Najtańsze kierunki na 2012 rok

Gdzie opłaca się jechać w 2012 roku? Najtańsze rajskie plaże, najtańsze hotele, najtańsze wakacje all inclusive, najtańsza stolica i miasto na weekend. Oto propozycje na nowy rok dla oszczędnych podróżników.
Tajlandia, plaża Tajlandia, plaża Fot. Shutterstock

Tajlandia - najtańsze plaże

Tajlandia, która przeszła powódź w 2011 roku, będzie w 2012 mocno walczyć o turystów. Wspaniałe plaże, doskonałe jedzenie i wysoki standard usług turystycznych sprawia, że pewnie szybko wygra tę walkę. Eksperci pytani przez Telegraph Travel o najlepszy kierunek dla oszczędnych na 2012 rok wymieniają najpierw właśnie Tajlandię. W Tajlandii można znaleźć najtańsze, a jednocześnie najbardziej atrakcyjne plaże, a także szeroką ofertę hoteli.

Miasta, które warto odwiedzić w 2012

Hurghada Hurghada Hurgada, Egipt/Fot. Shutterstock

Egipt,Tunezja - najtańsze wakacje all inclusive

Arabska Wiosna Ludów, czyli masowe protesty o charakterze politycznym, społecznym i gospodarczym, do których doszło w niemalże wszystkich krajach arabskich pod koniec 2010 i na początku 2011 odstraszyły dużą część turystów. Szacuje się, że w 2011 roku Egipt odwiedziło 5 milionów ludzi, podczas gdy w 2010 roku było to 13 milionów. Podobne spadki obserwuje się w innych krajach arabskich. Operatorzy biur podróży i hotelarze starają się przywrócić ruch turystyczny. Ceny już spadły. Można się spodziewać wielu atrakcyjnych ofert wycieczek do Egiptu, Tunezji i innych krajów arabskich w 2012 roku. Trzeba tylko pamiętać, by przed podjęciem decyzji o wyjeździe sprawdzić, jaka sytuacja panuje obecnie w kraju. Aktualnie MSZ doradza powstrzymanie się od wyjazdów turystycznych do dużych ośrodków miejskich (Kair, Aleksandria, Suez), w rejony środkowego Egiptu i północnego Synaju oddalone od dużych ośrodków turystycznych, a także wszelkie wyjazdy indywidualne i grupowe, w tym wycieczki poza ośrodki turystyczne.

10 regionów na świecie, które trzeba odwiedzić w 2012 roku [ZDJĘCIA]

Sri Lanka. Legenda głosi, że po wygnaniu z raju Adam i Ewa znaleźli schronienie na Sri Lance. Sri Lanka. Legenda głosi, że po wygnaniu z raju Adam i Ewa znaleźli schronienie na Sri Lance. "Łza Indii", jak nazywa się wyspę, ma wiele do zaoferowania. Marco Polo napisał, że to najwspanialsza wyspa świata, niesłychanie urozmaicona jak na swoje niewielkie rozmiary. Wakacje na Sri Lance to spotkanie z soczystą zielenią dżungli oraz różnorodnością krajobrazu od gór i wodospadów po herbaciane pola. Podczas wypoczynku na piaszczystych, otoczonych palmami plażach Sri Lanki można się poczuć jak w raju. Sri Lanka/Fot. Shutterstock

Sri Lanka - najtańszy tropikalny luksus

Odkąd ustabilizowała się sytuacja polityczna na Sri Lance, na wyspę przybywa coraz więcej turystów. Turystyka stała się główną gałęzią przemysłu na Sri Lance. Lonely Planet okrzyknęło Sri Lankę "klejnotem na Oceanie Indyjskim" oraz umieściło na liście dziesięciu miejsc wartych zobaczenia w 2011 roku. W 2012 również warto tu przyjechać i korzystać z wciąż jeszcze niewygórowanych cen tego raju. Sri Lanka nie jest najtańsza, ale w porównaniu z innymi tropikalnymi wyspami nad Oceanem Indyjskim urlop tutaj to najlepszy wybór dla oszczędnych. Jak sprawdził reporter Telegraph Travel, na Sri Lance zakwaterowanie jest o wiele tańsze niż na Malediwach - koszty tygodniowego pobytu mogą być niższe nawet o 43 procent! Na Sri Lance czekają rajskie plaże, dzika przyroda, starożytne świątynie i plantacje herbaty.

Najważniejsze wydarzenia w turystyce 2011 roku

Lizbona Lizbona Fot. Shutterstock

Lizbona - najtańszy weekend

Na liście Telegraph Travel znalazła się też Lizbona, która niekoniecznie jest najtańszym kierunkiem weekendowym, przynajmniej na polską kieszeń. Lizbona, wspaniałe połączenie gór, wybrzeża i wspaniałej architektury jest z pewnością jednym z najbardziej atrakcyjnych miast europejskich na krótki wypad. Można ją zwiedzić tanio jeśli wizytę zaplanuje się z głową. Na pewno trzeba upolować tani bilet lotniczy, gdyż loty do Lizbony są często droższe od całego weekendu w mieście. Lizbona to miasto, które można odwiedzać cały rok. Rzadko jest tu upalnie lub bardzo zimno. Pąki kwiatów pojawiają się już w lutym, a w listopadzie powietrze ogrzewają jeszcze ciepłe podmuchy wiatrów.

Ateny, Grecja Ateny, Grecja Ateny, Grecja, Kolonaki/Fot. Shutterstock

Ateny - najtańsza stolica

Grecja jest w szponach ogromnego kryzysu, zadłużenia i na skraju bankructwa. Turyści są w tym czasie szczególnie pożądani, a więc promocje w 2012 roku będą duże, szczególnie w stolicy kraju - przewiduje Budget Travel. Zgodnie z Mercer Cost of Living Survey - raportem badającym koszty utrzymania w poszczególnych miastach, w tym m.in. ceny żywności, transportu, Ateny spadły o 13 miejsc w rankingu najdroższych miast świata (w 2010 roku były na miejscu 53). Przekłada się to także na ceny zakwaterowania w hotelach. Na wyspach Greckich są niższe o 4 proc., w Atenach aż o 15 proc.

Dorset, Wielka Brytania, Anglia Dorset, Wielka Brytania, Anglia Fot. Shutterstock

Dorset - Wielka Brytania w dobrej cenie

Hrabstwo Dorset położone w południowo-zachodniej Anglii nie jest tak popularne jak Devon czy Kornwalia, ale równie malownicze. Dorset ma sielski charakter, piękne krajobrazy i linię brzegową wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Można tu za niewielkie pieniądze zamieszkać w wiejskiej chatce lub poznawać okolicę poruszając się wyłącznie środkami transportu miejskiego. Śliczne małe miasta i wsie, bogactwo uroczych plaż, tajemnicze ruiny - to coś dla osób poszukujących w 2012 roku spokoju i przestrzeni.

Karaiby, rejs, statek Karaiby, rejs, statek Fot. Shutterstock

Rejs statkiem po Karaibach - kilka wysp na raz

Rejsy po Karaibach nie są tanie, ale w ich cenę wliczone jest wyżywienie i zakwaterowanie na statku. Wycieczki statkiem po Karaibach to najlepsza okazja, by zobaczyć więcej rajskich miejsc za jednym razem. Statek wycieczkowy oferuje zwiedzenie kilku idyllicznych wysp na przestrzeni tygodnia lub dwóch. Zrobienie tego samego podróżując z miejsca na miejsce na własną rękę, wynajmując kwatery i żywiąc się w restauracjach jest zwykle droższe i bardziej męczące. Rejs po Karaibach to ponadto wspaniała przygoda.

Więcej o: