Najlepsze 2011: Azja. Top 10 miejsc

Azja to fascynujący kierunek. Marzenie wielu podróżników. Użytkownicy największego serwisu podróżniczego na świecie TripAdvisor.com wybrali miejsca w Azji, które zachwyciły ich w 2011 roku najbardziej.
Victoria Peak (550 m n.p.m.) wzgórze, które jest najlepszym punktem widokowym na cały Hongkong zdobywa rocznie 10,088,493 osób. Victoria Peak (550 m n.p.m.) wzgórze, które jest najlepszym punktem widokowym na cały Hongkong zdobywa rocznie 10,088,493 osób. Widok z Victoria Peak/Fot. Shutterstock

Hongkong, Chiny

Nad Zatoką Wiktorii rozciąga się ściana wieżowców, firmowy znak Hongkongu. Hongkong leży na wschodnim wybrzeżu Chin, nad Morzem Południowochińskim - zajmuje półwysep Kowloon i liczne przybrzeżne wyspy (łącznie ponad 260, z czego zamieszkanych jest tylko kilka). W nocy miasto skąpane jest w blasku świateł. Drapacze chmur na wyspie Hongkong to przegląd dokonań nowoczesnej architektury. Choćby dla nich tylko warto tu przyjechać. Hongkong to także jedno z najgęściej zaludnionych miast świata oraz centrum fantastycznej ulicznej kuchni chińskiej. W Hongkongu spróbować można prawdziwych azjatyckich smakołyków prosto z ulicznych stoisk: lekkich przekąsek dim sum, pieczywa ananasowego, kulek rybnych z tofu, ciastek jajecznych i innych.

Ranking. Najlepsze 2011. Afryka - top 10 miejsc

Japonia. W Kioto znajduje się jeden z najbardziej znanych budynków Japonii - Złoty Pawilon (Kinkaku-ji), którego błyszcząca bryła malowana złotem na japońskiej lace odbija się w Stawie Lustrzanym (Kyoko-chi). Japonia. W Kioto znajduje się jeden z najbardziej znanych budynków Japonii - Złoty Pawilon (Kinkaku-ji), którego błyszcząca bryła malowana złotem na japońskiej lace odbija się w Stawie Lustrzanym (Kyoko-chi). Złoty Pawilon/Fot. Shutterstock

Kioto, Japonia

Kioto to stolica starej, historycznej Japonii. Miasto uważane jest za kulturalną stolicę kraju. Trzeba poświęcić przynajmniej kilka dni, aby zobaczyć najważniejsze spośród ponad 2000 świątyń, słynnych ogrodów Zen czy zabytków wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W Kioto znajduje się jeden z najbardziej znanych budynków Japonii - Złoty Pawilon (Kinkaku-ji), którego błyszcząca bryła malowana złotem na japońskiej lace odbija się w Stawie Lustrzanym. Innym cudem Kioto jest zamek Nijo, wybudowany w 1603 r. Kioto to również centrum wyjątkowego w skali całego świata zjawiska, jakim jest instytucja gejszy. Przy odrobinie szczęścia można je zobaczyć w najsławniejszej dzielnicy gejsz Gion Kobu pełnej wykwintnych, ekskluzywnych herbaciarni.

11 marca 2011 roku o w północno-wschodniej części Japonii miało miejsce trzęsienie ziemi o magnitudzie 9 stopni w skali Richtera. Hipocentrum położone było pod dnem morza, około 130 kilometrów na wschód od półwyspu Oshika na wyspie Honsiu. Przed wyjazdem do Japonii należy sprawdzić aktualne informacje o dostępności danych miejsc dla turystów.

Plaże nudystów. TOP 10 najpiękniejszych plaż nudystów na świecie

Angkor Wat (Kambodża) Angkor Wat (Kambodża) Fot. Shutterstock

Siem Reap, Kambodża

Siem Reap to miasto położone najbliżej Angkoru. Park Archeologiczny Angkor to najwspanialszy symbol khmerskiej cywilizacji. Na terenie ok. 120 km kw. znajduje się tu ponad 100 kamiennych świątyń, figurujących na Światowej Liście Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. W Siem Reap powstało wiele hoteli, restauracji i sklepów. Poza ruinami starożytnych świątyń miasteczko oferuje także inne atrakcje - pokazy tańca khmerskiego, farmy jedwabiu, wycieczki do okolicznych wiosek, wycieczki łodzią po jeziorze Tonle Sap.

10 miast w Europie dla wielbicieli kuchni i wina

Tajlandia Tajlandia Tajlandia/Fot. Shutterstock

Ko Phi Phi Don, Tajlandia

Ko Phi Phi to grupa wysp w Tajlandii. Dwie główne wyspy to Phi Phi Don i mniejsza Phi Phi Leh, reszta to rozrzucone po morzu wapienne skały. To jedne z najpiękniejszych wysp Azji: lazurowa woda, urocze zatoki, piaszczyste plaże i pionowe skały zanurzone w wodzie. Skały na Phi Phi Don połączone wąskim przesmykiem z piaszczystymi plażami po obu stronach to jeden z piękniejszych egzotycznych widoków na świecie. Ten rajski krajobraz przyciąga coraz więcej turystów. Nie mniej ciekawa jest niezamieszkana Phi Phi Leh. Znajduje się na niej kilka malowniczych zatoczek, z czego jedna - Maya Bay jest odwiedzana szczególnie czesto. Kręcony był tu film "Niebiańska Plaża" z Leonardo DiCaprio.

Z powodu powodzi jaka nawiedziła ostatnio Tajlandię, przed wyjazdem do tego kraju trzeba zasięgnąć informacji o aktualnej sytuacji.

Francja - top 25 miejsc

Luang Prabang, Laos Luang Prabang, Laos Fot. Shutterstock

Luang Prabang, Laos

Luang Prabang, dawna stolica Laosu to prawdopodobnie najpiękniejsze miasto tego kraju. Oprócz dawnego pałacu królewskiego, kilku ciekawych świątyń i klasztorów, można tu jeszcze podziwiać bardzo interesującą architekturę, będącą mieszanką wpływów tradycyjnej kultury Laosu oraz europejskiej, z czasów, gdy Laos był francuską kolonią. Główna arteria Luang Prabang to Sisavangvong, przy którym mieści się królewskie Muzeum Narodowe, świątynia Chomsi z 350 stromymi stopniami i całe mnóstwo uroczych małych kafejek i sklepików oferujących cenne wyroby lokalnego rzemiosła w Laosie - tkaniny, biżuterię, naczynia, meble. Miasteczko ma wspaniały klimat. Luang Prabang jest umieszczone na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Top 10. Kraje świata, w których żyje się najlepiej

Azja Singapur.
Miasto-państwo na południu Półwyspu Malajskiego, leży na wyspie o tej samej nazwie w otoczeniu mniejszych wysepek i raf koralowych. Mimo niedużej powierzchni (ok. 600 km2), Singapur zamieszkuje wiele grup etnicznych posługujących się kilkoma językami. To jeden z najgęściej zaludnionych rejonów świata. Azja Singapur. Miasto-państwo na południu Półwyspu Malajskiego, leży na wyspie o tej samej nazwie w otoczeniu mniejszych wysepek i raf koralowych. Mimo niedużej powierzchni (ok. 600 km2), Singapur zamieszkuje wiele grup etnicznych posługujących się kilkoma językami. To jeden z najgęściej zaludnionych rejonów świata. Shutterstock

Singapur, Singapur

Stolica Singapuru położona jest nad Cieśniną Singapurską w południowej części państwa. Singapur znany jest jako zatłoczona metropolia, a jednocześnie najczystsze i najbezpieczniejsze miasto tej wielkości na świecie. W dużej mierze porządek to zasługa konsekwentnie przestrzeganego systemu kar. Na przykład za łamanie zakazu palenia w Singapurze płaci się mandat 1000 dolarów, tyle samo za...żucie gumy w miejscach niedozwolonych. W Singapurze można znaleźć historyczne miejsca, takie jak świątynia Thian Hock Keng, a także gigantyczne centra handlowe. To prawdziwa mieszanka etniczna. By odkryć zadziwiające kontrasty Singapuru, wystarczy krótka przejażdżka metrem. Singapur nazywany jest też miastem ogrodów, gdyż zieleń odgrywa ważną rolę w przestrzeni miejskiej. Turystów odwiedzających Singapur po raz pierwszy z pewnością zadziwi wspaniała architektura Singapuru oraz doskonale rozplanowane, czyste, obsadzone drzewami ulice.

Top 15. Najpiękniejsze widoki świata

Leh, Indie Leh, Indie Fot. Shutterstock

Leh, Indie

Stolica krainy Ladakh w Indiach, Leh, leży na 3500 m n.p.m. na skraju wschodnich rubieży regionów Dżammu i Kaszmir, na Jedwabnym Szlaku prowadzącym z Sinkiang do Azji Zachodniej i indyjskich równin. Majestatyczne klasztory Szej, Hemis, Alczi, Tikse i Lamajure zachwycają turystów poszukujących duchowych doznań, a krajobraz Leh zapewnia szereg atrakcji turystycznych, takich jak wyprawy górskie, spływy tratwą czy wycieczki wzdłuż doliny Markha.

Włochy. Top 10 mniejszych włoskich miasteczek

Katmandu, Nepal Katmandu, Nepal Fot. Shutterstock

Katmandu, Nepal

Katmandu to największe miasto i zarazem stolica Nepalu. Miasto położone jest w Dolinie Kathmandu. W Katmandu  na każdym kroku ma się do czynienia z przepiękną, egzotyczną architekturą. W powietrzu czuć woń kadzidełek. Wąskie uliczki, urocze sklepiki, małe restauracje, pałace, świątynie i kapliczki, targowiska, religijne ceremonie, dzwonki wszędobylskich rikszarzy - to wszystko sprawia, że Katmandu potrafi pochłonąć zwiedzającego na całe godziny. Miasto zachwyca ponadto gościnnością i otwartością jego mieszkańców.

Top 10. Najniebezpieczniejsze drogi świata

Azja Bangkok, Tajlandia.
Bangkok, stolica Tajlandii, to jedno z najchętniej odwiedzanych miast Azji. Bangkok leży w Zatoce Tajskiej nad rzeką Menam. Oprócz nowoczesnych wieżowców znajduje się tu ok. 400 urokliwych świątyń hinduistycznych i buddyjskich, a wielką atrakcją stolicy jest Stare Miasto Królewskie. Bangkok określa się na wiele różnych sposób. To m.in. 'miasto dzikich śliwek' i 'miasto Indry'. Azja Bangkok, Tajlandia. Bangkok, stolica Tajlandii, to jedno z najchętniej odwiedzanych miast Azji. Bangkok leży w Zatoce Tajskiej nad rzeką Menam. Oprócz nowoczesnych wieżowców znajduje się tu ok. 400 urokliwych świątyń hinduistycznych i buddyjskich, a wielką atrakcją stolicy jest Stare Miasto Królewskie. Bangkok określa się na wiele różnych sposób. To m.in. 'miasto dzikich śliwek' i 'miasto Indry'. Shutterstock

Bangkok, Tajlandia

Bangkok, stolica i największe miasto Tajlandii, położone w południowej części kraju nad rzeką Menam, przez Tajów nazywane jest miastem aniołów, wielkim miastem, wiecznym klejnotem, czy też miastem szczęśliwym. Bangkok jest duży, brudny i głośny, a jednocześnie jest jednym z najbardziej ekscytujących miast na świecie. To miasto dwóch światów: pięciogwiazdkowych hoteli i slumsów, ekskluzywnych restauracji i ulicznych straganów z jedzeniem, luksusowych samochodów i rozlatujących się tuk-tuków. W Bangkoku znajdują się liczne, unikatowe zabytki, w tym aż około czterysta bogato zdobionych świątyń (wat) buddyjskich. Najważniejszymi są min.: Wat Pho - Świątynia leżącego Buddy, Wat Traimit - z mierzącym 3 metry złotym posągiem Buddy, Wat Phra Kaew - Wielki Pałac Królewski. Z pewnością nie można się w Bangkoku nudzić.

Z powodu powodzi jaka nawiedziła ostatnio Tajlandię, przed wyjazdem do tego kraju trzeba zasięgnąć informacji o aktualnej sytuacji.

TOP 10 zabytków arabskiego świata

Lhasa, Chiny wycieczka. Lhasa to perła wśród miejscowości położonych w Himalajach. Leży na wysokości 3800 m n.p.m., co zapewnia miastu przejrzyste powietrze i prawie równą wysokości roczną liczbą godzin nasłonecznienia. Główną atrakcję tego miejsca stanowi imponujący XVII-wieczny Pałac Potala, dawna rezydencja Dalajlamy. Miasto się rozwija i powstają w nim nowe hotele. Choć wzbudza to wiele kontrowersji, turyści mogą liczyć na większe wygody. Lhasa, Chiny wycieczka. Lhasa to perła wśród miejscowości położonych w Himalajach. Leży na wysokości 3800 m n.p.m., co zapewnia miastu przejrzyste powietrze i prawie równą wysokości roczną liczbą godzin nasłonecznienia. Główną atrakcję tego miejsca stanowi imponujący XVII-wieczny Pałac Potala, dawna rezydencja Dalajlamy. Miasto się rozwija i powstają w nim nowe hotele. Choć wzbudza to wiele kontrowersji, turyści mogą liczyć na większe wygody. Fot. Shutterstock

Lhasa, Chiny

Lhasa to perła wśród miejscowości położonych w Himalajach. Leży na wysokości 3800 m n.p.m., co zapewnia miastu przejrzyste powietrze i prawie równą wysokości roczną liczbą godzin nasłonecznienia. Dlatego Lhasa nazywana jest Słonecznym Miastem. Główną atrakcję tego miejsca stanowi imponujący XVII-wieczny Pałac Potala, dawna rezydencja Dalajlamy. Mieści się tu jednak również wiele innych ważnych świątyń, a nawet najwyżej na świecie położony browar. Miasto jest najlepszą bazą wypadową do górskich wycieczek i dobrym miejscem do aklimatyzacji. Obok fascynujących krajobrazów w mieście poznać można niezwykle sympatycznych Tybetańczyków.

Top 8. Najlepsze kierunki dla singli

Więcej o: