Wczasy odchudzające w Polsce i za granicą

Któż z nas, tuż po świąteczno-noworocznych szaleństwach, nie patrzył sceptycznym okiem w lustro, decydując się na zrzucenie kilku bądź kilkunastu kilogramów z myślą o nadchodzących wakacjach? Ci, którzy nie zdążą przed wakacjami dobić do wymarzonej wagi mają już tylko jedno wyjście - wakacje odchudzające.
wczasy odchudzające wczasy odchudzające Fot. Shutterstock

Wczasy odchudzające

Kobiety w kusym bikini, mężczyźni prężący do słońca swe kaloryfery. Nie wszyscy mają tyle szczęścia. Cóż mają zrobić ci, którzy mają do zrzucenia dużo zbędnej wagi? Zwykle nie podejmują już nawet prób, z żalem podglądając smukłe talie z okien pensjonatów lub w oknach witryn internetowych, bo skoro nie mogą korzystać z dobrodziejstw plaż, to po co wyjeżdżać? Na szczęście są wczasy odchudzające.

Szczęśliwie ktoś o nich pomyślał - poza pojedynczymi turnusami, wchodzącymi w skład oferty większości wiodących biur podróży, powstają też całe ośrodki przygotowane na przyjęcie osób, pragnących zrzucić kilkanaście kilogramów w tle uroczych krajobrazów, niekoniecznie katując się godzinami na siłowniach. Odpowiednio dobrane diety, odrobina wysiłku nagrodzona relaksacyjnymi masażami w ośrodkowych salonach SPA, interesujące wycieczki, podczas których można odkryć kilka tajemnic rodzimej natury. Wszystko to w towarzystwie osób o podobnych celach, co pozwoli nie tylko spędzić miło czas, ale także - a może przede wszystkim - dopingować się wzajemnie.

Tego typu ośrodki znaleźć można w każdym, wakacyjnym, rejonie kraju - w górach przeważają wycieczki piesze, nad morzem i jeziorami kąpiele. Pomimo tego, iż opcją wczasów odchudzająco-pielęgnujących dysponuje już większość biur podróży, to wśród klientów (wbrew pozorom nie tylko klientek) to właśnie wyjazd do miejsca w pełni skoncentrowanego na pomocy osobom zmagającym się z nadwagą, cieszy się większym zaufaniem. To tam bowiem zatrudniani są specjaliści od prawidłowego żywienia, których porady i zalecenia warto spakować do plecaka powrotnego i stosować już we własnej kuchni, podczas, gdy istnieje obawa, że ci, którzy na co dzień organizują wyjazdy dla zdrowych, młodych ludzi, kiedy to hotelowe restauracje serwują najwymyślniejsze, tuczące nieraz potrawy, nie są na tyle wykwalifikowani, by zatroszczyć się o swoich gości z równą ośrodkowi precyzją.

morze, wczasy odchudzajace morze, wczasy odchudzajace Fot. Shutterstock

Wczasy odchudzające nad morzem

Największym uznaniem wśród gości, którzy chętnie dzielą się swoimi wrażeniami w sieci, cieszy się ośrodek Primavera w Jastrzębiej Górze. Jest to wysokiej klasy centrum odnowy biologicznej, posiadające w swojej ofercie standardowe turnusy weekendowe, ale i tygodniowe, przedłużające się nieraz do dni dziewięciu. Za nieco ponad 1000 zł można oddać się pod opiekę przeszkolonych i troskliwych specjalistów, którzy przy miłym chłodzie ciągnącym znad morza, zatroszczą się o nas doraźnie i na przyszłość (w przypadku pakietu luksusowego cena wynosi około dwóch tysięcy).

Strona internetowa ośrodka prezentuje swoim gościom kilka bogato wyposażonych pomieszczeń, takich jak sauna, basen, salon gier, nowoczesny parkiet, wielką kuchnię - zastawioną niskokalorycznymi specjałami - plac zabaw, Aqua Park, wchodzący w skład budynku, a nawet profesjonalną salę konferencyjną. Wszystko to sprawia, że jeśli zdecydujemy się spędzić tydzień z Primaverą, to może okazać się, że mimo sąsiedztwa morza i pięknych plaż, wcale nie zdecydujemy się na wychodzenie spod jej przyjemnych skrzydeł.

Ile można schudnąć na wczasach odchudzających?

kajak, jezioro, rzeka, mazury kajak, jezioro, rzeka, mazury Fot. Shutterstock

Wczasy odchudzające nad jeziorem

Nieco inaczej sytuacja przedstawia się w ośrodkach położonych nad polskimi jeziorami. Ich właściciele, świadomi bogactwa, jakim za sprawą lokalizacji dysponują, włączają do swych ofert wczasowych wycieczki zarówno piesze - jeziora zwykle otoczone są bujnymi, wspaniale wyciszającymi lasami, autokarowe - do pobliskich muzeów - czy wodne, odbywane łodzią lub kajakiem. Tego rodzaju aktywności dostarczają gościom nie tylko wielkiej przyjemności, ale też są świetnym ćwiczeniem, które w niczym nie przypomina jednostajnych, wyczerpujących powtórzeń na ciężkich urządzeniach, znajdujących się w siłowniach.

Wczasy odchudzające, odbywające się nad jeziorem, różnią się też standardem zakwaterowania. W większości są to domki, bądź całe ich kompleksy, skupione w krajobrazie leśnym, co gwarantuje gościom o poranku bardzo zdrowy łyk świeżego powietrza, przefiltrowanego przez wszechobecne drzewa.

Oferty tych ośrodków nie różnią się przesadnie od tego, co znaleźć mogliśmy nad morzem, również pod względem cenowym. Decyzja więc tak naprawdę zależy od indywidualnych preferencji lokalizacyjnych - jeśli cenimy sobie kontakt z naturą, okupiony czasem rezygnacją z luksusu, którego zaznać możemy nad morzem, wtedy wybierzmy się do Warmii i Mazur. Bardzo możliwe, że przywiezione do domu ślady po komarzych ugryzieniach nie będą denerwować, a raczej staną się miłą pamiątką po miejscu, w którym zostawiliśmy ślad w postaci tych wszystkich zbędnych krągłości.

Tatry. Tatry, leżą na pograniczu Polski i Słowacji. Swój niepowtarzalny charakter Tatry zawdzięczają specyficznemu klimatowi i wysokogórskiej roślinności, która zachwyca rozmaitymi gatunkami. Z tatrzańskich szczytów rozpościerają się wyjątkowe krajobrazy. Warto odwiedzić Tatry zarówno po stronie polskiej, jak i Słowackiej. Tatry. Tatry, leżą na pograniczu Polski i Słowacji. Swój niepowtarzalny charakter Tatry zawdzięczają specyficznemu klimatowi i wysokogórskiej roślinności, która zachwyca rozmaitymi gatunkami. Z tatrzańskich szczytów rozpościerają się wyjątkowe krajobrazy. Warto odwiedzić Tatry zarówno po stronie polskiej, jak i Słowackiej. Tatry/Fot. Shutterstock

Wczasy odchudzające w górach

A co jeśli zamiast mórz i jezior cenimy sobie spokojny szmer strumienia a plaże i leśne niziny wydadzą nam się za płaskie? Kiedy leżenie plackiem wcale nie kojarzy nam się z wygodą, a wizja komarów skutecznie nas odstrasza? Szczęśliwie Polacy mają to nieocenione szczęście, że mają dostęp zarówno do wód jak i do gór, pełne spektrum rekreacji. Wiedzą o tym także organizatorzy wyjazdów poprawiających figurę i kondycję, dlatego jednak największy wybór ośrodków oferujących wyszczuplające wczasy zlokalizowany jest w górach.

Nie trzeba chyba przesadnie przekonywać o tym, jak korzystnie na nasze ciało wpływają wcale niewyczerpujące, piesze wycieczki górskie. O ile w przypadku hoteli nadmorskich można było swobodnie nie wychodzić i czuć się dopieszczonym, o tyle górskie pensjonaty służyć mogą jedynie w charakterze miejsca do spania i spożywania, bardzo zdrowych i pożywnych, rzecz jasna, posiłków. Nie oznacza to wcale, że oferta ośrodków położonych w górach jest w jakikolwiek sposób uboższa od innych, w żadnym wypadku - zabiegi pielęgnacyjne, jak i urządzenia potrzebne do ich wykonywania są kompletnie niewrażliwe na otoczenie, dlatego tak łatwo o znalezienie miejsca do wypoczynku, jednak niektóre z tych okolic aż proszą się o uwagę przyjezdnych.

Ceny wypoczynku w cieniu gór są zróżnicowane - podstawowe programy są dostępne już od tysiąca złotych za siedem dni relaksu, koszt dwóch tygodni uzależniony jest od stopnia ilości oraz częstotliwości zabiegów, które dostępne są w kilku pakietach. Ceny najdroższych, najbogatszych pod tym względem ofert, sięgać mogą nawet 3 tysięcy. Pracownicy jednak, podobnie jak i ci, którym zdarzyło się korzystać z usług górskich hoteli Spa&Wellness z programem fitness, zapewniają, że każdy z poniesionych kosztów na pewno się opłaci. Większość z nich znajduje się na granicy polsko-słowackiej, choć i w pozostałych, znanych górskich miejscowościach istnieje szansa na pozbycie się kilogramów pod okiem fachowca.

plaża, chłopiec, wczasy odchudzające plaża, chłopiec, wczasy odchudzające Fot. Shutterstock

Wczasy odchudzające dla dzieci

Coraz częściej ofiarą nadwagi padają, jak wiadomo, dzieci. Czy dzieje się to za sprawą niemal stuprocentowo siedzącego trybu życia - z ławki szkolnej przed komputer - czy też dzieje się tak za sprawą rodziców, którzy wpadają w pułapkę serdeczności okazywanej za pomocą batoników, cukierków, czekolad i fast foodów, nie będziemy w to teraz wnikać. Informujemy jednak, że podobnie jak wszystkie inne wyjazdy lecznicze - np. sanatoria - tak i ośrodki odchudzające przygotowane są również na wizyty najmłodszych. Można więc śmiało poczuć się jak na prawdziwym wyjeździe urlopowym - wysłać pociechy na nieco bardziej aktywne kolonie, a samemu udać się w inne miejsce, choć przyświecać Wam będzie wspólny cel. Takie rozwiązanie pozwoli na pozbycie się częstych wątpliwości, czy taki odchudzający urlop to na pewno urlop. Tak jak bywa to w przypadku podziałów wiekowych, tak przy okazji takich wyjazdów dobiera się uczestników pod kątem wagi. Pozwala to wszystkim czuć się dobrze w swoim towarzystwie i bezstresowo cieszyć się coraz smuklejszą figurą.

Biuro podróży Amitur, specjalizujące się właśnie w wyjazdach odchudzających, ma w swojej ofercie kilka pozycji przygotowanych z myślą o najmłodszych. W ogromnej mierze dzieci nie wymagają specjalistycznych zabiegów, jakim poddawani są otyli dorośli - ich energia, choć może czasem nieco przygaszona bądź ukryta pod kilkoma krągłościami, pozwala na wiele form wakacyjnych aktywności. Oczywistym jest, że z uwagi na bezpieczeństwo maluchów, na takie wyjazdy udaje się większa ilość trenerów, lekarzy, opiekunów - wszystko z myślą o dzieciach i może nieco zestresowanych rodzicach.

Ceny takich obozów są oczywiście niższe od standardowych cen wyjazdów dla dorosłych - dwutygodniowy pobyt w górach potrafi zamknąć się w kwocie 1500 zł, a należy pamiętać, że tamte tereny są stosunkowo najdroższe, głównie z uwagi na atrakcje z jakich słyną (organizacja kuligów, szkolenia narciarskie)

wczasy, odchudzanie, gimnastyka, plażą, kobieta wczasy, odchudzanie, gimnastyka, plażą, kobieta Fot. Shutterstock

Wczasy odchudzające za granicą

Wszystko bardzo ładnie, ale co to są za wczasy, jeśli zostaje się w kraju? Tu pole do popisu znajdują nasi bułgarscy i słowaccy sąsiedzi - dzięki biuru Watra Travel możemy udać się do Złotych Piasków, Bardejov czy też Bardejovskich Kupeli. We wszystkich tych trzech miejscowościach usytuowane są ośrodki wypoczynkowe o charakterze sanatoryjnym. Gwarantuje to gościom profesjonalną pomoc i opiekę, a o sławie Złotych Piasków przypominać chyba nie trzeba. Nie jest to jednak tanie - tam ceny rzędu 3 tysięcy za wyjazd stanowią niestety podstawę. Dodać trzeba do tego jeszcze koszt wyjazdu zagranicę (ubezpieczenie, pamiątki, może chęć zwiedzenia czegoś). Jeśli taki koszt nie jest nam straszny, Słowacy i Bułgarzy przyjmą nas z otwartymi ramionami.

Więc jeśli zdarza się Wam stawać przed lustrem i nie do końca widzieć siebie w eleganckim, dopasowanym kostiumie dwuczęściowym lub nad kąpielówkami unosi się nieestetyczny brzuszek - warto rozejrzeć się wśród ofert wypadów odchudzających i poświęcić tegoroczny urlop a także przyjemnie układającą się majówkę na popracowanie nad kondycją w miłych warunkach. Wszystko po to, by za rok udać się na jedną z bajecznych plaż, na które wybierają się nasi znajomi. Może uda Wam się wtedy zasiąść z nimi spokojnie na leżakach przy drinku z palemką a wieczorem skosztować skarbów egzotycznej kuchni. W końcu raz zaszaleć nie zawadzi.

Więcej o: