Taki jest Nowy Jork

Nowy Jork jest jednym z najważniejszych miejsc na świecie, nad którym unosi się obietnica, że wszystko jest możliwe. Poznaj "Wielkie jabłko" bliżej
Nowy Jork to jedno z najdroższych miast świata Nowy Jork to jedno z najdroższych miast świata Nowy Jork, Fot. Shutterstock

Nowy Jork w liczbach

Nowy Jork w liczbach

Dane mówią same za siebie: 10 300 km ulic, nabrzeże o długości 930 km, 18 tysięcy restauracji, około 12 tysięcy taksówek, prawie 5 tysięcy autobusów miejskich, 150 muzeów i 400 galerii sztuki, ponad 240 teatrów i 10,5 tysiąca hektarów parków. Miasto ma w swojej ofercie wszystko, czego dusza (i ciało) zapragnie: światowej sławy muzea na Upper East Side i najbardziej awangardową modę w Meatpacking District. Można zamieszkać w hotelu sięgającym chmur, pospacerować w Central Parku, wyjść na taras z widokiem na rzekę Hudson w Cloisters, a nawet odnaleźć spokój i ciszę, niezwykle rzadkie w tętniącym życiem centrum.

Brooklyn Brooklyn Brooklyn, Fot. Shutterstock

Dzielnice Nowego Jorku

Dzielnice Nowego Jorku

Nowy Jork zajmuje powierzchnię 780 km2 i podzielony jest na pięć dzielnic: Manhattan, Brooklyn, Queens, Bronx i Staten Island. Najmniejszą (zaledwie 57 km2), a zarazem najgęściej zaludnioną z nich jest Manhattan.

Nowy Jork Nowy Jork Fot. Shutterstock

Nowojorczycy

Nowojorczycy

Wielonarodowy tygiel

Według danych amerykańskiego Census Bureau (rządowego biura ewidencji ludności) Nowy Jork liczy 8 mln mieszkańców, z czego 1,5 mln mieszka na Manhattanie, 2,4 mln na Brooklynie, 2,2 mln w Queens, 1,3 mln w Bronksie, a około 444 tys. na Staten Island.

Mimo że inne amerykańskie miasta również mają wysoki odsetek mieszkańców urodzonych za granicą, żadne z nich nie może się równać pod względem różnorodności etnicznej z Nowym Jorkiem, gdzie 35% ludności pochodzi z Europy, 24,5% to Afroamerykanie lub czarnoskórzy przybysze z Karaibów, 27% - Latynosi, a 9,8% Azjaci. Były burmistrz miasta David Dinkins nazywał to "cudowną mozaiką".

Klasyczny nowojorczyk

Zgodnie ze stereotypem nowojorczyk to wulkan energii dotrzymujący kroku nadzwyczajnemu tempu życia miasta. Zabiegani czy też nie (ostatnie badania pokazują, że jeśli chodzi o tempo, z jakim poruszają się mieszkańcy, Nowy Jork znalazł się na ósmym miejscu na świecie, za Singapurem i Kopenhagą), dynamiczni nowojorczycy czują, że to właśnie ta niezwykła energia daje im przewagę nad innymi i umacnia w przekonaniu, że to Manhattan jest pępkiem świata.

Inną cechą charakterystyczną nowojorczyków jest niezwykła wytrwałość i twardość. Po zamachach z 11 września, gdy dwa porwane samoloty uderzyły w wieże World Trade Center, większość mieszkańców z wrodzoną sobie determinacją otrząsnęła się z tego koszmaru i postanowiła odbudować swoje miasto.

Nowy Jork Nowy Jork Nowy Jork, Fot. Shutterstock

Klimat w Nowym Jorku i rzeki w Nowym Jorku

Klimat w Nowym Jorku i rzeki w Nowym Jorku

Klimat

Nowy Jork ma to szczęście, że słońce świeci tam często niezależnie od pory roku. Prawie zawsze ciśnienie jest wysokie, a załamania pogody - krótkotrwałe. W lipcu i sierpniu w mieście panuje jednak duża wilgotność. Trudno wykrzesać z siebie entuzjazm do zwiedzania, gdy temperatury sięgają 30-39OC.

Nowojorskie zimy są mroźne. W styczniu i lutym temperatura regularnie spada do -12OC, a mroźny wiatr hula po ulicach. Zdarzające się śnieżyce paraliżują ruch w mieście. Za to w maju, czerwcu, wrześniu i październiku dni są bardzo przyjemne, co sprzyja odkrywaniu miasta.

Rzeki

Nowy Jork położony jest u ujścia rzeki Hudson. East River (Rzeka Wschodnia) to wąska strużka wody wytyczająca wschodnie granice Manhattanu i łącząca cieśninę Long Island z zatoką Upper New York. Szacuje się, że opłynięcie Manhattanu (nie polecamy) zajęłoby średnio 7 godzin i 15 minut.

USA wycieczka - Nowy Jork Piąta Aleja / Fot. Shutterstock USA wycieczka - Nowy Jork Piąta Aleja / Fot. Shutterstock USA wycieczka - Nowy Jork Piąta Aleja / Fot. Shutterstock

Nowy Jork dla spacerowiczów

Nowy Jork dla spacerowiczów

W przeciwieństwie do większości amerykańskich miast Nowy Jork świetnie nadaje się do pieszych wędrówek, czemu sprzyja prosty i ułatwiający orientację układ ulic ? ponumerowane ulice (streets) biegną z północy na południe, a aleje (avenues) ze wschodu na zachód. O ile nie warto zawracać sobie głowy przereklamowaną Avenue of the Americas (Aleją Ameryk), jak obecnie nazywa się Sixth Avenue (Szósta Aleja), o tyle warto zapuścić się w labirynt uliczek poniżej 14th Street.

Ten wąski skrawek Manhattanu porośnięty gdzieniegdzie starym lasem i należący do West Village zajmują charakterystyczne uliczki przecinające się pod najdziwniejszymi kątami, co sprawia, że nawet długoletni mieszkańcy Nowego Jorku uważają poruszanie się po tej części miasta za niezłą zabawę.

Krajobraz zmienia się na południe od Houston Street, gdzie kończy się numeracja ulic. Warto pamiętać, że Piąta Aleja i Central Park na północy stanowią granicę oddzielającą wschodnią i zachodnią część miasta.

Bezpieczeństwo w Nowym Jorku

Niektórzy boją się spacerować po Nowym Jorku w obawie przed kieszonkowcami lub napastnikami. W istocie jednak liczba przestępstw znacząco spadła w ostatnich latach. Te, które od czasu do czasu się zdarzają, są, podobnie jak w innych częściach świata, wynikiem ostentacyjnego obnoszenia się z biżuterią lub bogactwem, co niepotrzebnie przyciąga uwagę.

Ponieważ Nowy Jork jest miastem przyjaznym dla pieszych i tętniącym życiem niemal o każdej porze dnia i nocy, lista miejsc, których należy stanowczo unikać, jest krótka. Na większości ulic ruch nie zamiera, ale Midtown i południowy Manhattan są nieco bardziej opustoszałe wieczorami niż np. East czy West Village. Po zmroku lepiej nie wybierać się na spacery do Central Parku, Battery Park czy Harlemu.

Nowy Jork Nowy Jork Fot. Shutterstock

Komunikacja w Nowym Jorku

Komunikacja w Nowym Jorku

Nowy Jork jest nie tylko przyjazny dla pieszych, ma także świetną kolejkę podziemną i sieć autobusową. Mapki obu dostać można na stacjach metra. Nowojorskie metro uważane jest za dość czyste i bezpieczne, chociaż lepiej unikać samotnych podróży po godzinie 22.00. Podziemna kolej jest najszybszym sposobem poruszania się po mieście, zwłaszcza na dłuższych dystansach; gdy ma się do przebycia kilka przecznic - lepiej pójść pieszo. Autobusy są dobrym rozwiązaniem, gdy chcemy zwiedzać miasto mimo złej pogody. Warto jednak pamiętać, że szybko maszerująca osoba spokojnie dotrzymuje kroku powolnym autobusom. Kierunek, w którym zmierzają, wyświetlony jest na tablicy elektronicznej. Łatwo uzależnić się od legendarnych żółtych taksówek, których, w przeciwieństwie do wielu innych metropolii świata, wcale nie trzeba zamawiać, pojawiają się zawsze, gdy są potrzebne (chyba że akurat pada). Stawki za kurs są rozsądne, ale podróż w środku dnia lub w godzinach szczytu może okazać się wyjątkowo długa i droga, więc lepszym rozwiązaniem będzie metro.

Wyjątkowe miasto

Pod koniec pierwszego pobytu w Nowym Jorku większość przybyszów jest już od niego uzależniona. Czy może być coś bardziej ekscytującego niż spacer wśród drapaczy chmur w Midtown, widok Statuy Wolności z nabrzeża portowego czy zwykła przechadzka przez smagany wiatrem Central Park w zimowe popołudnie? Sami nowojorczycy, zupełnie jak turyści, czują się niekiedy przytłoczeni przez to niezwykłe miasto, nawet jeśli nigdy się do tego nie przyznają.

Więcej o: