Najważniejsze wydarzenia w turystyce 2011 roku

Rok 2011 był trudnym rokiem dla turystyki. Było też jednak kilka pozytywnych wydarzeń. Oto najważniejsze wydarzenia w turystyce 2011 roku.
egipt, rewolucja, zamieszki w egipcie egipt, rewolucja, zamieszki w egipcie Fot. Shutterstock

Zamieszki w krajach arabskich

Kilkanaście miesięcy temu analitycy przewidywali, że do końca 2011 roku Afryka Północna i Turcja będą bardziej popularne wśród brytyjskich turystów niż tradycyjnie oblegane podróżnicze kierunki  - Hiszpania, Portugalia i Grecja.

Arabska Wiosna Ludów, czyli masowe protesty o charakterze politycznym, społecznym i gospodarczym, do których doszło w niemalże wszystkich krajach arabskich pod koniec 2010 i na początku 2011 kompletnie odwróciły te prognozy. W tym czasie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradzało podróże do Tunezji i czterech największych miast w Egipcie. Liczba turystów spadła drastycznie. Z czasem ostrzeżenia zostały zniesione, ale hotelarze i organizatorzy wycieczek musieli obniżyć ceny. Nawet teraz MSZ doradza powstrzymanie się od wyjazdów turystycznych do dużych ośrodków miejskich (Kair, Aleksandria, Suez), w rejony środkowego Egiptu i północnego Synaju oddalone od dużych ośrodków turystycznych, a także wszelkie wyjazdy indywidualne i grupowe, w tym wycieczki poza ośrodki turystyczne. Dziennikarka Telegraph Travel - Michelle Jana Chan, która odwiedziła Kair i Aswan w listopadzie doniosła, że popularne dotychczas miejsca w tym Świątynia Philae i Muzeum Egipskie są praktycznie puste.

Szacuje się, że w tym roku Egipt odwiedziło 5 milionów ludzi, podczas gdy w 2010 roku było to 13 milionów. Podobne spadki obserwuje się w innych krajach arabskich. Na kryzysie krajów arabskich skorzystały inne turystyczne kierunki m.in. Algarve w Portugalii i Costa del Sol w Hiszpanii - liczba turystów, którzy odwiedzili Portugalię i Hiszpanię w sezonie wakacyjnym 2011 wzrosła.

Egipt. Sylwester w Egipcie

Boeing 787 Dreamliner na Okęciu Boeing 787 Dreamliner na Okęciu Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Wyborcza.pl

Boeing 787 Dreamliner - pierwszy komercyjny lot

W październiku wystartował w końcu Boeing 787 Dreamliner - zapowiadany jako najbardziej przyjazny dla środowiska samolot. Pierwszy komercyjny lot odbył się z trzyletnim opóźnieniem. Cztery godziny i osiem minut po starcie z Tokio maszyna japońskich linii All Ippon Airways wylądowała w Hongkongu.

Dreamliner dzięki wykorzystaniu włókien węglowych oraz innych materiałów kompozytowych jest oszczędny, lżejszy i mniej hałaśliwy od innych samolotów. Samolot emituje też mniej dwutlenku węgla do atmosfery. Ponadto materiały użyte do zbudowania samolotu pozwalają utrzymać w kabinie ciśnienie wyższe niż w normalnych komercyjnych samolotach, co redukuje poczucie zmęczenia po zmianie strefy czasowej oraz bóle głowy i inne dolegliwości towarzyszące lataniu. W listopadzie wiadomo już było, że pięćdziesiąt sześć linii lotniczych zamówiło w sumie 821 samolotów. Jak zapowiada PLL LOT najnowocześniejszy samolot świata pojawi się także w polskiej flocie w czwartym kwartale 2012 r. LOT jest pierwszą europejską linią lotniczą, która ma otrzymać nowe samoloty Boeinga. Polski przewoźnik zamówił osiem Dreamlinerów. W czerwcu Dreamliner wylądował z wizytą w Polsce.

Polki w erotycznym kalendarzu 2012 linii lotniczych Ryanair (ZDJĘCIA)

Japonia, trzęsienie ziemi Japonia, trzęsienie ziemi Fot. Shutterstock

Japonia - trzęsienie ziemi

11 marca 2011 roku w północno-wschodniej części Japonii, na wschód od miasta Sendai, u wybrzeży Honsiu miało miejsce trzęsienie ziemi o sile 9 stopni w skali Richtera. Następstwem trzęsienia ziemi były potężne fale tsunami, które uderzyły w niemal całe wschodnie wybrzeże Japonii, zalewając porty morskie, strefy przemysłowe, miasta, wioski, farmy, pola uprawne i nadbrzeżne lasy regionu Tōhoku. Na równinach woda morska wdarła się na 10 km w głąb lądu. Tsunami uszkodziło też elektrownie atomowe w prefekturze Fukushima. Była to najdroższa katastrofa naturalna w historii. Suma strat materialnych spowodowanych trzęsieniem ziemi i tsunami szacowana jest na równowartość 190-300 mld USD. Bezpośrednio po trzęsieniu ziemi, w okresie od 12 marca do 30 kwietnia, liczba turystów odwiedzających Japonię spadła o 73 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku 2010. Ucierpiały na tym hotele, restauracje, które musiały mocno obniżyć ceny. Aby wskrzesić turystykę organizowane były przeróżne akcje. Lady Gaga na koncercie w Tokio zapewniała, że podróże do Japonii są już bezpieczne, a podczas swojej trasy koncertowej zbierała  pieniądze na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi. Rząd zaoferował też 10000 darmowych lotów do Japonii dla osób, które opiszą podróż do kraju na swoich blogach. Jeśli ktoś chce zobaczyć Japonię może to zrobić śmiało w 2012 roku, po uprzednim sprawdzeniu sytuacji na terenach kraju, które chce odwiedzić.

Japonia - różne oblicza Kraju Kwitnącej Wiśni (ZDJĘCIA)

Jeziora Mazurskie, jako jedyne miejsce z Europy, dotarły do ścisłego finału i znalazły się w pierwszej czternastce cudów natury na świecie, w konkursie fundacji Jeziora Mazurskie, jako jedyne miejsce z Europy, dotarły do ścisłego finału i znalazły się w pierwszej czternastce cudów natury na świecie, w konkursie fundacji "New7Wonders". W konkursie brało udział ponad 400 miejsc z ponad 200 krajów świata. Wyniki konkursu ogłoszono 11.11.2011. Mazury to ponad 3000 jezior, dziewicza przyroda i miejsca, których próżno szukać w innych częściach Polski - są jedyne w swoim rodzaju. Fot. Shutterstock

7 Nowych Cudów Natury - Mazury w pierwszej czternastce

11.11.2011 ogłoszono wyniki konkursu na 7 Nowych Cudów Natury. Plebiscyt na 7 Nowych Cudów Natury zorganizowany przez Fundację "New7Wonders" rozpoczął się w grudniu 2007 roku. Do końca 2008 roku internauci z całego świata oddawali swoje głosy na ponad 400 zgłoszonych nominacji z 224 krajów. Do kolejnego etapu konkursu przeszło wówczas 261 propozycji - w tym Mazurskie Jeziora oraz Puszcza Białowieska. Do półfinału konkursu dostało się 71 kandydatów, a w kolejnym etapie członkowie panelu ekspertów wybrali 28 finalistów. Zaczęło się wielkie głosowanie internetowe i SMS-owe. 11 listopada 2011 poznaliśmy wyniki tymczasowe. Ostateczną listę 7 Nowych Cudów Natury poznamy na początku 2012 r., gdy zakończy się dokładne liczenie głosów. W pierwszej siódemce znalazły się: Amazonia (Ameryka Południowa), Zatoka Ha Long (Wietnam), wodospad Iguaçu (Argentyna, Brazylia), wyspa Czedżu (Korea Południowa), Komodo (Indonezja), Park Narodowy Rzeki Podziemnej Puerto Princesa (Filipiny) i Góra Stołowa (RPA). Dla nas liczy się najbardziej to, że Mazury, jako jedyne miejsce w Europie, znalazły się w ścisłym finale, tj. w pierwszej czternastce konkursu.

Znamy 7 nowych cudów natury! Mazury w pierwszej czternastce

Islandia, wulkan Islandia, wulkan NASA Goddard Space Flight Center/CC/Wikimedia

Wybuch wulkanu w Islandii

W kwietniu 2010 roku wypluwający popiół wulkan Eyjafjoell sparaliżował ruch lotniczy. W większości krajów na północy Europy samoloty nie startowały przez pięć dni, a miliony pasażerów były zmuszone koczować na lotniskach. W maju 2011 kolejny wulkan islandzki Grimsvotn narobił zamieszania, wyrzucając z siebie olbrzymie kłęby dymu, ale na szczęście był mniej aktywny niż Eyjafjoell. Islandzka przestrzeń powietrzna została zamknięta na krótko, a odwołanych zostało znacznie mniej lotów. Mimo to, turystom wybierającym się w maju na urlop, ciśnienie zdążyło się podnieść.

Więcej o: