Miasta, które warto odwiedzić w 2012

Nie wiesz, gdzie pojechać w nadchodzącym roku? Oto propozycje miast , które zdaniem Lonely Planet szczególnie warto odwiedzić w 2012 roku. Niektóre mogą być zaskoczeniem. Sprawdźcie!
  500-letnia brytyjska poczta będzie prywatyzowana 500-letnia brytyjska poczta będzie prywatyzowana Fot. Shutterstock

Londyn, Wielka Brytania

W 2012 roku Londyn po raz trzeci w swojej historii gościł będzie Letnie Igrzyska Olimpijskie. Wioska olimpijska powstaje zgodnie z decyzją władz miasta w w Lower Lee Valley. Znajdą się tam też ogrody, rezerwat dzikiej przyrody, miejsce na koncerty i festiwale, wspinaczkę, krykiet, ponadto drogi rowerowe i ścieżki dla pieszych, które po raz pierwszy połączą Valley z Tamizą. Główne zawody rozgrywane będą w Hyde Parku, Greenwich Park, Regent's Park, na Wimbledonie oraz na odnowionym stadionie Wembley. Trasa maratonu będzie prowadziła ulicami City i Westminster. Otwarcie Igrzysk nastąpi 27 lipca, zaś zamknięcie 12 sierpnia. Jedno jest pewne, w czasie Olimpiady Londyn będzie jeszcze bardziej atrakcyjny niż zwykle.

Darmowy Londyn. Darmowe atrakcje w Londynie

Oman, Maskat Oman, Maskat Fot. Shutterstock

Maskat, Oman

Jeszcze nie tak dawno domy w miastach Omanu wznoszone były z gliny. Pod rządami sułtana Qaboosa Oman przeskoczył jednak do XXI wieku i stał się jednym z najbogatszych krajów w regionie. Dziś ten górzysto-pustynny kraj przecinają wielopasmowe autostrady, a jego obywatele korzystają ze wszystkich zdobyczy cywilizacyjnych. Odizolowany dawniej od świata Oman robi wszystko, by przyciągnąć turystów. Rozszerzane są kurorty i cała oferta turystyczna. Centrum tej reorganizacji jest Maskat - powiększa się tu wybór luksusowych hoteli imprez kulturalnych oraz innych atrakcji. Maskat, co po arabsku znaczy przystań, to niepowtarzalna mieszanina nowoczesności i tradycyjnej kultury arabskiej. To portowe miasto leżące w wulkanicznej niecce. Zgodnie z miejscowym zwyczajem kobiety muszą mieć tu zakryte całe ciało, na głowach powinny mieć chusty, mężczyźni obowiązkowo w długich spodniach.

Najważniejsze wydarzenia w turystyce 2011 roku

Bangalore, Indie Bangalore, Indie Vivek Thakyal/flickr.com

Bangalore, Indie

Bangalore, trzecie co do wielkości miasto w Indiach jest też prawdopodobniej najnowocześniejszym miastem Indii. Tu mieści się znaczna część indyjskiego przemysłu nowych technologii i wiele firm międzynarodowch. Miasto jest kosmopolityczne, droższe i znacznie czystsze od innych dużych miast w Indiach. Nie ma tu spektakularnych zabytków, ale warto obejrzeć kilka świątyń. Bangalore jest też miastem pubów, ciekawych restauracji, barów czy kafejek, których wciąż przybywa. Panuje tu łagodniejszy klimat niż w innych częściach Indii. Zdaniem Lonley Planet miasto to warto odwiedzić w 2012 roku.

Takie są Indie!

Guimaraes, Portugalia Guimaraes, Portugalia Joao P Ferreira/flickr.com

Guimaraes, Portugalia

Guimaraes, miasto leżące w północnej Portugalii to pierwsza stolica kraju. Jest piękne i klimatyczne - całe historyczne centrum miasta, jest od 2001 r. wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. O dziwo nie było dotychczas gorącym punktem na mapie turystycznej Portugalii. Charakteryzuje się wyjątkową architektoniczną harmonią. Plątanina średniowiecznych uliczek, kamieniczki z czerwonymi dachami, świetnie zachowane ruiny zamku, kawiarenki na dziedzińcach. W 2012 roku szczególnie warto odwiedzić Guimaraes. Miasto wraz z Maribor w Słowenii będzie Europejską Stolicą Kultury 2012.

Portugalia - 10 miejsc, które trzeba zobaczyć

Kadyks, Hiszpania Kadyks, Hiszpania Fot. Shutterstock

Kadyks, Hiszpania

Kadyks, miasto położone w Andaluzji, najstarsze miasto Hiszpanii i jedno z najstarszych w Europie to kolejna propozycja podróżnicza na 2012 rok. To nieco zapomniane przez turystów miasto w nowym roku ma być Iberoamerykańska Stolicą Kultury. Zaprasza turystów na najsłynniejszy na całym Półwyspie Iberyjskim karnawał, czyli 10-dniowe szaleństwo pełne śpiewu, tańca i najlepszego hiszpańskiego wina. Ciekawostką jest, że miasto nazywane jest "Hawaną Europy". W filmie o przygodach Jamesa Bonda "Śmierć nadejdzie jutro" wystąpiło jako stolica Kuby - sceny rozgrywające się w filmie w Hawanie kręcone były w rzeczywistości w Kadyksie.

Hiszpania. Kuchnia hiszpańska, czyli viva Espana, Olé!

Sztokholm, Szwecja Sztokholm, Szwecja Fot. Shutterstock

Sztokholm, Szwecja

Sztokholm jest miastem, o którego charakterze decyduje zajmująca jedną trzecią jego powierzchni woda. Leży na czternastu wyspach dlatego nazywany jest Wenecją północy. Sztokholm uważany jest za jedną z najpiękniejszych stolic świata - nie tylko przez Szwedów, ale również turystów. Miasto jest kolorowe, bezpieczne i nowoczesne. Pełno tu parków, ścieżek rowerowych. Wspaniała komunikacja ułatwia zwiedzanie. Warto tu przyjechać, by poczuć skandynawski styl i obejrzeć interesujące Stare Miasto, położone na maleńkiej wyspie w kanale, połączonej z innymi wyspami mostami. Wszyscy powinni zajrzeć na wyspę Soedermalm, która jest dziś ulubionym miejscem artystów. Są tu najciekawsze galerie, wyśmienite restauracje i mnóstwo kameralnych kawiarenek. Sztokholm z pewnością warto odwiedzić w 2012 roku i wcale nie trzeba mieć pełnego portfela, by poczuć jego atmosferę.

Norwegia, Szwecja, Dania i Finlandia. Największe atrakcje Skandynawii w pigułce

Santiago, Chile Santiago, Chile Fot. Shutterstock

Santiago, Chile

Santiago musiało się zmierzyć w przeszłości z wieloma kataklizmami, dlatego nie znajdziemy tutaj wielu zabytków. Lonley Planet proponuje jednak to miasto jako ciekawy kierunek na 2012 rok. Coraz więcej tu bowiem atrakcji. Liczne ośrodki sportowe, intensywne życie nocne, koncerty i festiwale muzyczne. W 2012 roku w Santiago ma też zostać otwarty 300-metrowy wieżowiec Gran Torre Costanera, który będzie najwyższym budynkiem Południowej Ameryki. Latem można z Santiago wyruszyć na wspinaczkę w andyjskie szczyty, a nawet pozjeżdżać z niektórych na nartach. Można też zwiedzić idylliczne winnice dolin Casablanca, Maipo i Colchagua.

Top 10. Najniebezpieczniejsze drogi świata

Chiny, Hongkong Chiny, Hongkong Hongkong/Fot. Shutterstock

Hongkong, Chiny

Hongkong to miasto, gdzie tradycja i nowoczesność idą w parze. Hongkong może się pochwalić największą ilością drapaczy chmur oraz najlepszym transportem publicznym na świecie. Hongkong tętni życiem za dnia i w nocy. Miasto jest też centrum fantastycznej ulicznej kuchni chińskiej. Można tu spróbować prawdziwych azjatyckich smakołyków prosto z ulicznych stoisk, a także uczestniczyć w licznych festiwalach oraz barwnych świętach, jak Chiński Nowy Rok czy Festiwal Latarni. Hongkong warto zobaczyć chociaż raz w życiu. Może właśnie w 2012 roku?

Chiny od kuchni. Kuchnia chińska

Darwin, Australia Darwin, Australia Darwin, Australia/JoSzczepanska/flickr.com

Darwin, Australia

Darwin w Australii to nowoczesne miasto, które zostało założone na cześć Karola Darwina. W roku 1974 miasto zostało prawie całkowicie zniszczone przez cyklon Tracy, mimo to zdołało się odbudować. Dziś tętniące życiem Darwin zamieszkuje duża liczba młodych ludzi z różnych stron świata. Żyje tutaj kilkadziesiąt grup etnicznych, dzięki czemu w mieście powstało mnóstwo różnorodnych restauracji. Darwin oferuje także mało zatłoczone plaże. Jest świetnym punktem wypadowym do wspaniałego Parku Narodowego Kakadu, Parku Narodowego Litchfield oraz innych atrakcji turystycznych w regionie Top End, gdzie w rzekach można spotkać krokodyle.

Podróże Marzeń: Australia

Orlando, Stany Zjednoczone Orlando, Stany Zjednoczone Fot. Shutterstock

Orlando, Stany Zjednoczone

Orlando położone w stanie Floryda w Stanach Zjednoczonych ma z pewnością wiele do zaoferowania odwiedzającym. Właśnie tutaj mieści się Walt Disney World. Całe rodziny przyjeżdżają do słynnego parku rozrywki, ale nie tylko. W Orlando działa jedna z najlepszych drużyn koszykarskich grających w lidze NBA. W lutym 2012 roku (25 i 26 lutego) odbędzie się tu najmodniejsze wydarzenie sportowe w USA - NBA All-Star Weekend. Poza gwiazdorskimi meczami w tym czasie Orlando zaoferuje wiele innych atrakcji. Sklepy, restauracje, szeroką gamę muzeów, parki tematyczne...

Top 10 najlepszych ZOO na świecie

Więcej o: