4 festiwale lodu na świecie (Chiny, Kanada, Japonia, Norwegia)

Podczas lodowych festiwali zwykłe miasta zmieniają się w zimowe królestwa jak z bajki. Festiwale lodu - Chiny, Kanada, Japonia, Norwegia.
Chiny, Harbin, festiwal lodowy Chiny, Harbin, festiwal lodowy Fot. Shutterstock

Chiny

Festiwale lodowych rzeźb mają w Chinach wieloletnią tradycję. Najciekawszy odbywa się co roku w zimowej stolicy Chin - Harbin w północnych Chinach. Przyciąga tłumy turystów, którzy mają okazję podziwiać niezwykłe rzeźby z śniegu i lodu. Choć temperatura w sezonie zimowym spada w Harbinie do -40 stopni Celsjusza, nie brakuje chętnych do zwiedzania miasta podczas Zimowego Festiwalu Lodu i Śniegu. Rzeźby robią wrażenie na każdym. Niektóre są naprawdę ogromne. W ubiegłych latach artyści wyrzeźbili między innymi Sfinksa, Wielki Mur, chińskie pagody, pałace i największą atrakcję dla dzieci - lodowy Disneyland. Można tu także jeździć na sankach, próbować własnych sił w rzeźbieniu w lodzie, a nawet...wziąć ślub. Projektanci lodowych monumentów podkreślają ich piękno dzięki odpowiednio użytemu światłu. Całe miasto błyszczy wówczas tysiącem barw. Międzynarodowy Festiwal Lodu i Śniegu odbywa się cyklicznie od 1963 roku. W tym roku impreza zaczyna się 5 stycznia i potrwa aż do 28 lutego.

Chiny, Harbin, festiwal lodowy

Fot. Shutterstock

Chiny, Harbin, festiwal lodowy

Fot. Shutterstock

harbin, chiny

fot. EmmaJG/flickr.com

hrabin, chiny

Fot. Trent Strohm/flickr.com

harbin, chiny

fot. frankartculinary/flickr.com

harbin, chiny

fot. saucy_pan/flickr.com

Kanada, Ottawa, festiwal lodowy Kanada, Ottawa, festiwal lodowy Cynnerz Photos/flickr.com

Kanada

Z początkiem lutego Kanadyjczycy inaugurują najważniejszy ottawski festiwal - Winterlude. W miejscu, gdzie kanał rozszerza się w jezioro Dow's Lake, zamarznięta tafla zmienia się w wystawę rzeźb lodowych. Specjaliści rzeźbiarze zjeżdżają do Ottawy z wielu stron świata, aby wspólnie wyczarować świat jak z baśni o Królowej Śniegu. W dzień lodowe atrakcje lśnią w słońcu, nocą są podświetlone sztucznym światłem. Nie tylko lodowe cuda przyciągają turystów. Można się tu też nauczyć, jak zbudować igloo i powozić psim zaprzęgiem, dowiedzieć się, jak bawią się dzieci Inuitów na dalekiej północy, a także poszaleć na łyżwach po kanale. W tym roku festiwal trwa od 3 do 20 lutego. Warto wybrać się na festiwal Winterlude, by poczuć zimową atmosferę Kanady.

Kanada, Ottawa, festiwal lodowy

fot. jacob earl/flickr.com

Kanada, ottawa, festiwal lodowy

Fot. M Giovinazzo/flickr.com

Kanada, ottawa, festiwal lodowy

Fot. Shutterstock

japonia, festiwal lodu japonia, festiwal lodu Fot. Shutterstock

Japonia

Każdego roku, mniej więcej w połowie lutego, w największym mieście na wyspie Hokkaidou, odbywa się jedno z ważniejszych wydarzeń w Japonii - Festiwal Śniegu i Lodu w Sapporo. Historia festiwalu sięga około 1950 roku, kiedy to kilka osób postawiło w parku Ōdori 6 rzeźb. Upływające lata i wsparcie Japońskich Sił Samoobrony sprawiły, że festiwal zyskał międzynarodową sławę. Powstają tu ogromne, monumentalne lodowe rzeźby, organizowane są koncerty muzyczne, pokazy, występy, konkursy, wybory królowej śniegu. Są też specjalne miejsca zabaw dla dzieci (np. lodowe zjeżdżalnie, igloo), a także stoiska z przekąskami i rozgrzewającymi napojami. Część dzieł nawiązuje do bieżących lub nadchodzących wydarzeń kulturalnych, sportowych, gospodarczych i politycznych. Do przygotowania tej zimowej krainy marzeń zużywa się około 500 pięciotonowych ciężarówek, które przywożą śnieg z obszarów podmiejskich Sapporo. Wszystkie rzeźby są podświetlane do godziny 22.00. W tym roku festiwal rozpocznie się 6 lutego i potrwa do 12 lutego.

japonia, festiwal lodowy

enggul/flickr.com

japonia, festiwal lodowy

Fot. Shutterstock

japonia, festiwal lodowy

Fot. Shutterstock

japonia, festiwal lodu

norwegia, festiwal lodowy norwegia, festiwal lodowy icefestival.underutvikling.no

Norwegia

Festiwal Lodu w Geilo w Norwegii wyróżnia się spośród innych. Jest to też bowiem festiwal muzyczny, a wszystkie instrumenty używane przez artystów zrobione są z lodu. Muzycy wykorzystują m.in. gitary, w których nielodowe są tylko struny, mrożone poziome i pionowe cymbały, trąby bez ustników. Twórcy instrumentów zapewniają, że skonstruowanie ich z lodu nie jest łatwe. Większość koncertów odbywa się na kolorowo oświetlonej, pięknej, lodowej scenie na szczycie góry Kikut (ok. 1100 m n.p.m.). Muzyce często towarzyszą występy taneczne. Ice Festival wymyślili w 2005 r. norwescy muzycy Terje Isungset i Paal Medhus, którzy zebrali wokół siebie grono współpracowników (pierwsza edycja odbyła się w 2006 r.). Geilo to mała górska miejscowość w połowie drogi między Bergen a Oslo (ponad 200 km od każdego z miast). Dokoła pełno tu tras zjazdowych o różnym stopniu trudności. Szczególnie upodobali je sobie snowboardziści. W tym roku festiwal trwa od 3 do 5 lutego.

Więcej o: