Tunezja - atrakcje turystyczne

Łącząc tradycje afrykańskie, arabskie i śródziemnomorskie, Tunezja godzi turystykę ze swą muzułmańską kulturą. Poznaj najpopularniejsze kierunki
Tunis Tunis Fot. Shutterstock

Tunis

W stolicy Tunezji znajduje sie jedna z najciekawszych medin świata arabskiego, a nowe miasto łączy współczesną przedsiębiorczość, kolonialny urok i śródziemnomorski apetyty na życie.

Niewielu z 4 milionów turystów przewijających sę przez Tunezję każdego roku spędza choć jedną noc w jej stolicy. Przez Tunis przejeżdżają w drodze do Kartaginy lub Sidi Bu Sa?id i często zatrzymują się zaledwie na kilka godzin w muzeum Bardo na jego obrzeżach.

Główny bulwar

Avenue Habib Bourguiba to tunezyjski odpowiednik hiszpańskiego Ramblas lub francuskich Pól Elizejskich. Aleja łączy post i medinę, a wzdłuż niej ciągnie się dzielnica handlowa. W górnej części leży Place du 7 Novembre. Nad nim wznosi się się imponujący zegar. Pośrodku alei rosną drzewa, w cieniu których rozłożyły się stragany z kwiatami oraz kioski z gazetami w paryskim stylu, zarzucone egzemplarzami Elle i Jeune Afrique. Mijając dobrze strzeżony budynek MSW. strzelosty hotel Africa Meridien, wybudowaną przez Francuzów katedrę, Ambasadę Francji i stary teatr, doświadcza się atmosfery będącej mieszanką epoki kolonialnej i nowoczesności.

Liczne restauracyjki z daniami z rożna, budki z casse-croute i staroświeckie ciastkarnie są wciśnięte między wielkie budowle. Po obu stronach bulwaru, na północ i południe, odchodzą uliczki ze sklepami, restauracjami, hotelami i kilkoma podrzędnymi klubami nocnymi. Tutaj bije serce stolicy, chociaż Tunis stał się potęgą dzięki arabskiej medinie.

Olśniewające Bardo

Jenda z najwspanialszych atrakcji Tunisu jest Muzeum Bardo (wt.-nd. 8.30-17.30, zimą 9.30-16.30) - w odległości 6 km od centrum. W dawnym pałacu bejów mieści się siedziba parlamentu oraz jedno z najlepszych muzeów archeologicznych na świecie. W 1846 r. Aleksander Dumas opisał pałac jako "bajkową rezydencję" beja, ale po przebudowie w 1882 r. zdaniem niektórych zwiedzających, zespół pałacowy bardziej przypomina grach rodem z horroru. Sale w muzeum przedstawiają histprię wykopalisk i eksponują zabytki według okresów chronologicznych. Najstarsze są znaleziska fenickie - pochodzą z VII-III w. p.n.e.

Tunezja Tunezja Fot. Shutterstock

Kartagina i Sidi Bu Sa'id

Do ruin starożytnej Kartaginy na północnych przedmieściach Tunisu łatwo dojechać kolejką TGM. To doskonały cel jednodniowej wycieczki. Jadąc nieco dalej wzdłuż wybrzeża, dociera się do ślicznej wioski Sidi Bu Sa'id.

Zabytki Kartaginy sa bardzo rozproszone. Znaczny jej obszar zajmują eleganckie wille i hotele. W 1972 r. UNESCO zapoczątkowało program ratowania i archiwizowania tego, co pozostało ze starożytnych ruin, zanim padną ofiarą buldożerów i betoniarek.

Zabytki rozrzucone są na odcinki 6-7 km wzdłuż wybrzeża. Najlepiej je zwiedzać, pokonując pieszą całą trasę, przechodząc przez tory kolejowe i szosę. W drodze do Kartaginy mija się port stolicy La Goulette. Warto zobaczyć tutejszą kazbę, wzniesioną w 1535 r. przez króla Hiszpanii Karola V i zdobytą przez Arabów w 1574 r. La Goulette to również dobre miejsce na lunch lub kolację przyrządzoną z ryb, ale restauracje należy wybrać ostrożnie- ceny i jakości niekoniecznie idą w parze.

Następnie najlepiej zacząć od portu Kartaginy, dokąd od stacji kolejki TGM dochodzi się ulicą prowadzącą w prawo od głównej drogi i oznakowaną tabliczkami z napisem Les Portes Puniques. Na pobliskim wzgórzu Byrsa wznosi się stara Katedra Francuska, obecnie przekształcona w centrum kulturalne , oraz Muzeum Narodowe z niezrównaną kolekcją zabytków fenickich. Po zejściu ze wzgórza, po stronie zachodniej widać skrolmne pozostałości amfiteatru, a idąc dalej na północ, dochodzi się do grupy ogromnych cystern, które stanowiły część systemu doprowadzającego wodę do miasta. Kierując się ku morzu i mijając skrzyżowanie, napotyka się łaźnie Antoniusza. Fundamenty, bo to one w większości się zachowały, zajmują obszar 3,5 ha. Ten rozległy teren pokazuje, jak ogromna była rzymska Kartagina - miasto bardzo gęsto zaludnione. Na ostatnim etapie zwiedzania Kartaginy trzeba zapuścić się w głąb lądu Avenue de 7 Novembre, aby obejrzeć łaźnie Gargiliusza po lewej, a po prawej odbudowany teatr Hadriana, w którym w lipcu i sierpniu odbywa się współczesny festiwal sztuki.

Metą wycieczki po Kartaginiee jest wioska Sidi Bu Sa?id. Ładne zabudowania i wspaniałe położenie na klifie nad Zatoką Tuniską zachęcają do odpoczynku po trudach obcowania z duchami.

Hammamet Hammamet Hammamet, Fot. Shutterstock

Przylądek Bon

Przylądek Bon

Jadąc malowniczym wybrzeżem, podziwiać można piękne plaże, pola uprawne, hodowle ryb, kamieniołomy oraz opustoszałe ruiny fenickich osad.

Hammamet

Po wojnie stał się popularny wśród turystów, a w latach 60. XX w. rozpoczęto budowę hoteli. Bujna roślinność i brak wysokiej zabudowy sprawiają, że w kurorcie nadal panuje spokojna, małomiasteczkowa atmosfera. W nowym kompleksie turystycznym w centrum, obok mediny, mieści się przyjemna kawiarnia, kino oraz wiele sklepów i restauracji. Wewnątrz dobrze utrzymanej mediny, oprócz pięknie odrestaurowanych domów prywatnych, działa wiele sklepów i niewielki targ spożywczy. Oprócz kazby (twierdza) jedyną prawdziwą atrakcją jest Międzynarodowe Centrum Kultury, zajmujące willę rumuńskiego milionera George?a Sebastiana i jego żony Amerykanki. Frank Lloyd Wright nazwał posiadłość ?najpiękniejszym domem, jaki widział?.

Centrum miasta zajmuje kazba. U jej podnóży działa Cafe Sidi Bou Said, która kusi miętową herbatą, bulgocącymi fajkami wodnymi i romantyczną atmosferą. Idealne miejsce do podziwiania zmierzchu na zatoką.

Szkoła morska

Nadmorska droga prowadzi dalej do miejscowości Kelibia - z ważnym portem, skromną plażą i wspaniałym fortem, w odległości ok. 1 km od centrum. Tutejsza szkoła rybołówstwa kształci rybaków z całej Tunezji.

Punickie Kerkouane

Wędrując z Kelibii dalej wybrzeżem, po kilku kilometrach nie sposób ominąć punickiej osady Kerkouane. Ruiny znajdują się na niskich klifach ponad skalistym brzegiem. Przed nimi ciągnie się ogród ziołowy i kwiatowy, uprawiany przez dozorcę, który z ochotą oprowadza turystów po okolicy.

Rass ed Drak - sokolnictwo

 Skaliste wybrzeże stanowi teren lęgowy sokołów. W tym regionie sokolnictwo ma swoje tradycje. Na wiosnę ptaki podbiera się z gniazd na klifach, wczesnym latem wykorzystując do polowań na przepiórki, zające i kuropatwy, a następnie wypuszcza na wolność.

Korbus - moce lecznicze

Każdy może nacieszyć oczy piękną scenerią drogi do uzdrowiska Korbus, zwłaszcza wiosną, kiedy polne kwiaty przemieniają falujące łany pszenicy w barwne kobierce. Wody termalne w Korbus odkryli Rzymianie i przyjeżdżali tu z Kartaginy. Do dziś zachowały się podziemne łaźnie parowe. Z klifów tryska siedem źródeł, z których każde ma podobno inne właściwości lecznicze. Ich temperatura waha się od 50 do 70 stopni.

Dżerba Dżerba Fot. Shutterstock

Dżerba

Wyspa Dżerba z jej odmienna kulturą, białymi meczetami i wiejskim krajobrazem jest uroczym miejscem odpoczynku, doskonale nadającym się na wycieczki rowerowe.

Dżerba ledwo wznosi się nad powierzchnię morza. Turystów przejeżdżających przez most w El-Kantarze uderza widok płaskiego terenu bez jednego choćby pagórka. Charakterystyczną linię wyznaczają palmy jednakowej wysokości, posadzone w równych odstępach.

Wyspa słynie z 246 meczetów. Prawie wszystkie tutejsze kobiety noszą tradycyjne, białe lub szare stroje z kwefami zasłaniającymi całą twarz oraz słomkowe kapelusze. Są bardzo fotogeniczne, ale nie lubią pozować do zdjęć.

Większość hoteli w Tunezji niczym się od siebie nie różni. Podobnie jak w przypadku tych wzniesionych wzdłuż Plage de Sidi Mahrez, największej z plaż Dżerby. Do najciekawszych należą 4-gwiazdkowe hotele Yadis i Ylysse Palace - jedne z najstarszych budynków, które całkiem niedawno poddano renowacji. 5-gwiazdkowe hotele Hasdrubal oraz Royal Garden są również warte polecenia. Wybrzeże obfituje we wszelkie możliwe atrakcje: stajnie, ośrodki sportów wodnych i lotów na paralotniach. Organizowane są również przejażdżki na wielbłądach. Na straganach sprzedawane są jedzenie i pamiątki.

Tunezja Tunezja Fot. Shutterstock

Tunezja - informacje praktyczne

Lepiej przyjść wcześniej

Tunezyjczycy jadają ciepłą kolację wczesnym wieczorem. W niektórych restauracjach już o 20.30 kelnerzy mogą zniknąć i nawet w Tunisie nie można się spodziewać, że zostanie się obsłużonym po 21.30.

Szczepionki

Szczepienia przeciw chorobom tropikalnym nie są wymagane. Pomimo to, dla zapewnienia turystom absolutnego bezpieczeństwa, wielu lekarzy i agencje turystyczne zalecają ochronę przed chorobami typu: cholera, tyfus, żółtaczka i polio, gdyż zachorowania zdarzają się jednak od czasu do czasu. Jeśli ktoś zdecyduje się na szczepienie, powinien zgłosić się do lekarza co najmniej miesiąc przed wyjazdem.

Ubezpieczenie

Jest ono bardzo istotne, bo w Tunezji za opiekę medyczną płaci się z własnej kieszeni.

Co zabrać do Tunezji?

Wybierając się do Tunezji poza sezonem, trzeba zabrać ciepłe ubranie na wieczór i chłodniejsze dni. Planując podróż do maja lub później niż we wrześniu, lepiej wziąć nieprzemakalne ubranie i buty - ulewy, oberwania chmury albo bezustanna mżawka. Latem temperatury bywają bardzo wysokie, trzeba więc zabrać lekkie, luźne i przewiewne ubrania. Zaleca się używanie dobrych okularów słonecznych. Niezbędny jest też krem do opalania z filtrem i nakrycie głowy. Przydaje się również płyn do przemywania oczu, podrażnionych przez pył lub ostre światło słońca.

Więcej o: