Walentynki. 5 romantycznych miast w Europie

Walentynki już niedługo, a kilkudniowa romantyczna podróż to chyba najpiękniejszy prezent jaki można podarować ukochanej osobie. Oto 5 romantycznych miast w Europie idealnych na walentynki.
Werona, Włochy Werona, Włochy Fot. Shutterstock

Werona, Włochy

Werona to chyba najbardziej romantyczne miasto Włoch. Mimo że historia Romea i Julii, która rozegrała się właśnie tutaj, jest tylko fikcją literacką Williama Szekspira, do Werony ściągają zakochani z całego świata. Miasto pełne jest renesansowych kamienic i kamiennych mostów, wydaje się być stworzone do pocałunków i spacerów w blasku księżyca. Najbardziej obleganym miejscem w Weronie jest dziedziniec legendarnego domu Julii, gdzie zgodnie z tradycją, zakochani zostawiają na murze miłosne liściki. Pary czekają też w długiej kolejce, by zrobić sobie zdjęcie na najsłynniejszym balkonie świata, gdzie Romeo i Julia wyznali sobie po raz pierwszy miłość. Weronę odwiedzić można o każdej porze roku, ale szczególnie warto właśnie w okresie walentynek, kiedy trwa festiwal Verona in love. Miasto przepełnione jest wtedy miłosnym klimatem. Na głównych placach miasta Piazza dei Signori i Piazza Bra odbywają się przedstawienia Romeo i Julia w oryginalnej scenerii, koncerty z romantycznymi utworami w roli głównej, degustacje najlepszych trunków lokalnych i potraw, czy też konkursy dla zakochanych. W Weronie nie brakuje przytulnych hotelików, restauracji, kawiarni.

Włochy. Top 10 mniejszych włoskich miasteczek

Brugge, Belgium Brugge, Belgium Fot. Shutterstock

Brugia, Belgia

Brugia jest najmniej znanym spośród romantycznych miast świata. Średniowieczne miasteczko, położone we flamandzkiej części Belgii, jest wręcz stworzone do niespiesznych spacerów z ukochaną osobą. Są tu brukowane średniowieczne uliczki i kanały jak w Wenecji. Atmosfera jest jednak znacznie bardziej kameralna. Dziesiątki klimatycznych restauracji serwują specjały belgijskiej kuchni i belgijskie piwo. Oczarowuje wyjątkowo malownicza historyczna starówka tego miasta, która znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Będąc z ukochaną osobą w Brugii, na pewno trzeba wykupić rejs kanałami, a także odwiedzić muzeum czekolady, w którym mistrz ceremonii skomponuje dla zakochanych specjalny zestaw czekoladek. Aby dostać się do Brugii z Polski należy dolecieć do Brukseli (Charleroi) i stamtąd jechać dwie godziny pociągiem.

Czekoladowym szlakiem. Miejsca czekoladą płynące - Szwajcaria, Belgia, Hiszpania i inne

Fontanna di Trevi, Rzym Fontanna di Trevi, Rzym Fot. Shutterstock

Rzym, Włochy

Rzym to jedno z najbardziej romantycznych miast świata. Udowodnili to już bohaterowie filmu "Rzymskie Wakacje". Wieczne Miasto tętni życiem i zachęca do spacerów we dwoje. Punktem obowiązkowym podczas walentynkowej wycieczki po Rzymie powinien być położony na północ od centrum miasta most Ponte Milvio. Zakochane pary z całego świata wieszają tu kłódki miłości z wypisanymi swoimi imionami. Aby przypieczętować swoje uczucie zamykają je na kluczyk, który następnie wrzucają w rwący nurt Tybru. Konstrukcja mostu niemal ugina się pod ciężarem zawieszonych na nim symboli miłości. Innym miejscem w Rzymie, które gromadzi zakochanych jest Fontanna di Trevi. Pary wrzucają do niej drobne monety, aby zapewnić sobie powrót we dwoje do Rzymu. Dobrym pomysłem na spędzenie walentynkowego wieczoru w Wiecznym Mieście jest też rejs statkiem po Tybrze. Pyszna włoska kolacja, wino, muzyka i tło, czyli największe zabytki Rzymu. Czego chcieć więcej?

Włochy. 10 atrakcji w Rzymie za mniej niż 10 euro

Wenecja Wenecja Wenecja /Fot. Shutterstock

Wenecja, Włochy

Wenecja od dawna uchodzi za miasto miłości. W końcu to właśnie tu przyszedł na świat i tu rozpoczął swe podboje Casanova. Rejs gondolą po romantycznych kanałach miasta to idealna walentynkowa randka. Wyrastające wprost z wody kamienice i pałace wydają się być nierzeczywiste, jak scenografia filmowa. Mgła, która w lutym unosi się nad wodą potęguję magiczny nastrój Wenecji. Zakochani powinni także odwiedzić weneckie mosty, a w szczególności Most Westchnień. Niegdyś łączył on więzienie z sądem. Jego nazwa wzięła się stąd, że przechodzący pod nim skazańcy tęsknie wzdychali do ukochanych i do utraconej wolności. Podobno zakochani, którzy pocałują się pod tym mostem, szybko wezmą ślub. Poza niezwykłymi zabytkami, w Wenecji trzeba także obejrzeć zachody słońca, które otulają miasto tworząc wyjątkowo romantyczny nastrój.

Wenecja. Spacer po magicznym mieście (ZDJĘCIA)

Paryż, Francja, romantyczne Paryż, Francja, romantyczne Fot. Shutterstock

Paryż, Francja

Paryż jest mekką zakochanych. "Zawsze będziemy mieć Paryż" - mówi zakochana Ingrid Bergman do Humphreya Bogarta w słynnej "Casablance". Pocałunek pod Wieżą Eiffla ma ponoć niezwykłą moc, a szczyt wieży to chyba najpopularniejsze miejsce oświadczyn na świecie. Architektura miasta i liczne bulwary sprzyjają spacerom we dwoje. Paryskie restauracje przygotowują na walentynki specjalne miłosne menu, teatry i opery grają romantyczne przedstawienia, a po Sekwanie pływają statki pełne zakochanych. Miłość wypełnia miasto. Ostatnio czar Paryża wykorzystał Woody Allen w filmie "O północy w Paryżu".

Darmowy Paryż. Top 15 darmowych atrakcji Paryża

Więcej o: