Stolica Francji we wrześniu? Top 15 darmowych atrakcji Paryża

Paryż to miasto miłości, stolica mody, sztuki, kultury. Miasto pełne przepychu i elegancji, ale nie tylko dla bogaczy. Jest sporo atrakcji, które można zobaczyć za darmo. Oto one.
Katedra Notre Dame Katedra Notre Dame Fot. Shutterstock

Paryż. Katedra Notre Dame

Paryż. Katedra Notre Dame

Katedra Notre Dame, jedna z najpiękniejszych i najbardziej znanych świątyń na świecie to punkt obowiązkowy podczas wizyty w Paryżu. To arcydzieło gotyku zachwycające zdobieniami rzeźbionymi w kamieniu. Surowe wnętrze katedry wypełniają barwami piękne witraże, a dwupoziomowa kaplica jest świadectwem kunsztu średniowiecznych mistrzów. Wstęp do katedry jest wolny, płatne jest zaś wejście na wieżę.

Le Marché aux Puces de St-Ouen Le Marché aux Puces de St-Ouen Luis Irisarri/Flickr.com

Paryż. Le Marché aux Puces de St-Ouen

Paryż. Le Marché aux Puces de St-Ouen

Na największym paryskim pchlim targu Le Marché aux Puces de St. Ouen (Porte de Clignancourt) można znaleźć prawdziwe skarby. Targowisko założone pod koniec XVII wieku jest kompleksem około 3 tysięcy straganów i sklepików. Wypatrzeć tu można dosłownie wszystko - od zabytkowych toaletek i oryginalnych obrazów, przez porcelanowe lalki i stary fajans, aż po drobne, kiczowate bibeloty. Sprzedawcy prezentują swoje towary codziennie. Nie trzeba nic kupować, samo oglądanie to już atrakcja.

paryski Cimetiere du Pere Lachaise, paryż paryski Cimetiere du Pere Lachaise, paryż Paryż. Cimetiere du Pere Lachaise/Fot. Shutterstock

Paryż. Cmentarz Pere Lachaise

Paryż. Cmentarz Pere Lachaise

Za darmo odwiedzić można jedną z najwspanialszych światowych nekropolii cmentarz Pere Lachaise. Na cmentarzu znajdują się groby wielu sławnych osób m.in.: Jima Morrisona z The Doors, pisarza Oskara Wilde'a, Fryderyka Chopina, Edith Piaf. Cmentarz Pere Lachaise to także jeden z najpiękniejszych terenów zielonych w mieście. Zajmuje łącznie ponad 48 hektarów powierzchni z ponad 5 tysiącami drzew, z których większość to pomniki przyrody.

Muzeum Sztuki Współczesnej de la Ville de Paris Muzeum Sztuki Współczesnej de la Ville de Paris Mark B. Schlemmer/flickr.com

Paryż. Muzeum Sztuki Współczesnej de la Ville de Paris

Paryż. Muzeum Sztuki Współczesnej de la Ville de Paris

Muzeum Sztuki Współczesnej de la Ville de Paris prezentujące wybitne dzieła artystów XX wieku, w tym: Picassa, Modiglianiego i Matise'a można zwiedzać za darmo. Aby dotrzeć do muzeum wsiąść trzeba w metro linii 9 i wysiąść na Alma-Marceau. Darmowe jest oglądanie tylko stałych ekspozycji muzeum.

bazylika sacre-coeur, paryż bazylika sacre-coeur, paryż Fot. Shutterstock

Paryż. Bazylika Sacré-Coeur

Paryż. Bazylika Sacré-Coeur

Położona na malowniczym wzgórzu Montmartre Bazylika Sacré-Coeur z zewnątrz błyszczy bielą granitu i przytłacza wielkim rozmiarem. Na dzwonnicy o wysokości 84 m znajduje się jeden z największych dzwonów na świecie - ważący 19 ton. Wnętrze kościoła jest bardzo bogate w dekoracje malarskie i mozaikowe. Wielkie schody są miejscem odpoczynku zmęczonych wędrówką turystów. Bazylika stanowi dogodne miejsce do zadumy, obserwacji niesamowitej panoramy Paryża. Na szczęście można ją odwiedzać za darmo. Płatne jest jedynie wejście do kopuły i krypty.

Paryż, Muzeum Carnavalet Paryż, Muzeum Carnavalet Fot. Xenoc/flickr.com

Paryż. Muzeum Carnavalet

Paryż. Muzeum Carnavalet

Za darmo oglądać też można stałą kolekcję Muzeum Carnavalet poświęconą historii Paryża. Muzeum prezentuje szeroką kolekcje dzieł sztuki, malarstwa, rzeźb, mebli przedstawiających historię Paryża. Znajdują się tu tysiące rysunków, szkiców i fotografii. Wszystko to składa się na centrum dokumentacji ikonograficznej stolicy. Muzeum świetnie pokazuje rozwój i zmiany jakim ulegała na przestrzeni wieków stolica Francji. Można się pokusić o stwierdzenie, że to najbardziej paryskie z paryskich muzeów.

Park Monceau Park Monceau Rotunda przed wejściem/Fot. Gregory Deryckere/CC/Wikimedia

Paryż. Park Monceau

Paryż. Park Monceau

Park Monceau położony w 8. dzielnicy ma bogatą historię, która czyni go fascynującym miejscem do odwiedzenia o każdej porze roku. Podczas komuny paryskiej w 1871 roku Park Monceau był miejscem masakry wielu komunardów, którzy się tam schronili. Park był także miejscem pierwszego skoku ze spadochronem, ulubionym plenerem malarskim artystów np. Moneta. W parku znajduje się wiele ciekawych rzeźb, m.in. pomnik Fryderyka Chopina. Najbliższą stacją paryskiego metra jest Monceau.

Paryż, Kanał Saint Martin Paryż, Kanał Saint Martin Paryż/lemarakk/flickr.com

Paryż. Kanał Saint Martin

Paryż. Kanał Saint Martin

Kanał Saint Martin to jedno z miejsc, w których Paryżanie spędzają czas wolny. Kanał Saint Martin to szlak wodny długości 4,55 km przebiegający przez 10 i 11 okręg paryski. Jego pierwszy, odkryty odcinek wiedzie wzdłuż nabrzeży de Valmy i de Jemappes. W dalszym biegu kanał jest zakryty. Kanał jest dziś popularnym miejscem rekreacji mieszkańców Paryża, a jego okolice zmieniły charakter, z dzielnicy robotniczej stając się modnym obszarem zamieszkania. Turystów odwiedzających urokliwy kanał zachwycają nastrojowe mostki, a także niewielkie restauracje i kawiarnie, w których można dobrze zjeść i posłuchać muzyki.

Belleville, Paryż Belleville, Paryż Fot. elsey */flickr.com

Paryż. Belleville

Paryż. Belleville

Belleville to dzielnica przyłączona do Paryża dopiero pod koniec XIX wieku. Dzisiaj znana jest głównie ze swojej różnorodności kulturowej oraz niezależnej sceny muzycznej i artystycznej. Belleville przyciąga paryską awangardę. Stała się prawdziwym centrum paryskiej bohemy, z licznymi studiami i warsztatami rozsianymi po zacisznych uliczkach i zaułkach. Pracują tu malarze i rzeźbiarze, ćwiczą i występują zespoły artystyczne. Uliczki z małymi kamieniczkami, klimat małego miasteczka - to wszystko sprawia, że warto przespacerować się wzdłuż Belleville i poznać inny, mniej turystyczny Paryż. Warto też odwiedzić Park Belleville, z którego rozciąga się przepiękna panorama Paryża.

Dzielnica Le Marais, Paryż Dzielnica Le Marais, Paryż mobil kamera/flickr.com

Paryż. Dzielnica Le Marais

Paryż. Dzielnica Le Marais

Dzielnica Le Marais to z kolei jedna z najstarszych dzielnic Paryża, gdzie na każdym kroku spotykać się można z historią tego miasta. Pełno tu pałaców, muzeów, a w wąskich średniowiecznych uliczkach znajdują się liczne kawiarenki i ciekawe sklepy np. z rzeczami vintage. Była to najmodniejsza dzielnica mieszkaniowa aż do czasów Rewolucji. Dziś znowu staje się modna. Warto się nią przejść i obejrzeć historyczne rezydencje.

Ogrody Turules Ogrody Turules lemarakk/flickr.com

Paryż. Ogrody Turules

Paryż. Ogrody Turules

Ogrody Turules rozpościerają się na przestrzeni około 1 km pomiędzy Place de Carrousel od strony Luwru, a Place de la Concorde. W przeszłości ogrody należały do pałacu Tuileries, spalonego przez komunardów w 1871 roku. Obecnie odbywają się tu często koncerty oraz wystawy plenerowe. W ogrodach znajduje się wiele rzeźb, fontann oraz dwa muzea, które są jedynymi zachowanymi budynkami po Pałacu Tuileries: the Galerie Nationale du Jeu de Paume i the Musée de l'Orangerie, w których znajdują się słynne obrazy Claude Moneta z liliami wodnymi. Ogrody Tuileries są miejscem, które można odwiedzić po całym dniu zwiedzania Paryża. W zimowej szacie także mają swój klimat.

Rue Mouffetard, Paryż Rue Mouffetard, Paryż ???//flickr.com

Paryż. Rue Mouffetard

Paryż. Rue Mouffetard

Rue Mouffetard - ulica położoną w granicach 5. dzielnicy to jedna z najstarszych ulic, przy której stoją kamienice ozdobione pięknymi freskami. To kolorowa, gwarna uliczka pełna atmosfery starego Paryża. Warto ją odwiedzić w sobotę. Rozkłada się tu wtedy wspaniały targ spożywczy pełen francuskich serów i wina. W powietrzu unosi się zapach francuskich wypieków. Na Mouffetard często spotkać można orkiestry uliczne, a nawet trupy teatralne. Prócz kafejek, naleśnikarni i pizzerii zachowały są tu bistra i restauracje w starym paryskim stylu.

Francja wycieczki, Paryż, Pole Marsowe, Wieża Eiffla Francja wycieczki, Paryż, Pole Marsowe, Wieża Eiffla Fot. Shutterstock

Paryż. Pole Marsowe

Paryż. Pole Marsowe

Pole Marsowe wygląda imponująco ze szczytu Wieży Eiffla, ale za ten widok trzeba zapłacić 13,40 euro. Na szczęście na dole też jest ciekawie. Trawniki i kwietniki utrzymane są z wojskową precyzją. Niedziwne, trawiaste tereny tuż pod Wieżą Eiffla w XVIII wieku stanowiły miejsce defilad kadetów Szkoły Wojskowej. Dziś na Polu Marsowym odpoczywają Francuzi i turyści. Ludzie spędzają tu wolny czas z rodzinami i przyjaciółmi, urządzają pikniki i się bawią. Można tu zrobić najlepsze zdjęcia na tle Wieży Eiffla, a nocą obejrzeć wspaniały spektakl jej iluminacji.

Muzeum Perfum Fragonard, Paryż Muzeum Perfum Fragonard, Paryż Nico Paix/flickr.com

Paryż. Muzeum Perfum Fragonard

Paryż. Muzeum Perfum Fragonard

Muzeum Perfum Fragonard, mieszczące się w pięknym domu przy słynnych Polach Elizejskich to kolejna darmowa atrakcja Paryża. W tym królestwie zapachów odwiedzający poznają tajemnicę produkcji francuskich perfum. Przy odrobinie szczęścia można nawet trafić na przewodniczkę mówiącą po polsku. Na dole pod muzeum znajduje się sklepik z wysokiej jakości produktami marki Fragonard - perfumami, mydełkami itp. To już niestety nie za darmo.

sorbona, paryż sorbona, paryż jypsygen/flickr.com

Paryż. Sorbona

Paryż. Sorbona

Bezpłatnie zwiedzić też można niektóre budynki jednego z najstarszych europejskich uniwersytetów. Sorbona założona została w 1257 roku. Dzięki tej uczelni Paryż stał się centrum świata uniwersyteckiego. Co ciekawe, pierwszą kobietą wykładającą na tej uczelni była Polka, Maria Curie-Skłodowska. Historyczny kampus znajduje się w Dzielnicy Łacińskiej. Wejście od rue des Ecoles prowadzi w głąb korytarzy i galerii ozdobionych obrazami, ilustrującymi historię uniwersytetu. Jest tu też XVII-wieczna kaplica, wychodząca na główny dziedziniec.

Jadąc do Paryża warto też wiedzieć, że wszystkie muzea narodowe (np. Luwr) udostępniane są bezpłatnie dla zwiedzających w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. Trzeba się jednak wówczas przygotować na tłumy turystów i stanie w kolejkach.

Więcej o: