Najlepsze atrakcje Polski - według obcokrajowców

Brytyjski dziennik "The Guardian" zamieścił jakiś czas temu w swoim internetowym wydaniu artykuł o najciekawszych polskich atrakcjach i wycieczkach po Polsce. O dziwo, nie są to typowe polskie atrakcje, które przychodzą nam do głowy w pierwszej kolejności. Znalazły się wśród nich i oryginalne pomysły. 
Łomnica, pałac w Łomnicy Łomnica, pałac w Łomnicy Fot. Paweł Kozioł / AG

Polska dla obcokrajowców. Nocleg w pałacu pruskim

Aż jedna czwarta wszystkich zamków i pałaców w Polsce znajduje się na Dolnym Śląsku, a dokładnie w Dolinie Pałaców i Ogrodów, jak nazwano 100 km kw. w pobliżu Jeleniej Góry. Blisko siebie leży tu 30 gotyckich zamków, wież obronnych, renesansowych dworów, barokowych pałaców i XIX-wiecznych rezydencji otoczonych wspaniałymi parkami krajobrazowymi. Malownicze okolice upodobała sobie kiedyś pruska rodzina królewska, która przyjeżdżała tu na wakacje. Dziś w dawnych pruskich pałacach powstają pensjonaty i hotele, które starają się utrzymać dawny charakter budowli. Nocleg w pałacu to ciekawe przeżycie. "The Guardian" poleca pałac w Łomnicy. Dawna siedziba księżnej Luizy, córki króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III, to dziś duży luksusowy, znakomicie odrestaurowany hotel z rozległym tarasem z widokiem na park i rzekę.

Mały Staw, Karkonosze. Jednym z najbardziej urokliwych miejsc w Karkonoszach jest Mały Staw, do którego przytuliło się schronisko Samotnia. Samotnia słynie z przytulnej atmosfery drewnianych wnętrz i domowej kuchni. Z Samotni prowadzi jedna z wielu dróg na Śnieżkę. Mały Staw, Karkonosze. Jednym z najbardziej urokliwych miejsc w Karkonoszach jest Mały Staw, do którego przytuliło się schronisko Samotnia. Samotnia słynie z przytulnej atmosfery drewnianych wnętrz i domowej kuchni. Z Samotni prowadzi jedna z wielu dróg na Śnieżkę. Schronisko Samotnia/Olgierd Rudak/CC/Wikimedia

Polska dla obcokrajowców. Wędrówki w Karkonoszach

Karkonosze, najwyższe pasmo Sudetów, mogą się pochwalić skarbami przyrody i licznymi złożami cennych minerałów (w 1992 r. Karkonoski Park Narodowy znalazł się na światowej liście rezerwatów biosfery UNESCO). Okolice Karpacza i Szklarskiej Poręby to raj nie tylko dla narciarzy, ale i dla wędrowców. "The Guardian" poleca przejażdżkę wyciągiem krzesełkowym z Karpacza i wejście na Śnieżkę. Ponadto odszukanie schroniska Samotnia leżącego w połowie drogi z Karpacza Górnego na Śnieżkę i nocleg w pięknym otoczeniu przyrody.

Łeba, plaża, polska Łeba, plaża, polska Łeba/Fot. Shutterstock

Polska dla obcokrajowców. Poszukiwania bursztynów w Łebie

Kolejną ciekawą przygodą w Polsce, jest zdaniem "The Guardian" poszukiwanie bursztynów w Łebie. W tym kurorcie na wybrzeżu Bałtyku, gdzie "na plażę idzie się przez lasy sosnowe" znaleźć (lub kupić) można kawałki prawdziwego bursztynu. W znajdującym się niedaleko Słowińskim Parku Narodowym warto ponadto zobaczyć rozległe ruchome wydmy tworzące niesamowitą, zmienną scenerię pustynną. W Łebie dużą atrakcją dla obcokrajowców są także...rurki z kremem.

Ratusz na rynku w Zamościu 
Ratusz na rynku w Zamościu

Polska dla obcokrajowców. Zamość - zwiedzanie i nocleg na rynku

Zamość to bez dwóch zdań jedno z najładniejszych polskich miast, wiedzą to także obcokrajowcy. Zamość, nazywany Padwą Północy, jest arcydziełem polskiego renesansu. "The Guardian", poza zwiedzeniem najpiękniejszych zabytków, poleca rezerwację pokoju na placu głównym miasta, dzięki czemu obserwować można zabytkowe budynki o każdej porze dnia, a także pary młode wychodzące co kilka godzin z różowego ratusza. Warto się też udać do pięknej synagogi żydowskiej na ulicy Ludwika Zamenhofa.

Żelazowa Wola - dom, w którym urodził się Fryderyk Chopin. Dziś oddział Muzeum Chopina Żelazowa Wola - dom, w którym urodził się Fryderyk Chopin. Dziś oddział Muzeum Chopina Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

Polska dla obcokrajowców. Wizyta w domu Chopina

Wyremontowany dworek w Żelazowej Woli, w którym 1 marca 1810 roku urodził się Fryderyk Chopin to miejsce w Polsce, które szczególnie lubią odwiedzać obcokrajowcy. Poza samym dworkiem można tu obejrzeć ekspozycję muzealną i odrestaurowany park, a w letnie soboty i niedziele wysłuchać koncertów znakomitych wykonawców muzyki mistrza. Obecnie w domu Chopina znajdują się obrazy i portrety z XIX w. Kulminacyjnym punktem ekspozycji jest "sypialnia", miejsce narodzin Fryderyka Chopina. W pokoju znajduje się m.in. otwarty fortepian i portret Chopina.

kiełbasa, kuchnia polska, polska kiełbasa, kuchnia polska, polska Fot. Shutterstock

Polska dla obcokrajowców. Piknik z polskimi smakołykami

"The Guardian" poleca zgubić się gdzieś w sercu Polski latem i zrobić piknik złożony z polskich smakołyków. Najpierw trzeba wybrać się na targ, gdzie kupić można kiełbasę, piwo, chleb żytni, wędzone i białe polskie sery. Potem, jak pisze dziennik, wystarczy pojechać kilka godzin na południe od Warszawy i skręcać losowo w najwęższe drogi, by znaleźć się na pięknej łące idealnej na piknik, w sielskim otoczeniu pól ziemniaczanych:)

Ul. Piotrowska Ul. Piotrowska Fot. Marcin Stępień / Agencja Gazeta

Polska dla obcokrajowców. Wizyta w polskim Hollywood

Łódź jest ważnym centrum kulturalnym w Polsce. Znajduje się tu między innymi Wyższa Szkoła Filmowa, z której wywodzą się najlepsi polscy operatorzy, aktorzy i reżyserzy znani na całym świecie m.in. Andrzej Wajda i Roman Polański. Właśnie dlatego miasto nazywa się często "HollyŁódź". "The Guardian" poleca wycieczkę Szlakiem Dziedzictwa Filmowego Łodzi. Na trasie znajdują się m.in. stare kina, "Aleja Gwiazd" na ul. Piotrkowskiej, czy plenery, które "grały" w filmach. Wycieczki organizowane są w soboty, a uczestnictwo w nich jest bezpłatne. Dziennik radzi także wynająć apartament typu studio w dawnych budynkach fabrycznych.

Zamek w Łańcucie. Zamek w Łańcucie to dawna siedziba arystokratycznych rodów w stylu neobaroku francuskiego otoczona wspaniałym parkiem. Zamek słynie przede wszystkim z pięknych wnętrz wypełnionych antycznymi meblami. Przy zamku znajduje się też imponująca powozownia. Zamek w Łańcucie. Zamek w Łańcucie to dawna siedziba arystokratycznych rodów w stylu neobaroku francuskiego otoczona wspaniałym parkiem. Zamek słynie przede wszystkim z pięknych wnętrz wypełnionych antycznymi meblami. Przy zamku znajduje się też imponująca powozownia. Fot. Shutterstock

Polska dla obcokrajowców. Wizyta w Zamku w Łańcucie

Łańcut, siedziba arystokratycznych rodów w stylu neobaroku francuskiego otoczona wspaniałym parkiem, to jedna z najwspanialszych rezydencji w Europie Środkowej. Przeszła przez wiele etapów przebudowy, a jej obecny kształt zachwyca wszystkich odwiedzających. Zamek w Łańcucie słynie przede wszystkim z pięknych wnętrz wypełnionych antycznymi meblami, komnaty zachwycają swoim przepychem. Warta uwagi jest także imponująca powozownia. W Łańcucie każdy przenosi się w przeszłość.

wolsztyn wolsztyn Fot. Shutterstock

Polska dla obcokrajowców. Przejażdżka parowozem

Parowozownia Wolsztyn to jedyne miejsce gdzie można obejrzeć wspaniałe stare parowozy, a także maszyny i urządzenia związane z parowozami. Nie jest to skansen ani muzeum specjalnie utworzone dla prezentacji parowozów, ale czynna od ponad 100 lat prawdziwa parowozownia. Buchające parą parowozy są wyjątkową atrakcją dla obcokrajowców. Za dodatkową opłatą mogą przejechać się w kabinie maszynisty parowozu, a nawet wynająć pokój w parowozowni. To coś, czego nie da się doświadczyć w wielu krajach.

Więcej o:
Komentarze (28)
Najlepsze atrakcje Polski - według obcokrajowców
Zaloguj się
 • milewidziany

  Oceniono 21 razy 21

  Dodałbym jeszcze atrakcje światowej klasy:
  - Kopalnię soli w Wieliczce
  - Bieszczady z dziką przyrodą
  - Górę Żar z najpiękniejszym widokiem w Polsce na kaskadę Soły z 2 zaporami i widokiem na Beskid Śl.
  - Zamek w Czorsztynie i przełom Dunajca
  - Zamek w Pieskowej Skale w Jurze K-Cz
  - Mazury
  - Klasztor Kamedułów w Adamowie
  - i wiele innych

 • niveau

  Oceniono 7 razy 7

  dodałabym Podlasie - nietknięta natura, piękne lasy no i Puszcza Białowieska i niepowtarzalna atmosfera; poleciłabym jeszcze północ woj. podlaskiego z Wigrami i Jez. Hańcza oraz Suwalski Park Krajobrazowy :)

 • Gość: duch Tułaczki

  Oceniono 6 razy 6

  Zamość piękne miasto!

  www.tulaczka.pl

  Odkryj w sobie duszę Tułacza!

 • Gość: slonko54321

  Oceniono 9 razy 5

  A ja dodałabym Lublin - piękne miasto z klimatem :-) www.sekretylublina.pl

 • Gość: Podpisz się

  Oceniono 5 razy 3

  właśnie slonko54321. Lublin to fajne miasto.

 • poczt_a

  Oceniono 3 razy 3

  Pozycja nr 1 - błąd. Pałac w Łomnicy nie nalezał do pruskiej księżniczki Luizy. Własnością Luizy był pałac w pobliskim Wojanowie, też jest w nim hotel. Pałac w Łomnicy był (i jest) własnością rodziny von Kuster.

 • arabeska_a

  Oceniono 2 razy 2

  Niestety, obcokrajowcy czesto bardzo drwia z polskiej manii nazywania ciekawych miejsc okresleniami typu "polskie Hollywood", "polskie Carcassonne", itd. Zderzenie z oryginalem budzi tylko usmiech politowania, a przeciez np. taka Lodz jest wartosca sama w sobie, z fenomelnalna Piotrkowska, niesamowitym kilimatem nawet odrapanych podworke, z fantastyczna kultura wielu narodow zyjacych obok siebie. Nie potrafimy byc dumi z tego ze cos jest nasze, polskie, piekne? Sami z siebie robimy karykature.

 • Gość: welarg

  Oceniono 2 razy 2

  Parowozownię chcą skasować !!!

 • reto

  Oceniono 1 raz 1

  Turysta zagraniczny nie jest zainteresowany tylko zatloczonymi miejscami i bazarami, szuka miejsc wypoczynku czyli coś dla ducha. Dlatego wybierze Puszcze Bialowieska, Kanał Elblagski, a na nocleg Krasiczyn,Kliczkow,Książ koło Walbrzycha lub inne spokojne miejsce.
  Gdańsk , Kraków są już wypromowane na tyle ze już nie potrzebują wiecej reklamy.
  Zelazowa Wola jest w programie każdego hotelu warszawskiego...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX