Prezenty dla podróżników: gry pod choinkę

Pamiętacie jeszcze stary poczciwy Eurobiznes? Gry planszowe i towarzyskie przeżywają ostatnio prawdziwy renesans. Oferta jest tak szeroka, że nie trzeba długo szukać, by znaleźć wariant planszówki dosłownie dla każdego. Wybraliśmy dla Was gry, które świetnie będą się nadawały dla podróżników w każdym wieku: dla dzieci (bo rozbudzają wyobraźnię), na imprezę w domu (bo mają po prostu fajne, wciągające zasady) i jedną grę do grania w podróży, którą sami uwielbiamy, bo można w nią grać dosłownie z każdym i zawsze jest tyle samo zabawy (a w dodatku jest tak mała, że zmieści się w najmniejszym plecaku).
siąść do pociągu: Europa, cena: 149,95 zł siąść do pociągu: Europa, cena: 149,95 zł siąść do pociągu: Europa, cena: 149,95 zł

Wsiąść do pociągu: Europa

Wsiąść do pociągu: Europa

Wsiąść do pociągu: Europa to druga część bijącej rekordy popularności serii o wielkiej kolejowej przygodzie (stanowiąca jednak kompletną, osobną grę). Tym razem akcja dzieje się w Europie, a pociąg mknie przez miasta Starego Kontynentu u progu XX wieku: od Edynburga do Stambułu i od Berlina do Pampeluny. Oprócz fajnego pomysłu i porządnego wykonania zaletą gry są proste zasady, które można ogarnąć w 10 minut, przy tym Wsiąść do pociągu: Europa ma w sobie to coś, że nawet zaawansowani gracze przyznają, że gra długo się nie nudzi.

O co chodzi? Gracze zbierają karty przedstawiające wagony i używają ich by budować dworce, pokonywać tunele, wsiadać na promy i zajmować trasy kolejowe w całej Europie.

Dla kogo: 2-5 osób, od 8 lat, czas gry: 60-80 minut

Wsiąść do pociągu: Europa, cena: 149,95 zł

Marakesz (Marrakech), cena: 119 zł Marakesz (Marrakech), cena: 119 zł Marakesz (Marrakech), cena: 119 zł

Marakesz (Marrakech)

Marakesz (Marrakech)

Na bazarze krzątanina: to wielki dzień na targu dywanów - wkrótce ogłoszą najlepszego sprzedawcę! Jeśli kiedykolwiek byliście w Maroku i zastanawialiście się, jak to jest być tamtejszym sprzedawcą dywanów, teraz macie szansę wcielić się w jednego z nich. Świetna, bardzo dynamiczna gra dla graczy w każdym wieku.

O co chodzi: Każdy gracz jest sprzedawcą, który stara się przechytrzyć pozostałych i położyć na ziemi jak najwięcej swoich dywanów (z materiału!). W turach graczw rzucają kostką i przesuwają po planszy Assama, organizatora targu dywanów w Marrakeszu. Jeśli Assam zatrzyma się na dywanie przeciwnika, gracz musi zapłacić jego właścicielowi, zanim położy jeden z własnych dywanów obok niego. Po ułożeniu ostatniego dywanu podlicza się wszystkie widoczne dywany oraz te należące do każdego sprzedawcy.

Dla kogo: 2-4 osób, od 6 lat, czas gry: ok. 10-20 minut.

Marakesz (Marrakech), cena: 119 zł

Egizia (edycja angielska), cena: 169,95 zł Egizia (edycja angielska), cena: 169,95 zł Egizia (edycja angielska), cena: 169,95 zł

Egizia (edycja angielska)

Egizia (edycja angielska)

W czym tkwi tajemnica powstania niesamowitych egipskich budowli? Trzeba regularnie wysyłać swoich robotników na budowę oraz zebrać wystarczającą ilość budulca i jedzenia. I bach - jest piramida lub Sfinks! Egizia to niezbyt trudna (choć też nienajłatwiejsza), bardzo porządnie wykonana strategiczna gra planszowa, w której każda rozgrywka jest inna od pozostałych. Wada - wysoka cena gry.

O co chodzi: Uczestnicy gry wcielają się w budowniczych ze starożytnego Egiptu, rywalizujących o to, kto zdobędzie większą sławę, konstruując rozmaite budowle na zlecenie faraona (Sfinksa, obelisk, świątynię i piramidę).

Dla kogo: 2-4 osób, od 12 lat, czas gry: ok. 75 minut

Egizia (edycja angielska), cena: 169,95 zł

Zooloretto, cena: 119,95 zł Zooloretto, cena: 119,95 zł Zooloretto, cena: 119,95 zł

Zooloretto

Zooloretto

Bardzo fajna gra rodzinna (zaawansowani gracze będą raczej na nią marudzić), w którą można zagrać np. podczas najazdu niespodziewanych (nawet niegrających) gości. Proste zasady i krótka instrukcja sprawiają, że można od razu zacząć grać, nie tracąc czasu na długie przygotowanie. Ładne wykonanie - dzieci kochają pandę z pudełka. Świetna na prezent dla dzieci i młodszego rodzeństwa. Zwycięzca prestiżowej nagrody Spiel des Jahres 2007

O co chodzi: Każdy gracz jest właścicielem ogrodu zoologicznego. Jego celem jest przyciągniecie do swojego zoo jak największej liczby odwiedzających, których skusić mogą wyjątkowe okazy zwierząt. Trzeba zdobywać zwierzęta i nieustannie ryzykować!

Dla kogo: 2-5 osób, od 8 lat, czas gry: ok. 45 minut

Zooloretto, cena: 119,95 zł

Metro (edycja polska), cena: 89 zł Metro (edycja polska), cena: 89 zł Metro (edycja polska), cena: 89 zł

Metro

Metro

Metro to gra, którą prestiżowa organizacja MENSA uznała za najlepszą grę umysłową 2001 roku. Jest rok 1900, w Paryżu trwa Wystawa Światowa. Zaczyna się wielka budowa paryskiego metra.

O co chodzi: Podczas rozgrywki gracze na zmianę układają na planszy żetony z torami paryskiego metra. Liczba punktów zależy od tego, jak długą linię uda się zbudować łącząc ze sobą umiejętnie stacje metra. Gracz, który zdobędzie najwięcej punktów, wygrywa.

Dla kogo: 2-6 osób, od 8 lat, czas gry: 45 minut

Metro (edycja polska), cena: 89 zł

Mare Balticum, cena: 119 zł Mare Balticum, cena: 119 zł Mare Balticum, cena: 119 zł

Mare Balticum

Mare Balticum

Najnowsza gra Filipa Miłuńskiego (znanego m.in. z gry ?Mali Powstańcy?) pomyślana jest jako gra dla dzieci, ale także recenzje dorosłych (nawet tych nieobeznanych z planszówkami) są przychylne. Cudna grafika (cała gra została najpierw wymodelowana w plastelinie, a dopiero potem przerysowana) i dość proste zasady tworzą z Mare Balticum idealną grę na niedzielne popołudnie.

O co chodzi: W grze Mare Balticum każdy z graczy wciela się w rolę kapitana floty rybackich kutrów. Jego zadaniem jest połów ryb we wzburzonych wodach Morza Bałtyckiego. Trzeba podejmować decyzje, na jakie ryby zapolować, a potem szybko dostarczyć ładunek do właściwego portu i sprzedać zdobycz. Ten, który najsprawniej poradzi sobie z zadaniem i zbije fortunę zanim nadejdzie zima i wody Bałtyku skuje lód, zostanie zwycięzcą.

Dla kogo: 3-5 osób, od 6 lat, czas gry: 30-45 minut

Mare Balticum, cena: 119 zł

K2, cena: 99,95 zł K2, cena: 99,95 zł K2, cena: 99,95 zł

K2

K2

K2, czyli polska gra o himalaizmie, to wyjątkowa pozycja na rynku planszówek w ogóle. Gracze muszą się w niej zmierzyć nie tylko z potęgą żywiołu (potężna, groźna góra, fatalne warunki atmosferyczne), ale też z własnymi słabościami. Konieczność ciągłego podejmowania dramatycznych decyzji, które mogą zdecydować o losach całej ekspedycji, sprawia, że gra trzyma w napięciu od początku do końca. Gra ma dwustronną planszę - szczyt K2 można próbować zdobyć latem lub zimą.

O co chodzi: W grze K2 każdy z graczy kieruje zespołem 2 himalaistów, którzy rywalizując z innymi zespołami, starają się zdobyć szczyt i przetrwać do końca 18-dniowej wyprawy.

Dla kogo: 1-5 osób, od 8 lat (ale to raczej gra dla rodziców niż dla dzieci), czas gry: ok. 30-60 minut

K2, cena: 99,95 zł

Jaipur, cena: 65 zł Jaipur, cena: 65 zł Jaipur, cena: 65 zł

Jaipur

Jaipur

Jaipur, stolica Radżastanu. Jesteś jednym z dwóch najpotężniejszych handlarzy w mieście. Nie wystarcza ci to jednak, ponieważ tylko kupiec z dwiema Pieczęciami Znakomitości otrzyma zaszczyt zaproszenia na dwór maharadży.

O co chodzi: by zostać zaproszonym na dwór maharadży musisz pokonać swojego konkurenta - kupując, wymieniając oraz sprzedając towary za jak najlepszą cenę, a jednocześnie bacznie pilnując obydwu swych stad wielbłądów.

Dla kogo: 2 osób, od 12 lat, czas gry: ok. 30 minut

Jaipur, cena: 65 zł

Wielki quiz o Europie, cena 55 zł Wielki quiz o Europie, cena 55 zł Wielki quiz o Europie, cena 55 zł

Wielki quiz o Europie

Wielki quiz o Europie

Gra, która może przekonać niektóre dzieci, by polubiły geografię. Fajnym pomysłem jest urządzanie sobie domowego turnieju, podczas którego odpowiada się na pytania z quizu (wystarczy ich na długo). To jeden z tych prezentów, które bawią i uczą.

O co chodzi? W trakcie gry uczestnicy odpowiadają na pytania o Europie. Gracze mogą odpowiadać na 804 pytania z 201 kart, a do wyboru mają 2412 odpowiedzi. Tematami pytań i odpowiedzi są: historia, geografia i przyroda, nauka i technika oraz kultura i sztuka Europy. Podczas gry trzeba wykazać się również swoją zręcznością, strzelając z katapulty do celu.

Dla kogo: 2-6 osób, od 10 lat

Wielki quiz o Europie, cena 55 zł

Ligretto, 35 zł (cena za 1 pudełko) Ligretto, 35 zł (cena za 1 pudełko) Ligretto, 35 zł (cena za 1 pudełko)

Ligretto

Ligretto

Ligretto to nasze odkrycie - gra, w którą można grać zawsze, wszędzie i z każdym! Nie jest to gra planszowa, lecz karciana, zasady są banalnie proste, a gra wciąga tak, że czasem nie sposób przestać! Gra wymaga przede wszystkim dużego refleksu, zasady zrozumie każdy. Uwaga - po kilku godzinach bolą ręce ;)

O co chodzi: Każdy z graczy otrzymuje jedną z czterech 40-kartowych talii. Każda z nich ma inną ilustrację z tyłu, dla oznaczenia graczy. Gracze próbują jak najszybciej utworzyć ciągi kart (w porządku rosnącym, w kolorach) na środku stołu. Pierwszy gracz, który pozbędzie się kart ze swojej talii krzyczy STOP i gra się kończy. Karty na środku stołu dają po 1 punkcie a pozostałe w talii -2 punkty. Wygrywa pierwsza osoba, która zdobędzie 75 punktów. Można podbijać ten wynik i grać do takiej liczby punktów, jaka odpowiada wszystkim graczom.

Dla kogo: 2-4 (12) osób, czas gry: ok. 10-15 minut

Uwaga! Pudełka gry Ligretto występują w kolorach zielonym, niebieskim i czerwonym. Jedna talia pozwala na grę do 4 osób, aby umożliwić grę do 8 osób potrzebne są dwie talie (analogicznie 3 talie dla 12 osób) w różnych kolorach pudełek.

Ligretto, 35 zł (cena za 1 pudełko)

Więcej o: