Najbardziej roztańczone miasta i kraje świata

Gorące, erotyczne tańce w klubach, emocjonujące pokazy taneczne na ulicach, czy też dostojne, eleganckie wirowanie na balach. Gdzie miłośnicy tańca poczują się jak w raju?
flamenco, andaluzja flamenco, andaluzja Pat McDonald/flickr.com

Flamenco - Andaluzja

Andaluzja znajdująca się na południu Hiszpanii, jest najgorętszym obszarem kraju. Może dlatego jest też tak romantyczna i roztańczona. Andaluzja to kraina flamenco. W miastach takich jak Sewilla, Kadyks, czy Granada można zobaczyć osoby wykonujące ten przejmujący taniec na ulicach i w lokalach. Taniec flamenco jest najczęściej tańcem solowym, w którym tancerz sam na sam spotyka się z widownią i przekazuje jej swoją sztukę. Może też być wykonywany w duecie lub grupowo. Inaczej wygląda flamenco w wykonaniu kobiety, a inaczej w wykonaniu mężczyzny. Zawsze jednak flamenco poprzez śpiew, ruchy ciała i gesty przekazuje widzom najgłębsze ludzkie emocje od bólu i rozpaczy po radość. Ten ogromny ładunek emocjonalny, odczuwany jest także przez odbiorców nie znających języka, w którym śpiewa cantaor. W Granadzie flamenco żyje na ulicy. Wieczorem można zobaczyć pełne ekspresji tańce wykonywane przez cygańskie tancerki. W Sewilli warto wybrać się na show do jednego z tablaos - kabaretu flamenco połączonego często z elegancką restauracją. W miastach Andaluzji są też szkoły, w których turyści mogą się nauczyć podstaw flamenco.

Top 10. Najseksowniejsze miasta świata

Tango - Buenos Aires

Argentyna jest słusznie opisywana jako połączenie melancholii dawnego świata i latynoskiej pasji. Przyczynia się do tego na pewno narodowy taniec Argentyny - tango argentyńskie. Jeden z najbardziej dramatycznych i zmysłowych tańców znanych ludzkości narodził się w stolicy Argentyny w latach osiemdziesiątych dziewiętnastego stulecia, w biednych dzielnicach robotniczych. Mimo często skrajnej biedy, mieszkańcy argentyńskiej stolicy, nigdy nie przestają tańczyć. Prawdziwy smak tanga można poznać tylko w Buenos Aires. Całe Buenos Aires żyje w rytmie tanga. Najstarsze dzielnice Buenos Aires -  La Boca i San Telmo są w pewnym sensie muzeum tanga dla turystów. Nigdzie indziej na świecie nie ma takiego zagęszczenia szkół tańca, jak tutaj. Można tu też zobaczyć pary tańczące klasyczne tango argentyńskie. Tancerze nie zawsze są młodzi i piękni, ale za są to niesłychanie prawdziwi. Każdego roku w lutym fani tanga zjeżdżają do Buenos Aires, aby na ulicach i placach miasta podziwiać Festiwal Tanga. Tańczą wówczas wszyscy - od dzieci po osoby starsze. Panuje niesamowita atmosfera. Równie interesująco jest na milongach - tangowych spotkaniach tanecznych. Przychodzą tam ludzie z sąsiedztwa, w różnym wieku, z różnymi umiejętnościami. Na milondze obowiązuje swoista etykieta, np. jeśli kobieta zgadza się na kawę, zgadza się również na łóżko. Starym zwyczajem do tańca prosi się często spojrzeniem.

Top 15. Gdzie mieszkają najseksowniejsi mężczyźni? [SONDAŻ]

salsa, kuba salsa, kuba anymouse/flickr.com

Salsa - Hawana, Kuba

Hawana pulsuje muzyką. Życie toczy się tu w rytmie salsy - jednego z najseksowniejszych tańców. Roztańczonych Kubańczyków spotkać można na każdej ulicy, o każdej porze dnia i nocy. Gorące rytmy słychać bez przerwy. Dochodzą zza zamkniętych drzwi hawańskich mieszkań, z zadymionych barów, samochodów. Salsa jest tańcem łączącym elementy różnych gatunków muzycznych i kroki wielu innych tańców. Nazwa tańca oznacza po hiszpańsku pikantny i aromatyczny sos. I taki właśnie jest ten taniec - mocny, odważny. Kubańska salsa nie ma ścisłych reguł, każdy tańczy ją po swojemu. Jest grą między kobietą a mężczyzną. Żeby poznać prawdziwy klimat kubańskich tańców, warto wybrać się na wieczorną imprezę do jednego z ekskluzywnych klubów w centrum Hawany. Tańcem wywodzącym się z salsy jest niezwykle popularny na Kubie reggaeton. Powstał z połączenia salsy i reaggae, tańczy się go do upadłego.

Taka jest Kuba!

Samba, Brazylia, Rio Samba, Brazylia, Rio Fot. Shutterstock

Samba - Rio de Janeiro, Brazylia

Samba to taniec latynoamerykański, niezwykle szybki, dynamiczny, bazujący na intensywnych ruchach bioder. Korzeni samby doszukiwać się można w rytmach i pieśniach niewolników afrykańskich. Nie jest to właściwie jeden taniec, ale cała grupa tańców. Niektóre z nich są tańcami towarzyskimi, a inne tańczone są solo. Samba brazylijska to energiczny, rytmiczny taniec w takcie na dwie czwarte. To dla Brazylijczyków, przede wszystkim taniec radości i szczęścia, w którym liczy się głównie to, by poddać się pulsującej muzyce. Do słynnego karnawału w Rio de Janeiro Brazylijczycy przygotowują się przez cały rok, uczęszczając do specjalnych szkół, układając choreografię. Samba nazywana jest często tańcem kochanków. Jest w niej bowiem bardzo dużo ruchów intymnych, wyrażających uczucia. Ruch samby przypomina falowanie partnerów. Aby zobaczyć sambę w najlepszym wydaniu warto przyjechać do Rio de Janeiro w lutym w czasie karnawału. Od 18 do 21 lutego miasto przeżywać będzie najazd wielbicieli gorących rytmów i samby. W Rio jest mnóstwo szkół tańca.

Brazylia. Nie tylko Rio de Janeiro!

Walc, Wiedeń Walc, Wiedeń Fot. Shutterstock

Walc - Wiedeń

Walc wiedeński to jeden z  najbardziej eleganckich tańców standardowych. Ma charakter liryczny i romantyczny. Nazywany jest tańcem wirowym - jego główną cechą jest rotacyjny ruch obrotowy w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Wymaga dużej przestrzeni. Walc wiedeński początkowo był uznany za taniec niemoralny. Zgorszenie wśród widzów budziło zbliżenie partnerów podczas tańca, a ciągłe wirowanie miało prowadzić do chorób, a w najgorszym przypadku śmierci. Mimo to, od drugiej połowy XIX wieku walc wiedeński był najchętniej wykonywanym tańcem podczas balów prawie w całej Europie. W Miesiące zimowe w Wiedniu wciąż mijają pod znakiem walców Straussa. Wiedeński Sezon Balowy trwa tradycyjnie od sylwestra do ostatków. Legendarne bale w Operze Wiedeńskiej przyciągają słynnych i bogatych z całego świata. Na szczęście, aby samemu powirować w tańcu nie trzeba iść na elitarny bal. Naukę walca wiedeńskiego prowadzi wiele szkół w Wiedniu i całej Austrii.

Wiedeń - w rytmie walca po kawiarniach

taniec brzucha, egipt taniec brzucha, egipt Rohit Saxena/flickr.com

Taniec brzucha - Egipt

Taniec orientalny, często nazywany tańcem brzucha, pochodzi z terenów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Jest jednym z najstarszych tańców świata. Mówi się o nim, taniec, który jest kobietą. Wykonywany jest głównie właśnie przez kobiety - solo lub w grupie. W tańcu przede wszystkim pracuje się biodrami, które wprawiają w ruch mięśnie brzucha. Ważne są też ruchy dłoni, stóp, mimika twarzy, a szczególnie wzrok. Orientalna muzyka i dzwoneczki przy stroju brzęczące w rytm poruszanego ciała wywołują emocje widzów. Istnieją różne style tańca brzucha. Egipski jest łagodny i elegancki, a marokański gwałtowny. Egipt jest często uważany za kolebkę tańca brzucha. Już w starożytnym Egipcie kobiety wykonywały rytualne tańce brzucha. W niektórych domach w Egipcie nadal, gdy rodzi się dziecko, kobiety wiążą chusty wokół bioder i tańczą, a tancerka na weselu jest gwarancją szczęścia małżonków. Tancerka tańca brzucha nie musi mieć określonej figury. Ważne jednak, by miała zadbane i jędrne ciało. Mało kto zdaje sobie sprawę, że tancerki brzucha występujące np. w hotelach w kurortach mogą mieć złą opinię. Powabne ruchy kobiety wykonywane podczas tańca nie powinny być zgodnie z islamem pokazywane komukolwiek innemu poza jej mężem. Roznegliżowane tancerki łamią również muzułmańskie zasady dotyczące ubioru kobiety.

Egipt - czy dojdzie do zakazu noszenia strojów bikini i sprzedaży alkoholu dla turystów?

taniec hula, hawaje taniec hula, hawaje Fot. Shutterstock

Taniec hula - Hawaje

Hawaje to miejsce, które o tej porze roku szczególnie chciałoby się odwiedzić. Słońce, piękne plaże, a do tego ciekawa kultura tamtejszych mieszkańców, której ważną częścią jest taniec i muzyka. Hula to dla Hawajczyków coś więcej niż taniec. Jest to także sposób na życie. Taniec ten wyraża centralną wartość kultury hawajskiej, jaką jest "Duch Aloha" - pogodne życie w harmonii z ludźmi i naturą. Naturalne ruchy w tańcu pozwalają przekazać miłość do siebie i świata. Tańczenie wzbudza pozytywny i pogodny nastrój, uczy koordynacji ruchowej, uwalnia ciało od napięć. Taniec hula jest ściśle związany z pieśniami - gesty w tańcu opowiadają te same historie co słowa. Ruchy rąk mogą przedstawiać rośliny, zwierzęta, opowiadać o burzy lub walce. Tancerze tańczą w specjalnym hawajskim stroju do tańca. Niezbędnym jego elementem są wieńce wykonane z kwiatów. Spódnice z trawy są często ozdobione kośćmi wykonanymi z zębów psa lub kości wieloryba. W większości turystycznych miejscowości na Hawajach organizowane są pokazy tańca hula.

Top 15. Najpiękniejsze widoki świata

Więcej o: