka Wenecja Shutterstock

Wenecja. Plac św. Marka i Bazylika św. Marka

Plac św. Marka to samo centrum Wenecji. Przez Napoleona nazwany został "najpiękniejszym salonem Europy". Skupiły się tutaj najpiękniejsze zabytki Wenecji m.in. sławna bazylika i dzwonnica, Pałac Dożów. Oglądanie placu jest na szczęście darmowe. Wizyta w którejkolwiek kawiarni na placu św. Marka to już jednak spory wydatek. Tym bardziej, że na na placu św. Marka zgodnie z rozporządzeniem władz miasta, nie można usiąść i zjeść np. swojej kanapki. Na placu św. Marka wzrok przykuwa pięć kopuł stojącej tu bazyliki. Bazylika św. Marka największy i najważniejszy kościół w Wenecji, to obowiązkowy punkt zwiedzania, nie można odpuścić sobie wizyty w jego wnętrzu. Trzeba się jednak przygotować na spore kolejki przed wejściem i zadbać o odpowiedni strój. Jak powiedział Charles Dickens "takiego miejsca nie ujrzałoby się po opium (...) mrocznego od dymu kadzidła; pełnego skarbów z kamieni i metali szlachetnych; połyskującego zza żelaznych krat; świętego relikwiami martwych świętych". Wstęp do bazyliki jest wolny, ale płaci się za wstęp do muzeum św. Marka oraz skarbca.

bazylika San Marco, wenecja, włochy

Bazylika Santa Maria della Salute Bazylika Santa Maria della Salute Fot. Shutterstock

Wenecja. Bazylika Santa Maria della Salute

Wenecka bazylika mniejsza Santa Maria della Salute z XVII wieku to jeden z najlepszych przykładów weneckiego baroku. Bazylika ta, to także charakterystyczny element krajobrazu Wenecji. Stoi przy Canal Grande. Wzniesiona została w podziękowaniu za uwolnienie Wenecji od epidemii Dżumy, która panowała w mieście w latach 1629-1631. Wewnątrz zobaczyć można obrazy Tintoretta i Tycjana. Wstęp do głównej części bazyliki jest wolny.

Wenecja, Włochy

most westchnień, wenecja most westchnień, wenecja Fot. Shutterstock

Wenecja. Most Westchnień

W Wenecji znajduje się około 400 mostów. Są pięknym elementem krajobrazu. Najlepiej mieć tyle czasu, by przejść jak największą ilością weneckich mostów. Jeśli to niemożliwe, odwiedzić trzeba przynajmniej dwa. Most Rialto wspominany wcześniej, a także absolutnie wyjątkowy Most Westchnień. Most Westchnień to przejście łączące pałac Ducale z celami więziennymi. Według legendy prowadzeni tędy w dawnych wiekach skazańcy wzdychali, tęskniąc za wolnością, stąd nazwa mostu. Podobno zakochani, którzy pocałują się pod tym mostem, szybko wezmą ślub.

muzeum muzyki, wenecja muzeum muzyki, wenecja DENNIS G. JARVIS/flickr.com

Wenecja. Muzeum Muzyki

Muzeum Muzyki to chyba jedyne darmowe muzeum Wenecji. Znajduje się w nim wystawa instrumentów muzycznych oraz ekspozycja dotycząca życia i twórczości weneckiego geniusza muzyki - Antonio Vivaldiego. Coś dla fanów muzyki, ale nie tylko.

getto, wenecja, włochy, kanał getto, wenecja, włochy, kanał Fot. Shutterstock

Wenecja. Dawne getto żydowskie

Weneckie getto jest najstarsze w Europie. Stworzone zostało już w początkach XVI wieku. Do dziś zachowało charakterystyczny wygląd i atmosferę. Można tu podziwiać niezwykłą architekturę i ślady kultury tego narodu. Znajduje się tu kilka synagog, muzeum, koszerne restauracje i Campo del Ghetto Nuovo - plac z tablicami pamiątkowymi i płaskorzeźbami poświęconymi ofiarom Holocaustu. Warto się nie tylko przespacerować po placach i uliczkach getta, ale też obejrzeć synagogi (za to już jednak trzeba zapłacić).

Campo Santa Maria Formosa Campo Santa Maria Formosa Fot. Shutterstock

Wenecja. Campo Santa Maria Formosa

Campo Santa Maria Formosa to jeden z największych placów w mieście. Plac otaczają ciasno ulokowane budynki pałacowe, między którymi wiją się wąskie uliczki. Wizytę na placu powinni zaplanować szczególnie miłośnicy architektury. Przepiękne budynki wzniesione w różnym czasie tworzą tu bowiem niezwykłą mozaikę stylów. Odbywają się tutaj liczne święta, a także codzienny targ.

Karnawał w Wenecji Karnawał w Wenecji Fot. Shutterstock

Wenecja. Karnawał w Wenecji

Właśnie w Wenecji odbywa się najpopularniejszy karnawał w Europie. Trwa 10 dni - począwszy od niedzieli przed tłustym czwartkiem, choć dawniej bale maskowe i huczne imprezy uliczne ciągnęły się przez miesiąc. Place i ulice Wenecji zapełniają się podczas karnawału maschere - postaciami w barwnych strojach i maskach. Przebierańcy przechadzają się pośród wąskich uliczek, chętnie pozują do zdjęć, szczycą się bogatymi, kolorowymi kostiumami. Ulicami spacerują turyści z maskami na twarzach, każdemu udziela się karnawałowy nastrój. Na placach organizowane są różne zabawy. W ostatni wtorek karnawału, wieczorem na Placu św. Marka urządzany jest wielki bal. Udział w ulicznych zabawach podczas karnawału jest darmowy.

Więcej o: