Safari w Kenii - wszystko, co trzeba o nim wiedzieć

Plaże są piękne, mieszkańcy bardzo serdeczni, ale większość turystów za główną atrakcję Kenii uznaje dziką przyrodę i zwierzęta. Dziś safari w Kenii są wspanialsze niż kiedykolwiek, ponieważ organizują je mieszkańcy poszczególnych rejonów, którzy doskonale znają teren i przyrodę.
Safari w Kenii, Kenia, Afryka fot. Shutterstock Safari w Kenii, Kenia, Afryka fot. Shutterstock Safari w Kenii, Kenia, Afryka fot. Shutterstock

Safari w Kenii. Wycieczki zorganizowane

Dla odwiedzających Kenię po raz pierwszy zorganizowane safari jest najlepszym sposobem poznania miejscowej przyrody. Pakiet wycieczkowy obejmuje przejazd, towarzystwo doświadczonego przewodnika, zakwaterowanie w hotelach, domkach myśliwskich lub w obozowiskach namiotowych. Najpopularniejszym środkiem transportu są mikrobusy, zabierające siedmiu lub dziewięciu pasażerów; większość biur turystycznych oferuje różne warianty tej samej trasy. Mniejszym grupom (maksymalnie 4 osoby) proponuje się pojazdy terenowe, np. landrovery lub toyoty Land Cruiser.

ZOBACZ TAKŻE:

Kenia - tak wygląda dzień na safari

Kenia - marzenie o Czarnym Lądzie

Wszystko, co trzeba wiedzieć o safari w Tanzanii

Safari w Kenii, Kenia, Afryka / fot. Shutterstock Safari w Kenii, Kenia, Afryka / fot. Shutterstock Safari w Kenii, Kenia, Afryka / fot. Shutterstock

Safari w Kenii. Safari luksusowe

Niektóre duże firmy proponują safari w wersji luksusowej, lecz jeśli ktoś marzy o wyprawie w dawnym, kolonialnym stylu, powinien skorzystać z usługi jednego z małych, rodzinnych biur, prowadzonych przez byłych myśliwych. Aby safari można było uznać za udane, uczestnicy i przewodnik muszą się dobrze rozumieć, co nie zawsze jest możliwe w przypadku wypraw organizowanych przez wielkie firmy turystyczne.

Przed wyjazdem zawsze ustala się przybliżoną trasę - stosownie do życzeń klienta, a doświadczony przewodnik zrobi wszystko, by turysta unikał uczęszczanych szlaków. Poprowadzi safari własnymi drogami nawet w parkach narodowych, pokaże klientowi niezwykłe, sobie tylko znane miejsca, o których nikt nie wie, oddalone od popularnych tras znanych z pocztówek; zaproponuje noclegi tam, gdzie nie ma innych turystów.

Safari w Kenii. Kenia, Afryka / fot. Shutterstock

Safari w Kenii. Kenia, Afryka / fot. Shutterstock

Wynajęcie indywidualnego przewodnika kosztuje ok. 500 dol. od osoby za dzień w grupie 6-osobowej lub ok. 1000 dol. dla jednej osoby. W trakcie podróży korzysta się z wygodnego samochodu (w razie potrzeby z kilku) i z ciężarówki, która wiezie niezbędny sprzęt. Każdy turysta bądź każda para mają do dyspozycji namiot zabezpieczony przed owadami oraz namiot kąpielowy lub prysznicowy. W obozowisku jest także jadalnia ,wyposażona w lodówkę, dzięki której można w każdej chwili sięgnąć po chłodny napój.

Zazwyczaj ciężarówka ze sprzętem przyjeżdża na miejsce obozowania dużo wcześniej, a ekipa pomocników przygotowuje wszystko na przybycie klientów z przewodnikiem. Dzięki temu od razu można skorzystać z prysznica, kucharz zaś potrafi wyczarować pyszny posiłek w każdych warunkach, ponieważ dysponuje świetnie wyposażoną kuchnią polową; kolacja w samym środku buszu zawsze będzie niezwykłym przeżyciem.

Turyści w dzień na ogół czują się bardzo pewnie, jednak po zmroku, gdy słychać nieznane odgłosy dzikich zwierząt, potrzebują namiastki cywilizacji, by pokonać niepokój. Doświadczony przewodnik zazwyczaj doskonale rozumie obawy swoich klientów, szczególnie tych, którzy są pierwszy raz na safari. Wspólna kolacja, rozmowy i nocleg przy dogasającym ognisku pozwalają poczuć się bezpieczniej.

ZOBACZ TAKŻE:

Kenia - tak wygląda dzień na safari

Kenia - marzenie o Czarnym Lądzie

Wszystko, co trzeba wiedzieć o safari w Tanzanii

Safari w Kenii, Kenia, Afryka / fot. Shutterstock Safari w Kenii, Kenia, Afryka / fot. Shutterstock Safari w Kenii, Kenia, Afryka / fot. Shutterstock

Safari w Kenii. Safari konne

Wprawni jeźdźcy mogą podziwiać widoki podczas safari, podróżując konno. W czasie takiego safari wszystkie elementy wyposażenia - namioty, garnki, zapasy żywności dla ludzi i koni jadą na ciężarówce.

W tym czasie grupa z przewodnikiem pokonuje trasę wierzchem ? dzienny dystans może liczyć 25-40 km, a każdy uczestnik wiezie w jukach przy siodle suchy prowiant i zapas wody.

Po sycącym angielskim śniadaniu turyści wyruszają w teren. Szlak wiedzie przez góry, lasy, trawiaste równiny, rzeki i zbocza pełne ciekawych roślin oraz zwierząt. Nie ma tu żadnych płotów, asfaltowych dróg czy masztów telekomunikacyjnych. Wokół rozciąga się przestrzeń zachęcająca do swobodnej jazdy, turyści spotykają stada antylop czy żyraf, na bagnach mogą zobaczyć hipopotamy.

W tym samym czasie ekipa pomocnicza demontuje obozowisko, przewozi sprzęt na miejsce kolejnego biwaku i rozstawia namioty w pobliżu wody. Po sześciu lub siedmiu godzinach spędzonych w siodle, z przerwa na posiłek, jeźdźcy docierają do obozu około czwartej po południu i mogą od razu skorzystać z prysznica, napić się herbaty lub czegoś chłodnego. Takie safari jest doskonałym sposobem na poznanie pięknych zakątków Kenii - rozległe krajobrazy zapierają dech w piersi: można zbliżyć się do zwierząt, poczuć nowe zapachy i usłyszeć nigdzie nie spotykane dźwięki. Aby przeżyć taką przygodę, trzeba być w dobrej formie i radzić sobie w nieprzewidzianych sytuacjach.

Niektóre prywatne rancza zapraszają na krótkie pobyty, w czasie których można uczestniczyć w kilkugodzinnych konnych przejażdżkach po okolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

Kenia - tak wygląda dzień na safari

Kenia - marzenie o Czarnym Lądzie

Wszystko, co trzeba wiedzieć o safari w Tanzanii

Safari na wielbłądach w Kenii, Kenia, Afryka / fot. Shutterstock Safari na wielbłądach w Kenii, Kenia, Afryka / fot. Shutterstock Safari na wielbłądach w Kenii, Kenia, Afryka / fot. Shutterstock

Safari w Kenii. Wyprawy na wielbłądach

Najbardziej egzotycznym sposobem odbywania safari jest podróż z karawaną wielbłądów. Wyprawy tego rodzaju organizowane są na pograniczu północnych obszarów pustynnych Kenii w pobliżu Rumuruti i Samburu, a prowadza je byli myśliwi. Takie safari uważane są za najwspanialsze, a odbywają się w eskorcie członków plemienia Samburu, ubranych odświętnie w czerwone przepaski na biodra i niosących włócznie. Karawana liczy 12 wielbłądów, które dźwigają niezbędny ekwipunek, żywność, a nawet przybory kąpielowe. Wśród członków ekspedycji jest zwykle jakiś były myśliwy, znający nazwy gatunkowe wszystkich napotkanych zwierząt i roślin oraz znakomity kucharz, który przygotuje wspaniały obiad w środku lasu lub trzydaniową kolację na koniec dnia.

Wielbłądy niosą przenośne wyposażenie obozowiska, o standardzie niemalże Hiltona: wśród zapasów są szparagi w puszkach i butelki czerwonego wina. Białe wino jest z kolei chłodzone w specjalnych lodówkach, przewożonych - podobnie jak pozostały sprzęt - na samochodach ciężarowych, pokonujących codziennie 25-30 km i czekających na przybycie karawany tuż przed zmrokiem.

Większość karawan wędruje pieszo wzdłuż wyschniętych łożysk strumieni lub przez płaskie grzbiety porośnięte kępkami trawy, na których pasie się bydło; na wielbłądach można także podróżować wierzchem. Turyści gaszą pragnienie piwem lub napojami przewożonymi w jukach; w środku dnia robi się zazwyczaj przerwę na posiłek, po którym następuje kilkugodzinna sjesta i popołudniowa herbata. Czasem organizowane są piesze wycieczki w głąb lasu.

Zdarza się, że przewodnik dostrzeże jakieś ciekawe tropy, np. kudu, słonia lub innej zwierzyny. Wówczas rozpoczynają się bezkrwawe łowy; przez kilka godzin ściga się zwierzynę - z przodu idą tropiciele, z tyłu tragarze. Jeśli uda się odnaleźć zwierzę, polowanie wieńczy seria "strzałów" z aparatu lub kamery filmowej.

ZOBACZ TAKŻE:

Kenia - tak wygląda dzień na safari

Kenia - marzenie o Czarnym Lądzie

Wszystko, co trzeba wiedzieć o safari w Tanzanii

Samodzielnie zorganizowane safari w Kenii - możliwe, ale wymaga wiedzy i doświadczenia. Kenia, Afryka / fot. Shutterstock Samodzielnie zorganizowane safari w Kenii - możliwe, ale wymaga wiedzy i doświadczenia. Kenia, Afryka / fot. Shutterstock Samodzielnie zorganizowane safari w Kenii - możliwe, ale wymaga wiedzy i doświadczenia. Kenia, Afryka / fot. Shutterstock

Safari w Kenii - zrób to sam

Można samodzielnie zorganizować safari, lecz trzeba mieć sporo szczęścia lub być bardzo doświadczonym podróżnikiem, by zobaczyć równie dużo, jak podczas wyjazdu z zawodowym przewodnikiem. Taka wycieczka daje jednak olbrzymią satysfakcję z niezależnej wędrówki. Nietrudno wynająć w Kenii samochód terenowy z napędem na cztery koła, choćby w Nairobi, ale jest to dość kosztowne. Większość oferowanych pojazdów to zwykłe sedany lub kombi. Wypożyczalnie aut prowadza znane firmy międzynarodowe, jak Avis czy Hertz, ale także małe lokalne przedsiębiorstwa. Idealnymi pojazdami na safari są mikrobusy, które mają niezawodne silniki chłodzone powietrzem, wysokie zawieszenie i zapewniają dobrą widoczność. Nadają się do podróży większością szlaków, z wyjątkiem grząskich dróg po wschodniej stronie jeziora Turkana. Podróżując samodzielnie, należy pamiętać, że lepiej wcześniej zarezerwować miejsca noclegowe, niż zjawiać się na kempingu w ostatniej chwili bez zapowiedzi.

Planując nocleg w buszu, należy zasięgnąć porady mieszkańców lub sprawdzić, czy któraś z firm nie oferuje takiej usługi. Bezpiecznie można nocować w wyznaczonych strefach w parkach narodowych - w większości takich miejsc jest woda pitna, paliwo do gotowania i inne najważniejsze rzeczy. Biwaki są dozwolone w całym kraju poza osiedlami, lecz dobrze każdorazowo zasięgnąć informacji w miejscowym biurze Kenya Wildlife Service. Ponieważ zdarza się (sporadycznie), że dzikie i niebezpieczne zwierzęta podchodzą w pobliże obozowisk, turystom nieobeznanym z Afryką zaleca się dużą ostrożność.

ZOBACZ TAKŻE:

Kenia - tak wygląda dzień na safari

Kenia - marzenie o Czarnym Lądzie

Wszystko, co trzeba wiedzieć o safari w Tanzanii

W Kenii własne lotniska mają miasteczka, wioski i duże gospodarstwa rolne. Kenia, Afryka / fot. Shutterstock W Kenii własne lotniska mają miasteczka, wioski i duże gospodarstwa rolne. Kenia, Afryka / fot. Shutterstock W Kenii własne lotniska mają miasteczka, wioski i duże gospodarstwa rolne. Kenia, Afryka / fot. Shutterstock

Safari w Kenii. Podróż samolotem

Małe samoloty są najdroższym, ale dostępnym dla wielu turystów środkiem transportu w Kenii. Lądowiska znajdują się w każdej części kraju: w parkach narodowych, rezerwatach, w pobliżu kempingów i obozowisk - wycieczkowicze mogą zatem szybko dostać się w upragnione miejsce. Własne lotniska mają także w Kenii miasteczka, wioski i duże gospodarstwa rolne.

W centrum tej siatki połączeń leży lotnisko Wilsona na południowych przedmieściach Nairobi. We wczesnych latach 70. XX w., tuż przed recesją, był to najbardziej zatłoczony port lotniczy w Afryce. Obsługiwał 15 tys. samolotów miesięcznie, a ponieważ większość z nich latała w dzień, starty i lądowania odbywały się co półtorej minuty. Obecnie ruch nadal jest bardzo duży, gdyż lotnisko przyjmuje wiele rodzajów samolotów, od maleńkich awionetek po prywatne odrzutowce. Niektóre firmy oferują loty czarterowe z lotniska Wilsona do Mombasy, Malindi, Lamu, Eldoret i Kisumu. Jest też kilka firm latających regularnie do Mombasy, Malindi, Lamu, Amboseli, Samburu, Nanyuki, Nyeri i Maasai Mara. Samoloty Kenya Airways obsługują regularne połączenia między Nairobi, Mombasa, Malindi, Lamu i Kisumu.

ZOBACZ TAKŻE:

Kenia - tak wygląda dzień na safari

Kenia - marzenie o Czarnym Lądzie

Wszystko, co trzeba wiedzieć o safari w Tanzanii

Dzieci z Kenii, Afryka Dzieci z Kenii, Afryka Fot. Shutterstock

Safari w Kenii. Ekoturystyka

Ostatnio w Kenii rozwija się nowa gałąź turystyki - wiele towarzystw bądź firm rodzinnych proponuje safari, które ma zainteresować ochroną przyrody i miejscowej kultury. Aby zdobyć środki na realizację projektów społecznych, organizacje te budują domki dla turystów, wykorzystując dostępne na danym terenie materiały. Obsługę zapewniają przeszkoleni pracownicy wywodzący się z lokalnej ludności. Dochody wykorzystywane są na zaspokojenie potrzeb miejscowej wspólnoty: szkoły, ujęcia wody, gabinety lekarskie; w ten sposób powstają dodatkowe miejsca pracy.

Wiele takich ekologicznych centrów działa w północnej Kenii, w Il Ngwesi, Tassia, Borana, Shampole, wokół jeziora Magadi, w rezerwacie Lewa (Lewa Wildlife Conservancy) i dalej w masywie Mathews Range i Namunyak. Ośrodki tego typu często zlokalizowane są w niezwykłych miejscach, gdzie można podziwiać piękno przyrody i różnorodność fauny. Jedyną przeszkodę stanowi znaczna odległość od Nairobi (5?6 godz. jazdy samochodem terenowym), ale czasami w pobliżu znajdują się małe lotniska.

ZOBACZ TAKŻE:

Kenia - tak wygląda dzień na safari

Wszystko, co trzeba wiedzieć o safari w Tanzanii

Norwegia - wielorybnicze safari

Więcej o: