Najlepsze atrakcje Polski - według obcokrajowców

Brytyjski dziennik "The Guardian" zamieścił jakiś czas temu w swoim internetowym wydaniu artykuł o najciekawszych polskich atrakcjach i wycieczkach po Polsce. O dziwo, nie są to typowe polskie atrakcje, które przychodzą nam do głowy w pierwszej kolejności. Znalazły się wśród nich i oryginalne pomysły. 
Łomnica, pałac w Łomnicy Łomnica, pałac w Łomnicy Fot. Paweł Kozioł / Agencja Wyborcza.pl

Polska dla obcokrajowców. Nocleg w pałacu pruskim

Aż jedna czwarta wszystkich zamków i pałaców w Polsce znajduje się na Dolnym Śląsku, a dokładnie w Dolinie Pałaców i Ogrodów, jak nazwano 100 km kw. w pobliżu Jeleniej Góry. Blisko siebie leży tu 30 gotyckich zamków, wież obronnych, renesansowych dworów, barokowych pałaców i XIX-wiecznych rezydencji otoczonych wspaniałymi parkami krajobrazowymi. Malownicze okolice upodobała sobie kiedyś pruska rodzina królewska, która przyjeżdżała tu na wakacje. Dziś w dawnych pruskich pałacach powstają pensjonaty i hotele, które starają się utrzymać dawny charakter budowli. Nocleg w pałacu to ciekawe przeżycie. "The Guardian" poleca pałac w Łomnicy. Dawna siedziba księżnej Luizy, córki króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III, to dziś duży luksusowy, znakomicie odrestaurowany hotel z rozległym tarasem z widokiem na park i rzekę.

Mały Staw, Karkonosze. Jednym z najbardziej urokliwych miejsc w Karkonoszach jest Mały Staw, do którego przytuliło się schronisko Samotnia. Samotnia słynie z przytulnej atmosfery drewnianych wnętrz i domowej kuchni. Z Samotni prowadzi jedna z wielu dróg na Śnieżkę. Mały Staw, Karkonosze. Jednym z najbardziej urokliwych miejsc w Karkonoszach jest Mały Staw, do którego przytuliło się schronisko Samotnia. Samotnia słynie z przytulnej atmosfery drewnianych wnętrz i domowej kuchni. Z Samotni prowadzi jedna z wielu dróg na Śnieżkę. Schronisko Samotnia/Olgierd Rudak/CC/Wikimedia

Polska dla obcokrajowców. Wędrówki w Karkonoszach

Karkonosze, najwyższe pasmo Sudetów, mogą się pochwalić skarbami przyrody i licznymi złożami cennych minerałów (w 1992 r. Karkonoski Park Narodowy znalazł się na światowej liście rezerwatów biosfery UNESCO). Okolice Karpacza i Szklarskiej Poręby to raj nie tylko dla narciarzy, ale i dla wędrowców. "The Guardian" poleca przejażdżkę wyciągiem krzesełkowym z Karpacza i wejście na Śnieżkę. Ponadto odszukanie schroniska Samotnia leżącego w połowie drogi z Karpacza Górnego na Śnieżkę i nocleg w pięknym otoczeniu przyrody.

Łeba, plaża, polska Łeba, plaża, polska Łeba/Fot. Shutterstock

Polska dla obcokrajowców. Poszukiwania bursztynów w Łebie

Kolejną ciekawą przygodą w Polsce, jest zdaniem "The Guardian" poszukiwanie bursztynów w Łebie. W tym kurorcie na wybrzeżu Bałtyku, gdzie "na plażę idzie się przez lasy sosnowe" znaleźć (lub kupić) można kawałki prawdziwego bursztynu. W znajdującym się niedaleko Słowińskim Parku Narodowym warto ponadto zobaczyć rozległe ruchome wydmy tworzące niesamowitą, zmienną scenerię pustynną. W Łebie dużą atrakcją dla obcokrajowców są także...rurki z kremem.

Ratusz na rynku w Zamościu 
Ratusz na rynku w Zamościu

Polska dla obcokrajowców. Zamość - zwiedzanie i nocleg na rynku

Zamość to bez dwóch zdań jedno z najładniejszych polskich miast, wiedzą to także obcokrajowcy. Zamość, nazywany Padwą Północy, jest arcydziełem polskiego renesansu. "The Guardian", poza zwiedzeniem najpiękniejszych zabytków, poleca rezerwację pokoju na placu głównym miasta, dzięki czemu obserwować można zabytkowe budynki o każdej porze dnia, a także pary młode wychodzące co kilka godzin z różowego ratusza. Warto się też udać do pięknej synagogi żydowskiej na ulicy Ludwika Zamenhofa.

Żelazowa Wola - dom, w którym urodził się Fryderyk Chopin. Dziś oddział Muzeum Chopina Żelazowa Wola - dom, w którym urodził się Fryderyk Chopin. Dziś oddział Muzeum Chopina Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl

Polska dla obcokrajowców. Wizyta w domu Chopina

Wyremontowany dworek w Żelazowej Woli, w którym 1 marca 1810 roku urodził się Fryderyk Chopin to miejsce w Polsce, które szczególnie lubią odwiedzać obcokrajowcy. Poza samym dworkiem można tu obejrzeć ekspozycję muzealną i odrestaurowany park, a w letnie soboty i niedziele wysłuchać koncertów znakomitych wykonawców muzyki mistrza. Obecnie w domu Chopina znajdują się obrazy i portrety z XIX w. Kulminacyjnym punktem ekspozycji jest "sypialnia", miejsce narodzin Fryderyka Chopina. W pokoju znajduje się m.in. otwarty fortepian i portret Chopina.

kiełbasa, kuchnia polska, polska kiełbasa, kuchnia polska, polska Fot. Shutterstock

Polska dla obcokrajowców. Piknik z polskimi smakołykami

"The Guardian" poleca zgubić się gdzieś w sercu Polski latem i zrobić piknik złożony z polskich smakołyków. Najpierw trzeba wybrać się na targ, gdzie kupić można kiełbasę, piwo, chleb żytni, wędzone i białe polskie sery. Potem, jak pisze dziennik, wystarczy pojechać kilka godzin na południe od Warszawy i skręcać losowo w najwęższe drogi, by znaleźć się na pięknej łące idealnej na piknik, w sielskim otoczeniu pól ziemniaczanych:)

Ul. Piotrowska Ul. Piotrowska Fot. Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Polska dla obcokrajowców. Wizyta w polskim Hollywood

Łódź jest ważnym centrum kulturalnym w Polsce. Znajduje się tu między innymi Wyższa Szkoła Filmowa, z której wywodzą się najlepsi polscy operatorzy, aktorzy i reżyserzy znani na całym świecie m.in. Andrzej Wajda i Roman Polański. Właśnie dlatego miasto nazywa się często "HollyŁódź". "The Guardian" poleca wycieczkę Szlakiem Dziedzictwa Filmowego Łodzi. Na trasie znajdują się m.in. stare kina, "Aleja Gwiazd" na ul. Piotrkowskiej, czy plenery, które "grały" w filmach. Wycieczki organizowane są w soboty, a uczestnictwo w nich jest bezpłatne. Dziennik radzi także wynająć apartament typu studio w dawnych budynkach fabrycznych.

Zamek w Łańcucie. Zamek w Łańcucie to dawna siedziba arystokratycznych rodów w stylu neobaroku francuskiego otoczona wspaniałym parkiem. Zamek słynie przede wszystkim z pięknych wnętrz wypełnionych antycznymi meblami. Przy zamku znajduje się też imponująca powozownia. Zamek w Łańcucie. Zamek w Łańcucie to dawna siedziba arystokratycznych rodów w stylu neobaroku francuskiego otoczona wspaniałym parkiem. Zamek słynie przede wszystkim z pięknych wnętrz wypełnionych antycznymi meblami. Przy zamku znajduje się też imponująca powozownia. Fot. Shutterstock

Polska dla obcokrajowców. Wizyta w Zamku w Łańcucie

Łańcut, siedziba arystokratycznych rodów w stylu neobaroku francuskiego otoczona wspaniałym parkiem, to jedna z najwspanialszych rezydencji w Europie Środkowej. Przeszła przez wiele etapów przebudowy, a jej obecny kształt zachwyca wszystkich odwiedzających. Zamek w Łańcucie słynie przede wszystkim z pięknych wnętrz wypełnionych antycznymi meblami, komnaty zachwycają swoim przepychem. Warta uwagi jest także imponująca powozownia. W Łańcucie każdy przenosi się w przeszłość.

wolsztyn wolsztyn Fot. Shutterstock

Polska dla obcokrajowców. Przejażdżka parowozem

Parowozownia Wolsztyn to jedyne miejsce gdzie można obejrzeć wspaniałe stare parowozy, a także maszyny i urządzenia związane z parowozami. Nie jest to skansen ani muzeum specjalnie utworzone dla prezentacji parowozów, ale czynna od ponad 100 lat prawdziwa parowozownia. Buchające parą parowozy są wyjątkową atrakcją dla obcokrajowców. Za dodatkową opłatą mogą przejechać się w kabinie maszynisty parowozu, a nawet wynająć pokój w parowozowni. To coś, czego nie da się doświadczyć w wielu krajach.

Więcej o: